Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Przybyszewskiego 64

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Przybyszewskiego 64 za którą odpowiada deweloper Atal. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii
Mar G
Posty: 3149
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Przybyszewskiego 64

Postautor: Mar G » 24 sty 2023, 11:03

prystelka pisze:
Mar G pisze:nadeszły decyzje po kontakcie telefonicznym - datowane 25.10

potwierdzam stawkę ca 5,55 pln /m2 i fakt przekształcenia z tę samą datą co Kolega

ale co do bonifikaty otrzymałem inne stanowisko.
jako, że obowiązek opłaty następuje w roku następującym po roku przekształcenia - zatem od 1.01.2023 - bonifikata zostanie udzielona decyzją nie teraz- lecz w 1Q 2023 po potwierdzeniu, że 1.01.2023 nadal pozostaję właścicielem.

Ps. poinformowano na infolinii, że ta procedura dotyczy bonifikat 99 %. standardowe 50% są udzielane na bieżąco


Pytanie głównie do Mar G. Czy coś się ruszyło w tej sprawie? Trzeba czekać aż wyślą stosowne pismo czy składać nowe lub upominać się telefonicznie?


właśnie wczoraj byłem w UMK.
złożyłem pisemne oświadczenie, że nadal jestem właścicielem + nowy wniosek (1 strona druk) o 99% ulgi.
zaakceptowali.
decyzja została de facto wydana ustnie - pisemnie otrzymam przed terminem płatności - czyli max do 15 marca 2023.

załatwione zatem.


Adam01
Posty: 168
Rejestracja: 04 sty 2021, 21:52

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Przybyszewskiego 64

Postautor: Adam01 » 24 sty 2023, 17:48

Ale jak już się zapłaci tę wyliczoną opłatę jednorazowa za przekształcenie, to co dalej?
Trzeba iść po kwit potwierdzający zapłatę i potem do sądu? Tylko pisali, że może być dopłata, wiec jak ma się to do możliwości wykreślenia skarbu Państwa z księgi wieczystej?

kama08
Posty: 23
Rejestracja: 16 paź 2022, 23:25

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Przybyszewskiego 64

Postautor: kama08 » 06 lut 2023, 14:59

Z tego co mi przekazano - nie można aż przyjdzie pismo, że sprawa została zakończona.


Mar G
Posty: 3149
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Przybyszewskiego 64

Postautor: Mar G » 18 sie 2023, 10:21

kama08 pisze:Z tego co mi przekazano - nie można aż przyjdzie pismo, że sprawa została zakończona.


Czy ktoś ma info czy zakończono aktualizację wyceny ?
Nie dodzwoniłem się pod numery w UMK, pod jakimi obsługiwano mnie jesienią 2022.

Mar G
Posty: 3149
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Przybyszewskiego 64

Postautor: Mar G » 23 sie 2023, 9:44

info z 23 sierpnia

Aktualizacja nadal w toku.

Mar G
Posty: 3149
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Opłaty za użytkowanie wieczyste i ich wysokość - Przybyszewskiego 64

Postautor: Mar G » 06 lis 2023, 9:31

rozmawiałem dzisiaj wreszcie z osobą kompetentną w UMK, która opisała sytuację.
raczej nie spodziewajmy się szybkiego zakończenia.

UMK zaktualizował wartość gruntu (% zmiany nie ujawniono) gdy jeszcze trwała inwestycja i grunt był w użytkowaniu wieczystym - czyli zapewne 2019/20.
Atal - niejako w naszym interesie - nie zgodził się z proponowaną zmianą i złożył odwołanie do SKO.
w międzyczasie grunt się przekształcił w prawo własności - i wtedy UMK nie może już dokonywać aktualizacji wartości.

SKO wydało wyrok zgodny z oczekiwaniem UMK.
Atal ponownie się odwołał - do Sądu Rejonowego Krowodrza.
i sprawa jest nadal w toku - trwa z reguły 2-6 lat.

Jakiego spodziewać się wyroku ?
Pani przyznała, że z reguły developerzy mają mocne podstawy prawne idąc do Sądu - i często Sąd przyznaje rację odwołującym się lub proponuje ugodowo spotkanie wartości pomiędzy.

Pozostaje więc spokojnie czekać - w nadziei niewielkich, a może żadnych dopłat. Czas pokaże.

Ewentualna dopłata będzie w takim samym stopniu bonifikatowana jak obecna opłata jednorazowa-w zależności w którym roku obecna opłata została wniesiona.



Wróć do „Przybyszewskiego 64 Kraków od Atal - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości