Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
Michał_Budowniczy

Re: Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Postautor: Michał_Budowniczy » 14 paź 2016, 18:58

Ja się z Tobą zgadzam całkowicie, jest popyt to jest i podaż. Wg mnie jednak ceny pomimo własności gruntów są odrobinę zbyt wysokie.
Nie wiem jaki będzie standard w środku, ale raczej fajerwerków się nie spodziewam więc ceny Atala w pobliżu są dla mnie cenami górnymi, stąd moja chęć negocjacji.

Alicja

Postautor: Alicja » 22 paź 2016, 10:58

Wygląda na to, że na jerozolimskiej kładą asfalt i robią ostateczne porządki (w tym kończą układanie kostki brukowej) Zatem zgodnie z planem do końca października większość pracy (w szczególności przy klatce 1 oraz 2) będzie zakończona. Niesamowite wrażenie robią jesienne kolory zarówno na jerozolimskiej jak i na terenach zielonych.

Obrazek

kraklove

Postautor: kraklove » 25 paź 2016, 12:52

Cześć wszystkim :)

Jestem zainteresowana zakupem mieszkania w tej inwestycji. Po wielu tygodniach poszukiwań i przeczesywania się przez dziesiątki ofert deweloperów zdecydowałam, że ta jest warta uwagi :) Szczerze mówiąc, ostateczną decyzję, że będę próbować tutaj, podjęłam po spacerze po okolicy. Myślę, że niewielu deweloperów może się pochwalić dostępnością w pobliżu swojej inwestycji tak dużych obszarów zielonych (do tej pory nie wiedziałam nawet, że w tej okolicy jest tak ładnie!).

Ponieważ nie mam doświadczenia w zakupie nieruchomości, chciałabym was zapytać, czy warto przed podpisaniem aktu notarialnego dać go do przeczytania prawnikowi (może polecicie kogoś w prywatnej wiadomości?).

Jestem też ciekawa, czy ktoś orientował się, jaki jest koszt wykupienia identyfikatora SM Kabel uprawniającego do przejazdu przez ich drogę.

Wiem, że od tego tygodnia można już oglądać mieszkania w środku :) Czy ktoś z was ma to już za sobą? Jak wrażenia?

Alicja

Postautor: Alicja » 25 paź 2016, 19:12

@Kraklove... też jestem zachwycona tą okolicą i spokojem (póki nie ma aut i mandatów za parkowanie jest cudownie).

Obrazek

Co do pytania o prawnika i aktu notarialnego to warto zawsze dać do przeglądnięcia umowę, chociaż w przypadku Matejka większość osób ma jednakowe zapisy więc pytanie czy jest sens się fatygować w tym konkretnym przypadku.

My jeszcze nie byliśmy w środku, ale z niecierpliwością czekamy na taką możliwość.

Co do przejazdu przez Kabel to my piracimy ;) i nie znam kosztów, ale będzie to w granicy zapewne 100zł/miesiąc dlatego pozbywamy się auta tuż po wykończeniu mieszkania i zamieszkaniu. Liczymy, że będzie więcej sąsiadów na rowerach.

ps. sąsiadka z domu obok mówiła, że zapyta ZIKiT czy są skłonni już teraz postawić słupki zabraniające wjeżdżaniu na krawężniki/pas zieleni z obu stron - można zapewne oczekiwać interwencji władz mundurowych w przypadku parkowania na ulicy w uporczywy sposób.

kraklove

Postautor: kraklove » 25 paź 2016, 19:22

Dziękuję za odpowiedź :)

Co masz na myśli, pisząc o mandatach za parkowanie? Myślisz, że postawią zakaz, kiedy na Jerozolimskiej zrobi się większy ruch? Szkoda, że deweloper zapewnił tak mało miejsc parkingowych (zarówno w garażu, jak i ogólnodostępnych).

Ja co prawda mam samochód, ale od kwietnia do września raczej poruszam się po mieście na rowerze, a tu dodatkowo dzięki kładce nad Powstańców można dosłownie w chwilę znaleźć się w centrum Podgórza :)

Czy ktoś pytał może o przewidywane koszty utrzymania mieszkania, np. serwis i konserwacja wind i inne? Niestety zupełnie wyleciała mi z głowy ta kwestia i nie wiem nawet, czy deweloper dysponuje takimi informacjami jeszcze przed oddaniem budynku do użytku.

Alicja

Postautor: Alicja » 25 paź 2016, 19:37

Jak powstaną wszystkie 3 etapy Atala + Wawel wybuduje na swoich działkach biura to na jerozolimskiej może być ciasno.
Warto odwiedzić ulicę w dniu 1 listopada, aby zobaczyć przeciążenie i policzyć ile aut jest w stanie zaparkować. Być może Matejek otworzy drzwi w ten dzień dla potencjalnych nabywców, których tego dnia będzie w tej okolicy wiele.

Na chwilę obecną nie ma raczej się jeszcze co martwić, chociaż rozmowa z ludźmi mieszkającymi przy jerozolimskiej zawsze daje jakąś szerszą perspektywe.

Co do ilości miejsc parkingowych to nikt ich nie buduje więcej niż potrzeba, stąd fajnie, że plan zagospodarowania terenu Wielicka-Kamińskiego narzuca dla nowych inwestycji współczynnik taki nie inny.

Co do przejścia kładką na Podgórze to dokładnie tak samo twierdzę, że jest to super ścieżka spacerowo-rowerowa i dlatego jesteśmy zachwyceni.

Koszt utrzymania mieszkania będzie zapewne w granicach 6-7zł/m2 za całość (+/- MPEC) więc za mieszkanie 50m2 będzie to w granicach 350zł (bez garażu podziemnego czy komórki lokatorskiej). Dopytaj w biurze jaki jest czynsz za podobne mieszkanie przy Kordiana to wyjdze najbliższa kwota.

Pierwszy rok zamieszkania może bazować na estymacji więc dopiero później okaże się jak celna była prognoza.

aha... najtaniej miejsce postojowe wyjdzie gdy wynajmiesz je od kogoś z tego wysokiego bloku. Posiadając identyfikator mieszkańca możesz zapewne jeździć po wewnętrznych drogach ;)

ps. Jest szansa, aby zgłosić w budżecie obywatelskim budowę parkingu przy działce 119/9, która jest do tego przeznaczona. Tylko trzeba determinacji mieszkańców tej okolicy i sprzedania wizji dalej..

Suski

Postautor: Suski » 27 paź 2016, 15:20

Sam przed podpisaniem tak ważnej umowy zawsze korzystam z pomocy radcy prawnego. Z tego powodu wiem, że spółka odpowiedzialna za budowę bloku istnieje do końca 2019 roku. Co wiąże sie z tym ze udzielana rękojmia bedzie ważna tylko do tego czasu, a nie na 5 lat. Duże niedociągnięcie, które daje pole do negocjacji ceny szczególnie mieszkania na wyższych piętrach. Biura sprzedaży nawet nie będę komentował.

kraklove

Postautor: kraklove » 27 paź 2016, 15:35

Suski, bardzo dziękuję za Twój post i cenną uwagę. Czy radca prawny wskazał też jakieś inne punkty aktu wzbudzające wątpliwość? Napisz proszę, czy mimo skróconej ważności rękojmi wciąż planujesz zakup – a może już udało Ci się coś wynegocjować w związku z terminem zamknięcia spółki?

Suski

Postautor: Suski » 27 paź 2016, 16:23

Połowa osób w tym temacie opisuje zmiany w zagospodarowaniu podgorza a zapomina o sprawdzeniu umowy...

Było tych punktów kilka, najważniejszy to rękojmia i postępowanie dewelopera apropo reklam. Polecam udanie sie do jakiegokolwiek radcy, koszt ok 200-400 złotych. Jeżeli chodzi o mnie to zrezygnowałem i kupiłem mieszkanie w drugiej części miasta.
Powodzenia!

Alicja

Postautor: Alicja » 27 paź 2016, 17:49

Kwestię spółki i daty jej rozwiązania stosuje wielu deweloperów więc nie jest to jakieś nowum na rynku, że deweloper dywersyfikuje ryzyko i otwiera spółkę celową na realizację jakiegoś przedsięwzięcia. W przypadku zawiązywania spółek zoo kapitał zakładowy może być śmiesznie niski i tylko sp. zoo odpowiada za swoje zobowiązania. Przykładów można mnożyć, ale np: w inwestycji przy lwowskiej 1 gdzie jest apartHotel to spółka celowa gwarantowała na początku 18% (już nie pamiętam) zwrotu w ciągu pierwszych kilku lat (a nie deweloper). Jak robiłeś analizę deweloperów to myślę, że znajdziesz podobne podejście do tematu w wielu przypadkach. Nie zmienia to faktu, że datę rozwiązania spółki, Matejek zmienił.

Co do kwesti reklamy dewelopera to od samego początku piszałam więc nie jest to jakieś zaskoczenie. Zdziwie się, gdy deweloper w drodze wyjątku wpisze w czyjejś umowie deweloperskiej, że będzie komuś płacił z tego tytułu. Oczywiście inną kwestią jest to czy można to podważyć, jakoże podpisując umowę u prawnika, tą samą osobą która jest zarówno prawnik jak i osoba wchodząca w skład zarządu spółki celowej.

Jeśli komuś te dwa punkty nie odpowiadają to na siłe nikt nie zmusza do kupna mieszkania w tej inwestycji.

Warto jednak nadmienić, że gdy Wawel zabuduje działkę od strony północnej to potencjalan reklama Dewelopera będzie po prostu kiepska i być może z niej zrezygnuje. MPZP zabrania wieszania reklam wielkogabarytowych i neonów na dzień dzisiejszy więc zobaczymy czy dotyczy to tylko nowych inwestycji czy również inwestycji rozpoczętych przed uchwaleniem MPZP.

Z drugiej strony patrząc czy gdyby deweloper finalnie zrezygnował z reklamy w umowach deweloperskich przy finalnym podpisywaniu umowy to czy nagle wszyscy się rzucą na mieszkania, bo ten punkt mógł zaważyć o podjęciu decyzji kupna mieszkania? Szczerze nie wiem, ale na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć dobrowolnie.

Na koniec... Co do dewelopera to jest to jeden z nielicznych, który stosuje zamknięte rachunki powiernicze i buduje inwestycje ze swojego kapitału więc zdolności finansowe samego dewelopera są dużo lepsze niż w przypadku innych budujących na kredyt i oferującym otwarte rachunki powiernicze. Można by dyskutować na ten temat, ale jedynie chce podkreślić, że deweloper nie jest gołodupcem. Jego celem jest zakończenie budowy, sprzedaż mieszkań i realizacja kolejnych inwestycji, a nie łapanie klientów na jakieś dziwne zapisy. Wszyscy wiemy, że zapis o reklamie jęst dość trefny, ale mi osobiście okolica super odpowiada i nie ma wiele inwestycji w Krakowie z takim dostępem do terenu zielonego przy jednoczesnym zagwarantowaniu jego zabudowania.

Sam deweloper postawił na tą lokalizację i będzie tam miał swoją siedzibę główną więc też trzeba zrozumieć i drugą stronę że coś chce ugrać (pomimo, że nikomu z nas to nie pasuje) - zapis o reklamie jest na rzecz firmy Matejek i spółek zależnych a nie sp. zoo Wzgorze Krzemionki więc ten zapis może można doprezcyzować w umowie deweloperskiej na taki aby tylko i wyłącznie Matejek (bez spółek córek) czy sprzedaży praw innym podmiotom mógł korzystać z reklamy (zarówno na ścianie bloku, na dachu jak i przy panelu reklamowym zlokalizowanym przy chodniku). Najlepszą opcją było by wpisanie na czas określony takiego prawa lub zamianę prawa na odpłatne (co rozwiało by burzę wokół tego tematu).

ps. @Suski.. jeśli masz ochotę to pochwal się gdzie kupiłeś mieszkanie i podaj jego parametry to jak znajdę czas poproszę mojego znajomego o analizę (w tym otoczenia) bez zbędnych emocji.

Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”