Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Forum przeznaczone dla mieszkańców inwestycji Osiedle Bunscha Park w Krakowie. Zapraszamy do omawiania spraw związanych z osiedlem oraz dzielenia się opiniami i spostrzeżeniami na jego temat.
Marta_
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 22:13

Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: Marta_ » 19 cze 2017, 18:51

Witam!

Czy tylko mnie zdziwiły koszty administracyjne naszego osiedla ? 30zł za wywóz śmieci to moim zdaniem zbyt wysoka opłata kiedy obecnie płące 15 zł. Tak samo jeżeli chodzi o co miesięczna opłatę za kontener kiedy nie wszyscy odrazu zaczynają remont a i tak muszą opłacić. Dzwoniąc do nich usłyszałam że nawet do końca roku każdy mieszkaniec będzie musiał płacić za niego.

Pozdrawiam,
Marta


andy
Posty: 65
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: andy » 20 cze 2017, 18:20

Faktycznie niemało, choć zdaje się, że to opłata, która została narzucona przez MPO i zarządca ma tu niewiele do powiedzenia. Chyba gdzieś widziałem, że opłaty za wywóz śmieci są naliczane od liczby osób zadeklarowanej w mieszkaniu (ile ich jest u Ciebie?), więc może to bardziej kwestia znalezienia lepszego sposobu ustalania tej kwoty, bo wiadomo, że z tymi deklaracjami różnie bywa też. A są tu różne sposoby, bo można też naliczać to, np. w zależności od wielkości mieszkania (mniej w porządku dla osób, które mieszkają w pojedynkę w dużych lokalach), można od ilości zużytej wody - tu trudno kombinować, bo zwykle każda osoba zużywa podobnie, choć słyszałem o przypadku, kiedy ktoś był na coś tam chory, przez co zużywał jej znacznie więcej niż przeciętnie, niekoniecznie produkując przy tym więcej śmieci, więc był tu poszkodowany. Generalnie nie ma tu niestety idealnego systemu i pewnie będzie się to musiało wyklarować we wspólnocie mieszkaniowej. Za to warto pamiętać o tym, żeby śmieci segregować, bo jeśli się tego nie robi, może być drożej.

A jeśli chodzi o kontener na odpady budowlane, to przerabiałem dokładnie to samo w moim poprzednim mieszkaniu. Tu też nie ma idealnego systemu, bo fakt, jest taki, że kontener jest i szybko się zapełnia, więc trzeba go opróżniać, a MPO też ma tu stałą stawkę. Ja nie mam pomysłu, jak można by to sensownie rozwiązać, nie wiem, zarządca miałby chodzić po mieszkaniach i sprawdzać, czy ktoś już skończył się urządzać, albo jeszcze nie zaczął? Zastanawiam się czy bym tego chciał. Raczej trzeba trzymać kciuki za to, żeby wszyscy szybko skończyli prace wykończeniowe i nie był już potrzebny, choć pewnie w miarę wprowadzania się ludzi, będzie go trzeba wywozić coraz rzadziej. A na dzisiaj, to zostaje tyle, żeby starać się pilnować tego, żeby do kontenera nie trafiały śmieci, które można segregować (np. kartony - zwłaszcza nieposkładane, butelki, chyba też folie). Niestety najczęściej śmieci wyrzucają tam ludzie z ekip wykończeniowych, a oni "średnio" przejmują się tym, jak często będzie on opróżniany, więc może wato z tymi ludźmi porozmawiać o tym. Nie wiem co więcej można by tu było zrobić.

ellacia
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2017, 14:52

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: ellacia » 05 lip 2017, 7:20

Znajoma ma mieszkanie w innym osiedlu i płaci 15zł, przy czym są zgłoszone dwie osoby w mieszkaniu.

My z mężem mamy 1 lok * 30zł - szczerze, to ja nawet nie wiem, co to znaczy :?
Raczej nie liczą tego jako 2x15, patrząc po cenniku tu mpo.krakow.pl/nowe-zasady/stawki.

Ma ktoś może jakieś wiarygodne informacje, skąd dokładnie taka kwota?


MelaC
Posty: 15
Rejestracja: 29 paź 2016, 23:23

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: MelaC » 05 lip 2017, 10:15

Trzeba zobaczyć rozpiskę od zarządcy, z wyszczególnieniem tego, ile za i za co. W każdym razie ze śmieciami to nie takie proste, bo chyba składa się na to opłata za wywóz śmieci zwykłych osobna, za wywód śmieci nietypowych osobna - raz na jakiś czas podjeżdża samochód z kontenerem i zabiera to, co nie mieści się do zwykłej śmieciarki. Czyli nie ma tu co spekulować, tylko zobaczyć na informację. No chyba, że MPO naliczając stawki za wywóz śmieci dla Bunscha Parku, potraktowało tą inwestycję jakoś "preferencyjnie", ale wątpię.

A dowiedział się ktoś, w jaki sposób ta opłata jest naliczana, od liczny osób, od metrażu czy zużytej wody?

kajq
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2017, 15:00

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: kajq » 06 lip 2017, 14:13

Mnie te koszty szczerze powiedziawszy przeraziły :shock: czekam z niecierpliwością na spotkanie wspólnoty, żeby mogli nam przedstawić na jakiej podstawie i za co wyszły im takie kwoty. No chyba, że ktoś się już kontaktował z administratorem i ma jakąś wiedzę?

brawojasiu0
Posty: 4
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:20

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: brawojasiu0 » 07 lip 2017, 11:05

Koszty czynszu są kosmiczne. Piszmy maile , dzwońmy. Słabo się administrator stara o utrzymanie na naszym osiedlu.
Druga bolesna sprawa to remont drogi koło bud. nr 9 (dojazd do garaży) nie dosc ze ma trwać około 13 dni to jeszcze ma być całkowicie zamkniety w 2 dni powszednie. Deweloper zapewnial ze Wykonawca nie będzie korzystał z tej drogi. Niestety korzysta bardzo intensywnie jak zauwazylismy i akurat teraz postanowił drogę naprawić. Jedyna nadzieja że ją poszerzą. (zeby sie jednak betoniarka miesciła z naszymi samochodami) - tragedia.

iwona_
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2017, 22:41

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: iwona_ » 07 lip 2017, 19:55

Tez uwazam,ze koszty sa bardzo wysokie.A najwieksza moja irytacje wywolalo to,ze dzwoniąc zapytac co z czego wynika na kazde moje stwierdzenie,ze koszty z czasem na pewno ulegna pomniejszeniu Pani od administratora odpowiadala,ze pewnie jeszcze wzrosną.Naprawde słabe podejscie.
I nie podoba mi sie fakt,ze deweloper przy 3 miejscach parkingowych dla tzw.gosci,zrobil tabliczki miejsca parkingowe dla klientów biura.To chyba nie naszym kosztem powinny byc zapewnione miejsca dla osob przyjeżdżających do biura.
Co do drogi tez slyszalam zapewnienia,ze droga dojazdowa do budowy bedzie inna,niz droga dojazdowa do garazy podziemnych,wiec jest tu pewna niescislosc.

andy
Posty: 65
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: andy » 09 lip 2017, 10:59

Zastanowiło nie to, co ktoś pisał o tych 15 złotych, więc po prostu zapytałem dlaczego u nas jest tak, a w innym miejscu ta cena jest inna, no i dostałem odpowiedź.
Mamy na Bunscha złożoną deklarację od ilości wyprodukowanych (wywiezionych) śmieci, a nie od osób - deklaracja DM. Z uwagi na to, że są tam garaże podziemne, musi być taka deklaracja. Może na tym osiedlu gdzie jest 15 zł/dwie za osoby nie ma garażu podziemnego albo zarządca po prostu nie modyfikuje deklaracji pod kątem ilości osób lub złożył niewłaściwą. Często zarządcom nie chce się tego robić, tylko deklarują po jednej osobie z lokalu i tak zostawiają, a mieszkańcy są przekonani, że ich deklaracje mają jakiś cel.

30 zł od lokalu to tylko zaliczka. Wywóz odpadów będzie kosztował 30 zł od lokalu, jeżeli śmieci będą wywożone 4-5 razy w tygodniu. W tym momencie wywozimy tylko raz ale będziemy zwiększali powoli do dwóch razy, trzech itd. Może pojawią się kolejne pojemniki na zmiany. W sytuacji takiej, jak dzisiaj, w rozliczeniu powinny pojawić się oszczędności na śmieciach i pewnie zwroty. Zaliczka to będzie 30 zł/lokal co miesiąc, ponieważ tak, jak pozostałe składowe, to tylko zaliczka do rozliczenia, a my obserwujemy ilości śmieci i musimy je czasem zwiększyć w środku miesiąca.

Najniższa cena w Krakowie za wywóz odpadów to 15 zł/osoba według deklaracji ale tak jak pisałem powyżej, na Bunscha i tak nie można tak zrobić, bo mamy garaże podziemne.

Tak to wygląda. W zasadzie, jeśli się nad tym zastanowić, to taki system jest nie do końca w porządku dla osób, które mają zamiar mieszkać w pojedynkę w mieszkaniu. Przy dwóch osobach wychodzi już 15 zł miesięcznie na jedną, a przy trzech 10 zł. Tak czy inaczej, skoro to zaliczki, to powinny zostać rozliczone, mam nadzieję, że faktycznie pojawi nadpłata do zwrotu.


159golus
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2017, 23:36

Re: Koszty wywozu śmieci i odpadów budowlanych - Bunscha Park (etap I)

Postautor: 159golus » 25 sie 2017, 23:38

Witam zastanawiam się nad zakupem mieszkania w 3 etapie,ale wstepna rozpiska wysokości czynszu mnie przerazila ok 600 a nawet ponad może być wkrótce przy zakupie ok 60-6 metrow? to jest jakas chora kwota na osiedlu fi czynsz jest ponad 400...czy faktycznie czynsz jets taki wysoki?



Wróć do „Bunscha Park Kraków - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości