Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Zapraszam mieszkańców inwestycji Prądnik Nowy od CP RE do zakładania tematów dotyczących ich osiedla. Miejsca parkingowe, problemy osiedla, nowe etapy inwestycji, wspólnota mieszkaniowa itp.
Sora
Posty: 30
Rejestracja: 19 kwie 2018, 9:49

Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Sora » 15 lut 2019, 11:09

Nie chcę zakładać nowego tematu, a jeszcze nie zdążyłam się porozumieć z deweloperem - czy ktoś się orientuje w kwestii podatku od nieruchomości? Do kiedy i ile i czy z aktem wstępnym czy tym końcowym?
Ostatnio zmieniony 16 lut 2019, 13:54 przez slwk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Na nowe tematy należy właśnie zakładać nowe tematy ;)


pawel1991
Posty: 21
Rejestracja: 05 gru 2017, 15:19

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: pawel1991 » 15 lut 2019, 20:45

Pytalem o to w UM i Pani powiedziala mi ze 14 dni od podpisania aktu.

Nowy
Posty: 1673
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Nowy » 16 lut 2019, 13:58

pawel1991 pisze:Pytalem o to w UM i Pani powiedziala mi ze 14 dni od podpisania aktu.

Z tego co pamiętam, to nawet jeżeli się z tym trochę spóźnić, to nie ma za to jakichś specjalnych sankcji. Warto mieć przy sobie akt notarialny, wtedy wyliczą na miejscu należną kwotę podatku, a kolejne wezwania do zapłaty będą już przychodziły pocztą na początku roku.


mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 17 lut 2019, 10:52

A czy dostał ktoś nowe informację kiedy wyznaczą terminy na przeniesienie własności u notariusza? Ja miałem informacje 1 lutego że "do tygodnia" otrzymamy końcowe rozliczenie za powierzchnię, a do 2 tygodni poznamy terminy. Ale standardowo nic takiego się nie wydarzyło :)

monia2904
Posty: 11
Rejestracja: 23 sty 2019, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: monia2904 » 18 lut 2019, 9:34

podatek od nieruchomości na 2019 r.
bip.krakow.pl/?dok_id=104370 :)

mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 28 lut 2019, 9:03

Czy ktoś się orientuje kiedy i w jaki sposób otrzymamy informację dotyczącą płatności pierwszego czynszu?

Scout_RB
Posty: 58
Rejestracja: 17 lis 2017, 13:19

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Scout_RB » 20 mar 2019, 10:18

Byłem dziś w UMK złożyć podanie o wyliczenie wysokości podatku. Pani wyliczyła szczegółowo wszystkie procenty udziałów ze strony 20 i 21 Aktu Notarialnego i kazała czekać 2 miesiące na decyzję. Potem poszedłem do wydziału Skarbu (na Kasprowicza) gdzie z kolei wyliczą wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste. Ale z tego co rozumiem w tym roku nic nie płacimy bo zapłacił za nas już Can-Pak i to jemu zwracamy koszta.

mor3nko
Posty: 86
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: mor3nko » 21 mar 2019, 9:27

Scout_RB pisze:Byłem dziś w UMK złożyć podanie o wyliczenie wysokości podatku. Pani wyliczyła szczegółowo wszystkie procenty udziałów ze strony 20 i 21 Aktu Notarialnego i kazała czekać 2 miesiące na decyzję. Potem poszedłem do wydziału Skarbu (na Kasprowicza) gdzie z kolei wyliczą wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste. Ale z tego co rozumiem w tym roku nic nie płacimy bo zapłacił za nas już Can-Pak i to jemu zwracamy koszta.

Ja też byłem na Kasprowicza wczoraj dowiedzieć się o co chodzi z tym użytkowaniem i jak skorzystać z bonifikaty. Szczerze mówiąc to osoba obsługująca sama nie wiedziała jak to rozgryźć. Powiedzieli mi tylko, że aby skorzystać z bonifikaty 60% należy zapłacić to w tym roku, ale żeby ustalić wysokość opłaty należy złożyć wniosek o zaświadczenie o przekształceniu (płatny 50 zł), tylko sami nie widzą czy to ma sens jak jeszcze nie ma wpisu do ksiąg wieczystych... Wiec podsumowując nie wiem nadal nic.


monia2904
Posty: 11
Rejestracja: 23 sty 2019, 12:51

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: monia2904 » 21 mar 2019, 14:46

czy przy wizycie w urzędzie miasta potrzebuje coś jeszcze oprócz aktu notarialnego ( jakiegoś wydrukowanego wniosku dotyczącego podatku od nieruchomości)? co w sytuacji jak właścicieli mieszkania jest dwóch, czy jedna osoba może załatwić ten podatek od nieruchomości ?

Scout_RB
Posty: 58
Rejestracja: 17 lis 2017, 13:19

Re: Podatek od nieruchomości od nowego mieszkania - do kiedy / ile i jak - Prądnik Nowy Kraków

Postautor: Scout_RB » 21 mar 2019, 15:56

Jeden właściciel wystarczy. Potrzebny jest tylko akt do wglądu i jego kserokopia (a dokładnie kilka stron gdzie są wszystkie ulami dot. własności wpisane - u mnie były to strony 1, 20 i 21.) i wniosek, który wypełnia się na miejscu. Pani w okienku wylicza później potwornie skomplikowane ułamki i procenty i podpowiada co gdzie wpisać. Wszystko zajmuje 10 min.



Wróć do „Prądnik Nowy Kraków - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość