Jak poprawnie kupic mieszkanie? Opinie i porady

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
bogdan

Jak poprawnie kupic mieszkanie? Opinie i porady

Postautor: bogdan » 01 kwie 2016, 23:12

Witam,
Poraz pierwszy dokonuje zakupu mieszkania. Mam pytania do was jak poprawnie to zrobic.
Chce dokonac zakupu mieszkania w Inwestycji osiedleriverside na zablociu.
Ta inwestycja ma wieczysty grunt. Dokonac zakup mieszkania chce w osoby która już kupiła mieszkania zapłaciła za niego 10%.
Jak poprawnie dokonać zakupu? Jeżeli jest to mieszkania od dewelopera czy trzeba w takim razie sprawdzać Ksiege wieczystą?
Wiem że na tym forumie jest dużo ludzi który już kupowali mieszkania i może mi ktoś pomoge kupic mieszkania bez ryzyka i oszustw.

Nowy

Re: Jak poprawnie kupic mieszkanie? Opinie i porady

Postautor: Nowy » 06 kwie 2016, 0:56

Dobre pytanie, też się zastanawiałem, jak kupić mieszkanie w Krakowie, żeby przypadkiem nie wtopić. Ale po pierwsze, to warto sprawdzić opinie o deweloperach, czy klienci są zadowoleni, czy firma jakoś nie leci sobie w kulki itp., przy czym warto mieć na uwadze, że jakieś wady w nowych mieszkaniach to raczej sprawa normalna i liczy się raczej to czy szybko i dobrze są usuwane :idea:

Na pewno też nieco większym ryzykiem jest zakup mieszkania jeszcze na etapie budowy, jeśli gotowe już i stoi, to wiadomo, że pewniej, bo wiesz co bierzesz, a nie płacisz za kota w worku. Z drugiej strony zazwyczaj na wczesnych etapach budowy jest jeszcze sporo mieszkań wolnych, jest w czym powybierać i do tego jeszcze nieco taniej (premia za ryzyko). Ale tu trzeba pewnie jakoś wyważyć, wiadomo, że lepiej jak firma pewniejsza, to prędzej brać można dziurę w ziemi, niż od dewelopera, który nie ma żadnego doświadczenia jeszcze, bo nie wiadomo co mu wyjdzie :)

No i jeszcze system płatności, najlepszy oczywiście jest rachunek powierniczy zamknięty - czyli kasa czeka sobie na koncie i deweloper dostaje ją dopiero wtedy, jak skończy twoje mieszkanie i ci je przekaże. Jak nie, to pieniądze wracają do ciebie. Mniej bezpieczny jest rachunek powierniczy otwarty - tu deweloper dostaje kolejne transze, za ukończenie kolejnych etapów pracy - robota zrobiona, kasa wpływa na konto, a nad wszystkim, przynajmniej w teorii ma czuwać bank, który prowadzi rachunek powierniczy :)

krakus

Postautor: krakus » 03 lis 2016, 1:52

A jak sie ma kupuwanie mieszkania od dewelopera ktory powoluje do budowy nowej inwestycji spolke?tak jak np w nowej inwestycji podkowa rakowicka,ktora sie reklamuje jako inwestycja od Budomat a okazuje sie ze budomat powolal do tego spolke o podobnej nazwie R Budomat.czy to jest celowe zmyleniedla chetnych do kupienia co by zawierzyli deweloperowi z historia?czy taka spolka corka pozniej po zakonczeniu budowy znika i nie ma.komu zglosci ewentualnych uchybien na gwarancji?tak sama jest w inwestycji cystersowgarden.reklamuje sie jako deweloper cordia a do inwestycji jest stworzona zupelnie inne spolka villena bez zadnego doswiadczenia deweloperskiiego.chce kipic mieszkanie i nie wiem czy tylko szukac dewelopera z historia i zamknietym rachunkiem powierniczym i tylko wtedy sie bedzie pewnym ze sie nie zostanie z nivzym?podobaja mi sie te 2 inwestycje ale obawiam sie tych spolek ktore zostaly do tego stworzone,ktos wie o co z tym wszystkim chodzi :-)?

Master Building

Postautor: Master Building » 25 sty 2017, 18:52

Z doświadczenia wiem, że dużo lepiej kupić mieszkanie nie od dewelopera. Zdecydowanym plusem jest kupno mieszkania od właściciela a jeszcze na dodatek w starym budownictwie. Niestety w dzisiejszych czasach deweloperzy na wszystkim oszczędzają. Budują ze słabej jakości materiałów. Niestety na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku, ale niestety po kilku latach wychodzą mankamenty takiego mieszkania. Oczywiście nie mówię tutaj o wszystkich deweloperach. Nie mniej zawsze należy dokładnie sprawdzić danego dewelopera, opinie o nim. Bardzo dobrym pomysłem jest sprawdzenie mieszkania zanim się go kupi, najlepiej z kimś kto się na tym zna. Patrząc na to co teraz dzieje się w Krakowie, ile powstaje nowych mieszkań, należy z dużą ostrożnonścią podchodzić do nowo budowanych mieszkań i dokładnie sprawdzać to co się kupuję.
www.zamieszkanie.pl

samuel

Postautor: samuel » 25 sty 2017, 21:32

Weź nie ściemniaj ;) Jasne, że zakup mieszkania od dewelopera jest obarczony pewnym ryzykiem, ale takie samo ryzyko istnieje przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Na pewno ewentualny sprzedawca, nie będzie nam opowiadał o jego wadach w sposób bardziej uczciwy, niż firma deweloperska, w przypadku której mamy przecież teraz 5-lednią rękojmię. I to raczej mówi się o tym, że bloki z wielkiej płyty będzie trzeba wymieniać za jakiś czas, zanim zaczną się sypać... Rozumiem, że kamienice blisko centrum są w porządku, ale ja dziękuję za mieszkanie, w którym strop jest na poziomie 3,5 metra, a do tego nie ma ocieplenia i ogrzewanie jest elektryczne lub gazowe, jeśli sobie ktoś przerobi - kiepski wybór. No oczywiście są jeszcze mieszkania, które mają kilka lat, co się miało zepsuć, to się zepsuło, ściany już nie pękają, jak to w nowym itp., tylko, że za takie lokale trzeba jednak zapłacić zwykle więcej, niż za nowe :)

No i jeszcze jedno, ja chciałbym urządzić sobie tak mieszkanie, jak chcę, a nie mieć je urządzone przez kogoś, jak ten ktoś chciał :) Kolego kupił ostatnio lokal w starszym bloku, niby po remoncie, a ostatnio mówi, że ponoć jest jakaś farba do płytek na podłodze, bo kolor jemu i jego żonie się nie podoba, a kuć tego i układać od nowa, to szkoda ;) Fakt, że można kupić jeszcze mieszkania do całkowitego remontu, tylko że są jeszcze niemałe koszty doprowadzenia takiego lokalu do stanu deweloperskiego, zanim zacznie się wykończenia, a to też mało nie kosztuje, akurat to od dewelopera dostaje się w pakiecie :idea:

A co do różnej maści doradców, to zawsze trzeba pamiętać o tym, że mają zwykle prowizję od transakcji, więc zastanówcie się, czy korzystne dla nich jest dobrze doradzić klientowi, czy po prostu wepchnąć mu to, co akurat ma w ofercie :?: Przecież to nie sklep mięsny, jak ktoś tam kupi coś zepsutego, to pewnie drugi raz nie wróci. A jaki jest problem w tym, ze nie wrócicie do tego samego doradcy po po kolejne mieszkanie :?: Żaden, bo tych dwa razy w tygodniu się nie kupuje, przynajmniej zazwyczaj :) Dlatego warto pamiętać o tym, że chodzi tylko o wyciągnięcie kasy od klienta i nie jest tu ważne, czy prowizję płaci kupujący czy sprzedający - to idzie w końcu z tych samych pieniędzy :)

Alicja

Postautor: Alicja » 28 sty 2017, 17:03

Może komuś się przyda poradnik dla konsumentów zainteresowanych zawarciem umowy deweloperskiej:
https://uokik.gov.pl/download.php?plik=14602

Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”