Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Piasta Towers za którą odpowiada deweloper Inter-Bud. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii.
tusiek
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2017, 20:49

Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers

Postautor: tusiek » 17 sty 2017, 21:37

Hej,

Teren jest pod użytkowaniem wieczystym - ktoś się wypowie na temat takiej formy własności? Jest się czego obawiać?

W Internecie krążą też niechlubne opinie na temat administracji budynków - czy naprawdę jest tak, że wspólnota nie ma nic do powiedzenia i całkowite pełnomocnictwo otrzymuje zarządca czyli ktoś od dewelopera?

Jak to wygląda w praktyce? Jakieś opinie?


pozdro
Posty: 2713
Rejestracja: 08 mar 2016, 17:33

Re: Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers Kraków

Postautor: pozdro » 17 sty 2017, 22:07

Zarząd sobie sami wybieracie, deweloper to pewnie w pierwszym roku jest pod kuratelą dewelopera.
Jeżeli chodzi o użytkowanie wieczyste to PIS szykował ustawę o uwłaszczeniu, miała wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. Teraz mówi się o 1 lipca 2017 roku. Dokładnie nic nie wiadomo co i kiedy. Prawdopodobnie wejdzie w życie. Wtedy będziesz miał zamrożone stawki aktualne opłaty na kolejne 20 lat, formalnie grunt staje się od dnia wejścia w życie ustawy udziałem we współwłasności. Można będzie zapłacić jednorazowo za te 20 lat z bonifikatą 50% czyli jakbyś płacił z góry za 10 lat. Podobno roczna stawka to 10zł/m2 co daje 500zł rocznie za 50m2. Wawel Service i Murapol ma słabe opinie jako deweloper, ale kto wie co tam odwalają.

gizmo
Posty: 22
Rejestracja: 28 sie 2016, 10:25

Piasta Towers Kraków - wspólnota mieszkaniowa i jej zarządca a Inter-Bud

Postautor: gizmo » 18 sty 2017, 10:55

Jeśli chodzi o to, kto będzie zarządcą wspólnoty mieszkaniowej na osiedlu Piasta Towers od Inter-Bud, to dosyć logiczne wydaje się to, co napisał @pozdro, że ona będzie jak najbardziej do zmiany, ale na początku będzie to oczywiście zarządca narzucony przez Inter-Bud, bo to właśnie deweloper będzie miał na początku większość udziałów we wspólnocie. Później, jeśli mieszkańcy się dogadają, to dopiero możliwa będzie zmiana, choć w praktyce, to dogadywanie trwa dosyć długo, ale najpierw niech bloki zbudują ;)


mr_lukasz
Posty: 11
Rejestracja: 14 wrz 2017, 13:16

Re: Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers

Postautor: mr_lukasz » 14 wrz 2017, 13:26

Witam, czytając załączniki do umowy jest tam wpis o dodatkowych opłatach za teren,który nie należy do dewelopera. Jest to działka wydzielona na podciągnięcie kanalizacji i dojazd do budynków.
Z tego co się dowiedziałem każdy mieszkaniec ma wliczoną w czynszu tą opłatę.
Natomiast dla mnie te zapisy nie są do końca jasne. Druga sprawa że płacenie przez cały czas komuś za dzierżawę terenu też nie wygląda obiecująco.
Ktoś wiec coś więcej na ten temat ?

Inna sprawa że działka pod budynkiem będzie "wynajmowana"-od miasta ( użytkowanie wieczyste) do roku 2089. Co potem ?

Boo123
Posty: 90
Rejestracja: 09 mar 2017, 10:34

Re: Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers

Postautor: Boo123 » 14 wrz 2017, 19:25

Jeśli chodzi o użytkowanie wieczyste to możliwe że niedługo wejdzie w życie ustawa, która pozwoli przekształcić je w prawo własności. A właścicielem gruntu jest Skarb Państwa a nie miasto. :D

A czy ktoś się orientuje ile może wynosić wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste za mieszkanie 50m?


https://www.google.pl/amp/www.gazetapra ... snosc.html


http://www.rp.pl/Nieruchomosci/30621997 ... .html#ap-2

Kuba
Posty: 161
Rejestracja: 19 kwie 2017, 11:04

Re: Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers

Postautor: Kuba » 14 wrz 2017, 23:04

Pani w biurze nam mówiła że około 30 zł, znajomi twierdzą za to nie możliwe. Ze bardziej 100-150, choć zważając na to że rodzice płacą 45zł rocznie to jestem skłonny uwierzyć w 30 :-)
To fajnie ze ziemie należą do państwa bo jak wejdzie w życie ustawa o wukupie to przy jednorazowej wpłacie będzie można uzyskaćdo 50% rabatu :-)

Boo123
Posty: 90
Rejestracja: 09 mar 2017, 10:34

Re: Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers

Postautor: Boo123 » 15 wrz 2017, 15:31

Kuba pisze:Pani w biurze nam mówiła że około 30 zł, znajomi twierdzą za to nie możliwe. Ze bardziej 100-150, choć zważając na to że rodzice płacą 45zł rocznie to jestem skłonny uwierzyć w 30 :-)
To fajnie ze ziemie należą do państwa bo jak wejdzie w życie ustawa o wukupie to przy jednorazowej wpłacie będzie można uzyskaćdo 50% rabatu :-)



I mówisz tu o kwotach za rok, tak?
Ja to się bałam że będzie to w granicy 1000 zł więc dla mnie mile zaskoczenie :D

Kuba
Posty: 161
Rejestracja: 19 kwie 2017, 11:04

Re: Użytkowanie wieczyste i zarządzanie budynkami na os. Piasta Towers

Postautor: Kuba » 15 wrz 2017, 21:11

No przynajmniej tak moi rodzice płacą. Ale nie wiem dokładnie ile, a nie chce wprowadzać w błąd :) nawet jak by to było 30 zł co miesiąc to nie będzie tragedii :)
No i to wszystko zależy od metraża mieszkania i pewnie za miejsce postojowe też będzie trzeba to płacić. Ale i tak uważam że taka opcja lepsza niż wynajmować i komuś płacić :)



Wróć do „Piasta Towers (Inter-Bud) w Krakowie - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość