[Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Warszawie w inwestycji Nowy Targówek, za którą odpowiada deweloper Atal. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii
RaV
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2017, 13:11

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: RaV » 14 lis 2017, 12:11

Jeżeli chce się skorzystać z prawa do odstąpienia to trzeba wysłać wezwanie i wyznaczyć termin do wydania lokalu. Dopiero jednak z upływem 21 dni opóźnienia powstaje takie uprawnienie (jeżeli np. deweloper opóźniałby się 4 dni to nie można odstąpić od umowy nawet po wysłaniu wezwania). Jak deweloper nie wyda lokalu to dostanie się większą karę umowną (liczoną od ceny sprzedaży,a nie od wpłaconych zaliczek), odstępuje się od umowy i otrzymuje zwrot tego co się zapłaciło. Dodatkowo z tego prawa można skorzystać do 31 stycznia 2018 r.

Jeżeli nic się nie zrobi to znaczy, że rezygnuje się z prawa do odstąpienia od umowy, ale to wcale nie oznacza, że deweloper nie popadł w opóźnienie. Deweloper jest w stanie opóźnienia od dnia następnego, w którym miał być wydany lokal. W związku z tym, że miał być wydany 30 września 2017 r. to opóźnienie będzie się liczyć od 1 października 2017 r. do dnia wydania lokalu.


Pio
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2017, 14:50

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: Pio » 14 lis 2017, 15:13

jaromyre , RaV mają oczywiście racje. Pismo w sprawie nowego terminu jest wymogiem jeżeli zamierzamy zrezygnować z lokalu i opcjonalnie jeżeli będziemy ubiegać się o odsetki.

W moim odczuciu, kiedy przyjdzie już do rozliczenia odsetek ATAL będzie kombinować jak je maksymalnie ograniczyć. Konstrukcja oby pism wskazuje na MPWIK i ich podwykonawców i ich terminy i coś czuje, że ATAL spróbuje uznać to jako "zwłoka DEWELOPERA jest spowodowana działaniem siły wyższej " . Dodatkowo ATAL może uznać, że skoro nie było odpowiedzi na przesłane oświadczenie to odbiorca uznaje treść dokumentu i akceptuje przesunięcie. (w końcu odpowiednio wcześniej poinformował o przesunięciu). Tu jest sprawa dyskusyjna, czy akurat w przypadku takiego pisma powinniśmy odpowiedzieć (w formie mailowej czy pisemnej), bo zapis o odsetkach w umowie nadal występuje, jednak uważam że nie zaszkodzi aby zachować komunikacje z deweloperem. Kto wie co prawnicy ATAL-a wymyślą później i jaki argument padnie.

hq_
Posty: 26
Rejestracja: 24 lip 2017, 10:30

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: hq_ » 14 lis 2017, 17:45

Podsumowując:
Jak nie chcę rezygnować z mieszkania ale chcę się ubiegać o karne odsetki to powinienem wysłać pismo aby zabezpieczyć się przed linią obrony prawników ATAL'u którzy mogą twierdzić że brak jakiejkolwiek odpowiedzi jest równoznaczny z akceptacją nowych warunków ( nowego terminu ).

Jeżeli dobrze to zrozumiałem to mógłby ktoś podpowiedzieć co w takim piśmie napisać?


hq_
Posty: 26
Rejestracja: 24 lip 2017, 10:30

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: hq_ » 16 lis 2017, 21:50

Nikt nic nie może podpowiedzieć? Pomagajmy sobie :)

ZET
Posty: 53
Rejestracja: 06 sie 2017, 9:58

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: ZET » 16 lis 2017, 23:55

Żadne pismo, w tym informacyjne nie może zmienić zapisów umowy deweloperskiej.
Jakie pismo chcesz napisać, że żądasz czego ... (żądanie musi być sprecyzowane - zgodnie z zapisem paragrafu, artykułu umowy deweloperskiej z dnia ... ble ble ble - za tyle dni opóźnienia, żądam tyle to a tyle pieniążków).
Nawet nie wiesz na dzień dzisiejszy, kiedy ATAL przekaże mieszkania - myślisz, że przestraszą się pisma z żądaniem (nie wiadomo jakiej kwoty .... notabene na waciki) - bez jaj.
Jestem przekonany, że ATAL zdaje sprawę, że będą roszczenia i pewnie sam wyliczy kwotę kary dla wszystkich, którzy mają stosowne zapisy w UD.
Moim skromnym zdaniem pisanie teraz pisma, ma tylko wtedy sens jeżeli chcesz wypowiedzieć umowę i odblokować środki wpłacone deweloperowi ze stosownymi odsetkami za opóźnienie (coś ponad 25 dni - nawet nie chcę mi się tego liczyć).
Stwierdzenie, że przyjąłeś do wiadomości informację o opóźnieniu w oddaniu mieszkań i się z tym zgadzasz - JEST TOTALNĄ NADINTERPRETACJĄ I CO NAJWAŻNIEJSZE JEST ABSURDALNE.
PS
Papier jest cierpliwy ... przyjmie wszystko.
PS2
Nawet bym się cieszył jakby ATAL mi nie oddał tych pieniążków. Po 3 latach regres będzie powiększony o fajne karne odsetki za nieuzasadnioną zwłokę w wywiązaniu się z umowy (UD).

pawerez
Posty: 27
Rejestracja: 10 sie 2017, 12:18

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: pawerez » 17 lis 2017, 9:52

też tak mi się wydaje, pismo z żądaniem wydania mieszkania należy złożyć w przypadku chęci rezygnacji, tylko że wtedy nie liczy się okres opóźnienia bo kara umowna to 3% wartości mieszkania. jeżeli chodzi o karę jedynie za opóźnienie to nic nie ma w UD żeby trzeba było jakieś pismo składać, umowa mówi że deweloper ma wypłacić karę w wysokości 3/12% wpłaconej zaliczki za każdy miesiąc opóźnienia. Nie jest to duża kwota więc chyba Atal nie wpadnie na pomysł żeby fikać o takie drobne za cenę tysiąca negatywnych opinii na .. bądźmy realistami, faktycznie kupujemy mieszkania w osiedlu na świeżo gospodarowanym placu i nie ma co się wściekać o opóźnienie jeżeli deweloper wywiąże się z umowy odnośnie kar i jeżeli jakość będzie ok.

hq_
Posty: 26
Rejestracja: 24 lip 2017, 10:30

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: hq_ » 17 lis 2017, 10:06

Dzięki za odpowiedzi. Wściekanie się za opóźnienia to inny temat :)
Nie chcę się obudzić z przysłowiową ręką w nocniku :D

A trochę jest mylące jak w jednym poście ktoś pisze że należy wysłać list by chwilę później dać do zrozumienia że nie trzeba jednak nic robić.
Także na ten moment nic nie wysyłam :) Ciekawe czy zaraz ktoś napisze że jednak nie zaszkodzi wysłać :lol:

pawerez
Posty: 27
Rejestracja: 10 sie 2017, 12:18

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: pawerez » 17 lis 2017, 12:07

wysłać nigdy nie zaszkodzi, ale jak wspomniałem opóźnienie o 6 miesięcy to w moim przypadku śmieszne ok 1tyś zł kary to szkoda czasu na chodzenie po sądach a jeśli Atal się nie wywiąże to im taką reklamę zrobię że mikroapartamenty będą musieli na godziny wynajmować :mrgreen:


ZET
Posty: 53
Rejestracja: 06 sie 2017, 9:58

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: ZET » 17 lis 2017, 12:57

pawerez pisze: ...a jeśli Atal się nie wywiąże to im taką reklamę zrobię że mikroapartamenty będą musieli na godziny wynajmować

Pięknie ujęte :D

hq_
Posty: 26
Rejestracja: 24 lip 2017, 10:30

Re: [Bud. B] Terminy ukończenia budowy i przekazania mieszkań - Nowy Targówek

Postautor: hq_ » 18 lis 2017, 16:52

Haha, wtedy to mogę się nawet się dorzucić do tej "reklamy" :)
Hmm.. a jak wpłaci się już całość to wtedy od momentu wpłaty odesetki są liczone od całej kwoty?
Czy mimo wszystko liczy się tylko kwota zaliczki?
Te 3% to całkiem dobra lokata :)



Wróć do „Nowy Targówek od Atal Warszawa - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości