Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Zapraszam mieszkańców inwestycji Prądnik Nowy od CP RE do zakładania tematów dotyczących ich osiedla. Miejsca parkingowe, problemy osiedla, nowe etapy inwestycji, wspólnota mieszkaniowa itp.
mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 27 mar 2019, 13:20

robtomas pisze:Spokojnie, za 2019 opłata jest wniesiona przez dewelopera, któremu zwracamy za to poniesione koszta. Dla nas płatność będzie dopiero od 2020.
Trzeba poczekać na wpis do ksiąg wieczystych, a na obecna chwilę czas oczekiwania to około 8 miesięcy. Dopiero po wpisie można pchnąć temat dalej. Zachowajcie spokój.

Nie zgodzę się. Deweloper wniósł opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Jeśli chcesz skorzystać z bonifikaty 60% za opłatę przekształceniową musisz w tym roku ją opłacić (i to nie do 31 marca 2020, a do końca 2019 r.).
Po lekturze ze strony ministerstwa (link wyżej) byłem dziś po raz drugi w urzędzie na Kasprowicza i wszystko to mi potwierdzono. Jeśli chcemy mieć pewność, że zdążymy w tym roku, należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia w którym w ciągu 4 miesięcy zostanie określona wysokość opłaty oraz to czy bonifikata przysługuje. Do wniosku należy dołączyć ksero aktu notarialnego. Wnioski takie są też rozsyłane "z urzędu" ale kiedy on zostanie nadany nie wiadomo.
To, że wpis do ksiąg będzie w przyszłym roku nie ma żadnego znaczenia (bo też o to dopytywałem), wszystko będzie się opierać na danych z aktu notarialnego.


mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 08 lip 2019, 11:01

Dostałem w końcu informację z UMK. W moim przypadku wysokość opłaty przekształceniowej to 450 zł rocznie. Uwzględniając dwudziestokrotność tej opłaty i 60% bonifikaty wychodzi 3600 zł przy jednorazowej spłacie. A gdyby przegłosowali 98% bonifikatę ... heh

Jacek
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2016, 22:41

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Jacek » 08 lip 2019, 11:16

Czy moge prosic o wzor wziosku ktory zlozyl Pan ?


mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 08 lip 2019, 11:35

Jacek pisze:Czy moge prosic o wzor wziosku ktory zlozyl Pan ?


Proszę, należy kliknąć w hiperłącze "zobacz" link

Sora
Posty: 30
Rejestracja: 19 kwie 2018, 9:49

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Sora » 20 lip 2019, 19:00

Też dostałam już pismo z UMK. Czy ktoś może mi wyjaśnić, czemu ta opłata jest podzielona na 2? Osobno za mieszkanie i osobno za garaż jak rozumiem? Pytam bo wtedy opłata za 12m garażu jest nieproporcjonalnie większa od metra od opłaty za m ;)

mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 21 lip 2019, 10:20

Sora pisze:Też dostałam już pismo z UMK. Czy ktoś może mi wyjaśnić, czemu ta opłata jest podzielona na 2? Osobno za mieszkanie i osobno za garaż jak rozumiem? Pytam bo wtedy opłata za 12m garażu jest nieproporcjonalnie większa od metra od opłaty za m ;)

Niestety tak to wyglada. Stawki za części niemieszkalne sa duużo wyższe.

bartusstw
Posty: 96
Rejestracja: 15 sty 2016, 23:25

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: bartusstw » 31 lip 2019, 19:28

A jak się ma u was wysokość opłaty po przekształceniu we własność względem użytkowania wieczystego ? Kiedyś czytałem, że bonifikata nie dotyczy miejsc garazowych itp, ale z pisma wynika inaczej. Czy wpłacił już ktoś opłatę x20 ? Czy wystarczy sama wpłata cy trzeba jeszcze jakiś wniosek pisać aby uzyskać bonifikatę ?

Sora
Posty: 30
Rejestracja: 19 kwie 2018, 9:49

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Sora » 26 gru 2019, 15:48

Po wpłacie jednorazowej kwoty przekształceniowej przyszło zaświadczenie na ten temat i zgodę na "wykreślenie przedmiotowego roszczenia" z działu III KW.
Trzeba coś teraz z tym robić? Gdzieś z tym iść?
Czy temat przekształcenia i opłat z tego tytułu wszelakich jest już zamknięty? Bo coś nie ogarniam informacji w necie.


Bkawa
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2018, 18:04

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Bkawa » 03 sty 2020, 22:45

Z tymi pismami trzeba udać się do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza pokój 014 wypełnić wnioski, wnieść opłaty A następnie udać się do pok. K-017 (poziom -1) dziennik podawczy w celu wykreslenia z KW.




Wróć do „Prądnik Nowy Kraków - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości