Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
Alicja

Re: Wzgórze Krzemionki od Matejek mieszkania w Podgórzu forum, opinie

Postautor: Alicja » 08 lis 2016, 23:48

1.
W związku ze zgłoszonymi uwagami do MPZP, znowu ponownie będzie wyłożony MPZP: Wielicka-Kamińskiego - Od 14go listopada kolejna porcja newsów :) https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=70697

2.
Niestety teren parkingu tj działka 119/9 nie znajduje się w tym planie bo należy do Krzemionek więc nie ma jak zgłosić ewentualnych zastrzeżeń co do przeznaczenia parkingu (np: publiczny vs prywatny). Działka ta ma oznaczenie KP czyli jest to Teren Parkingu (bez dodatkowych zabudowań mieszkalnych). Może sami uprzątniemy ten teren w nocy i będzie można parkować po cichu ;)

Obrazek

@doxa.. jestem ciekawa co odpowie ZIKiT o ograniczeniach na Jerozolimskiej - podziel się opinią jak ją otrzymasz.
@Tomek.. Dzięki za pozdrowienia.

3.
Przy okazji napiszę, że dziś się dowiedziałam, że czynsz zgodnie z prognozą będzie wynosił:
8zl/m2 mieszkania
20zł komórka lokatorska
60zł miejsce parkingowe

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Z serii ciekawostki z okolicy.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

4.
Po drugiej stronie ulicy miejsce parkingowe w garażu można wynająć za 169zł . Patrząc okiem zainwestowanych pieniędzy możena by rzec, że właściciel nie ma wielkiej stopy zwrotu. Kwota myślę, że Ok, chociaż ogłoszenie już trochę wisi więc nikt się o miejsce nie zabija. Mieszkańcy zapewne nie chcą wydawać dodatkowo pieniądzy, skoro można parkować wokół bloku:

gumtree.pl/a-parking-i-garaz/krakow/nowy-garaz-podziemne-miejsce-postojowe-krakow-podgorze-plaszow/1001816234670910499728509

Obrazek

5.
Wydaje się, że w inwestycji Wielicka Garden miejsca parkingowe nie sa wysprzedawane do wszystkich mieszkań (mieszkańcy ich nie kupują w cenie 28000zł więc można przypuszczać, że część z tych miejsc będzie wolna i ktoś na pewno będzie podnajmował. Kolejna opcja to [/b]podnajem miejsca parkingowego na kablu[/b].

6.
Działka Jerozolimska 6 (z domem) oraz Jerozolimska 12 są na sprzedaż, więc może i tam coś niebawem powstanie ;)

Jerozolimska 12 - Działka na sprzedaż:
Obrazek
e-bezposrednio.pl/dzialka-budowlana-krakow-podgorze-ul-jerozolimska-12.html

Jerozolimska 6 - Dom na sprzedaż:
Obrazek
dom.gratka.pl/tresc/402-70207537-malopolskie-krakow-podgorze-wola-duchacka-jerozolimska.html

Michał_Budowniczy

Postautor: Michał_Budowniczy » 03 gru 2016, 11:01

Cześć,

Coś nowego z inwestycji ?

Wrażenia po oglądaniu mieszkań ?

Ja mam ciągle mieszane uczucia.
Mi lokalizacja i mieszkanie się podoba.
Rezerwacja podpisana, standard wykończenia przy pobieżnym oglądaniu w miare, tynki nieładnie zatarte, nierówno, miejscami spęczniałe/odparzone, ale to detal do poprawy przy odbiorach, stolarki nie oglądałem dokładnie bo ciągle zafoliowana była i bez oklein, balkony nie wpuszczają.
Miejsca styków ścianek działowych z nośnymi elementami - sznity do samodzielnego wypełnienia, też niefajna zagrywka dewelopera bo tam zawsze pęka i będzie odpowiedź, Pan sobie wypełnij to Pan naprawiaj, a problem bynajmniej nie wynika z wypełnienia.
Miejsca wspólne jeszcze pod koniec wykończeń, ciekawe jak wykończą dylatację w ścianie od windy.

To dla mnie detale, najbardziej nie mogę zrozumieć pewnej ignorancji i braku "starania się"inwestora, choćby rozmowie o terminie podpisania umowy, zaproponowany przez dewelopera mi nie pasował, a inny to foch, ciężka sprawa.
Takie coś mnie strasznie zniechęca i myśl że oszczędności paru lat mam tam wpakować+kredyt dla ludzi, którzy mają mnie gdzieś lekko wkurza delikatnie mówiąc.
O dziwo u innych tak nie ma ( Tętnowski, Prądnik Nowy, Sento z nimi rozmawiałem, tyle że mieszkania , terminy i ceny troszkę mniej mi się podobały ).

No i wkurzające że tak ciągle się wypierają z tą drugą inwestycją, nie wiem czemu, już nawet w internecie można znaleźć spółkę celową Jerozolimska 4 na budowę II etapu pewnie, no i te zapisy w umowie o odkopaniu ścian fundamentowych, zajęciu pasów itp.

Dziwne to wszystko

Pozdrawiam

Michał

Alicja

Postautor: Alicja » 03 gru 2016, 20:00

1.
Z tym drugim etapem to jest raczej brak rzetelnej informacji ze strony Dewelopera.
O ile w biurze sprzedaży mogli by nie wiedzieć to ja Wam mówię, że drugi etap będzie ;) i wiele faktów na to wskazuje (wizualizacja z etapu pierwszego, własność działki sąsiedniej, uwagi do MPZP dewelopera, poprowadzenie mediów do etapu 1 w taki sposób, żeby można było podpiąć drugi etam itp).

Budynek mieszkalny w 2 etapie będzie cofnięty od strony ul. Wielickiej - wnioskował o to Deweloper w MPZP.
Dziwi fakt, że skoro tyle osób pytało w biurze sprzedaży i na budowie o 2 etap i że zgodnie u Matejka twierdzą, że nic nie ma w planach. To po co uwagi w MPZP? To czemu nie wybudowali wielkiego parkingu dla etapu1 i nie sprzedawali miejsc parkingowych naziemnych?

Najlepiej może będzie wydrukować KRSy nowych spółek córek dewelopera Matejek tj spółki Jerozolimska 4 oraz Emaus Garden i zapytać biuro sprzedaży lub bezpośrednio Dewelopera o te inwestycje, szczególnie o inwestycje Jerozolimska 4 (nie ma takiego drugiego adresu w Krakowie). Warto poprosić mailowo o drugi etap, aby później móc użyć maila jako argumentu, gdy zajdzie taka potrzeba.

KRSy dla spółek z o.o. można ściągną z ogólno dostępnych stron - przykład: ALEO - możecie sprawdzić sobie open graph czyli powiązania spółek dewelopera Matejek:
aleo.com/pl/firma/jerozolimska-4-sp-z-oo-krakow
aleo.com/pl/firma/emaus-garden-sp-z-oo-krakow
Osoby wymienione w KRS spółek Jerozolimska 4 i Emaus Garden są dla Was znajome ;)

Jeśli jeszcze ktoś z biura dewelopera nie wie o planach inwestycji to po pokazaniu KRS sp. z o.o. Jerozolimska 4 uwierzy.
Nagrajcie to dyktafon zadając pytanie podpisywania umowy deweloperskiej (kolejny dowód braku rzetelności i woli dewelopera).
Zadając pytania na inne trudne tematy np: zgoda na nieodpłatnę reklamę dewelopera Matejek, która nie powinna znajdować się w umowie deweloperskiego (Matejek to nie spółka od której kupujemy mieszkania) i również zapis jest na niekorzyść przyszłej wspólnoty mamy dowód.
Przed sądem łatwo będzie można unieważnić zapisy umowy deweloperskiej zachowując przy tym ważność umowy kupna mieszkania.

W chwili gdy Deweloper uzyska pozwolenie na 2 etap przy Jerozolimskiej dam znać :) chociaż informacja wcześniej zapewne pojawi się w internecie.

Natomiast osoby, które kupują mieszkania od strony wschodnio-południowej powinny być rzetelnie poinformowane co powstanie na działce sąsiedniej.
Szczerze to poczekajmy do Sierpnia/Września 2017 roku. Deweloper ruszy z jedną z nowych inwestycji, albo Emaus Garden w działce obok Rudawy, albo przy Jerozolimskiej 4. Wydaje się, że Jerozolimska będzie wcześniej zrealizowaną inwestycją z uwagi na Wawel, który wyczekuje na właściwy moment startu na swoich działkach obok.

Oczywiście Panie w biurze mogą "nie wiedzieć" inwestycji, ale ciężko to skomentować, skoro my wiemy ;)

2.
Co do drugiej nowej spółki dewelopera to inwestycja powstanie w okolicy ul Emaus - z dużym prawdopodobieństwem deweloper kupił jedną z tych działek (chociaż na dzień dzisiejszy to wróżenie z fusów):
- 43/2 43/1 42 - największe prawdopodobieństwo
- 260
- 305 583/13 306

3.
Co do 1 etapu Wzgórze Krzemionki to:
-Można już oglądać mieszkania wewnątrz, ale trzeba się wcześniej umówić w biurze sprzedaży. Warto pstryknąć kilka fotek z korytarzy, widok z okna i ewentualnie z mieszkania.
-Korytarze są już wykończone i mieszkania również.
-Deweloper już wykańcza swoje biuro w lokalach na parterze (swoją drogą można przyglądnąć się jak połączył lokale aby mieć przejście z "podwórka" do ulicy Jerozolimskiej, oraz dwa lokale mieszkalnie, o których pisałam dużo wcześniej). W lokalu Dewelopera można już zobaczyć ścianę z logiem firmy wykończoną w drewnie.
-Na budynku dachu jest już przygotowany stelaż na montaż Neonu :( i LED na ścianie prowadził będzie prosto na logo dewelopera + napis Matejek.
Warto zaznaczyć, że spółka Matejek nic z tą inwestycją nie miała wspólnego, poza tym, że kapitałowo była powiązana ze spółką Wzgórze Krzemionki. Dlatego zapis w umowach deweloperskich na bezterminową zgodę na umieszczenie reklamy Matejka jest wg mnie wątpliwy.

Jak będziecie na mieszkaniach to poproście dewelopera o rzuty mieszkania oraz o zdjęcia z instalacji w mieszkaniu. Otrzymacie super fajny pakiet zdjęć (i zobaczycie swoje mieszkanie przed otynkowaniem i wylewkami). Polecam, bo widziałam już u sąsiada z innej klatki te fotki.

4.
Co do drugiego etapu to budowa będzie przez 1.5 roku i wjazd do garażu podziemnego (dwa pziomy) na działkę będzie od strony Lidla. Niestety mieszkańcy 1 etapu na tym nie skorzystają, gdyż na chwilę obecną deweloper nie ma w planie połączenia na tym odcinku drogi z naszą wewnętrzną przeciwpożarową (jak to wygląda obecnie).

5.
Dlaczego mieszkania sprzedają się szybko? Odpowiedź jest oczywista: lokalizacja jest świetna.
-Mieszkania są bez większych usterek więc co jak co, ale krzywych ścian i podłóg nie ma się co spodziewać. Niemniej warto wziąźć specjalistę na odbiór mieszkania.
-Na balkonach słyszałam, że ruszą się płytki ogrodowe hahaha więc osobiście sprawdzę jak to wygląda niebawem :)
-Między balkonami, a mieszkaniami mogą pojawić się mostki czyli zimne miejsca. Warto zbadać samemu jak balkony są przyłączane do konstrukcji budynku, nie miałam jeszcze okazji wizji lokalnej.
-Piwnice i garaż znajdujące się od strony wschodniej łączy stromy usyp ziemi. Tu warto sprawdzić czy ściana zewnętrzna garażu jest ocieplona na całej wysokości czy tylko od połowy (mówię o gumie, któa nieprzepuszcza wody). Na szczęscie sprawdzenie dotyczy osób, które mają wykupione miejsca parkingowe, szczególnie te które dotykają ścian zewnętrznych.

6.
Na koniec... co do sąsiadującej działki...
Jeśli deweloper informuje, że na sąsiedniej działce nic się nie zmieści (bo niby gdzie) i ktoś kupi mieszkanie w przekonaniu, że deweloper nie kłamał to warto sobie zadbać oto, żeby takie oświadczenie było na piśmie. Można też nagrać takie rozmowy z biurem sprzedaży chociaż one mogą nie stanowić dowodu w sądzie (jeśli ktoś się zdecyduje na taki krok). Można również we właściwym momencie wnieść skargę na pozwolenie o budowę lub domagać się rekompensaty od dewelopera, gdy ten ruszy z przygotowaniami do 2 etapu.
rp.pl/artykul/1133679-Czy-wiesz--co-wybuduje-obok-sasiad-.html#ap-3
scolalegis.com/budowa-na-sasiedniej-dzialce-moze-stanowic-podstawe-roszczenia-o-odszkodowanie
jakim-prawem.pl/historia-pewnej-decyzji-o-warunkach-zabudowy

Pamiętajmy, że zabezpieczeniem dla dewelopera jest fakt, iż z naszą działką graniczy droga, a nie jego druga, sąsiadująca działka. Niemniej informacja o przeznaczeniu sąsiedniej działki / planach dewelopera jako profesjonalnego podmiotu powinna znaleźć się w prospekcie emisyjnym dostarczanym do umowy deweloperskiej, który wszyscy otrzymaliśmy otrzymali. Dodatkowo nabywcy mieszkań od strony południowej powinni poprosić o wpis do umowy deweloperskiej zapisu, że na sąsiadującej działce, której właścicielem jest żaden deweloper/spółka córka nie wybuduje kolejny bloku.

"Obowiązkiem dewelopera jest sporządzanie prospektu informacyjnego dotyczącego inwestycji. To ten dokument powinien zawierać między innymi informacje o sposobie zagospodarowania sąsiednich działek. Taki prospekt stanowi integralną część umowy deweloperskiej – a co za tym idzie, jeśli informacje w nim zawarte okażą się nieprawdziwe – możliwe będzie nie tylko odstąpienie od umowy przez nabywcę lokalu, lecz także kierowanie wobec inwestora roszczeń odszkodowawczych."

Decydujące znaczenie ma tutaj mieć data uzyskania pozwolenia na budowę inwstycji Jerozolimska 4, bowiem na chwilę obecną jeśli deweloper nie złożył wniosku o WZ to zgodnie z prawem nie wprowadza w błąd, co niezmienia faktu, że nie mówi całej prawdy, bowiem wizualizacje pokazują, że w planach miał postawienie drugiego budynku (ten budynek się tam po prostu zmieści - Deweloper to zaplanował już na etapie 1)

Jeśli zostanie WZka to można doprowadzić do jej uchylenia. Należy tylko odpowiednio wcześnie zareagować i uzbierać argumenty, które deweloper i kierownik budowy nam "sprzedaje". A mi się się śniło, WZka już jakaś jest...

paza

Postautor: paza » 04 gru 2016, 19:26

Cześć wszystkim!

Dołączyliśmy do tego forum, ponieważ jesteśmy zainteresowani mieszkaniem w tej inwestycji. Przy okazji dziękujemy za rozbudowany i merytoryczny wątek.

Oglądaliśmy inwestycję w tygodniu i oto jakie otrzymaliśmy odpowiedzi na część pytań:

1. Pani oprowadzająca naliczyła 10 miejsc postojowych ogólnodostępnych.
2. Oferowano nam również zakup miejsca postojowego w garażu podziemnym - dodam, że interesują nas mieszkania w mniejszym metrażu.
3. Teren w południowej części działki ma zostać uprzątnięty i ma być zasiana trawa. Pytanie czy można taki wymóg wpisać do umowy deweloperskiej? I jak się to ma do inwestycji Jerozolimska 4?
4. Na pytanie o możliwość zabudowania południowej części działki udzielono nam wymijającej odpowiedzi, w stylu: raczej nie, ale jeżeli już to nie będzie wyższa niż 6 pięter - znów jak to się ma do powstania spółki Jerozolimska 4 sp. z o.o..

Czy posiadacie może wzór umowy rezerwacyjnej?

Pozdrawiam.

kraklove

Postautor: kraklove » 04 gru 2016, 21:25

Jeśli chodzi o wzór umowy rezerwacyjnej, biuro dewelopera przesyła go bez problemu na maila.

Cieawa jestem, gdzie jest te 10 miejsc parkingowych i czy ktoś nie wprowadził was w błąd? Ja dostałam oficjalną odpowiedź, że będą cztery miejsca, a nie sądzę, żeby ukrywali większą ich liczbę, przecież to zawsze zaleta :)

Dobrze rozumiem, że deweloper zaproponował wam miejsce parkingowe do mieszkania o powierzchni poniżej 50m2?

Alicja

Postautor: Alicja » 04 gru 2016, 21:49

1.
W zależności kiedy ktoś rezerwował mieszkanie było kilka wariantów umowy rezerwacyjnej (drobne zmiany edytorskie). Podsyłam przykładowy skan, jak znajdę bardziej aktualną to ją wrzucę, natomiast umowa rezerwacyjna sama w sobie nie ma jakiś kruczków. Jeśli zrezygnujecie do 30 dni to kaucję +/- 10,000zł otrzymacie spowrotem, a jeśli zdecydujecie się na zakup to kaucja będzie zaliczona na poczet wkładu własnego (fizycznie deweloper jej wówczas nie oddaje, ale przelewa ją na Wasz zamknięty rachunek).

oi65.tinypic.com/14x1ht3.jpg
oi63.tinypic.com/fd7uyv.jpg

2.
Osoby chcące nabyć ostatnie mieszkania mogą nabyć miejsca parkingowe dla mniejszych metraży (chociaż o tym głośno deweloper nie mówi). To przykre dla obecnych mieszkańców, skoro wcześniej otrzymywali inne informacje, ale niestety tak jest. Deweloperowi zależy na sprzedaży wszystkich lokali to jest dla niego najważniejszy cel, a nie to, że komuś coś obiecał i zapisał do kolejki o miejsce garażowe. Po sprzedaży wszystkich miejsc wrzucę przykłady mieszkań <50m2, aby mogliście się odnieść i ocenić rzetelność informacji przekazywanych przez biuro sprzedaży dewelopera.

3.
Z tą zasianą trawą to dobre ;) Poproście w wpis tej trawy do prospektu informacyjnego lub umowy deweloperskiej. Reakcja biura sprzedaż będzie bezcenna.

4.
Co do drugiego etapu - Jerozolimska 4 to max wysokość określa MPZP, a dodatkowo PUMa wskazuje ile maksymalnie może powstać mieszkań tzn jaki w sumie może być ich metraż. W etapie 1, deweloper wybudował 5,148m2 powierzchni mieszkalnej (architekt idealnie wymierzył, aby zmieścić się w limitach). W sumie przychód z inwestycji przekracza >32mln zł. Nie podam ceny działki, bo nie ma sensu komuś patrzeć w kieszeń ;) natomiast średni koszt wybudowania mieszkania w Krakowie w podobnym standardzie możecie znaleźć na internecie lub zapytać znajomego budowalańca.

Przy drugim etapie wskaźnik zabudowy działki jest mniejszy, udział terenów zielonych musi być zachowany zgodnie ze wskaźnikiem określonym dla tej działki więc pytanie które z kilku działek zostaną połączone/podzielone aby uzyskać maksymalny zysk. Maksymalna wysokość zabudowy działki to 24m wysokości więc nie mogą wybudować 7 pięter zgodnie z praktyką budowlaną i obowiązującymi normami.

5.
Warto się targować przy kupnie ostatnich mieszkań, zwłaszcza jeśli kogoś nie interesuje miejsce parkingowe.
10,000zł to kwota jaką można śmiało zasugerować mówiąc - biorę od ręki, podpisujemy umowę deweloperską do 2 tygodni więc proszę o decyzję (jeśli się nie zgodzą to dajcie im 2-3 dni na kontakt z szefem :)) Jeśli powiedzą nie to ładnie podziękujcie i czekajcie na 2 etap. Za bardzo im zależy na sprzedaży mieszkań od strony południowej i mieszkań o metrażu 48,10m2 (między 2 a 3 klatką), aby komuś odmówić rabatu.
Są osoby, które ugrały miejsca postojow i nie tylko, ale niestety tego nie powiedzą z oczywistych względów.

6.
Przy odbiorze mieszkań będzie robiony ich ponowny pomiar (zgodnie z normą). Nie powinno być większych odchyleń od metrażu wpisanego w umowie deweloperskiej, ale jak dopytacie to w biurze Was poinformują, że ewentualne korekty ceny mieszkania (in + oraz -) będą miały miejsce przy odbiorach. W sumie jest to raczej normą na rynku deweloperskim więc nie ma się co złościć, natomiast jeśli komuś wyszło by, że ma róznicy 0.5m2 to może odstąpić od umowy zgodnie z zapisami w umowie deweloperskiej (z tego co kojarzę).

edit:
7.
Polecam śledzić poniższe ogólno dostępne bazy, aby zbadać pozwolenia dewelopera/ów:
-GUNB: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/

-Baza dokumenów zawierających decyzje o środowisku i jego ochronie np: wycince drzew:
http://msip2.um.krakow.pl/zielkrak/view/show/view52.asp?tab=wnioskodawca_v1&idn=Id&idv=10326

-Uchwały Rady Dzielnicy - trzeba szukać uchwał po nazwie ulicy ;)
https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=72654

Przy okazji: Można wyszukać między innymi informacje o Atalu, który na wiosne ruszy ze sprzedażą osiedla domów niedaleko lotniska

edit:
8.
Dokument sprzed tygodnia (teraz go znalazłam dopiero) - opinia dot projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Wielicka - Kamieńskiego”
Uchwała Nr XXXVI/397/2016 Rady Dzielnicy XIII Podgórze z dnia 29 listopada 2016r
-ilość miejsc postojowych = 1.5 na 1 mieszkanie (zamiast 1.2)
-maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy powinien wynosić 0,6, a maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy - 30%.
-w terenie MW.1 ograniczyć wysokość zabudowy od strony ul. Jerozolimskiej do 16 metrów ze względu na bliskość terenu byłego obozu KL Płaszów oraz wzgórza Krzemionek.
-w terenach MW/U.1 maksymalną wysokość zabudowy ustalić na poziomie 20 metrów.
https://www.bip.krakow.pl/plik.php?zid=169856&wer=0&new=t&mode=shw

Może więc faktycznie trawa będzie zasiana

9.
Sento nie dostał odmowną opinię w sprawie zabudowy na działkach 142,143/3 przy ul. Wielickiej - to chyba ma być ich 2 etap Sensity
https://www.bip.krakow.pl/plik.php?zid=164778&wer=0&new=t&mode=shw

ps. W inwestycji Zacisze Kordiana będzie 3 etap (przed budynkiem etapu 1) i pytając w biurze pewno też nic nie wiedzą, albo również twierdzą, że tam trawe posieją, albo że to nie ich działka. Pytanie które znowu się pojawi to po co robiona była wizualizacja 3 etapu... No nic.. Taki deweloper.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2016, 23:06 przez Alicja, łącznie zmieniany 6 razy.

paza

Postautor: paza » 04 gru 2016, 22:20

Tak, zaproponowano nam miejsce postojowe w garażu do mieszkania poniżej 50m2.

Michał_Budowniczy

Postautor: Michał_Budowniczy » 05 gru 2016, 15:13

Pani Alicja jest chyba architektem projektu albo córką dewelopera :D

Niesamowita wiedza i zainteresowanie inwestycją muszę przyznać i jednocześnie jest Pani bardzo pomocną osobą.
Dziękuję.

Ja niestety chyba jestem za miękki w negocjacjach bo totalnie mnie olali, albo po prostu mają kupca na mieszkanie i wszystko gdzieś.
Nie wiem czy jest sens strzelać że jak nie to zrywam umowę rezerwacyjną, skoro widzą że mi się mieszkanie podoba :/

Ale jest jeszcze trochę czasu, jak się zdenerwuję to oleję i będę szukał gdzie indziej.

Pozdrawiam

Michał

Alicja

Postautor: Alicja » 05 gru 2016, 17:51

@Michał_Budowniczy... gwarantuje Ci, że nic nie łączy mnie z deweloperem (ani prywatnie ani biznesowo). Co wiecej, nie jestem też wrogiem. Po prostu wyszukuje informacje i dzielę się na forum. Być może część informacji jest dla wielu osób nieznajoma.

Każdy ma swój rozum i może wyciągać wnioski patrząc pod siebie. Jestem przeciwniczką nieszczerości lub ściemniania (jeśli wiem, że jest inaczej) stąd swoją opinię/interpretację informacji wystawiam pod krytykę publiczną. Część osób będzie się z nią identyfikowała, inny będą obojętni, część się nie będzie zgadzała. Ja ani z tego tytułu nie mam żadnych pieniędzy ani innych korzyści. Jedynie swoje EGO ;) Moje intencje są naprawdę szczere.

Wróżką też nie jestem, chociaż jak ktoś prześledzi wątek to może dojść do przekonania, że posiadam informacje z wyprzedzeniem. Po prostu potrafię je znaleźć lub wiem gdzie szukać.

Co do negocjacji to jeśli 10,000zł (3%-5% wartości mieszkania) dla Ciebie jest małą kwotą to odpuść, ale złą rzeczą jest podejmowanie decyzji o kupnie mieszkania pod wpływem emocji. Będzie drugi etap więc nie braknie mieszkań dla chętnych w tej okolicy. Moja rada:
-Jeśli masz mieszkanie od strony zachodniej i jesteś mega zachwyccony to kup je z miejscem postojowym.
-Jeśli mieszkanie jest od strony południowej to czekaj, negocjuj i rezygnuj jeśli nie zejdą z ceny. Każda kolejna osoba zrobi dokładnie to samo.
Pamiętaj, że mieszkania od południa będą miały sąsiada i urok pięknego widoku na LIDLa minie. Dodatkowo mieszkania na wyższych piętrach mają cenę dużo powyżej średniej na tą okolicę. Negocjacja z nimi to czysta zagrywka pokerowa i bez emocji (nie-to-nie, ale nie wiedzą jakimi kartami grasz).

Aha.. W przyszyłym roku wkład 20% i końcówka MDMu prawdopodobnie przystopuje "boom zakupowy". Deweloper ma w planach kolejne inwestycje i na bank nie chce utrzymywać pustostanów. Im więcej sprzeda tym szybciej zamknie projekt. Deweloper buduje za swoje pieniądze więc szybciej nimi obróci na nowej inwestycji niż na końcówce mieszkań, które do tej pory się nie sprzedały (z takich, a nie innych powodów).

Polecam śledzić niektóre raporty z rynku nieruchomości by ocenić co się dzieje z mieszkaniami i jaki jest trend sprzedażowy:
AMRON-SAFIN: amron.pl/strona.php?tytul=raporty-amron-sarfin
BIK: bik.pl/documents/10158/19587306/BIK_Indeks+Popytu+na+kredyty_09.11.2016.pdf

Co do dewelopera to przyglądając się strategii sprzedaży mieszkań na Kordiana można wyciągnąć kilka wniosków i zobaczyć kiedy i o ile deweloper obniżał ceny i co się stało na końcu gdy ruszył z 2 etapem (niektórzy mogli zaoszczędzić 40,000zł). Ciężko jest doradzić, ale jeśli masz gdzie mieszkać, kupujesz kolejne mieszkanie (nie pierwsze) to nie ma się co śpieszyć tylko negocjować. Skoro Tobie oferują miejsce postojowe, a wcześniej inni mieszkańcy nie mieli takiej możliwości to można założyć, że zależy im na sprzedaży ciut bardziej. Deweloper dba najwidoczniej jedynie o swój portfel, a nie oto czy kupujący za chwilę będą mieć ścianę z betonu czy "trawnik". Biznes to biznes, ale na etyczne posunięcia i markę pracyje się latami, a za błędy się drogo płaci.

Na forum zagląda często deweloper więc czyta nasze posty. Sam deweloper może być zły, że informacje, które próbuje ukrywać, wypływają, ale to nie jest problem tego forum. Każdy ma prawo się wypowiedzieć.

Liczę, że części z osób informacje z tego wątku pomogły i że dowiedziały się gdzie pytać, co szukać i na co zwracać uwagę.

Pozdrawiam wszystkich. Wszystkiego dobrego. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe przemyślenia to niech się podzieli. Być może nie wielu mieszkańców chce się wypowiadać lub w obawie przed krytyką trzyma coś dla siebie.

ps. dostęp do informacji to w mojej pracy najbardziej wartościowa umiejętność ;)

rado

Postautor: rado » 05 gru 2016, 20:36

tak szczerze mówiąc to nawet te 10 tysięcy to obniżka byłaby niewielka... Wiadomo że negocjacje zależą od wielu czynników ale Matejek to nie jest nie wiadomo jak atrakcyjna oferta żeby się ludzie o to zabijali. Podaż jest spora, znacznie większa niż w 2008-09 można wybierać spośród wielu ofert... niestety popyt na mieszkania słabnie bardzo powoli więc ceny są ustabilizowane. Pamiętaj że każda cena jest zaproszeniem do negocjacji, tylko musisz uzasadnić dlaczego uważasz że cena przez Ciebie proponowana jest właściwa (ceny u konkurencji, mankamenty inwestycji, itp.)

Na swoim przykładzie, kiedyś negocjowałem cenę mieszkania (którego ostatecznie nie kupiłem) i developer przystał na kwotę o 13% niższą.

Developerka może nie ma już 40-50% narzutu, jak kiedyś ale 20-30% pewnie się utrzymuje (teraz zwykle dają trochę więcej w tej samej, jakieś wykończenie, komórkę lokatorską czy miejsce postojowe gratis) Cen przecież nie będą obniżać ;) Mimo to obniżka ceny ofertowej o ~5% to raczej normalna sprawa.

Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”