Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
Padre
Posty: 115
Rejestracja: 13 sty 2021, 20:30

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: Padre » 12 lip 2021, 12:41

Peace pisze:
platinium pisze:
Peace pisze:1. 1000 / 500 000 daje 2%, a nie 2,5%.
2. nie uwzględniłeś opodatkowania tego tysiaka, który przy ryczałcie zmniejsza zysk na 915.
3. nie uwzględniłeś kosztów eksploatacji, które trzeba ponosić wynajmując mieszkanie.
4. założyłeś, że będzie zawsze wynajęte.

Realnie przy wynajmie za "tysiaka" przy mieszkaniu wartym 500k ROI jest bliższe 1.5%.


Zgadza się, jak wiele razy podkreślałem - liczenie roi z wynajmu jest dla mnie bez sensu. Mogę sobie mniej więcej oszacować, ale będą to tylko szacunki. Zmiennych jest zbyt wiele. Inwestując w S&P widzisz że masz po roku konkretną liczbę do przodu, wypłacasz i masz roi.
W mieszkaniu tak na prawdę dopóki się całkowicie nie zwróci lub dopóki nie sprzedasz - możesz sobie tylko szacować.

Jak jeszcze nie miałem mieszkania i wynajmowałem, zawsze przed wyprowadzką zamawiałem firmę sprzątającą i mieszkanie było oddawane w lepszym stanie niż przed zamieszkaniem. Jeden znajdzie takiego najemce jak ja, drugi wynajmie imprezowiczom z gromadką zwierząt i jeszcze na nich straci.
Jeden kupi bardzo drogie mieszkanie, inny tanie, jeszcze inny się zalewaruje kredytem i do wielu zmiennych dojdzie mu zmienna związana ze stopami.

Tylko, że wy zakładadzie że wynajem mieszkania to słaba inwestycja i że się nie opłaca, nie biorąc pod uwage innych kwestii, takich jak szacunkowe ROI wyższe niż na lokatach, łatwość inwestycji, drożejące ceny mieszkań wpływające na roi inwestycji czy optymalizacje podatkową, która jest bardzo atrakcyjna w PL.

Ja tu piszę za siebie i wydaje mi się, że temat brzmi "rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?". W rentowności najmu nie oceniamy ceny mieszkania tylko zysk z wynajmu/wartość mieszkania. O tym jest temat. Oczywiście jeśli założymy, że "najem" jest po to aby pokryć koszt czynszu i ewentualnego remontu, a celem inwestora jest zarobek na samej transakcji kupno-sprzedaż to okej, natomiast nie zmienia to faktu, że przy aktualnych cenach najmu i kupna mieszkania sam najem nie jest atrakcyjny.

Co do porównań z innymi formami inwestycji, lokata zawsze była najprostszą, najbezpieczniejszą i najbardziej nieopłacalną formą inwestycji wymierzoną w ludzi z awersją do ryzyka i nieznających się na inwestowaniu.

Padre pisze:Przepraszam wszystkich że jako rocznik 1978 zacząłem pracę w 1994 ... Co mam zrobić. Wolałem na cmentarzu pracować niż na piwko chodzić.
Takie teksty możesz mówić koledze z bloku, w tym samym roczniku, który to piwo pił jak Ty szedłeś na cmentarz.

Twój wybór. Zrób z tym co uważasz za słuszne.
I tak dużo o sobie napisałem. W sumie ,, koledzy z bloku" gdyby tu byli z imienia i nazwiska mogli by mnie tu przedstawić. Pozdrawiam serdecznie.


Peace
Posty: 285
Rejestracja: 03 mar 2021, 17:01

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: Peace » 12 lip 2021, 12:47

Padre pisze:Twój wybór. Zrób z tym co uważasz za słuszne.

Takie teksty to po prostu pewna wyższość i pogarda do ludzi, którzy nie urodzili się w 1978 roku i nie zaczęli pracować od 1994 na cmentarzu.
Jest 2021 i naprawdę zrozum, że ludzie rodzą się w różnym czasie i nawet będąc zarówno abstynentami i Buffetami nie byli w stanie kupić mieszkania w tamtych czasach.

Awatar użytkownika
anubis
Posty: 1933
Rejestracja: 29 maja 2020, 14:35

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: anubis » 12 lip 2021, 13:04

Peace pisze:
Padre pisze:Twój wybór. Zrób z tym co uważasz za słuszne.

Takie teksty to po prostu pewna wyższość i pogarda do ludzi, którzy nie urodzili się w 1978 roku i nie zaczęli pracować od 1994 na cmentarzu.
Jest 2021 i naprawdę zrozum, że ludzie rodzą się w różnym czasie i nawet będąc zarówno abstynentami i Buffetami nie byli w stanie kupić mieszkania w tamtych czasach.


No dokładnie. Mamy inne czasy, rok 1994 już nie wróci. W latach 90' Kazimierz był traktowany jak skansen i mieszkania tam pewnie latały za grosze. Inna sprawa, że w latach 90' ludzie stukali się w czoła, że garsoniera miałaby kosztować więcej niż nowe auto z salonu.

Oceniamy zakup teraz i rentowność teraz. A nie że ja kupiłem w latach 00' i mnie się opłaca.

W całym bloku postkomunistycznym jest wielkie zamiłowanie do inwestowania w nieruchy. Ale nie z tego powodu, że to taka świetna lokata kapitału, tylko że nie ma u nas ani kultury, ani specjalnie wiedzy inwestycyjnej.

Dla mnie to aberracja aby trzymać milion złotych w krakowskich kawalerkach z realną rentownością 1,5%. Przecież to mniej niż wypłacają niektóre spółki dywidendy. A jak ktoś tak kocha nieruchy i wierzy w ich wieczny wzrost to sobie może kupić skandynawskiego REIT-a.

Ktoś powie, że ceny akcji mogą spaść - i owszem, mogą, ale dopóki nie sprzedasz to nie zrealizujesz straty. A na nieruchach jest komedia, bo przecież obowiązuje ten sam mechanizm - ile jest warta to się dowiesz jak ktoś od Ciebie odkupi. Zamiast tego ludzie przeglądają ceny ofertowe otodom i cieszą się, że ich kawalerka jest warta już pareset tysięcy. Zimne zderzenie z rzeczywistością przychodzi dopiero jak tych pieniędzy z różnych powodów potrzebują i okazuje się, że trzeba zejść do średnich transakcyjnych, albo liczyć na leszcza.
Prognoza anubisa > taka jak Kierownika Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH:
https://cutt.ly/pEi3HOF

Nowe pustostany w Krakowie > zapraszam do wątku o pustostanach:
https://budujesie.pl/viewtopic.php?f=14&t=12022


Martab
Posty: 201
Rejestracja: 23 kwie 2021, 14:44

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: Martab » 12 lip 2021, 13:30

anubis pisze:
Peace pisze:
Padre pisze:Twój wybór. Zrób z tym co uważasz za słuszne.

Zimne zderzenie z rzeczywistością przychodzi dopiero jak tych pieniędzy z różnych powodów potrzebują i okazuje się, że trzeba zejść do średnich transakcyjnych, albo liczyć na leszcza.


Albo jak chce się kupić i nikt nie chcę zejść do średnich z Twoich wykresów :P

Padre
Posty: 115
Rejestracja: 13 sty 2021, 20:30

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: Padre » 12 lip 2021, 13:57

Ehhh.. jednak to był błąd.
Nie rozumiem tej nagonki.
Nic tak naprawdę nie wiesz a sugerujesz że źle zarządzam swym majątkiem.
Liczyłem że na tym forum porozmawiamy merytoryczne a okazało się że jestem winny tego za jakiś anonimowy gość nie może zakupić kawalerski mimio że średnio zarabiający specjalista IT w Krakowie zarabia 12 tys. Żeby nie było że tylko it , deskarze naprawiający mi dach w czerwcu , szef placi im 35 zł netto za godzinę, codziennie mijam reklamę biedronki gdzie jest napisane że magazynier zarania 5950 zł miesięcznie , cena metra kwadratowego średnio to 10 tys. W Krakowie Jak można nie oszczędzać na zakupy mieszkania w tych czasach. No jak bo już się wierzyłem.
Nieruchomości lubię i będę je nadal wynajmować i kupować bo je lubię. Tak samo lubię sztukę, złoto i również w nią inwestycje.
Najbardziej bawi mnie moment kiedy przychodzi przyszły najemca i mówi ,, ściągnij pan ten obraz bo żona się będzie bała" a ja zamawiam , profesjonalny przewozu , pakuję i wieszam w innym mieszkaniu. Oraz Fangora. Ile wart , sprawdź sobie. I nie ucz mnie z czego jaki jest zwrot.
Pozdrawiam serdecznie .
Ps. Urażonych przepraszam. Nic więcej takiego nie napiszę. Ograniczę się do komentowania nowych inwestycji.

Padre
Posty: 115
Rejestracja: 13 sty 2021, 20:30

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: Padre » 12 lip 2021, 14:00

Padre pisze:Ehhh.. jednak to był błąd.
Nie rozumiem tej nagonki.
Nic tak naprawdę nie wiesz a sugerujesz że źle zarządzam swym majątkiem.
Liczyłem że na tym forum porozmawiamy merytoryczne a okazało się że jestem winny tego za jakiś anonimowy gość nie może zakupić kawalerski mimio że średnio zarabiający specjalista IT w Krakowie zarabia 12 tys. Żeby nie było że tylko it , dekarze naprawiający mi dach w czerwcu , szef placi im 35 zł netto za godzinę, codziennie mijam reklamę biedronki gdzie jest napisane że magazynier zarania 5950 zł miesięcznie , cena metra kwadratowego średnio to 10 tys. W Krakowie Jak można nie oszczędzać na zakupy mieszkania w tych czasach. No jak bo już się wkurzyłem.
Nieruchomości lubię i będę je nadal wynajmować i kupować , PONIEWAŻ JE LUBIĘ. Tak samo lubię sztukę, złoto i również w nią inwestycje.
Najbardziej bawi mnie moment kiedy przychodzi przyszły najemca i mówi ,, ściągnij pan ten obraz bo żona się będzie bała" a ja zamawiam , profesjonalny przewozu , pakuję i wieszam w innym mieszkaniu. Oraz Fangora. Ile wart , sprawdź sobie. I nie ucz mnie z czego jaki jest zwrot.
Pozdrawiam serdecznie .
Ps. Urażonych przepraszam. Nic więcej takiego nie napiszę. Ograniczę się do komentowania nowych inwestycji.

drzewo_z_betonu
Posty: 39
Rejestracja: 08 cze 2021, 23:13

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: drzewo_z_betonu » 12 lip 2021, 14:19

Padre pisze:Ehhh.. jednak to był błąd.
Nie rozumiem tej nagonki.

Padre pisze:mimio że średnio zarabiający specjalista IT w Krakowie zarabia 12 tys.


Każdy głos w dyskusji jest ważny, informacje które Pan podał są też interesujące w punktu historycznego porównania jaki jest rozwój sytuacji na rynku.
Możliwe jednak że na forum są osoby powiązane z budownictwem i takie informacje jaki kiedyś był stosunek cen/płac może być niektórym nie na rękę, trzeba się z tym liczyć (albo zwyczajnie jakieś forumowe trolle). Co do IT, trzeba tu rozróżnić ogólne IT i programistów, średnia 12 tys., jeśli to prawdziwe dane, dotyczy raczej programistów, większość płac na innych stanowiskach oscyluje maksymalnie wokół 4-5 tys.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2021, 16:55 przez drzewo_z_betonu, łącznie zmieniany 3 razy.

JanuszBiznesu
Posty: 297
Rejestracja: 08 mar 2021, 13:44

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: JanuszBiznesu » 12 lip 2021, 14:39

drzewo_z_betonu pisze:
Padre pisze:Ehhh.. jednak to był błąd.
Nie rozumiem tej nagonki.


Każdy głos w dyskusji jest ważny, informacje które Pan podał są też interesujące w punktu historycznego porównania jaki jest rozwój sytuacji na rynku.
Możliwe jednak że na forum są osoby powiązane z budownictwem i takie informacje jaki kiedyś był stosunek cen/płac może być niektórym nie na rękę, trzeba się z tym liczyć. Co do IT, trzeba tu rozróżnić ogólne IT i programistów, średnia 12 tys., jeśli to prawdziwe dane, dotyczy raczej programistów, większość płac na innych stanowiskach oscyluje maksymalnie wokół 4-5 tys.


Dane oczywiście nie są prawdziwe, wystarczy mieć googla w komputerze żeby je zweryfikować :)

PS:
Polecam nie sugerować się reklamami tylko danymi GUSu, u mnie na żabce wisi reklama żeby zostać franczyzobiorcą żabki i mieć gwarantowane 16k :)
Polecam też nie mylić przychodu z dochodem itp :)
https://www.zabka.pl/biuro-prasowe/ofer ... owanego-v1
Załączniki
Zarobki.PNG
Zarobki.PNG (70.01 KiB) Przejrzano 3133 razy


Awatar użytkownika
anubis
Posty: 1933
Rejestracja: 29 maja 2020, 14:35

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: anubis » 12 lip 2021, 16:40

Ja to liczę tak:
- w Krakowie mieszka aktualnie 779 115 osób
- 81% mieszkańców Krakowa ma własne mieszkanie (dane GUS)
- czyli 148 031 wynajmuje
- od razu podzielmy ich w pary, ale pewnie trzeba by podzielić bardziej, bo dziecko to też mieszkaniec
- czyli pewnie jest zapotrzebowanie na ok. 50-70 tys. mieszkań pod najem

Ale wszystko ostatecznie i tak piękne punktują spadające ceny najmu. To jednoznacznie oznacza, że podaż mieszkań na najem jest większa niż popyt na wynajem.

Tymczasem tylko w zeszłym roku w Krakowie oddano ponad 10 tys. nowych mieszkań. Z czego 70-80% to inwestycje pod najem + tezauryzacja.

Saldo migracji wewnętrznej dla Krakowa to jest ok. 4-6 tys. osób rocznie. Również spokojnie możemy podzielić to na pary i dodać dzieci jako mieszkańców.

Czyli:
- buduje się więcej niż wynosi zapotrzebowanie
- jest więcej niż wynosi zapotrzebowanie

ergo:

- ceny najmu dalej będą spadać

No chyba, że studenci wrócą i będą brać po 3. :D No ale bardziej serio co do studentów:
- stacjonarnie w Krakowie studiuje ok. 80 tys. studentów
- z czego połowa opuściła Kraków podczas pandemii, ale połowa została (dane AMRON)
- no więc wróci 40 tys. studentów
- ale ich możemy dzielić na 3-4, bo studenci powszechnie mieszkają stłoczeni jak śledzie :D
- no więc trzeba będzie ok. 10 tys. mieszkań
- a i tak niekoniecznie, bo przecież są też akademiki, całkiem spora baza

A przypominam - w ciągu tylko roku ich tyle oddano i buduje się... jeszcze więcej.
Prognoza anubisa > taka jak Kierownika Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH:
https://cutt.ly/pEi3HOF

Nowe pustostany w Krakowie > zapraszam do wątku o pustostanach:
https://budujesie.pl/viewtopic.php?f=14&t=12022

Mateuszkrk93
Posty: 521
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:20

Re: Rentowność wynajmu mieszkania w Krakowie - czy wynajem się dalej opłaca?

Postautor: Mateuszkrk93 » 12 lip 2021, 17:24

Anibus nie rozumiesz jednego, twoje na pewno wynajmą, jak nie odrazu to po kilku tygodniach.
Taka jest logika wielu osób. Statystyka to trudna nauka 8-)
Pisałeś jeszcze o przekalkulowaniu kosztów wykończenia i wyliczenia kiedy to się zamortyzuje dzięki wynajmowi, to już w ogóle wyższa szkoła jazdy, żeby na to zwracać uwagę :D

A tak serio, to wątek faktycznie ma zły temat.
Zbyt mało dookreślona dziedzina tych wyliczeń.
Powinno być czy wynajem się opłaca (z perspektywy właściciela mieszkania) kupując mieszkanie obecnie po zeszłorocznych 20 procenetowych wzrostach.

Inaczej co chwilę, ktoś będzie pisał, że kupil 5 lat temu albo 15 lat temu i sobie chwali :D



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: zulov i 20 gości