Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
NeVeS
Posty: 1130
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: NeVeS » 13 maja 2026, 12:48

:lol:

w opracowaniu NBP danych jest podział na wielkość mieszkań, wprawdzie opracowania za 1 kwartał jeszcze nie ma, ale możemy użyć dane z poprzedniego kwartału które pokazują, że nie ma większych zmian zarówno w ilości sprzedawanych mieszkań jak i cenie z podziałem na wielkość.

https://nbp.pl/wp-content/uploads/2026/ ... V-2025.pdf

strona 38

także rzeczywiste dane a komentarze tutejszych ekspertów to dwa różne światy :lol: . od ponad dwóch lat mamy stagnację na rynku i niewiele się dzieje :arrow:


rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: rooney » 13 maja 2026, 13:36

NeVeS pisze::lol:

w opracowaniu NBP danych jest podział na wielkość mieszkań, wprawdzie opracowania za 1 kwartał jeszcze nie ma, ale możemy użyć dane z poprzedniego kwartału które pokazują, że nie ma większych zmian zarówno w ilości sprzedawanych mieszkań jak i cenie z podziałem na wielkość.

https://nbp.pl/wp-content/uploads/2026/ ... V-2025.pdf

strona 38

także rzeczywiste dane a komentarze tutejszych ekspertów to dwa różne światy :lol: . od ponad dwóch lat mamy stagnację na rynku i niewiele się dzieje :arrow:


o losie, to już tyle razy było wałkowane że się nudne robi, NBP praktycznie nie ma żadnego pojęcia o rynku w czasie rzeczywistym, deweloperzy raportują sprzedaż w ankietach a potem się z tego wycofują, tyle że już nikt nie robi korekty, a "właściwy" przekaz który miał pójść w świat to poszedł

tonyxxl
Posty: 457
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:02

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: tonyxxl » 13 maja 2026, 14:13

rooney pisze:
NeVeS pisze::lol:

w opracowaniu NBP danych jest podział na wielkość mieszkań, wprawdzie opracowania za 1 kwartał jeszcze nie ma, ale możemy użyć dane z poprzedniego kwartału które pokazują, że nie ma większych zmian zarówno w ilości sprzedawanych mieszkań jak i cenie z podziałem na wielkość.

https://nbp.pl/wp-content/uploads/2026/ ... V-2025.pdf

strona 38

także rzeczywiste dane a komentarze tutejszych ekspertów to dwa różne światy :lol: . od ponad dwóch lat mamy stagnację na rynku i niewiele się dzieje :arrow:


o losie, to już tyle razy było wałkowane że się nudne robi, NBP praktycznie nie ma żadnego pojęcia o rynku w czasie rzeczywistym, deweloperzy raportują sprzedaż w ankietach a potem się z tego wycofują, tyle że już nikt nie robi korekty, a "właściwy" przekaz który miał pójść w świat to poszedł

Dokładnie, korygują niepotrzebnie wyniki jak dostaną nowe dane z rynku. Po co tak robić?
Ty jak ogłosiłeś 2 lata temu, że mieszkania będą 50% tańsze a m2 w Krakowie powinien kosztować 6tys to się tego trzymasz.
I choćby wszystkie oferty podrożały 2x to i tak u Ciebie w głowie tanieją i bądą tanieć.
Takie zachowanie ma nawet nazwę w psychologii i socjologii. Ale lekarzem nie jestem więc zapytaj swojego, może nie jest za późno.


rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: rooney » 15 maja 2026, 10:11

IMG_3320.jpeg
IMG_3320.jpeg (184.75 KiB) Przejrzano 1661 razy


Nie dzieje się dobrze w betonowej republice …

A za drzwiami stoi koniec wojny i wyjazd połowy uchodźców, rekordowa podaż nowych mieszkań, i setki tysięcy pustostanów inwestycyjnych które wypłyną na rynek w najgorszym dla rynku momencie

rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: rooney » 18 maja 2026, 11:35

Obrazek

Mikrokawalerki tracą sens …

Czy mamy na pokładzie zdolnych „inwestorów” którzy zarezerwowali swoje kurniki inwestycyjne w szczycie bańki, „zadbali o swój prywatny ZUS”, i teraz czekają na odbiór kluczy?

androclus
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2025, 15:56

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: androclus » 21 maja 2026, 13:14

Wawel Service wypuścił 7 etap Piasta Park. Oddanie 4 kwartał 2028. Ceny niższe średni o 2 tys. na metrze niż w etapie 6. Czy czegoś nie rozumiem? https://wawel-service.pl/mieszkania-pia ... er-scene=1

rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: rooney » 21 maja 2026, 15:25

androclus pisze:Wawel Service wypuścił 7 etap Piasta Park. Oddanie 4 kwartał 2028. Ceny niższe średni o 2 tys. na metrze niż w etapie 6. Czy czegoś nie rozumiem? https://wawel-service.pl/mieszkania-pia ... er-scene=1


pewnie pomyłka, miało być 2 tysiące drożej, ceny zawsze rosno

Sellie
Posty: 223
Rejestracja: 01 wrz 2018, 8:27

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: Sellie » 21 maja 2026, 20:33

androclus pisze:Wawel Service wypuścił 7 etap Piasta Park. Oddanie 4 kwartał 2028. Ceny niższe średni o 2 tys. na metrze niż w etapie 6. Czy czegoś nie rozumiem? https://wawel-service.pl/mieszkania-pia ... er-scene=1


Ale, że niby gdzie te ceny niższe? Patrze na najtańsze 36 m2 - cena 14.500 za metr.
Koleżanka kupowała tuż przed bk2%, podobny metraż, w lepszej lokalizacji, za 11.000 za metr i już wtedy wydawało mi się to za drogo, ale ona odziedziczyła akurat duży spadek w tamtym momencie więc poszła za ciosem. Od tamtego czasu, ani mi, ani jej, ani żadnemu innemu znajomemu zarobki nie poszły do góry o 3000pln, ba, niektórym nawet pospadały bo rynek ciężki i siedzą bezrobotni miesiącami. A ceny z BK2% zostały. Zmniejszyła się dostępność kredytowa, jednocześnie ilość rozpoczętych budów w KRK jest ogromna. Nie sądzę, że ktoś to kupi na tym zadupiu za taką cenę, to była zawsze jedna z tańszych lokalizacji, przez odległość od centrum. Realnie przewiduję, że do tego 2028 ceny spadną do co najmniej tych 11 za metr, albo i więcej, albo dewki zostaną z niesprzedawalnymi ziemniakami. Już teraz jest wybór mieszkań do wyboru, do koloru, i widać wszędzie obniżki. Teraz to jest walka o czas - kto się wyprzeda pierwszy, a kto wtopił i zostanie z pustym budynkiem.
Polska wymiera, a co raz więcej osób zaczyna dziedziczyć mieszkania po dziadkach i po rodzicach. Ludzie się starzeją i szukają spokoju, więc będą migrować w spokojniejsze rejony. Łatwiej jest żyć w Łomży z wypłatą 4 k na rękę i własnym mieszkaniem bez kredytu, niż w Krakowie, kredytem 3k, czynszem 600pl i brakiem pracy an rynku bo firmy pouciekały do Indii, i jeszcze podwyżkami za ceny gruntów jak tu czytałam - ktoś musi dopłacić 2k za grunty w tym roku, bo miasto Kraków sobie wymyśliło dojną krowę, będzie kosić mieszkańców :)


rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: rooney » 22 maja 2026, 12:23

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-koniec-betonowego-zlota-nadciaga-fala-pustostanow-ktora-brut,nId,23481046

Dogmat o braku dwóch milionów mieszkań w Polsce właśnie upada. Zamiast nieskończonego popytu na horyzoncie widać gigantyczną falę pustostanów wywołaną wymieraniem powojennego wyżu demograficznego. Kurczący się deficyt lokalowy wywróci rynkowe zasady gry, kończąc erę mieszkań jako najbezpieczniejszej lokaty kapitału.


W Polsce mamy już około 1,9 miliona pustostanów - mieszkań, w których z różnych powodów nikt nie mieszka. Do tej puli zalicza się mieszkania substandardowe i porzucone, puste lokale kupione w celach inwestycyjnych, a także mieszkania, które stoją nieużywane, bo ich właściciele i właścicielki wyjechali za granicę.

Ekonomiści Credit Agricole wyliczyli, że w ciągu najbliższych dwóch dekad, do 2045 roku, w Polsce przybędzie jeszcze 1,7 miliona pustostanów. Prawie drugie tyle. Będzie to efektem wymierania powojennego wyżu demograficznego.

W nadchodzących latach miliony mieszkań i domów jednorodzinnych będą sukcesywnie uwalniane przez odchodzące starsze pokolenia. A z powodu rekordowo niskiej dzietności na rynku nie będzie wystarczającej liczby młodych ludzi, którzy mogliby te nieruchomości zasiedlić.

Dla rynku nieruchomości, który od lat traktowany był nad Wisłą jako najbezpieczniejsza lokata kapitału, to właściwie trzęsienie ziemi. Mieszkanie przestanie być "betonowym złotem", a nadchodzące uderzenie nadpodaży całkowicie zrewiduje pojęcie inwestycji.



Tutaj koniecznych jest jednak kilka przypisów. Owe 1,7 miliona uwolnionych mieszkań nie rozłoży się równomiernie po całym kraju. Przytłaczająca większość z nich opustoszeje w Polsce powiatowej, w miasteczkach i na wsiach, z których młodzi dawno wyemigrowali.

Uderzenie demograficzne zachwieje również rynkiem w większych miastach. Kurcząca się baza młodych ludzi wchodzących w dorosłość bezpośrednio uderzy w rentowność "inwestycyjnych kawalerek".

Baza potencjalnych najemców będzie topnieć, co wymusi obniżki czynszów i wydłuży okresy, w których lokale stoją puste. Architektura i budynki, które przez dekady - w zgodzie z neoliberalną logiką - służyły wyłącznie jako instrumenty finansowe i sejfy do parkowania gotówki, nagle okażą się kłopotliwym balastem.

W rzeczywistości, w której dach nad głową przestaje być towarem absolutnie deficytowym, zaszaleje wiatr zmian. Skoro w budowie jest blisko milion lokali, a miliony kolejnych zaraz trafią na rynek wtórny, kończy się pomału czas dyktatu sprzedającego.


generalnie się zgadzam, brakuje jedynie akapitu o milionie uchodźców z Ukrainy który z dnia na dzień wynajał wolne w mieszkania jak gdyby nigdy nic

po zakończeniu wojny połowa z tego miliona wróci na Ukraine, to co zostanie to sentyment u "inwestorów", bo przecież jeśli w ostatnich tak pięknie rosły ceny mieszkań i czynszy to trzeba dokupić paździerza inwestycyjnego

rooney
Posty: 146
Rejestracja: 14 lis 2025, 12:03

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje

Postautor: rooney » 02 cze 2026, 21:50

https://x.com/buba_kibel/status/2061872511202009365?s=46

jeśli wiesz że pośrednik wziął prowizję od dwóch stron to są pieniądze do odebrania, tutaj opisany precedens sprawy

„pośrednik biorąc prowizję od jednej strony ma obowiązek starannego wykonania swoich obowiązków, uzależnianie pokazania mieszkania od podpisania drugiego pełnomocnictwa, tym razem od kupującego, nie wypełnia tego czynu”

zadzwońcie do byłych sprzedających/kupujących, kasą podzielcie się na pół, trzeba tępić tych pasożytów



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości