Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Forum przeznaczone dla przyszłych mieszkańców inwestycji Osiedle Piasta Park w Krakowie, którego budowniczym jest deweloper Wawel Service. Wybór mieszkania, ceny, budowa bloku i sprawy mieszkańców.
lapides17
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2019, 20:37

Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: lapides17 » 17 lut 2019, 21:04

Czy wiecie coś na temat rezygnacji z zakupionego mieszkania już mieszkania od WS? Czy jest ona możliwa i jaki jest ewentualny koszt takiej rezygnacji? Mamy zapłacone już 50% wartości mieszkania, jednak im dłużej się zastanawiamy, tym coraz mniej nam odpowiada mieszkanie na Piasta Park - chodzi o dojazd, położenie na ... delikatnie powiedziawszy - odludziu, a bloki są typowymi "molochami" z 15 mieszkaniami na klatce. Plan zagospodarowania natomiast sugeruje, że upragnione "łono natury" niedługo zmieni się w masakryczne blokowisko z kilkoma tysiącami mieszkańców - podobne do czyżyńskiej Avii (a tam dojazd chociaż jest lepszy). Deweloper obiecuje rozbudowę linii tramwajowej, która, według nowych planów zagospodarowania miasta, najwcześniej powstanie za 10 lat... a może i wcale bo oznaczona jest *. Te i kilka innych rzeczy sprawia, że ostatnio jestem przyłamany złym wyborem i poważnie rozważam rezygnację. Obawiam się tylko ewentualnych wysokich kosztów odstępnego. No i straconego już roku oczekiwania na to mieszkanie, w czasie którego ceny mieszkań w Krakowie poszły znacznie w górę.


suber
Posty: 51
Rejestracja: 07 wrz 2018, 8:28

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: suber » 17 lut 2019, 21:56

Jeśli masz ładne mieszkanie to poszukaj chętnego i zrób cesję umowy (jeśli nie było jakiegoś zapisu zakazującego takiej praktyki w umowie deweloperskiej). Tak jest najtaniej, bo koszt to tylko notariusz. Na odstępne developer nie musi się zgodzić, jeśli nie masz takiego wyjścia wpisanego w umowie.
Możesz ewentualnie sprawić, że deweloper sam wypowie Ci umowę (zaleganie z płatnościami) ale narażasz się wtedy na ustawowe odsetki + możliwą sprawę w sądzie o to, że developer poniósł z Twojego powodu określoną stratę.

Jeśli nie masz kupca, warto pogadać z deweloperem, że jednak się rozmyśliłeś. Niestety umów należy dotrzymywać - pacta sunt servanda.

oskar
Posty: 11
Rejestracja: 21 lis 2018, 16:25

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: oskar » 18 lut 2019, 8:02

Do linii tramwajowej jest 3 minuty


impreza
Posty: 68
Rejestracja: 07 mar 2018, 15:00

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: impreza » 18 lut 2019, 12:11

Przecież przy zakupie mieszkania miał Pan dostęp do ww. dokumentów (plan zagospodarowania, rozkład mieszkań itd. więc skąd taka nagła zmiana decyzji?). W umowie notarialnej ma Pan przedstawione dokładnie punkty zgodnie z którymi umowa może zostać zerwana. Na chwilę obecną najlepszym rozwiązaniem wydaje się cesja lub spłacenie i sprzedanie mieszkania.

suber
Posty: 51
Rejestracja: 07 wrz 2018, 8:28

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: suber » 18 lut 2019, 13:43

Stanę w obronie @lapides17.

Mieszkanie jest często rezerwowane na określony czas, po którym należy podpisać umowę developerską. Te lepsze mieszkania często schodzą bardzo szybko, więc odpuszczenie rezerwacji zazwyczaj wiąże się z utratą wybranego mieszkania. Ta "nerwówka" nie sprzyja dokładnej analizie wszystkich dokumentów, wyobrażeniu sobie, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Wizualizacje są idealistyczne: zewnętrza budynków są pokazywane bez otoczenia, w bujnej zieleni. W prezentacji układów mieszkań również jest wiele mankamentów:
a) brak przedstawionych pozycji grzejników
b) źle zwymiarowane standardowe wyposażenie (często jest mniejsze niż zazwyczaj, mieszkanie wtedy wydaje się bardziej obszerne)
c) niekompletny projekt CO/wod-kan/elektryczny
Na wczesnym etapie rezerwacji, takich danych często nawet nie ma.
Kolejna rzecz: umowa developerska. Dziś jest lepiej, ale nawet teraz zdarzają się klauzule niedozwolone, które trzeba konsultować z prawnikiem przed podpisaniem, brak dobrze wyjaśnionych kwestii ze służebnościami dróg itd.

Do ogarnięcia przed podpisaniem umowy jest wiele, w mocno napiętym reżimie czasowym. Nie jestem zdziwiony, że po podpisaniu, kiedy nerwy opadną, niektórzy stwierdzają, że "to nie jest to". Tak nie powinno się kupować mieszkań...

amiskiew
Posty: 70
Rejestracja: 25 paź 2017, 22:21

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: amiskiew » 18 lut 2019, 15:27

suber pisze:Stanę w obronie @lapides17. .

Czas pomiędzy rezerwacją, a umową notarialną to kilka lub kilkanaście tygodni. Był to czas na pełną analizę mieszkania, wiec takie tłumaczenie jak wyżej to trochę dziecinada.
Rozumiem, że plany życiowe mogą się zmienić i trzeba zrezygnować z zakupu mieszkania, wtedy pozostaje cesja (zgodnie z prawem deweloper musi wyrazić na nią zgodę).

tomasz1978
Posty: 40
Rejestracja: 20 gru 2017, 9:04

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: tomasz1978 » 18 lut 2019, 17:10

Szalenie stratne byłoby zrezygnowanie. Po odbiorze można z zyskiem sprzedać. Ceny rosną.

lapides17
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2019, 20:37

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: lapides17 » 19 lut 2019, 21:07

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Rzeczywiście ceny rosną, jednak, aby nie płacić podatku od wzbogacenia można sprzedać go najwcześniej po 5 latach. No i czy będą zainteresowani zakupem bo póki co marnie im te mieszkania schodzą. Na Czyżynach są dużo droższe mieszkania, a na tym etapie na którym jest teraz Piasta Park II wolnych mieszkań już nie ma, a tu im ledwo połowa się sprzedała. Linia tramwajowa - owszem jest, ale tramwaj objeżdża pół Huty dookoła zanim dotrze do Ronda Czyżyńskiego, Stelli Sawickiego, nie mówiąc o Rondzie Mogilskim - czyli głównych punktach przesiadkowych w inne części miasta. Tutaj rozwiązaniem, aby jako tako komunikacja miejska była dogodna są dodatkowe linie autobusowe łączące Pętlę os. Piastów z Wiślicką lub właśnie planowana linia tramwajowa w/w pętla - Rondo Dywizjonu 308. Moja żona jest niezmotoryzowana i bardzo przeżywa brak dobrej komunikacji MPK. Tak jak pisze suber - mieszkanie zarezerwowałem w pośpiechu pod naciskiem sprzedających i straszeniu, że jak nie teraz "to za tydzień nie będzie". Dokładnie tydzień dostałem od rezerwacji na podpisanie umowy notarialnej. Po tym czasie rezerwacja przepadała - wiem, bo próbowałem przedłużyć ten okres na lepsze rozeznanie rynku. Nie wiem skąd amiskiew wziął termin kilku-kilkunastotygodniowy? Może podpisywałeś umowę rezerwacyjną, gdy sprzedaż nie była jeszcze prowadzona pod koniec 2017? Ja podpisywałem umowę w kwietniu 2018 roku i dano mi dokładnie tydzień na sformalizowanie umowy po ustanej rezerwacji, umowy rezerwacyjnej nie było. Prawdą jest również początkowy brak informacji na temat rozmieszczenia kaloryferów itp. Trudno mi sobie teraz wyobrazić urządzenie pseudosalonu w 3-pokojowym ok.47metrowym mieszkaniu, gdzie jedną ścianę zajmuje aneksik, przeciwległą wielkie drzwi balkonowe, a między nimi na jednej ze ścian kaloryfer 90-tka. Po wstawieniu mebli kuchennych + lodówka i mały stolik między kaloryferem i aneksem zostanie jakieś 1 metr przestrzeni do zapełnienia. Naprawdę nie wiem co robić z taką przestrzenią? Nie zmieści się nic. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest byłoby zrobienie z tego pokoju pełnowymiarowej kuchni i nie kombinowanie jak na tak małej przestrzeni zmieścić poza aneksem kanapę ;) Plusem jest widok na park rozciągający się z okien i park sam w sobie bo mieliśmy kilkukrotnie, będąc na miejscu sprawdzając stan budowy, okazję przechadzać się po nim. Dużo wiewiórek - fajna atrakcja dla dzieciaków. No i na plus jest bliskość szkoły, przedszkola, żłobka, do których jest rzut beretem. Ja nawet chciałbym tam zamieszkać, choćby na próbę, ale żona męczy mnie całymi dniami, że nie chce mieszkać na "tym zadupiu", a jak jesteśmy tam na miejscu to dostaje ataku płaczu, że gorszego miejsca do mieszkania nie ma i że nie wyobraża sobie dojazdów do pracy stamtąd. Temat jest ciągle otwarty - moje pytanie było orientacyjne bo rozważam w tej chwili wszystkie opcje.


Nunum
Posty: 12
Rejestracja: 02 lut 2019, 16:59

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: Nunum » 19 lut 2019, 22:27

Ja sie pytalam o mozliwosc cesji i Pani w biurze sprzedazy powidziala mi ze jest to tylko mozliwe na kogos z rodziny bo zbyt duzo ososb kupowalo mieszkania na inwestycje. NIe wiem ile w tym prawdy. W umowie jest zapis w stylu mozliwosc przeniesienia umowy za zgoda dewelopera.
Z tego co kojarze to napierw WS podpisywal umowy rezerwacyjne z zaliczna ale po zamieszaniu z podniesiem cen jest mozliwa slowna rezerwacja mieszkania na okres kilku dni i ewentualnie przetrzymanie do podpisania umowy. Rowniez w moim przypadku od rezerwacji do podpisania umowy minal okolo tydzien. Ja akurat okolice znalam i wiedzialam na co sie pisze :) Mysle ze w Krakowie sa gorsze zadupia, z gorszym dojazdem. W tej cenie za m2 nie znalazlam lepszego mieszkania w lepszej lokalizacji. Wiadomo ze Czyzyny sa z lepsza komunikacja i pewnie sporo ososb kupuje na wynajem mieszkania. Mysle ze na Piastow jednak wiekszosc kupuje mieszkania dla siebie bo na wynajem nie jest to jakas super lokalizacji :) Ja licze ze ich plany sie spelnia i ogarna w okolicy lepsza komunikacje bo faktycznie przy tak szybko rosnacej liczbie mieszkancow w okolicy moze byc ciezko.
Jesli kupiles mieszkanie rok temu to faktycznie ceny poszly w gore, a podatku od wzbogacenia nie trezba placic jesli kupi sie kolejna nieruchomosc? MOoze pokombinuj w ta strone :) Powodzenia :)

impreza
Posty: 68
Rejestracja: 07 mar 2018, 15:00

Re: Rezygnacja z mieszkania za które zapłaciło się część ceny - Piasta Park

Postautor: impreza » 20 lut 2019, 9:44

Nunum pisze:Ja sie pytalam o mozliwosc cesji i Pani w biurze sprzedazy powidziala mi ze jest to tylko mozliwe na kogos z rodziny bo zbyt duzo ososb kupowalo mieszkania na inwestycje. NIe wiem ile w tym prawdy.

Ostatnie zdanie ładnie odzwierciedla sytuację ;) Z tego co słyszałem to wielu osobom mówiono, że większość mieszkań jest kupowana przez pary, rodziny itp. a nie pod inwestycje/wynajem. Zapewne każdy usłyszał to co chciał usłyszeć jak pytał ;)



Wróć do „Piasta Park Kraków od Wawel Service - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości