Odległości miedzy budynkami i nasłonecznienie mieszkań - Przybyszewskiego 64 Kraków

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Przybyszewskiego 64 za którą odpowiada deweloper Atal. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii
Marcni.K
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, 10:46

Odległości miedzy budynkami i nasłonecznienie mieszkań - Przybyszewskiego 64 Kraków

Postautor: Marcni.K » 08 lis 2016, 13:43

roman pisze:Odległości pomiędzy budynkami wynoszą 19m więc można to sobie wymierzyć w terenie i uzmysłowić. Budynek wyższy ma wys. około 23,5m niższe 17m więc warunki nasłonecznienia i ew. przesłaniania są spełnione. Wiadomo najlepsze nasłonecznienie mieszkania od zachodu i południa, potem wschód. Konfiguracja mieszkań jest taka, że zawsze są pokoje dzienne lokalizowane od wschód, zachód, ew południe. Wiadomo im niżej tym szybciej cień najdzie.

Niestety nie jest to takie proste jak piszesz. Rozmawiałem na ten temat z kolegą i wiem już trochę więcej. Odległości pomiędzy budynkami determinują spełnienie przepisu mówiącego o przesłanianiu natomiast nasłonecznienie mieszkań to sprawa bardziej skomplikowana. Dla zobrazowania załączam rysunek wykonany przez architekta. Linią przerywaną pokazany jest zakres przepisowych 3 godzin nasłonecznienia dla okna mieszkania a kreskowaniem pokazany zakres spełniony w tym przypadku. Zamiast 3 godzin nasłonecznienia w mieszkaniu północno-zachodnim mamy zatem niecałą godzinę! Nawet w mieszkaniu pośrodku budynku mamy niewiele ponad 2 godziny.. Do tego wokół budynku zaprojektowane są balkony, które dodatkowo zacienią mieszkania. Zatem zarówno wychodząc z domu jak i wracając z pracy nie zobaczę słońca w mieszkaniu. Dla mnie to dyskwalifikuje inwestycję a szkoda bo lokalizacja całkiem przypadła mi do gustu.

Obrazek


roman
Posty: 11
Rejestracja: 07 wrz 2016, 20:31

Re: Odległości miedzy budynkami i nasłonecznienie mieszkań - Przybyszewskiego 64 Kraków

Postautor: roman » 17 lis 2016, 22:59

do Marcin. K
Nie do końca mogę rozeznać się na załączonym szkicu, ale to co pokazujesz to jest raczej właśnie przesłanianie czyli spełnienie odległości między budynkami. W licu wew. okna musi być kąt 60st o długości ramienia odpowiadającej dł. przesłaniania czyli mówiąc prościej wysokości budynku minus odl. od terenu do parapetu okna na parterze.
Nasłonecznienie to analiza cienia jaki będą dawać budynki i ew. oddziaływać na siebie. Dla mieszkania w bud. po prawej raczej na pewno od strony
zachodniej w oknie będzie nasłonecznienie w godzinach około 13, 14, 15 w dniach równonocy, bo wtedy cienie od budynku pierwszego układa się w kierunku północnym i nie pada na elewację zachodnią bud drugiego. Jeżeli jesteś zainteresowany można dopytać dewelopera czy ma taką analizę powinien mieć i Ci ją przedstawić. Aby taką analizę zrobić dobrze trzeba znać kilka danych obiektu i azymuty padania promieni słonecznych w Krakowie.
Jeśli jesteś zainteresowany dalej mieszkaniem to napisz, możemy zrobić taką analizę bo sam jestem tez zainteresowany mieszkaniem tam.
Co do balkonów to będą zasłaniać nieco ale w tej inwestycji wszystkie okna są do podłogi - balkonowe, co zwiększa powierzchnię nasłonecznienia pokoi. Standardowo okna są na 85cm jak nie ma balkonów.
To moje analizy ale widzę że pewne aspekty nasłonecznienia tu przemyśleli i wydaje mi się, że nie będzie tak źle.

oleo
Posty: 174
Rejestracja: 18 cze 2016, 19:11

Re: Odległości miedzy budynkami i nasłonecznienie mieszkań - Przybyszewskiego 64 Kraków

Postautor: oleo » 18 lis 2016, 9:17

@Marcni.K, @roman, jeśli będziecie mieć analizę, podzielcie się wynikami :) Waszym zdaniem jakie mieszkania najlepiej wybrać w tej inwestycji? Chodzi o piętro i wystawę. Myślę, że trzeba tu pamiętać o tym, że za jakiś czas po sąsiedzku mogą wyrosnąć kolejne bloki, tak zresztą było pokazane gdzieś tu na jednej z wuzualizacji planu osiedla Przybyszewskiego. Swoją drogą ma ktoś jakieś aktualne zdjęcia budowy Przybyszewskiego tego, jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

@pozdro, znamy już wszyscy Twoje opinie i wiemy, że Przybyszewskiego 64 od Atalu Ci się nie podoba ;)


Marcni.K
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, 10:46

Re: Odległości miedzy budynkami i nasłonecznienie mieszkań - Przybyszewskiego 64 Kraków

Postautor: Marcni.K » 18 lis 2016, 9:41

roman pisze:do Marcin. K
Nie do końca mogę rozeznać się na załączonym szkicu, ale to co pokazujesz to jest raczej właśnie przesłanianie czyli spełnienie odległości między budynkami. W licu wew. okna musi być kąt 60st o długości ramienia odpowiadającej dł. przesłaniania czyli mówiąc prościej wysokości budynku minus odl. od terenu do parapetu okna na parterze.
Nasłonecznienie to analiza cienia jaki będą dawać budynki i ew. oddziaływać na siebie. Dla mieszkania w bud. po prawej raczej na pewno od strony
zachodniej w oknie będzie nasłonecznienie w godzinach około 13, 14, 15 w dniach równonocy, bo wtedy cienie od budynku pierwszego układa się w kierunku północnym i nie pada na elewację zachodnią bud drugiego. Jeżeli jesteś zainteresowany można dopytać dewelopera czy ma taką analizę powinien mieć i Ci ją przedstawić. Aby taką analizę zrobić dobrze trzeba znać kilka danych obiektu i azymuty padania promieni słonecznych w Krakowie.
Jeśli jesteś zainteresowany dalej mieszkaniem to napisz, możemy zrobić taką analizę bo sam jestem tez zainteresowany mieszkaniem tam.
Co do balkonów to będą zasłaniać nieco ale w tej inwestycji wszystkie okna są do podłogi - balkonowe, co zwiększa powierzchnię nasłonecznienia pokoi. Standardowo okna są na 85cm jak nie ma balkonów.
To moje analizy ale widzę że pewne aspekty nasłonecznienia tu przemyśleli i wydaje mi się, że nie będzie tak źle.

Szkic pokazuje własnie nasłonecznienie mieszkania w danym oknie i niestety nie wygląda jakby cokolwiek było przemyślane. Załączam jeszcze wykonany po kolejnej rozmowie wykres cieni rzucanych przez budynek sąsiedni - tutaj nawet ja widzę, że budynek sąsiedni zacienia okno północnego mieszkania od godziny ok. 14.30 aż do zachodu słońca natomiast wcześniej np. tak jak mówisz o 14.00 słońca również nie będzie chociażby przez ściankę ograniczającą balkon - godzina 14.00 pokazana żółtym kolorem. To odpowiada informacją pokazanym na pierwszym załączonym przeze mnie rysunku - zaznaczenie kreskowaniem to właśnie czas w którym słońce wpadnie do danego okna. W miejscu gdzie linia ograniczająca kreskowanie styka się z budynkiem sąsiednim, góra tego budynku tzn attyka zaczyna blokować słońce do analizowanego okna czyli rzucać cień na to właśnie okno. Obydwa te rysunki są opartę o dane, o których mówisz czyli naszą szerokość geograficzną, azymuty i wysokość słońca nad horyzontem. Ten szkic został wykonany przez architekta z kilkunastoletnim stażem w realizacji podobnych inwestycji i nie mam podstaw żeby go kwestionować także nie będę zainteresowany kolejną analizą.

Faktycznie inwestycja NY Residence wygląda o wiele lepiej, jest bliżej centrum chociaż dość blisko ulicy Wrocławskiej, która jest ruchliwa - ale nie widzę jeszcze rozkładów mieszkań ani cen.

Obrazek

roman
Posty: 11
Rejestracja: 07 wrz 2016, 20:31

Re: Odległości miedzy budynkami i nasłonecznienie mieszkań - Przybyszewskiego 64 Kraków

Postautor: roman » 23 lis 2016, 23:08

Do Marcin. Dzięki za wyjaśnienie tej grafiki z zacienianiem. Masz rację w całej tej inwestycji najgorsze jest właśnie to mieszkanie jeśli chodzi o nasłonecznienie i to w bloku od wschodu bo w pierwszym bloku od zachodu będzie ok. Ale z tego co widzę mają już sprzedane prawie wszystkie te mieszkania oprócz 1 piętra i 5 tego piętra. Na 5 piętrze nasłonecznienie będzie bo budynek nie zacieni późnym popołudniem gdy słońce będzie jeszcze wysoko . Ścianki żelbetowe to spowodowały gdyby ich nie było pewnie udałoby się zapewnić 3 godziny dla wszystkich mieszkań w tym pionie. Ale widzę, że kupują w budynku od wschodu a w bud. od zachodu jest więcej wolnych takich mieszkań, a będą nasłonecznione wizja parkingu po drugiej stronie ulicy chyba się nie podoba i nikt nie zwrócił na to uwagi. Pozostałe mieszkania raczej będą ok nasłonecznione.
Ja jestem zainteresowany większym nieco lokalem i nasłonecznienie będzie.
Sprawdziłem w WA co do pozostałych budynków to na razie ATAL nie ma wz i nie wiadomo czy im się uda utrzymać taką intensywność, choćby właśnie przez nasłonecznienie. Dla mnie ta lokalizacja jest lepsza od Wrocławskiej, spokojna okolica i od południa plan miejscowy Małe Błonia z zielenią ogródków działkowych i okolic Rudawy i pewność że tych terenów nikt nie zabuduje, obszar przewietrzania od strony zachodniej miasta.
Obszar ten jest w analizie dla powstania planu miejscowego Armii Krajowej - Piastowska można sprawdzić w wydziale planowania przestrzennego więc jak nie zdobędą pozwoleń na całość przed wejściem planu to będzie wiadomo co wg planu pozwolą tam wybudować.
Wrocławska duży ruch, większy hałas, i Terra Casa nie wybudowała w Krakowie oprócz Poznańskiej innych mieszkaniówek więc trudno oceniać.
Poznańska jest można by rzec "molochem" albo "akademikiem" i pod wzgl. architektury Przybyszewskiego wygrywa wg mnie o kategorię a może i dwie. Oby ta Wrocławska nie była następnym akademikiem.



Wróć do „Przybyszewskiego 64 Kraków od Atal - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości