Brak kar umownych za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu a ustawa deweloperska z 2011

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
adamkowalsky
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2023, 12:38

Brak kar umownych za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu a ustawa deweloperska z 2011

Postautor: adamkowalsky » 21 wrz 2023, 13:00

Witam wszystkich forumowiczów. Mam pytanie do osób, które w ostanim czasie kupiły lub są w trakcie kupna mieszkania. Czy w waszych umowach deweloperskich zawarte są kary umowne za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu? Z tego co widzę, aktualnie deweloperzy nie zgadzają się na dodanie takiego zapisu pomimo iż obowiązek zawarcia kar umownych dla obu stron umowy wynika z ustawy deweloperskiej z 2011 roku. Jeżeli deweloper zawarł co najmniej 1 umowę deweloperską przed 1 lipca 2022, to podlega właśnie pod tę ustawę. Jak to jest u was, czy zgodziliście się na podpisanie umowy bez takich kar umownych?


jankomuzykanto
Posty: 150
Rejestracja: 26 lip 2023, 14:46

Re: Brak kar umownych za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu a ustawa deweloperska z 2011

Postautor: jankomuzykanto » 22 wrz 2023, 15:38

W swojej umowie deweloperskiej mam zapisaną karę za opóźnienie w przeniesieniu własności.

realista
Posty: 214
Rejestracja: 24 sty 2022, 19:18

Re: Brak kar umownych za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu a ustawa deweloperska z 2011

Postautor: realista » 22 wrz 2023, 17:06

jankomuzykanto pisze:W swojej umowie deweloperskiej mam zapisaną karę za opóźnienie w przeniesieniu własności.

a z ciekawości od kiedy ta kara miałaby być liczona i w jakiej wysokości?
deklarowany termin na przeniesienie własności + X dni "na refleksję dewelopera" i dopiero wtedy zaczynają lecieć odsetki (zakładam, że nie kapitałowe)?


jankomuzykanto
Posty: 150
Rejestracja: 26 lip 2023, 14:46

Re: Brak kar umownych za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu a ustawa deweloperska z 2011

Postautor: jankomuzykanto » 22 wrz 2023, 20:06

realista pisze:
jankomuzykanto pisze:W swojej umowie deweloperskiej mam zapisaną karę za opóźnienie w przeniesieniu własności.

a z ciekawości od kiedy ta kara miałaby być liczona i w jakiej wysokości?
deklarowany termin na przeniesienie własności + X dni "na refleksję dewelopera" i dopiero wtedy zaczynają lecieć odsetki (zakładam, że nie kapitałowe)?


x% dziennie od dnia końca zapisanego terminu na przeniesienie własności. Procent jest taki sam jak w przypadku opóźnienia płatności z mojej strony.

realista
Posty: 214
Rejestracja: 24 sty 2022, 19:18

Re: Brak kar umownych za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu a ustawa deweloperska z 2011

Postautor: realista » 22 wrz 2023, 20:50

jankomuzykanto pisze:
realista pisze:
jankomuzykanto pisze:W swojej umowie deweloperskiej mam zapisaną karę za opóźnienie w przeniesieniu własności.

a z ciekawości od kiedy ta kara miałaby być liczona i w jakiej wysokości?
deklarowany termin na przeniesienie własności + X dni "na refleksję dewelopera" i dopiero wtedy zaczynają lecieć odsetki (zakładam, że nie kapitałowe)?


x% dziennie od dnia końca zapisanego terminu na przeniesienie własności. Procent jest taki sam jak w przypadku opóźnienia płatności z mojej strony.

czyli w skrócie termin od zakończenia budowy do przeniesienia własności deweloper wyznaczył z 6-9 miesięcy do przodu, a odsetki to ochłapy poniżej lokat, a tym bardziej nie są to odsetki kapitałowe jaki powinny się należeć
suma sumarum ile deweloper by się nie spóźnił to kupujący jest do tyłu (chociażby z tytułu utraconych korzyści kapitałowych, a jak ma kredyt to jeszcze gorzej), a deweloper jest do przodu, bo nigdzie tak darmowej pożyczki nie dostanie, nawet doliczając te śmieszne 'odsetki karne' - to chciałem wskazać jak wyglądają te "kary" dla deweloperów

oczywiście nie wspominam już o tym, że gdy rachunek powierniczy jest otwarty i spółka jest celowa to w przypadku kłopotów kasa znika, kary również

może niech się pochwali ten co ma wpisane w umowe poręczenie wspólników strony sprzedającej, to jedyne i realne zabezpieczenie umowy i ew. kar

Master
Posty: 742
Rejestracja: 26 maja 2016, 21:26

Re: Brak kar umownych za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu a ustawa deweloperska z 2011

Postautor: Master » 20 mar 2024, 11:33

adamkowalsky pisze:Witam wszystkich forumowiczów. Mam pytanie do osób, które w ostanim czasie kupiły lub są w trakcie kupna mieszkania. Czy w waszych umowach deweloperskich zawarte są kary umowne za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu? Z tego co widzę, aktualnie deweloperzy nie zgadzają się na dodanie takiego zapisu pomimo iż obowiązek zawarcia kar umownych dla obu stron umowy wynika z ustawy deweloperskiej z 2011 roku. Jeżeli deweloper zawarł co najmniej 1 umowę deweloperską przed 1 lipca 2022, to podlega właśnie pod tę ustawę. Jak to jest u was, czy zgodziliście się na podpisanie umowy bez takich kar umownych?

Tak z ciekawości, napiszesz, jak sprawa się skończyła? Udało się stosowny zapis do umowy dodać?



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 15 gości