Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
bartekrk
Posty: 134
Rejestracja: 23 gru 2021, 12:11

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: bartekrk » 06 sty 2024, 11:22

Sellie pisze:
NeVeS pisze:Bo deweloperzy są niechętni kolejnemu programowi, który na chwilę podbije popyt. Skoro nie są w stanie szybko zwiększyć podaży żeby maksymalnie skorzystać z tego ekstra popytu, duża grupa osób kupi na rynku wtórym zamiast u nich, co się przełoży na niższe ich zyski w przyszłości. Deweloperzy oczywiście chcą program, tyle że bardziej równomiernie rozłożony w czasie, żeby zarobić na nim jak najwięcej. Przez to nawet sami będą proponować ograniczenia. Deweloperzy obecnie sprzedają na historycznie wysokiej marży, ona już wiele nie da rady urosnąć.


Dodajmy jeszcze, że środki na ten program to tylko 500 milionów, vs. 12-13 miliardów, które poszło na bk2%. Przecież środki z tego nowego programu się skończą w 2-3 miesiące. :lol:

jako że matematyka u typowego korposzczura kuleje podpowiem, 500 mln starczy na ~500 wniosków, a więc na jakiś jeden dzień dla grupy która się zbiera od nowego roku i już teraz koczuje pod bankami

notabene dlaczego nie skorzystała Pani z BK2%? coś czuję, że najem to przeznaczenie, szkoda tracić wolny czas na analizę rynku, szczerze


Sellie
Posty: 113
Rejestracja: 01 wrz 2018, 8:27

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: Sellie » 06 sty 2024, 11:32

bartekrk pisze:
Sellie pisze:
NeVeS pisze:Bo deweloperzy są niechętni kolejnemu programowi, który na chwilę podbije popyt. Skoro nie są w stanie szybko zwiększyć podaży żeby maksymalnie skorzystać z tego ekstra popytu, duża grupa osób kupi na rynku wtórym zamiast u nich, co się przełoży na niższe ich zyski w przyszłości. Deweloperzy oczywiście chcą program, tyle że bardziej równomiernie rozłożony w czasie, żeby zarobić na nim jak najwięcej. Przez to nawet sami będą proponować ograniczenia. Deweloperzy obecnie sprzedają na historycznie wysokiej marży, ona już wiele nie da rady urosnąć.

Dodajmy jeszcze, że środki na ten program to tylko 500 milionów, vs. 12-13 miliardów, które poszło na bk2%. Przecież środki z tego nowego programu się skończą w 2-3 miesiące. :lol:

jako że matematyka u typowego korposzczura kuleje podpowiem, 500 mln starczy na ~500 wniosków, a więc na jakiś jeden dzień dla grupy która się zbiera od nowego roku i już teraz koczuje pod bankami

notabene dlaczego nie skorzystała Pani z BK2%? coś czuję, że najem to przeznaczenie, szkoda tracić wolny czas na analizę rynku, szczerze

Nie skorzystałam, bo płacić pół miliona za klatkę dla szczura - to urąga podstawowej człowieczej inteligencji, nawet jeśli słabo liczę, to nie aż tak.
Za tę kasę lepiej wyjebać do Hiszpanii i mieć pogodę cały rok. W zasadzie odpuściłam sobie zakup mieszkania, ponieważ ceny vs. zarobki są w tej chwili w Polsce oderwane od rzeczywistości - człowiek robi z siebie niewolnika banków na 20-30 lat. To mi się nie kalkuluje, wolę te hajsy przejebać na podróże. Mieszkanie i tak odziedziczę po starych jedno, także o mnie się nie martw. ;)

Powracając do matematyki, faktycznie napisałam bzdurę, sugerując się czyimś komentarzem. Wg tej strony tutaj to środki na bk0% to 4 miliardy, co skończy się faktycznie w 2-3 miesiące.
strefainwestorow.pl/artykuly/gospodarka/20240103/nowy-kredyt-zero-procent

Ja zainteresowana nie jestem, bo wynajmuje tanio mieszkanie, płacenie za kredyt więcej niż płacę za najem mi się nie kalkuluje. Plus mam pracę zdalną, więc w sumie mogę migrować. Ale powodzenia dla Ciebie Bartuś! :lol: :lol:

NeVeS
Posty: 486
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: NeVeS » 06 sty 2024, 12:42

budżet 500mln to jest budżet na dopłaty na jeden rok, nie na wszystkie 10 lat dopłat
kredyt bk2% ma budżet trochę ponad 1mld na na jeden rok dopłat, nie na wszystkie 10 lat dopłat

z racji tego, że przez pierwsze pół roku nie było limitu w bk2%, prawdopodobnie dopłatom w bk2% będzie bliżej do 2mld rocznie niż 1mld

całkowity budżet programu bk2% na 10 lat był szacowany na mniej niż 15mld, a prawdopodobnie będzie potrzeba przeznaczyć na niego ponad 20mld
całkowity budżet programu 0% na 10 lat jest szacowany na trochę powyżej 10mld


Najlepszy numer jest taki, że w projekcie budżetu 2024 który jest procedowany jest przewidzane dodatkowe 500mln na kolejny program mieszkaniowy, ale ciągle nie ma przewidzianych pieniędzy na dopłaty do już zawartych umów w bk2% które przekroczyły budżet, zapewne w styczniu dopiero się dowiemy o ile budżet programu BK2% został przekroczony i ile będzie trzeba pieniędzy do niego dosypać, by pokryć już zawarte umowy.


Marian Niewolski
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2023, 19:40

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: Marian Niewolski » 07 sty 2024, 16:50

Odnośnie kryterium dochodowego, podobno dochód miesięczny ma być obliczany na podstawie dochodu z 6 msc, tylko tutaj jest pytanie czy brany będzie pod uwagę dochód zasadniczy ( czyli przykładowo singiel na umowie ma 10tys brutto i łapie się w limicie), czy może wszelkie dodatki/premie będą również brane pod uwagę (np singiel ma w ostatnich 6 msc wypłacaną premie roczną w wysokości dodatkowych 10 tys brutto co powoduję że nie łapie się w limicie).

NeVeS
Posty: 486
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: NeVeS » 07 sty 2024, 18:16

Podejrzewam, że będzie brany dochód od którego jest liczona zdolność kredytowa. Jeśli inaczej byłby wyliczany dochód do limitu niż dla zdolności kredytowej to byłby absurd :lol:

blue
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2023, 15:50

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: blue » 08 sty 2024, 13:55

Trochę smieszny ten warunek bo można to obejść w pewnych branżach i na JDG bez problemu.

Mercy
Posty: 45
Rejestracja: 16 paź 2023, 13:25

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: Mercy » 20 sty 2024, 10:47

jesli kredyt dla rodzicow z 2 / 3 dzieci na 400k ma kosztowac ich 1500 / 1300 zl z czego dostaja 1600 / 2400 z 800+...

coz, polski rzad stac na rozdawanie mieszkan :) powodzenia dla ludzi jak ja ktorzy dopiero maja założyć rodzine...

Pixi
Posty: 97
Rejestracja: 15 lip 2021, 13:53

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: Pixi » 20 sty 2024, 21:22

Mercy pisze:jesli kredyt dla rodzicow z 2 / 3 dzieci na 400k ma kosztowac ich 1500 / 1300 zl z czego dostaja 1600 / 2400 z 800+...

coz, polski rzad stac na rozdawanie mieszkan :) powodzenia dla ludzi jak ja ktorzy dopiero maja założyć rodzine...



A ja akurat uważam że to dobre rozwiązanie i właśnie prorodzinne, ile rodzin tłoczy się w 2+2/3 na 45m2 a taki program daje im możliwość zapewnienia lepszych warunków mieszkaniowych i może nawet zachęci do tego kolejnego dziecka? Program nie jest zupełnie dla młodych singli ale Ci mają dużo ulg a głównie rozwalają pieniądze na konsumpcję narzekając że mieszkania takie drogie. Jaki będzie efekt może przekonamy się równie szybko jak w przypadku 2% gdzie ceny nam momentalnie skoczyły w górę, jak będzie teraz zobaczymy.


Kaczka
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2021, 9:05

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: Kaczka » 21 sty 2024, 11:54

No tak pompujmy dalej kasę majętnym :lol: , 70 % mieszkań to spekulacja :twisted: twitter.com/TomekNarkun/status/1748646498970087567


Ciekawe czy w nowym kredycie rządowym znajdą się zapisy o wykluczeniu możliwości kupna "nowego wtórnego".

Jeżeli nie to kupicie jak zwykle fliperskie po 20 k

Expert
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2021, 7:36

Re: Program Pierwsze Mieszkanie / kredyt hipoteczny z dopłatą - informacje i opinie na forum

Postautor: Expert » 22 sty 2024, 13:28

youtu.be/OaQEZWHZdC0?t=3231

1. 40% posiadalo zdolnosc bez BK2.
2. 6% stopy kredytowej zamraza w praktyce rynek kredytowy.
3. przewidywane 10-15 % wzrostu cen nominalnych na koniec 2024
4. ceny rosna, bo moga



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości