Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Zapraszam mieszkańców inwestycji Prądnik Nowy od CP RE do zakładania tematów dotyczących ich osiedla. Miejsca parkingowe, problemy osiedla, nowe etapy inwestycji, wspólnota mieszkaniowa itp.
mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 19 cze 2019, 9:42

Witam, czy ktoś otrzymał już list z urzędu o wysokości podatku od nieruchomości?
Otrzymałem dziś wysokość podatku na symboliczną kwotę kilkunastu złotych. Z treści wnioskuję, że jest to tylko podatek za grunt. A co z podatkiem za samo mieszkanie i garaż?

PS. Połowa mieszkań (dokładnie 61) ma już założoną osobną księgę wieczystą co widać w przeglądarce ksiąg online. Z ciekawości dopytałem w sądzie ile czeka się na papierek od nich o założeniu księgi (który jest wymagany np. w przypadku kredytu) i czas oczekiwania to prawie miesiąc bo tyle trwa u nich wysyłanie poczty :roll:


monia2904
Posty: 11
Rejestracja: 23 sty 2019, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: monia2904 » 19 cze 2019, 10:11

czyli rozumiem że można do sądu podjechać i odebrać ten dokument bez czekania na list wysłany pocztą?

mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 19 cze 2019, 10:45

monia2904 pisze:czyli rozumiem że można do sądu podjechać i odebrać ten dokument bez czekania na list wysłany pocztą?

Też tak myślałem, ale to by było za proste i każdy by tak robił :) Nie ma możliwości odbioru tego osobiście. Dokument musi przejść przez ich procedury nadawcze, rejestry itd. Następnie jest odbierany przez jakąś firmę podwykonawczą która odpowiada za wysyłkę. Tak mi wytłumaczyła Pani z sądu.

I tak dość szybko nastąpiło założenie ksiąg. Spodziewałem się że zejdzie dłużej niż pół roku.

Kwestia podatku od nieruchomości. Ponieważ dopiero w tym roku blok otrzymał pozwolenie na użytkowanie, mamy coś takiego jak wakacje podatkowe i płacimy w 2019 roku tylko podatek od gruntu. Dopiero w 2020 roku dostaniemy do zapłaty cały podatek od mieszkania i garaży :)


pawel1991
Posty: 21
Rejestracja: 05 gru 2017, 15:19

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: pawel1991 » 25 cze 2019, 11:06

@mor3nko
Możesz podać datę kiedy byłeś u notariusza?? - pytam bo sie zastanawiam, kiedy bedzie moja księga założona bo jeszcze jej nie ma;)

mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 25 cze 2019, 13:46

pawel1991 pisze:@mor3nko
Możesz podać datę kiedy byłeś u notariusza?? - pytam bo sie zastanawiam, kiedy bedzie moja księga założona bo jeszcze jej nie ma;)

Cześć Paweł, wszystko jest fajnie widoczne w księgach online. Można sprawdzić kiedy wzmianka została wprowadzona przez notariusza, a kiedy ją zrealizowano w KW. Patrząc na ostatni wpis w naszych księgach, widzimy że został zrealizowany dla osoby sporządzającej akt u notariusz z 15.03.2019 r. Patrząc na częstotliwość wpisów wynika, że są w stanie założyć kilkadziesiąt ksiąg przez około 3 tygodnie i przeskakują do innych inwestycji. Ostatnie wpisy w naszej księdze miały miejsce 14.06.2019 i od tego czasu cisza. Spodziewam się że kolejna porcja wpisów ruszy za jakieś 2 miesiące.

pawel1991
Posty: 21
Rejestracja: 05 gru 2017, 15:19

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: pawel1991 » 04 lip 2019, 16:02

Dzięki za informacje, rzeczywiście dość łatwo da się z tego wyczytać:)

Widzę że wpisy wznowili i 4-6 dziennie jest dodawane, a co do tego co pisałeś o wydłużonej dacie wysyłki, nikt z obecnych nie próbował rozwiązania żeby zamówić odpis online, który jest wysyłany na maila i taki przedstawić w banku??

W banku powiedzieli mi że nie ma problemu, natomiast nie wiem czy tak to działa w urzędzie.

mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 05 lip 2019, 15:47

pawel1991 pisze:Dzięki za informacje, rzeczywiście dość łatwo da się z tego wyczytać:)

Widzę że wpisy wznowili i 4-6 dziennie jest dodawane, a co do tego co pisałeś o wydłużonej dacie wysyłki, nikt z obecnych nie próbował rozwiązania żeby zamówić odpis online, który jest wysyłany na maila i taki przedstawić w banku??

W banku powiedzieli mi że nie ma problemu, natomiast nie wiem czy tak to działa w urzędzie.


Po wpisie do KW polecam jednak osobiście udać się do sądu po zaświadczenie o wpisie (opiekun z banku mówi że niektórym się udaje). Mój wpis miał miejsce miesiąc temu, a dopiero dziś po tygodniu telefonów i próśb zostało nadane zawiadomienie. Następnie musi się ono jeszcze uprawomocnić po odebraniu.



Wróć do „Prądnik Nowy Kraków - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości