Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Forum przeznaczone dla mieszkańców inwestycji Apartamenty Bajeczna w Krakowie. Zapraszamy do omawiania spraw związanych z osiedlem oraz dzielenia się opiniami i spostrzeżeniami na jego temat.
januszek
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2018, 14:18

Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: januszek » 08 sie 2018, 22:48

Czy ktoś już z Was podpisał Umowę końcową u notariusza??

Jestem jeszcze przed podpisaniem, ale czytałem wzór umowy i jest tam pewien niepokojący mnie zapis... w paragrafie 9.1 w punkcie 7:
" Strona Nabywająca oświadcza, że znana jest jej okoliczność, że na nieruchomości składającej się z działek ..................., sąsiadującej z Nieruchomością, realizowany będzie II etap inwestycji polegającej na wybudowaniu budynków wielorodzinnych. ----------- Strona Nabywająca udziela Deweloperowi prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane oraz wyraża zgodę na wykonanie i budowę miejsc postojowych oraz zgodę na dostęp do studzienek sieci teletechnicznej..."

a także dalej:
"... Strona Nabywająca udziela Deweloperowi i **** ****, PESEL *********** (pracownikowi Spółki) – każdemu z osobna – nieodwołalnego pełnomocnictwa do: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- ustanawiania na Nieruchomości dowolnych służebności gruntowych i przesyłu niezbędnych do wybudowania i prawidłowego funkcjonowania całego zespołu mieszkaniowo – użytkowego, który jest i będzie położony na działkach ....................., i wyraża zgodę na ustanawianie takich służebności, a w związku z tym upoważnia pełnomocnika do zawierania stosowanych aktów notarialnych, podpisywania dokumentów i składania oświadczeń niezbędnych do ustanowienia powyższych służebności..."

W umowie deweloperskiej nie było nic wspomniane o jakichkolwiek pełnomocnictwach, a tu nagle pojawia się zapis, że Deweloper będzie mógł robić co będzie chciał z działką i ustalać jakie będzie chciał służebności... To brzmi bardzo dziwnie... :oops:

Co o tym sądzicie??


Angrrr
Posty: 102
Rejestracja: 21 kwie 2017, 9:41

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: Angrrr » 09 sie 2018, 15:22

Nie jest to standardowy zapis dajacy deweloperowi zgode na realizowanie drugiego etapu na sasiadujacej dzialce?

januszek
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2018, 14:18

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: januszek » 11 sie 2018, 21:58

Nie jest to standardowy zapis.
W paragrafie 10, pkt 6 jest np. zapis o zgodzie na budowę miejsc parkingowych, a tak na prawdę już we wcześniejszych paragrafach jest zgoda na budowę miejsc 1a-25a w późniejszym terminie, czyli sugeruje to, że chodzi tu o nowe miejsca postojowe. Czyżby Deweloper chciał nam zmienić układ dróg, miejsc postojowych, ogródka, a może dostawić dodatkowy śmietnik, dla którego utworzy służebność dla nowego etapu, lub też inne ograniczenia dla nas??
A znowu poniżej jest też pełnomocnictwo do ustanawiania służebności gruntowych, a tak na prawdę to nowa budowa będzie potrzebowała tylko służebności przesyłu...
A i tak w umowie już ustanowili nową służebność dla sąsiedniej budowy na postawienie na naszej działce agregatu prądotwórczego, z którego będą korzystać tylko oni, mogą też jeździć i chodzić po wszystkich naszych drogach i chodnikach, więc po co jeszcze jakiekolwiek więcej pozwolenia na ustanawianie dodatkowych służebności gruntowych?!
Obawiam się, czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że Deweloper będzie mógł przebudowywać sobie naszą działkę jak będzie chciał, a my nic nie będziemy mogli z tym zrobić, bo w akcie dostaje nieodwołalne i niegasnące (nawet z chwilą naszej śmierci) pełnomocnictwo na rządzenie się na naszym gruncie !!! :shock:


Br61
Posty: 19
Rejestracja: 10 gru 2017, 9:38

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: Br61 » 13 sie 2018, 19:08

O realizacji II etapu i stosownych służebnosciach jest zapis w umowie developerskiej, który akceptowałem bo jest zrozumiały.
Stosowne nasze zgody w umowach końcowych są tego konsekwencją i tu nie widzę ryzyka.
Natomiast wniosłem o wyjaśnienie sprawy służebności do garażu na działce 210/39 (załącznik nr 2) bo z treści wynikałoby że nowe bloki dostaną służebność na wyłączne korzystanie z drogi tej przy przyszłych parkingach. Albo nie ma ryzyka (bo jest to nieprecyzyjny zapis a służebnośc ma być tylko czasowa na okres budowy) albo jest drugie dno..
Wniosłem też żeby Developer zobowiązał sie w umowie do zapewnienia przejazdu i przechodu na ul. Bajeczną przed wyłączeniem, na czas budowy, przejazdu na ul. Ofiar Dąbia (można sie domyślać że tak będzie ale wpisane nie jest). I poprosiłęm o wyjaśnienie po co naprawdę jest im potrzebny ten agregat
Czekam na info

Bajeczna
Posty: 46
Rejestracja: 03 sty 2018, 17:44

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: Bajeczna » 14 sie 2018, 0:46

januszek pisze:Nie jest to standardowy zapis.
W paragrafie 10, pkt 6 jest np. zapis o zgodzie na budowę miejsc parkingowych, a tak na prawdę już we wcześniejszych paragrafach jest zgoda na budowę miejsc 1a-25a w późniejszym terminie, czyli sugeruje to, że chodzi tu o nowe miejsca postojowe. Czyżby Deweloper chciał nam zmienić układ dróg, miejsc postojowych, ogródka, a może dostawić dodatkowy śmietnik, dla którego utworzy służebność dla nowego etapu, lub też inne ograniczenia dla nas??
A znowu poniżej jest też pełnomocnictwo do ustanawiania służebności gruntowych, a tak na prawdę to nowa budowa będzie potrzebowała tylko służebności przesyłu...
A i tak w umowie już ustanowili nową służebność dla sąsiedniej budowy na postawienie na naszej działce agregatu prądotwórczego, z którego będą korzystać tylko oni, mogą też jeździć i chodzić po wszystkich naszych drogach i chodnikach, więc po co jeszcze jakiekolwiek więcej pozwolenia na ustanawianie dodatkowych służebności gruntowych?!
Obawiam się, czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że Deweloper będzie mógł przebudowywać sobie naszą działkę jak będzie chciał, a my nic nie będziemy mogli z tym zrobić, bo w akcie dostaje nieodwołalne i niegasnące (nawet z chwilą naszej śmierci) pełnomocnictwo na rządzenie się na naszym gruncie !!! :shock:

Ty tak serio?

Br61
Posty: 19
Rejestracja: 10 gru 2017, 9:38

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: Br61 » 16 sie 2018, 7:22

Bajeczna
A jakaś merytoryczna wypowiedź?
Januszek podnosi słuszne wątpliwości bo te zapisy są niezbezpieczne dla nas czyli współwłaścicieli działki 210/40.
Zgoda na dowolne służebności gruntowe to zgoda na posadowienie na naszej działce dodatkowych budowli itd
Nie ma żadnego doprecyzowania o co chodzi Atalowi w tej kwesti. Rozumiem jeszcze służebności przesyłu dla instalacji ale wszystko co ponadto
to zgoda wydawana "w ciemno", na dowolne obciążenia, czyli realnie patrząc na ograniczenia w korzystaniu z działki 210/40
BTW
Czy Ktoś już podpisywał akt notairialny i poruszał te kwestie z Atalem?
Januszek - ja mam zapisy o których piszesz w par 9 ust 7
Mamy różne wzorce umowy?

ewa
Posty: 32
Rejestracja: 21 sie 2018, 22:53

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: ewa » 22 sie 2018, 0:07

Januszek - czy doszło do podpisania umowy końcowej ???
Ja jeszcze nie nie podpisałam i widzę ze są problemy .
Jak sprawa się skończyła ?

ewa
Posty: 32
Rejestracja: 21 sie 2018, 22:53

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: ewa » 22 sie 2018, 0:12

Dlaczego tak mało wpisów na temat aktu końcowego ??
Czy wszystkim odpowiadają takie wątpliwe teksty aktu notarialnego ???


januszek
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2018, 14:18

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: januszek » 22 sie 2018, 9:03

trzeba się dogadać z Deweloperem i uszczegółowić w akcie notarialnym, że służebności gruntowe mogą być ustanawiane jedynie na cele przesyłu mediów (gdyby takie służebności gruntowe były potrzebne), wtedy nie będzie problemu, że powstaną w niedozwolonych miejscach parkingi, albo inne budynki... co do innych służebności typu przesył mediów, to nie wydaje mi się, żeby był z tym problem
w końcu akt notarialny to jest umowa, a nie dyktatura z jednej strony...
Br61 - masz rację, zapisy są w paragrafie 9, miałem jakiś stary wzór umowy :|

ewa
Posty: 32
Rejestracja: 21 sie 2018, 22:53

Re: Umowy końcowe / zapisy w umowie sprzedaży mieszkania - Apartamenty Bajeczna

Postautor: ewa » 22 sie 2018, 9:08

Januszek - czy udało ci się zmienić coś w umowie z developerem ????
Ja mam trudności - na razie nie podpisałam.
A jak twoja umowa ?? skutecznie już podpisana ?



Wróć do „Bajeczna Apartamenty Kraków od Atal - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości