latarnik pisze:DodatkowoW przekazanej przez MAP odpowiedzi podkreślono, że w umowach najmu instytucjonalnego, zawieranych pomiędzy najemcą a wynajmującym były wyszczególnione wszystkie opłaty: czynsz najmu, zaliczki na poczet zużycia mediów (zimna woda i jej podgrzanie, centralne ogrzewanie, odprowadzanie ścieków). W związku z tym, wszystkie osoby zawierające umowy najmu były świadome kosztów, które będą ponosić w związku z korzystaniem z mieszkania. Projekt umowy najmu instytucjonalnego zawieranej z najemcą określał również poziom zaliczki na opłatę eksploatacyjną. Z uwagi na fakt, że opłata eksploatacyjna jest rozliczana, wynajmujący każdego roku do końca kwietnia przekazuje najemcom zestawienie z podziałem wydatków na kategorie. Opłata ta pokrywa koszty związane z utrzymaniem części wspólnych nieruchomości: ogrzewanie i oświetlenie klatek schodowych, utrzymanie czystości w budynkach i na terenie osiedla. Zaliczka związana z kosztami eksploatacji jest identyczna dla wszystkich lokali, a sposób jej naliczania stanowi iloczyn przyjętej stawki i metrażu mieszkania. Natomiast ewentualne zmiany opłaty eksploatacyjnej wynikają wprost ze wzrostu kosztów mediów lub kosztów dostawców usług i są niezależne od wynajmującego. Mając na względzie bezpieczeństwo finansowe najemców 14 Inwestycji wybudowanych z udziałem środków finansowych FIZAN, PFR S.A. i PFR Nieruchomości wprowadziły instrumenty wsparcia mieszkańców osiedli powstałych przy współfinansowaniu FIZAN. Jednym z nich jest mechanizm zamrożenia czynszu najmu do końca 2025 r. Oznacza to, że stawka czynszu pozostaje na stałym poziomie niezależnym od bieżącego wskaźnika inflacji. W związku z tym, średnia stawka czynszu w inwestycjach PFR Nieruchomości nie przekracza 30 zł, a czynsze są średnio o ok. 30% niższe niż stawki obowiązujące na rynku. W czterech miastach stawki są niższe o ponad 40% - w Białej Podlaskiej (ok. 43%), w Gdyni (ok. 59%), w Krakowie (ok. 40%) oraz w Wałbrzychu (ok. 43%).
W przekazanej przez MAP odpowiedzi jednocześnie wskazano, że wszystkie z 14 lokalizacji są objęte programem dopłat do czynszów „Mieszkanie na Start"3. Dzięki programowi istnieje możliwość wnioskowania o wyższy wymiar wsparcia w przypadku, gdy w latach ubiegłych doszło do waloryzacji czynszu najmu, co pozwala najemcom w pełni skompensować inflacyjny wzrost stawek czynszów. Programem dopłat objętych jest blisko 75% wszystkich najemców, a średnia kwota wsparcia, którą otrzymują miesięcznie wynosi ponad 460 zł. Łączna kwota wsparcia, którą co miesiąc otrzymują najemcy wynosi blisko 1 milion złotych.
podatki.biz/artykuly/mieszkanie-plus-najemcy-narzekaja-na-wysokie-czynsze_52_55735.htm
Jeżeli program jest wg Ciebie dobry wytłumacz mało rozumiejacym dlaczego został zarzucony w takim razie ?
Nikt go nie chce już. Leo why ?
Jedynie MDM jako ten, który odniósł jakiś sukces na rynku i nikt (?) na niego nie psioczył daje obecnie wytrych lobbystom aby znów przemycać dopłaty.