Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
forfiterex
Posty: 73
Rejestracja: 29 lis 2020, 19:42

Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: forfiterex » 14 lis 2021, 16:45

Jeśli linie wysokiego napięcia (np. 110kV) przechodziłyby 20-30m od bloku/domku - rozważylibyście czy raczej dalibyście sobie spokój? Pod względem naukowym oddziaływanie na zdrowie w takiej odległości nie istnieje, ale nauka nauką, a ludzie ludźmi.


ralf
Posty: 202
Rejestracja: 29 maja 2020, 23:33

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: ralf » 14 lis 2021, 20:18

Nawet jeżeli tobie nie przeszkadza to przy odsprzedaży na pewno odstraszy część kupujących.

kozel
Posty: 146
Rejestracja: 11 lis 2020, 21:45

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: kozel » 14 lis 2021, 21:10

z tego co kojarzę pod kątem prawa budowlanego, to około 15-16 m od linie można WN, można budować


kodiaq44
Posty: 47
Rejestracja: 08 wrz 2020, 19:22

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: kodiaq44 » 16 lis 2021, 0:31

forfiterex pisze:Jeśli linie wysokiego napięcia (np. 110kV) przechodziłyby 20-30m od bloku/domku - rozważylibyście czy raczej dalibyście sobie spokój? Pod względem naukowym oddziaływanie na zdrowie w takiej odległości nie istnieje, ale nauka nauką, a ludzie ludźmi.


Sprawdź/rozważ czy nie ma planów na skablowanie linii w tym miejscu. Możliwe, że problem zniknie/przestanie być widoczny na pierwszy rzut oka.

nanu
Posty: 173
Rejestracja: 22 wrz 2020, 14:11

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: nanu » 16 lis 2021, 13:40

Ja kupiłam mieszkanie (dla siebie i rodziny) gdzie słupy są powiedzmy 40m od naszego mieszkania, ale równocześnie jeszcze od słupów odzielają nas z każdej strony dwa budynki. Te budynki, które są najbliższe słopów sprzedały się jako pierwsze ze wszytskich, więc ludzie nie mili z nimi żadnego problemu ;)
W teorii słupy mają zostać wkopane i linia będzie szła całkowicie pod ziemią (częściowo już tak jest, bo linia idzie do słupa przed działką, potem pod ziemią na terenie działki i znowu wychodzi na wierzch za działką) ale zobaczymy czy faktycznie kiedyś to zrobią. Ale jak nie to mi nie przeszkadza, bo jak napisąłam - z mojego mieszkania mam przysłonięty widok na nie.

marz
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2021, 13:08

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: marz » 12 gru 2021, 13:13

Nie jest to jednoznaczna sprawa. Badania naukowe mówią, że prawdopodobnie przyczyniają się do występowania białaczki, chory Alzheimera, Parkinsona (publikacje dostępne na Google Scholar), ale w jakim stopniu - nie wiadomo czy bardziej niż stres czy inne czynniki środowiskowe czy genetyczne. Ale wyniki nie są oparte o bardzo duże próby badawcze, więc są kwestionowane. Poza tym chyba nie mogłoby okazać się, że linie wysokiego napięcia są szkodliwe... . Np ulów z pszczołami się nie umieszcza koło linii WN, bo gubią się i nie wracają do ula. Zawsze może być to argument dla żony jak się do domu spóźnimy :D :lol:

Nowy
Posty: 1693
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: Nowy » 11 mar 2022, 11:15

Niedawno w mglisty wieczór przechodziłem w okolicy słupów wysokiego napięcia (a może to średnie napięcie) w okolicy tych bloków, co były zgłoszone do architektonicznego bubla Krakowa. Nie wiem czy to szkodliwe, ale na pewno może być uciążliwe, przynajmniej w pewnych warunkach atmosferycznych.

orlando
Posty: 6
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:05

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: orlando » 13 mar 2022, 14:57

Całe dzieciństwo przeżyłam, gdy na mojej działce stał transformator. Wszyscy jesteśmy zdrowi i nic nam nigdy nie dolegało :)


rydler32
Posty: 259
Rejestracja: 17 sty 2020, 15:21

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: rydler32 » 14 mar 2022, 17:03

jednak są jakieś tam badania, które korelują pewne negatywne skutki:

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30685773

MarcinJ
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2015, 19:59

Re: Bliskość linii wysokiego napięcia i jej odziaływanie na zdowie

Postautor: MarcinJ » 17 mar 2022, 9:32

No i pewnie nieprzypadkowo są przepisy w prawie budowlanym zabraniające budowy lokali przeznaczonych na pobyt stały ludzi w sąsiedztwie pewnych instalacji elektrycznych, taki jak większe transformatory. Inna sprawa, że też jeżeli są transformatory w budynkach, bo takie się zdarzają, to powinny się znajdować w specjalnie izolowanych pomieszczeniach.



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości