Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
marcin
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2016, 7:29

Re: Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Postautor: marcin » 21 gru 2016, 10:52

Generalnie pozwolenie na użytkowanie dotyczy całej inwestycji. Nie wiem czy można jakoś etapować oddanie do użytkowania poszczególnych części budynku - nie widzę sensu. Tym bardziej, że prace na całym budynku są już zakończone. Ewentualne kosmetyczne niedociągnięcia/niedoróbki nie są brane pod uwagę przy otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie. Zakładając, że Generalny Wykonawca złożył już dokumenty do PINB-u, pozwolenie na użytkowanie powinno być najpóźniej w styczniu. Przydałaby się przynajmniej jakaś oficjalna informacja o terminach przekazywania mieszkań ze strony Biura Sprzedaży (myślę, że nie jest to wróżenie z fusów).

Alicja
Posty: 55
Rejestracja: 26 lis 2015, 1:52

Re: Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Postautor: Alicja » 21 gru 2016, 18:30

Nie spawdzałam po urzędach czy deweloper ma decyzje na użytkowanie 1 etapu, czy ma decyzje o warunkach zabudowy terenu (2 etap) oraz czy ma decyzję środowiskową (2 etap), ale z wrzucę to co wiem.

****
Data odbiorów mieszkań nie jest jeszcze znana dlatego Panie z biurze sprzedaży tych terminów nie podają.
Jak tylko będzie uzyskany odbiór budynku i będzie grafik kto kiedy odbiera wtedy się dowiemy.
Termin luty jest najbardziej prawdopodobny.

****
Wydaje mi się, że deweloper może mieć decyzję o warunkach zabudowy terenu gdzie znajduje sie działka 2 etap.
Taka decyzja mogła być wydana w chwili kiedy deweloper planował jeszcze 1 etap. Z tego co wiem to decyzja ta może być ważna nawet do kilku lat. Ale... W związku z tym, że na dniach wchodzi MPZP być może to spowoduje, że wcześniejsza decyzja przestanie obowiązywać (może dlatego deweloper wnosił swoje uwagi w MPZP, które jasno wskazywały, że jakiś plan budynku musi być skoro deweloper chce go cofnąć od ulicy wielickiej).
Być może dlatego deweloper chce "rozpocząć budowę" 2 etapu i teren ogrodził. Może developer w ten sposób działa, bo nie chce się załapać na limity i ograniczenia, które nowy plan zagospodarowania przynosi. Według wielu osób słowo rozpoczęcie budowy oznacza ogrodzenie działki, postawienie łopaty i wpisanie do dziennika budowy, że budowa się rozpoczęła (w tym przypadku jednak powinna się pojawić żółta tablica - za jej brak jest jakaś śmieszna kara). To tylko moje przypuszczenia, ale czas pokaże na ile one były prawidłowe.

****
Jeśli dewelper stara się o odbiór budynku to dziwi fakt, że nie umieścił jeszcze loga na dachu (neonu), które w chwili zatwierdzenia MPZP nie będzie zgodne z nowymi ustaleniami. Ale jeśli inspektor tego nie zauważy (bo nie chce) to może wyda decyzję pozytywną, a następnie po wydaniu decyzji deweloper postawi Neon nie związany z inwestycją Wzgórze Krzemionki, tylko reklamą dewelopera (pamiętajmy, że to są dwa odrębne podmioty prawne więc powinniśmy mieć na to oczy otwarte, bowiem mieszkania kupujemy od firmy Wzgórze Krzemionki Sp. z o.o. a nie od Matejka).

****
Wiem, że kilka osób dzwoniła do PINB w Krakowie i miało pytać o pozwolenie na użytkowanie całego budynku.
Dla chętnych poniżej informacja gdzie należy pytać:
PINB - Wielicka 28A
http://www.pinb-grodzki.krakow.pl/

Jeśli ktoś chce się dopytać o 2 etap w PINB to musi wiedzieć, że ma do tego prawo:
Od 1 stycznia zarówno rejestr wniosków o pozwolenie na budowę, jak i rejestr pozwoleń na budowę jest jawny, a dane w nim zawarte dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W tym celu stworzona została wyszukiwarka Rejestru Wniosków Decyzji i Zgłoszeń (RWDZ),

http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/

Ale jak narazie wyszukiwarka nie działa poprawnie więc pozostaje jedynie kontakt bezpośredni z Inspektoratem.

Wyszukiwarkę PINB udostępnia:
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
ul. Krucza 38/42
00-926 Warszawa

Starosta Powiatu Kraków
Al. Słowackiego 20
30-037 Kraków

****
Co do samej decyzji środowiskowej to jeśli była już wcześniej uzyskana (przed 2015 rokiem) to można ją w najlepszym przypadku przedłużyć nawet do 10 lat.

"Z dniem 24 grudnia 2015 r. wydłużeniu ulega okres „ważności” również starszych decyzji.

Zgodnie z art. 7 ustawy zmieniającej z dnia 9 października 2015 r. do terminu, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydana przed dniem wejścia w życie tejże ustawy, a wiec przed dniem 24 grudnia 2015 r., może być załączona do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy ooś takich jak decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 72 ust. 1a ustawy ooś stosuje się przepisy art. 72 ust. 3 i 4 ustawy ooś w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą.

W praktyce oznacza to, że również starsze decyzje środowiskowe, a wiec wydane w czasie w którym okres ich „ważności” wynosił 4 lub 6 lat, od dnia 24 grudnia będą mogły zostać dołączone do wniosku o wydanie kolejnych decyzji przez okres lat 6 – ciu.

Możliwe będzie również wydłużenie tego okresu do lat 10 -ciu, na warunkach wskazanych w art., 72. ust 4 ustawy ooś tj. w przypadku uzyskania stanowiska organu który wydał decyzję o etapowym przebiegu realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji."


****
Ma ktoś odpowiedź ZIKiT w sprawie ewentualnego oznaczenia pasów na Jerozolimskiej i postawienia zakazu parkowania?

****
Jeśli chodzi o pozwolenie na użytkownia to odsyłam do źródła:
https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/68-pozwolenie-na-uzytkowanie

Wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie

1. W przypadku pozytywnie zakończonej obowiązkowej kontroli obiektu budowlanego, organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Po wydaniu wyżej wymienionej decyzji rzeczony organ zobowiązany jest do bezzwłocznego zwrócenia inwestorowi następujących dokumentów:

oryginału dziennika budowy,
protokołów badań i sprawdzeń,
dokumentacji geodezyjnej.

Informacja o wydanej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, wprowadzana jest do ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych.

2. W przypadku niewykonania części robót budowlanych i wykończeniowych, właściwy organ może w decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nałożyć termin wykonania tych robót (o ile nie dotyczy to instalacji służących ochronie środowiska).

3. W wydanej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, organ nadzoru budowlanego może określić warunki użytkowania obiektu budowlanego lub też uzależnić to użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych.

4. W przypadku stwierdzenia przez organ nadzoru budowlanego przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, nakładana jest kara, w drodze postanowienia. Jej wysokość stanowi dziesięciokrotność iloczynu stawki opłaty (s – 500,00 zł), współczynnika kategorii obiektu (w) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (k). Na postanowienie nakładające karę można złożyć zażalenie. Karę wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia w kasie właściwego urzędu wojewódzkiego lub na rachunek bankowy tegoż urzędu.

5. Jeżeli w trakcie obowiązkowej kontroli, organ nadzoru budowlanego stwierdzi nieprawidłowości, nakłada karę w drodze postanowienia (na które można złożyć zażalenie). Jej wysokość (za każdą stwierdzoną nieprawidłowość) stanowi iloczyn stawki opłaty (s – 500,00 zł), współczynnika kategorii obiektu (w) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (k). Karę wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia w kasie właściwego urzędu wojewódzkiego lub na rachunek bankowy tegoż urzędu.

6. W przypadku nałożenia kary wymienionej w punkcie 5, organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję o odmowie wydania pozwolenia na użytkowanie. Jednocześnie oznacza to wszczęcie postępowania naprawczego, zgodnie z art. 51 ustawy Prawo budowlane.

slwk
Administrator
Posty: 23
Rejestracja: 28 kwie 2015, 18:44

Re: Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Postautor: slwk » 07 sty 2017, 23:26

Ten wątek zrobił się już tak długi i traktuje o tak wielu sprawach, że ciężko się w nim połapać, dlatego zapraszam do dalszego prowadzenia dyskusji na forum mieszkańców Wzgórza Krzemionki Kraków - tam będzie łatwiej ją uporządkować :) Jeśli ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia, albo chce o coś zapytać czy podzielić się opiniami, to zapraszam na forum osiedla - zakładajcie nowe tematy, w miarę możliwości dotyczące pojedynczej sprawy :idea:Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość