Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Forum zawierające opinie o firmach deweloperskich i generalnych wykonawcach budujących w Krakowie i innych miastach Małopolski. Prosimy o wyważone i uzasadnione oceny deweloperów.
Center
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2019, 16:12

Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: Center » 05 paź 2019, 16:39

Co myślicie o firmie deweloper Develia, może ktoś się podzieli na forum, jakie ma o nim opinie o tej firmie, która chyba od niedawna działa na polskim rynku mieszkaniowym. Zdaje się, że wcześniej był to LC Corp (LCC), ale firma zmieniła właściciela i tym samym też nazwę. Może macie już jakieś doświadczenia ze współpracy z tym deweloperem, może jakieś pierwsze mieszkania, w których ktoś mieszkał, ktoś kupił, jak ze standardem wykończenia i całej reszty? Jak z obsługą posprzedażową i ewentualnymi naprawami usterek stwierdzonych podczas odbiorów lub później. Jakie macie doświadczenia?


Anka414
Posty: 1
Rejestracja: 05 gru 2019, 20:10

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: Anka414 » 05 gru 2019, 20:28

Develia to wcześniej LC Corp - nic się nie zmieniło. Firma zmieniła nazwę, bo ponoć chciała się odciąć od Pana Czarneckiego.

Nie mam dobrego zdania o tej firmie. Miałam kupić mieszkanie w II etapie osiedla Między Parkami we Wrocławiu. W lutym została podpisana umowa rezerwacyjna, wpłacone 5 tyś. Nagle w Wielki Piatek zostalismy poinformowani że nie podpiszą z nami umów notarialnych ( miały zostać podpisane do końca kwietnia) bo niby nie dostali pozwolenia na budowę. Po czym zaproponowali nam że jeżeli chcemy to będą trzymać nam te mieszkania ale nie gwarantują nam utrzymania cen bo niby tracą głównego wykonawcę itp. itd, generalnie bajki. Dokładnie w tym samym czasie dwie ulice dalej Ronson puścił swoją ofertę nowych mieszkań ze zdecydowanie wyższymi cenami. W końcu w sierpniu pojawiła się wreszcie nowa oferta gdzie podnieśli cenę mojego mieszkania o prawie 100 tyś. Nie mieliśmy żadnych rabatów,nie zaproponowano nam dosłownie nic. Większość ludzi którzy mieli wcześniej rezerwację porezygnowała bo uważamy że zwyczajnie zostaliśmy oszukani. Developer nas zwyczajnie wyrolował, bo ceny szły w górę więc wycofał się aby zwyczajnie podnieść nam ceny mieszkań. Oczywiście LC corp twierdzi że to nie ich wina, nie dostali pozwolenia na budowę itp. itd.
Fakty są jednak takie, że brałam pod uwagę zakup jednego z dwóch mieszkań - wybrałam najtańsze. Obok było mieszkanie które do końca ( do momentu rozwiązania naszych umów) nie cieszyło się zainteresowaniem. Przy nowych cenach okazało się że ceny mieszkań zostały najbardziej podniesione w tych mieszkaniach które wcześniej były porezerwowane - czyli najbardziej podrożały nasze mieszkania. Chciwość i nic więcej. Nie polecam tego dewelopera. Lepiej wybrać innego. Jest wielu bardziej uczciwych. Firma zmieniła nazwę tuż po rozwiązaniu naszych umów, bo pewnie sądzi że odetnie się od tej sytuacji i nie będzie z nią kojarzona. Nazwa została zmieniona celowo i myślą, że odetną się od przeszłości i tego co się zadziało. Smród jest, trochę mało ludzi o tym pisze w internecie ale jest nas sporo pokrzywdzonych i oszukanych. Dla tej firmy liczy się tylko kasa. Radzę omijać!!! Klienta nie szanuje.

Ryszard
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2020, 19:00

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: Ryszard » 14 kwie 2020, 20:47

Dzień dobry,
Nie polecam i radzę omijać.

Ja również jestem osobą pokrzywdzoną przez LC Corp z projektu Między Parkami. Dlaczego pokrzywdzoną postaram się wytłumaczyć w następnych kilku akapitach.

Miałem zarezerwowane mieszkanie w 2 etapie osiedla Między Parkami. Rezerwację podpisałem pod koniec 2018 roku. Wpłaciłem zaliczkę i czekałem na podpisanie umowy notarialnej. Zostałem poinformowany, że został złożony wniosek o zmianę pozwolenia budowy budynków, bo wcześniej mieli już ostateczną decyzję, ale są to małe zmiany i sprawa powinna zostać szybko załatwiona.

Codziennie sprawdzałem GUNB i patrzyłem czy wniosek, który złożyli 13-12-2018 został już zaakceptowany i budowa "zaraz ruszy".
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 5f6d8342e/

Miałem nadzieję, że jeżeli wszystko pójdzie gładko to w 2020 będę mógł się wprowadzić, zresztą taki harmonogram prac został mi przedstawiony.

Zapisy z umowy rezerwacyjnej

2) Na Nieruchomości opisanej w pkt 1 powyżej Deweloper zamierza zrealizować przedsięwzięcie
deweloperskie, polegające na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych B1, B2, B3, B4, wraz z
garażami podziemnymi pod budynkami niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej i
zagospodarowaniem terenu w celu sprzedaży wyodrębnionych w budynkach lokali mieszkalnych,
pomieszczeniami pomocniczymi (balkony), ogródkami i miejscami postojowymi w garażu wielostanowiskowym
podziemnym jak i miejscami postojowymi naziemnymi („Inwestycja”). Jednocześnie Deweloper oświadcza, że
przed rozpoczęciem inwestycji uzyska decyzję zmieniającą posiadane przez siebie pozwolenie na budowę o
numerze 407/2016 z dnia 28 stycznia 2016 r. w sposób umożliwiający realizację powyższego zakresu prac.
[...]
4) Planowana budowa Lokalu rozpocznie się w 1 kwartale 2019 r. a zakończenie budowy planowane jest do
końca 2020 r. Szczegółowy harmonogram prac, w szczególności termin przedstawienia Lokalu do odbioru oraz
harmonogram płatności będący wynikiem harmonogramu prac zostaną określone w umowie deweloperskiej.


Rozwiązanie umowy

18-04-2019 otrzymałem wiadomość, że umowa zostaje rozwiązana ponieważ

Deweloper zmuszony jest zawiesić sprzedaż mieszkań projektowanych w ramach II etapu inwestycji we Wrocławiu o nazwie Osiedle Między Parkami.

Powodem tej trudnej decyzji jest brak wydania przez Urząd Miasta Wrocławia do dnia dzisiejszego decyzji pozwolenia na budowę zadania inwestycyjnego oraz upłynięcie uzgodnionego z Generalnym Wykonawcą terminu rozpoczęcia budowy. Deweloper podjął decyzję o zmianie projektu i przedłożeniu nowego wniosku o jego akceptację. W konsekwencji przeprowadzony zostanie również nowy przetarg w celu wywołenia wykonawcy robót.


Cena

Cena "dziury w ziemi" 1 etapu tego osiedla w 2017 zaczynała się od 5200zł.
Cena "dziury w ziemi" 2 etapu tego osiedla w grudniu 2018 zaczynała się od 5499zł.
Cena "dziury w ziemi" 2 etapu tego osiedla w sierpniu 2019 zaczynała się od 6999zł.
Cena "dziury w ziemi" 2 etapu tego osiedla w kwietniu 2020 zaczyna się od 7299zł.

Mieszkanie, które miałem zarezerwowane podrożało o ponad 100 000zł w lekko ponad 3 miesiące (kwiecień 2019 - sierpień 2019).

Dlaczego zostałem oszukany?
W tym samym czasie mogłem wybrać mieszkanie od i2 Development w inwestycji "Ostoja Oporów" lub od Ancona Development w inwestycji "Osiedle Jutrzenka". W obu tych inwestycjach ceny mieszkań były pobobne, na poziomie 5500zł. Zdecydowałem się na 2 etap "Między Parkami" od Develia ze względu na układ mieszkania.

Jak to się skończyło?
Mieszkania, które miałem na liście awaryjnej w "Ostoja Oporów" i "Osiedle Jutrzenka" sprzedały się.
Develia rozwiązała umowy rezerwacyjne i podniosła ceny mieszkań.
W wielkim skrócie zostałem na lodzie.

Develia argumentuje to w ten sposób, że nastąpiła zmiana projektu.
Jak mogła nastąpić zmiana projektu osiedla, gdy to osiedle wygląda identycznie jak na makiecie, która była dostępna w salonie sprzedaży w 2016 roku.

Makieta z 2016
polska-org.pl/7379543,foto.html?idEntity=6712090

Aktualnie budowane osiedle przez Develia
imgur.com/RG6hkPU

Zupełnie różne osiedla, nieprawdaż? Niech każdy wyciągnie sobie wniosek sam.

Tak na dobrą sprawę osiedle "Między Parkami" zostało odkupione od spółki Longbridge Development, która nazywała wcześniej to osiedle jako Young House ( urbanity.pl/dolnoslaskie/wroclaw/young-house,b11284) . Makieta znajdowała się w salonie sprzedaży spółki Longbridge Development.

Podsumowanie

Nikt nigdy z Develia nie powiedział mi dlaczego wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie lub dlaczego jego akceptacja się przeciągała. Gdy spytałem się wprost o powód, otrzymałem informację, że biuro sprzedaży nie posiada takiej informacji. Nie mamy Pana płaszcza i co nam pan zrobi. W biurze sprzedaży słyszałem za każdym razem gdy tam poszedłem inną historię, więc zakładam, że żadna z nich nie była prawdziwa, więc nie ma sensu się o nich tutaj rozpisywać.

Fakty

- Develia złożyła wniosek o zmianę pozwolenia na budowę 13-12-2018 (http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 5f6d8342e/) (ceny mieszkań od 5499zł)
- Develia wycofała swój wniosek sama o zmianę pozwolenia na budowę 17-04-2019
- Develia złożyła nowy wniosek 20-05-2019 (http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... e0c34920c/) i otrzymała pozwolenie 06-08-2019. (ceny mieszkań od 6999zł)
- Develia nie zaproponowała nic osobom, które miały zarezerwowane mieszkania w zaistniałej sytuacji
- Develia rozwiązała umowy rezerwacyjne i podniosła ceny mieszkań o min. 2000zł / m2
- Develia nie potrafiła uzyskać pozwolenia na zmianę pozwolenia na budowę przez 5 miesięcy, ale nagle po złożeniu nowego wniosku sprawę zamknęła magicznie w 2 miesiące, przypadek? Nie sądzę.

Po co budować tak tanio skoro można przecież spróbować wyciągnąć więcej kasy od ludzi? Ceny mieszkań nie mają górnej granicy!

Moje zdanie? Zrobili to specjalnie, aby wycisnąć więcej kasy od klientów. Biznes to biznes, nie ma tutaj miejsca na dobro klienta.
Finalnie nie kupiłem mieszkania od Develia w nowej cenie i nigdy w życiu już nie kupię.


luc
Posty: 659
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: luc » 09 lip 2020, 16:15

Mimo wszystko wygląda na to, że deweloper Develia nie złamał tu prawa nigdzie, a jedynie odstąpił od rezerwacji, do czego miał chyba takie samo prawo, jakie ma klient. Gdyby miał umowę rezerwacyjną i obok bloku w którym planuję kupić mieszkanie zaczął budować się kolejny, identyczny, tylko, że tańszy, to skorzystałbym z prawa wycofania się z takiej umowy też. Może to działanie nie było eleganckie, ale jednak trudno mówić, że niedopuszczalne.

Natomiast sam deweloper buduje chyba solidnie, przynajmniej w Krakowie, tzn. bierze niezłych podwykonawców i sprawuje nad nimi nadzór. Osiedla budowane przez Develię w Ktakowie, np. Centralnej, całkiem dobrze się prezentują.

iti
Posty: 1178
Rejestracja: 30 wrz 2015, 23:47

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: iti » 05 cze 2023, 11:31

Deweloper Develia przejmuje inną firmę, zajmującą się budową mieszkań w Polsce. Chodzi o Nexity - polską część francuskiej firmy deweloperskiej. W naszym kraju budowali w Krakowie (City Vibe), Poznaniu (Malta Point) i Warszawie (Next Ursus, Bemosphere), ale pewnie mieli też bank ziemi i projekty w przygotowaniu. Ciekawe czy to jakoś wpłynie na to, jak buduje mieszkania Develia, bo moim zdaniem, w Krakowie, zwłaszcza przy ul. Centralnej / Galicyjskiej w Czyżynach, w Krakowie, to wygląda to dosyć kiepsko. W każdym razie firma będzie jeszcze większa, ciekawe czy wyjdzie to jej klientom na plus. Jakie macie tu opinie?

I 100 mln euro wyłożyli na tą transakcję, a skoro tyle zapłacili, to teraz pewnie będą sobie to musieli odrobić :)

czyzy
Posty: 220
Rejestracja: 02 sty 2019, 0:16

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: czyzy » 27 cze 2023, 13:52

Bloki stoją, nie tylko w Czyżynach, ale też w na Grzegórzkach i chyba również w innych miastach. Generalny wykonawca chyba dosyć pewny tam. Ludzie mieszkają, warto wpaść na jakieś osiedle przez nich robione i popytać mieszkańców. Ja nie spotkałem się z jakimiś większymi problemami, wszystko tam wygląda bez zarzutu, mieszkania się sprzedają, spółka raportuje regularnie wyniki, a to daje pewną przejrzystość, co jest plusem.

Za to nie podoba mi się u nich taka januszerka, w rodzaju takich miejsc postojowych dla niepełnosprawnych tuż pod blokiem, zapewne dlatego, że tu nie obowiązują takie normy odległości, jak w przypadku normalnych miejsc postojowych. Zresztą sami zobaczcie, jakiś czas temu wrzucałem tu zdjęcie:

Obrazek

W podwórkach w blokach, też mogliby robić ogrody na całości, a nie przeznaczać je w takim stopniu na parkingi - tu oczywiście Centralna Park w Krakowie. Mogliby zaplanować jakiś zielony ciąg pieszy przez osiedle, jakiś teren zielony z wysokimi drzewami urządzić, skoro tyle osób tam osiedlają. Ale tu jest takie absolutne minimum - oczywiście tak mogą, ale mam wrażenie, że nie ma tu myślenia o tym, jak się tam ludziom będzie mieszkało później. Zobaczcie na bloki na Grzegórzach, tam też robią takie standardowe, gęsto upchane bloczyska ostatnio.

Mieszkania pewnie można kupić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że będzie to, na co się z deweloperem umawiamy. Ale to raczej budżetowe budownictwo, niekoniecznie w budżetowej cenie. Każdy więc powinien sam ocenić. Ale firma wydaje się być raczej pewna, przy czym warto pogadać z mieszkańcami wybudowanych przez nich bloków, najlepiej tych najmłodszych, bo starsze to jeszcze były budowane na podstawie tego, co zaplanowało LC Corp (firma przejęta przez Spravię). Tak, że moja opinia o deweloperze Spravia jest niejednoznaczna - myślę, że to, na co się umawiają, to oddadzą, ale "wodotrysków" nie będzie.

fredo
Posty: 164
Rejestracja: 25 sty 2016, 22:35

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: fredo » 06 sie 2023, 16:28

Ostatnio weszła do ofert nowa inwestycja dewelopera Develia - Bochenka Vita w Krakowie. Reklamują ją w internecie, ale co ciekawe, jak wchodzę na stronę, do której odsyła reklama, to nie mogę znaleźć na niej rozkładów mieszkań ani cen. Nie rozumiem tej polityki, oferta, której nie można obejrzeć...

Inna sprawa, że deweloper Develia, to przynajmniej w Krakowie robi na mnie wrażenie firmy, w której liczy się tylko maksymalny zysk bez patrzebia na wygląd, to jak się będzie ludziom mieszkało itp. Byłem niedawno na Orlińskiego, taka niby biedniejsza wersja Avii, a tam w podwórzach bloków na planie podkowy urządzono ogrody, naprawdę ładnie to wygląda, na Avii zresztą też tak jest, a przypominam, że na swoje czasy była to budżetowa oferta. Dzisiaj Develia na wcale nie budżetowym osiedlu przy Centralnej w Krakowie w podwórzach robi parkingi, może nie w całych, ale mieszkańcy na auta się napatrzą.

Oczywiście pewnie klient dostanie dokładnie to, na co się z deweloperem Develia umówił, ale Krakowa to ich projekty raczej nie ozdobią, a szkoda, że tak zupełnie bez ambicji, bo jednak przed tego rodzaju firmami jest duża odpowiedzialność za to, jak wyglądają nasze miasta i jak się w nich żyje. Przynajmniej taka jest moja opinia o Develii, zresztą wydaje mi się, że nie odosobniona.

teqnix
Posty: 195
Rejestracja: 25 maja 2023, 13:46

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: teqnix » 06 sie 2023, 20:46

fredo pisze:Oczywiście pewnie klient dostanie dokładnie to, na co się z deweloperem Develia umówił, ale Krakowa to ich projekty raczej nie ozdobią, a szkoda, że tak zupełnie bez ambicji, bo jednak przed tego rodzaju firmami jest duża odpowiedzialność za to, jak wyglądają nasze miasta i jak się w nich żyje. Przynajmniej taka jest moja opinia o Develii, zresztą wydaje mi się, że nie odosobniona.


Dokładnie w punkt. O wiele mniejsi deweloperzy potrafią budować z pomysłem i jakąś wizją, np. całe Zabłocie zostało fajnie zabudowane, szczególnie okolice Romanowicza i Przemysłowej a ta Develia ciągle stawia takie z wyglądu przeciętniaki. Grzegórzecka 77 i taki Pasaż Przemysłowy mniej więcej się chyba budowały w podobnych latach, w Pasażu było zdaje się taniej a budynki o klasę jak nie dwie wyżej. I jeszcze te reklamy rodem z lat 90, że cena od iluś tam a potem się okazuje, że za taką cenę to było jedno mieszanie i bez okien a w ogóle to już je kupił ktoś :) Prawdziwa średnia cena to tak za to z 30% wyżej.


Center
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2019, 16:12

Re: Deweloper Develia - opinie na forum o firmie i mieszkaniach (Kraków / Warszawa / Wrocław)

Postautor: Center » 01 lut 2024, 13:27

Można też spojrzeć na pierwsze etapy Grzegórzeckiej 77 realizowane jeszcze przez LC Corp, a na te, które zaczęła tam budować Develia. Mam wrażenie, że te bloki, to są całkiem podobne do tego, co Develia buduje przy Centralnej w Krakowie Czyli maksymalne duże bloki bez prawie żadnego polotu. No ale to firma, ma zarabiać pieniądze i widać, że jest na to mocno zorientowana. Jeżeli da się je zarabiać stawiając takie klocki, to po prostu to robią.

Być może z jakością nie jest źle, z procesem zakupu mieszkania itp., ale jeśli chodzi o to, jaka jest moja ogólna opinia o Develii, jako firmie kształtującej to, jak wyglądają nasze miasta, to jest tu słabo moim zdaniem i chciałoby się, żeby zostawili po sobie coś lepszego.



Wróć do „Opinie o deweloperach i generalnych wykonawcach budujących mieszkania i biura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości