Zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań w budynkach bez termomodernizacji

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
luc
Posty: 715
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań w budynkach bez termomodernizacji

Postautor: luc » 17 lip 2023, 10:22

Podobno wchodzi nowe prawo, wg którego budynkom ma być nadawana klasa energetyczna, podobnie, jak pralkom czy lodówkom. Co ciekawe, budynki, które znalazłyby się w najniższej klasie energetycznej, byłyby objęte zakazem wynajmu i sprzedaży, także mieszkania w blokach z taką klasą energetyczna (chyba klasa G). Takie prawo miałoby wejść w życie w okolicach 2030 roku, więc trochę czasu jeszcze jest, ale to minie.


luc
Posty: 715
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań w budynkach bez termomodernizacji

Postautor: luc » 17 lip 2023, 10:27

Pytanie, jak będzie np. z takimi blokami, jak ten:

Obrazek

W Krakowie jest jeszcze sporo bloków z wielkiej płyty, które nie przeszły termomodernizacji, choć nie wiem na 100% czy one na pewno wszystkie zostaną zakwalifikowane do najniższej klasy energetycznej G. No ale jeśli tak, to albo je ocieplą do tego czasu, albo będziemy mieć jakąś nową sytuację na rynku nieruchomości - mieszkania niesprzedawalne / niewynajmowalne. Ciekawe, jak to wpłynie na rynek. Ale to ciekawe, gdyby w takim bloku mieszkało już niewiele osób, mieszkań nie można było sprzedać ani wynająć, a koszty termomodernizacji byłyby wysokie, to okaże się, że mamy pierwsze bloki do wyburzenia? Może niekoniecznie to będzie Kraków, ale w mniejszych, wyludniających się miejscowościach, kto wie czy tak nie będzie za jakiś czas.

Jak to widzicie?

Mar G
Posty: 3230
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań w budynkach bez termomodernizacji

Postautor: Mar G » 17 lip 2023, 10:27

luc pisze:Podobno wchodzi nowe prawo, wg którego budynkom ma być nadawana klasa energetyczna, podobnie, jak pralkom czy lodówkom. Co ciekawe, budynki, które znalazłyby się w najniższej klasie energetycznej, byłyby objęte zakazem wynajmu i sprzedaży, także mieszkania w blokach z taką klasą energetyczna (chyba klasa G). Takie prawo miałoby wejść w życie w okolicach 2030 roku, więc trochę czasu jeszcze jest, ale to minie.


w praktyce to budynki stawiane z pustaków żuzlowych bez jakiegokolwiek ocieplenia - zupełny margines - 0.5-1 % zaniedbanych budynków.
po uzyskaniu certyfikatów mieszkań, również z poprzednich dekad - jestem zaskoczony jak wysoko są w tej skali unijnej.
więc nie ma się czego bać


voyager
Posty: 121
Rejestracja: 11 mar 2016, 11:13

Re: Zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań w budynkach bez termomodernizacji

Postautor: voyager » 11 sty 2024, 13:35

Czyli jeżeli chodzi o budownictwo z wielkiej płyty z PRLu, to nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi o te przepisy? W samym Krakowie jest jeszcze sporo takich bloków, które nie doczekały się ocieplenia.

andy
Posty: 70
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26

Re: Zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań w budynkach bez termomodernizacji

Postautor: andy » 09 lip 2024, 9:40

Ciekawe czy to przypadkiem nie zdemoluje rynku domów, takich z PRLu i starszych.Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 29 gości