Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
NeVeS
Posty: 1130
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: NeVeS » 25 lut 2026, 11:28

Zapomniałeś zacytować fragment mówiący o tym, że wprowadzenie tego podatku nie ma poparcia większości w sejmie, a już po rozpadzie P2050 ten projekt nie ma żadnej racji bytu.

Wielokrotnie powtarzałem, że najlepszym rozwiązaniem jest modyfikacja obecnego podatku od nieruchomości, tak by stawka tego podatku była progresywna i zależała od ilości posiadanych mieszkań. Bardzo łatwy do wprowadzenia i egzekwowania.


rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: rooney » 25 lut 2026, 12:06

NeVeS pisze:Zapomniałeś zacytować fragment mówiący o tym, że wprowadzenie tego podatku nie ma poparcia większości w sejmie, a już po rozpadzie P2050 ten projekt nie ma żadnej racji bytu.

Wielokrotnie powtarzałem, że najlepszym rozwiązaniem jest modyfikacja obecnego podatku od nieruchomości, tak by stawka tego podatku była progresywna i zależała od ilości posiadanych mieszkań. Bardzo łatwy do wprowadzenia i egzekwowania.


co za bezsensowny komentarz ...

tak, to projekt Lewicy, kolejny po Polsce 2050, po Razem, i po pomysłach nowego prezydenta z kampanii wyborczej

Tusk z Kaczyńskim póki co nie zapisali się do Lewicy, nie musisz doczytywać ...

i jeśli tego nie pojmujesz, to nie chodzi o poparcie dla tego projektu na jutrzejszym posiedzeniu sejmu tylko o ucieraniu poparcia, jeśli nie w tej kadencji to za rok, przy nowym rozdaniu

a mieszkalnictwo będzie języczkiem uwagi, który będzie decydował o większości koalicyjnej jednej lub drugiej strony

tonyxxl
Posty: 457
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:02

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: tonyxxl » 25 lut 2026, 12:17

Najlepsze to byłoby całkowite przepisanie ustawy o ochronie lokatorów. Ale co się spodziewac po lewackim rządzie? Populizmów, zaglądania do kieszeni i nowych podatków które nic nie poprawią a tylko pogorszą stan biednych których nie stać na kupno.


asander
Posty: 453
Rejestracja: 30 wrz 2020, 19:49

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: asander » 25 lut 2026, 12:58



Gdybyś rzetelnie i uczciwie skomentował ten artykuł to wspomniałbyś, że w treści dalej stwierdza, że projekt Lewicy nie ma obecnie żadnych szans na realizację, i słusznie. Jedyny moim zdaniem sposób na tańsze i dostępne dla młodych mieszkania to masowy program budownictwa komunalnego na tani wynajem. Odwalcie się od ludzi, którzy za swój opodatkowany już kapitał kupili sobie dodatkowe mieszkania! Jedni konsumują, inni oszczędzają i kupują nieruchomości. Wolny wybór! Zrozumcie to marksiści komuniści.

iti
Posty: 1648
Rejestracja: 30 wrz 2015, 23:47

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: iti » 25 lut 2026, 15:08

rooney pisze:lewica pokazała projekt podatku antyspekulacyjnego

Nie odnosząc się do tego, czy to ma sens czy nie, to mam wrażenie, że lewica dba o to, żeby nabić kabzę dużym graczom. Jak grzyby po deszczu powstają ostatnio różne inwestycje hotelowo / akademikowe / na wynajem - tysiące małych mieszkań na wynajem, których właścicielami są np. fundusze, deweloperzy, czasem też indywidualni właściciele.

Jeśli najem mieszkań przez coś takiego podrożeje, część osób, które szukają mieszkania na wynajem pewnie łatwiej wybierze takie budynki, skoro cena będzie podobna, a może i niższa. Nie wiem czy to dobrze, ale tu jest wykańczana konkurencja dla dużych PRSów :)

rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: rooney » 25 lut 2026, 16:11

iti pisze:
rooney pisze:lewica pokazała projekt podatku antyspekulacyjnego

Nie odnosząc się do tego, czy to ma sens czy nie, to mam wrażenie, że lewica dba o to, żeby nabić kabzę dużym graczom. Jak grzyby po deszczu powstają ostatnio różne inwestycje hotelowo / akademikowe / na wynajem - tysiące małych mieszkań na wynajem, których właścicielami są np. fundusze, deweloperzy, czasem też indywidualni właściciele.

Jeśli najem mieszkań przez coś takiego podrożeje, część osób, które szukają mieszkania na wynajem pewnie łatwiej wybierze takie budynki, skoro cena będzie podobna, a może i niższa. Nie wiem czy to dobrze, ale tu jest wykańczana konkurencja dla dużych PRSów :)



jakby była przestrzeń do podnoszenia czynszów to by były już dzisiaj podnoszone, to było widać po wybuchu wojny jak landlordzi wywindowali momentalnie ceny w górę

dzisiaj czynsze spadają, i będą spadać dalej, z każdym miesiącem jest mniej ludzi i więcej mieszkań

po uchwaleniu tego podatku spadną zarówno ceny mieszkań jak i najmu i mogę się o to założyć, z prostego powodu, na rynek wynajmu i kupna spadnie z nieba setki tysięcy kiszonych pustostanów

po stronie popytu nic się nie zmieni, a ten na najem nawet się zmniejszy, bo przy niższych cenach część ludzi zdecyduje się kupić własne
Ostatnio zmieniony 25 lut 2026, 16:17 przez rooney, łącznie zmieniany 1 raz.

rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: rooney » 27 mar 2026, 16:53

udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykup danych z RCN (rejestr cen transakcyjnych), co pozwoliło uruchomić portal deweloperuch pl, gdzie każdy może poznać prawdziwe ceny mieszkań ... dzisiaj deweloperuch ma już ponad milion unikalnych użytkowników

ten ruch zmobilizował posłów do uwolnienia RCN na stałe, tym samym udało się urwać jedną z głów tej hydrze dewelopersko-flipersko-inwestycyjnej

po kompromitacji Nowej Lewicy z projektem podatku antyspekulacyjnego, deweloperuch wychodzi z kolejną inicjatywą

Obrazek

napiszmy wspólnie projekt podatku antyspekulacyjnego, wszystkie propozycje mile widziane




rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Podatek katastralny w Polsce / podatek katastralny od 3 mieszkania - czy będzie wprowadzony

Postautor: rooney » 15 cze 2026, 13:37

https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-bedzie-zmiana-w-podatku-od-mieszkan-unia-ma-nowe-zalecenia-d,nId,23496329

Polska powinna rozważyć wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości, opartego na wartości mieszkań oraz gruntów - wynika z najnowszych zaleceń Rady Unii Europejskiej. Unijni eksperci przekonują, że obecne przepisy sprzyjają spekulacji na rynku nieruchomości i przyczyniają się do wzrostu cen mieszkań.


Zdaniem autorów raportu Polska należy do nielicznej grupy krajów UE, w których podatek od nieruchomości opiera się na sztywnej stawce ustalanej centralnie i naliczanej od powierzchni, a nie od wartości majątku. W praktyce oznacza to, że właściciel luksusowego apartamentu w centrum dużego miasta może płacić podatek zbliżony do tego, który ponosi właściciel znacznie tańszego mieszkania o podobnym metrażu.


Według Rady UE obecny model prowadzi do nierówności i sprzyja spekulacyjnemu popytowi na nieruchomości. W dokumencie podkreślono, że Polska "pozostaje jednym z niewielu państw członkowskich, które opierają podatek od nieruchomości na bardzo niskiej maksymalnej stawce kwotowej ustalanej centralnie przez prawo, a nie na wartości nieruchomości".


Unijni urzędnicy wskazują, że nieruchomości są dziś opodatkowane znacznie łagodniej niż wiele innych form inwestowania kapitału, w tym akcje. W ich ocenie zachęca to inwestorów do lokowania środków na rynku mieszkaniowym, co dodatkowo napędza wzrost cen mieszkań i czynszów.


Nie jest to pierwsza taka rekomendacja kierowana do Polski. W przeszłości podobne rozwiązania sugerowały także OECD oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.


jesli ci nasi nosacze z rządu w porę sami się nie zreflektują, to w końcu unia europejska weźmie ich za pysk i wprowadzi podatek antyspekulacyjny



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Baidu [Spider] i 21 gości