Deweloper HREIT/EQ REAL ESTATE - opinie i analiza problemu

Forum zawierające opinie o firmach deweloperskich i generalnych wykonawcach budujących w Krakowie i innych miastach Małopolski. Prosimy o wyważone i uzasadnione oceny deweloperów.
CyfrowyNomad
Posty: 17
Rejestracja: 13 sty 2024, 15:59

Deweloper HREIT/EQ REAL ESTATE - opinie i analiza problemu

Postautor: CyfrowyNomad » 13 sty 2024, 22:00

Dzień dobry wszystkim,

Mam nadzieję, że to forum i temat przyda się aktualnym i przyszłym zainteresowanym ofertą tego dewelopera.
Pragnę zaznaczyć, że poniższe analizy są wynikiem mojej obserwacji działalności spółki oraz mojego osobistego doświadczenia po transakcji - które to doświadczenie mogę poprzeć dokumentami.

HREIT jest holdingiem działającym w obszarze nieruchomości - pozyskuje środki od inwestorów (HRE Investments, obecnie EQ Real Estate) i realizuje (z czym ma problemy) projekty budowlane, za co odpowiada HREIT S.A. oraz spółki powiązane. W internecie najczęściej jednak pojawiają się analizy rynku nieruchomości od HREIT. Są one cytowane i powielane przez inne portale.

Właściciel, p. Michał Sapota jest często eksponowany przez portale branżowe i zapraszany jako ekspert, którym niewątpliwie jest, podobnie jak inni związani z HREIT, np. p. Bartosz Turek, który jest autorem całkiem ciekawych artykułów - jednak jak spojrzeć na portfolio oddanych inwestycji HREIT i realizacje obecnych, wygląda to niebezpiecznie dla klientów. Nie mogłem znaleźć na oficjalnej stronie HREIT przyczyn gigantycznych opóźnień swoich inwestycji - co jest powodem dramatów i poważnych problemów setek ludzi.

HREIT oraz EQ Real Estate inwestują w marketing, sponsorowane artykuły w lokalnej i branżowej prasie. Biura sprzedaży mieszkań są estetycznie wykonane, można się napić kawy, miło porozmawiać, foldery są bardzo dobre jakościowo co sprawia bardzo miłe wrażenie. Można natknąć się na hasła typu: Taniej nie będzie / spiesz się / ostatnia szansa etc. Z moich obserwacji wynika, że schemat działania jest podobny w innych częściach Polski.

Strona internetowa dewelopera jest estetyczna i ma pełno inwestycji w sprzedaży, jednak nigdzie nie eksponuje się informacji o terminach zakończenia budów - ciekawe dlaczego, skoro inni deweloperzy lubią się tym chwalić? W moim przypadku podstawą prawną jest wprowadzanie kienta w błąd poprzez zawarcie w umowie deweloperskiej nierealistycznego harmonogramu budowy - takiego, który nie ma szans na realizację ze względów technicznych. No chyba, że spółka HREIT nie ma wiedzy, jaki jest stan zaawansowania prac w dniu podpisania umowy oraz aneksów i podaje nieaktualny harmonogram budowy w umowie deweloperskiej, co można chyba nazwać rażącą nierzetelnością. To powinno być argumentem dla sądu w ewentualnym sporze.

Wg informacji kupujących mieszkania - klienci, którzy płacą wg swojego harmonogramu płatności, często nie kontrolują stanu budowy i doświadczają niemiłego zaskoczenia, kiedy okazuje się, że budowy notują gigantyczne jak na Polskie warunki opóźnienia. Uwaga - najlepiej samemu kontrolować rezultaty budowy.

Grupa kapitałowa działa pod różnymi spółkami celowymi, co może pomóc przy optymalizacji podatkowej, może ułatwić raportowanie finansowe ale też przy okazji może działać konfundująco na nabywców, którzy nie kojarzą danej spółki córki i nie mają na ten temat wystarczającej wiedzy. Nie mogą zatem uzyskać informacji o niekorzystnych opiniach na temat właściwego podmiotu. Spółki córki HREIT S.A to m.in:

North Star Development S.A.
South Star Development sp. z o.o.
West Star Development sp. z o.o.
Lotnisko Park sp. z o.o.
BDC Development S.A.

Pełny wykaz spółek dostępny jest w sprawozdaniu finansowym dostępnym w portalu KRS:

ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df

Numer KRS grupy HREIT: 0000741906

Pragnę zwrócić uwagę na budowy prowadzone przez dewelopera, a to przecież sedno sprawy. Sprzedaż mieszkań to nie to samo co ich oddanie nabywcom - na dzień 13 stycznia 2023 roku deweloper ma 5 zrealizowanych budów, 26 w realizacji i kilka w przygotowaniu - niestety na wielu realizowanych są istotne opóźnienia. Pomimo problemów i opóźnień na istniejących inwestycjach spółka HREIT przygotowuje kolejne inwestycje do sprzedaży.

Podaję linki do kilku artykułów i programów telewizyjnych:

https://gazetanowodworska.com/wydarzeni ... wego-dworu

https://interwencja.polsatnews.pl/repor ... -lata-temu

https://interwencja.polsatnews.pl/repor ... -na-klucze

Kilkuletnie lub wielomiesięczne opóźnienia są w następujących inwestycjach:

Pachońskiego Sky - Kraków,
Warszawska Sky - Nowy Dwór Mazowiecka,
Green City – Wrocław-Bieńkowice,
Tuwima Gardens - Łódź,
Tuwima Sky - Łódź,
Formeli 17 - Rumia,
Resovia Sky – Rzeszów,
i inne - można odszukać wątki na forum odnośnie wielu z tych inwestycji.

Spółka HREIT tłumaczy sie wojną, Covidem, zerwaniem łańcuchów dostaw oraz nierzetelnością swoich podwykonawców oraz dodaje, że na opóźnienia nie ma wpływu oraz nie ponosi za nie odpowiedzialności. Wojna na Ukrainie trwa od 2 lat, kryzys Covid-19 już dawno jest za nami, a na budowach innych deweloperów jakoś podwykonawcy budują zgodnie z planem albo przynajmniej bez tak istotnych opóźnień.

W 2023 roku deweloper HREIT oraz finansująca HRE Investment (obecnie EQ Real Estate) otrzymali kary od UOKiK za niedostateczne informowanie swoich inwestorów o ryzykach:

https://finanse.uokik.gov.pl/inwestycje ... zesa-uokik

Skoro budowy HREIT mają wieloletnie opóźnienia, w jaki sposób więc pracują pieniądze wpłacone przez nabywców mieszkań od HREIT oraz pożyczane przez EQ Real Estate od inwestorów? Dla nabywców mieszkań od HREIT ryzyko nie otrzymania nieruchomośći w terminie lub otrzymanie wadliwego produktu po wielu latach opóźnień i zmian firm wykonujących jest oczywistym życiowym dramatem, który opisałem wyżej.

W internecie funkcjonuje wiele grup poszkodowanych m. in. na social mediach, więc może to forum zbierze te społeczność i zachęci do pogłębionej dyskusji, z poszanowaniem dóbr osobistych wszystkich zainteresowanych.

Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami oraz wnioskami.

Pozdrawiam, Nomad
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2024, 23:43 przez CyfrowyNomad, łącznie zmieniany 50 razy.


warszawskasky
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2024, 19:51

Re: Deweloper HREIT / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: warszawskasky » 16 sty 2024, 19:54

Dzień Dobry,

niestety zakupiłam mieszkanie w inwestycji warszawska sky, do 31 sierpnia 2023r. miałam dostać klucze do mieszkania ale deweloper ma opóźnienia. We wrześniu 2023 roku wysłałam im pismo z wyznaczenie 120 dni na przeniesienie własności na co deweloper nawet nie raczył odpisać w związku z tym odstąpiłam od umowy deweloperskiej i powiadomiłam o tym bank.

CyfrowyNomad
Posty: 17
Rejestracja: 13 sty 2024, 15:59

Re: Deweloper HREIT / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: CyfrowyNomad » 19 sty 2024, 10:31

Rozumiem, w związku z tym mam kilka pytań:

1. Na jakim etapie jest budynek Warszawska Sky? Czy możesz podesłać aktualne zdjęcia? Jaki to etap wg prospektu?
2. Czy HREIT oddał Ci pieniądze? I czy do tej pory wpłaciłaś całość transz?
3. Czy HREIT nic nie odpowiadał w związku z opóźnieniami w budowie?
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2024, 12:06 przez CyfrowyNomad, łącznie zmieniany 1 raz.


kupiec321
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2024, 21:52

Re: Deweloper HREIT / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: kupiec321 » 27 sty 2024, 13:09

„Jest jeszcze jedna kwestia, w związku z tym, że mieszkania poszły ostro w górę, może zajść sytuacja, że oni celowo nie oddają prawie ukończonego budynku, aby oddać Wam jako nabywcom środki, które wpłaciliscie (bez odsetek za opóźnienia) i zaraz dokończyc budynek i sprzedać je drożej.”

To by była dziwna akcja, bo jednym z argumentów za ich inwestycją były właśnie stałe ceny. Chociaż może teraz brakuje im kasy? ;)

„Czy jest ktoś, kto celowo nie płacił transz deweloperowi w trakcie opóźnień?”

A pytałeś o poprawkę do harmonogramu? Może jednak nie są aż tak nieuczciwi.

CyfrowyNomad
Posty: 17
Rejestracja: 13 sty 2024, 15:59

Re: Deweloper HREIT / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: CyfrowyNomad » 05 lut 2024, 16:39

Myślę, że możliwe jest negocjowanie harmonogramu - kasa i tak trafia na rachunek powierniczy więc nie dostaną jej fizycznie zanim etap nie bedzie ukończony. Więc z tego punktu widzenia, kasa zamrożona na rachunku powierniczym ich nie zadowala, można więc tę transze przełożyć (traci bank na odsetkach, a my zyskujemy bo pożyczamy później).

RP mieszkania
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2024, 12:16

Re: Deweloper HREIT / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: RP mieszkania » 14 lut 2024, 12:33

to ten sam developer co z programu Interwencja:

interwencja.polsatnews.pl/repor ... lata-temu

i kolejna podobna inwestycja tego samego :

interwencja.polsatnews.pl/repor ... na-klucze :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

AKa
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2024, 20:53

Re: Deweloper HREIT / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: AKa » 22 mar 2024, 20:56

Proszę mi powiedzieć, Pani, która pisała o Warszawska Sky, czy coś si udało Pani załatwić z deweloperem? Czy bank anulował Pani kredyt?
Proszę napisać

Oszukana przez Hreit
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2024, 12:39

Re: Deweloper HREIT - NIE BUDUJE / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: Oszukana przez Hreit » 08 kwie 2024, 12:55

Czy to Green City we Wrocławiu-Bieńkowicach? Deweloper HREIT? Bo nierzetelny reporter zapomniał powiedzieć tego co najważniejsze.

interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2024-02-07/niedokonczone-bloki-mieli-wprowadzic-sie-dwa-lata-temu


Oszukana przez Hreit
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2024, 12:39

Re: Deweloper HREIT - NIE BUDUJE / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: Oszukana przez Hreit » 08 kwie 2024, 13:08

Jeśli ktoś zamierza podjąć złą życiową decyzję i podpisać umowę z HREIT (jak ja), który pieniądze przyjmuje ale nie buduje, niech w każdej umowie posiada zabezpieczenie o rozwiązaniu umowy w przypadku 3 odrzuconych wniosków kredytowych. Banki nie chcą udzielać kredytów na inwestycje HREIT. Jeśli wpłacicie wkład własny, nie odzyskacie go do czasu odstąpienia od umowy (czyli np. po 2 lub 3 latach), jeśli bank nie zechce Was kredytować.

CyfrowyNomad
Posty: 17
Rejestracja: 13 sty 2024, 15:59

Re: Deweloper HREIT - NIE BUDUJE / opinie na forum o firmie i budowanych mieszkaniach

Postautor: CyfrowyNomad » 08 kwie 2024, 23:12

Proponuję następujący plan dzialania:

1. Opisywać swoje problemy zgodnie z prawdą na publicznych portalach społecznościowych jak LinkedIn, Face Book, YT i inne - z poszanowaniem wszystkich zainteresowanych stron.

2. W mojej ocenie dewelopera HREIT nie obchodzi nasz los, naszych rodzin etc.

3. Komentować zgodnie z prawdą działania dewelopera
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2024, 19:35 przez CyfrowyNomad, łącznie zmieniany 7 razy.



Wróć do „Opinie o deweloperach i generalnych wykonawcach budujących mieszkania i biura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości