Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Forum dla przyszłych mieszkańców inwestycji osiedla Wielicka Garden w Krakowie, które buduje deweloper Atal. Wybór mieszkania, ceny, opinie, budowa bloku i sprawy mieszkańców - zapraszamy do dyskusji.
Hanna
Posty: 27
Rejestracja: 10 paź 2016, 13:13

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: Hanna » 27 lut 2018, 18:31

witam jestem mieszkancem 1 go etapu ostatnio pozwolilamsobie isc do urzedu miasta krakowadokladnie na przeciwko naszej inwestycj i uslyszalam ze do momentu kiedy deweloper nie wydzieli KW ksieg wieczystych nie udzieli mi konkretnej odpowiedzi w sprawie oplat za grunt do momentu tego Deweloper czyli Atal ponosi opaty , wiec pozostaje nam cierpliwie czekac
:)


Przemek_G
Posty: 20
Rejestracja: 26 sty 2018, 8:45

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: Przemek_G » 01 mar 2018, 13:55

Pani Hanno, oczywiście ma Pani rację i tym samym nie ma co więcej w tym temacie dywagować. Trzeba cierpliwie poczekać na kalkulacje. I etap powinien je dostać do końca tego roku (gdyż przeniesienie własności nastąpić ma do końca sierpnia 2018)

Dodam tylko, że udział w TZ (dz. 216) nie zależy od wielkości mieszkania - każdy kupił równy udział (co już wspomniał jeden z forumowiczów wyżej) więc za TZ każdy własciel/wlasciciele będą płacić po równo bez względu czy mieszkaja na 100m czy na 50m - w mojej opinii jest to uczciwe rozwiązanie.

Pozdrawiam
Przemek

MarLec
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2018, 0:13

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: MarLec » 29 maja 2018, 12:48

Witam,

na 99% ponizsze kalkulacje sa prawidlowe dla Etap I (potwierdzone na dzien 29.05.2018 z ATAL):

5.70 PLN * (powierzchnia mieszkania + powierzchnia komorki lokatorskiej) (stawka 1%)
+
580 PLN (oplata stala za uzytkowanie wieczyste terenow zielonych / parku) <- niezalezne od powierzchni mieszkania (stawka 3%)

Pozdrawiam


lolek18
Posty: 50
Rejestracja: 16 cze 2017, 9:40

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: lolek18 » 29 maja 2018, 14:48

Witam,

jest to oczywiście stawka roczna?

Ciekawe jak się to będzie odnosić do planów zniesienia użytkowania wieczystego od 1 stycznia 2019? Jaką stawkę nam naliczą do spłaty (teoretycznie ma być brana ta obowiązująca na dzień 1 styczeń 2017)

Ktoś się może orientuje?

Pozdrawiam

MarLec
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2018, 0:13

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: MarLec » 29 maja 2018, 16:44

@lolek18: Zgadza sie, jest to oczywiscie stawka roczna.

Jesli chodzi o ustawe to jesli tylko wejdzie dokladnie w takiej formie, jaka jest teraz to:
- Splata bedzie wynosic 20 x stawka roczna
- Wartosc dzialek jest z 2017 roku, waloryzcja moze nastapic tylko raz na 3 lata, wiec kwota bedzie dokladnie taka sama jak teraz
- Dzialki naleza do skarbu Panstwa, wiec jesli nie zostanie zmieniona forma ustawy to przy jednorazowej splacie (zamiast 20 lat) dostaniemy 50% rabatu

Horalek
Posty: 1
Rejestracja: 28 lip 2018, 9:49

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: Horalek » 30 lip 2018, 12:05

Cześć

Nie mam jeszcze ostatecznego aktu notarialnego, ale bardzo interesuje mnie ta ustawa. Nie jestem też ekspertem w takich sprawach, jednak dużo grzebałam i wydaje mi się, że skoro teren zielony służy mieszkańcom to nie powinno być problemu ze zniesieniem użytkowania wieczystego.

W jednym z artykułów czytałam kogo ma dotyczyć ustawa:
"Operacja będzie dotyczyć gruntów zabudowanych zarówno wyłącznie mieszkaniami, jak i mieszkaniami wraz z przynależnymi lokalami usługowymi (przykładowo sklepy lub punkty usługowe na parterze budynku mieszkalnego) bądź np. garażami. Właściciele tych punktów skorzystają z ustawy niejako przy okazji przekształcenia gruntu pod całym budynkiem. Warunkiem jest, by co najmniej połowę lokali stanowiły lokale mieszkalne. Na działce mogą też być garaże czy budynki gospodarcze pod warunkiem, że służą mieszkańcom.
Wyłączone z ustawy są działki zabudowane wyłącznie budynkami komercyjnymi, takimi jak centra handlowe czy biurowce, oraz takie, na których postawiono tylko miejsca garażowe/parkingowe. Jeśli na jednej działce stoi zarówno budynek mieszkalny, jak i inny, np. usługowy lub handlowy, to przekształcenie nastąpi dopiero po podziale działki i oddzieleniu części wykorzystywanej na cele mieszkaniowe od innej."

Źródło:
krn.pl/artykul/pytania-o-likwidacje-uzytkowania-wieczystego,3046

Opisane sytuacje różnią się od naszej więc i interpretacja może być błędna. Pozostaje nam tylko czekać i się przekonać, chyba że ktoś ma więcej lub bardziej wiarygodne informacje w tej sprawie.

Pozdrawiam
Karolina

dj1234
Posty: 39
Rejestracja: 16 paź 2016, 22:47

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: dj1234 » 30 lip 2018, 13:08

Witam
To rozumowanie byłoby słuszne gdyby mieszkania i teren zielony były na jednej działce, a są na dwóch oddzielnych,
ustawa obejmuje tylko działki zabudowane na cele mieszkaniowe, teren zielony to oddzielna działka, niezabudowana i obecna ustawa jej nie obejmie.
Z tego co słyszałem wypowiedź jakiegoś wiceministra to mają trwać dalsze prace nad całkowitym skasowaniem użytkowania wieczystego
i pewnie kiedyś to nastąpi, pewnie też na innych zasadach.

pozdr
Jacek

Przemek_G
Posty: 20
Rejestracja: 26 sty 2018, 8:45

Re: Użytkowanie wieczyste i jego koszty w inwestycji Wielicka Garden Kraków od Atal

Postautor: Przemek_G » 05 paź 2018, 16:21

Dziś weszła w życie ustawa o przekształceniu UW w prawo własności.

Effective date: 01/01/2019

Link do ustawy:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0180001716



Wróć do „Wielicka Garden Kraków od dewelopera Atal - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości