Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Lokum Siesta za którą odpowiada deweloper Lokum. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii
craqs
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2018, 21:39

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: craqs » 05 cze 2018, 20:27

m.arek pisze:Obowiązują przepisy o przesłanianiu i w uproszczeniu dla budynków do 35m odległosć ma być równa wysokości budynku przesłaniajacego. Wygoogluj warunki techniczne + przesłanianie. W odniesieniu do tej odległości jest jeszcze mowa o kącie 60 stopni wyznaczonym z okna.

Ok, tylko widzę tu 2 problemy. Z tego co na szybko wyszukałem, to ten konkretny paragraf wcale się nie zmienił z wejściem 2018 roku i przepis ten w takiej postaci istnieje już od wielu lat (trudno mi powiedzieć ile, jestem przekonany że od samego początku, czyli od 2002 roku), a przez empiryczny dowód można wskazać wiele budynków, dla których w/w wymóg nie został spełniony.

Druga sprawa, to ustęp 4, który mówi:
Odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być zmniejszone nie więcej niż o połowę w zabudowie śródmiejskiej.

Jeśli dobrze rozumiem, to jeśli obok naszego budynku powstanie budynek o takiej samej wysokości (załóżmy 22 metry), to w dużym uproszczeniu odległość pomiędzy budynkami może zostać zredukowana maksymalnie do około 11 metrów (dalej w przepisach jest mowa, że musi być to uzasadnione działanie).

Tekst paragrafu:
lexlege.pl/tech-war-budynkow/paragraf-13

Opis zmian z komentarzem:
izbaarchitektow.wroc.pl/ogl/2018_01/warunki%20techniczne%202018_komentarz.pdf

Przyznam szczerze, że na tym się nie znam - opieram się tylko na tym co znalazłem szukając informacji w internecie...


m.arek
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2017, 13:36

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: m.arek » 05 cze 2018, 21:17

Obszar ten nie jest w zabudowie śródmiejskiej.

craqs
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2018, 21:39

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: craqs » 05 cze 2018, 21:28

m.arek pisze:Obszar ten nie jest w zabudowie śródmiejskiej.

Ok, masz rację - znalazłem aktualny obszar zabudowy śródmiejskiej: bip.krakow.pl/plik.php?zid=153938&wer=0&new=t&mode=shw

To i tak nie zmienia faktu, że patrząc na nowe budynki mam wrażenie, że deweloperzy nie respektują poprawnych odległości opisanych w przepisach. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć jak to się dzieje? Czy są jeszcze jakieś kruczki prawne, które na to pozwalają?


m.arek
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2017, 13:36

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: m.arek » 05 cze 2018, 21:49

Jakie państwo, takie prawo (respektowanie prawa), a deweloperzy mają dużą siłę przekonywania ;) Ludzie natomiast nie wiedzą jak i kiedy reagować i nie potrafią wspólnie działać.

anna_2204
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2018, 23:09

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: anna_2204 » 12 lis 2019, 19:37

Czy ktos natrafil na plany tego biurowca? Jakie sa przewidziane odległości?

jihog89584
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:19

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: jihog89584 » 17 lut 2020, 19:19

Ktos ma wiecej info na temat tego biurowca?

Xaron
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2018, 20:12

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: Xaron » 20 lut 2020, 23:36

Nie za dużo wiadomo.
Tu nieaktualna wizualizacja: apa.pl/konkurs-na-biurowiec-przy-ulicy-rzemieslniczej
Nie zgadza się nic, ale można popatrzeć :D

Ma to być biurowiec, 5 kondygnacji nadziemnych, ma być w kształcie litery T, na parterze podobno mają być jakieś usługi (ale nikt nic takiego nie potwierdził).
W bardzo dużym przybliżeniu odległość od pierwszego etapu miała wynosić ponad 20m (chyba 23), a do drugiego etapu w najbliższym miejscu ponad 30m. Szerokość budynku to coś koło 45m (równoległa do rzemieślniczej), długość koło 80m (prostopadła do rzemieślniczej), wysokość koło 20m.

craqs
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2018, 21:39

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: craqs » 21 lut 2020, 11:08

Mam więcej informacji, w tym także rzut umiejscowienia budynku i rysunki elewacji. Postaram się wrzucić dziś lub jutro.


Hakelbery
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2021, 21:15

Re: Biurowiec w miejsce parkingu obok osiedla Siesta w Krakowie

Postautor: Hakelbery » 25 sty 2021, 15:58

Witam
Jest szansa na zobaczenie planu tego biurowca obok Będę wdzięczny



Wróć do „Siesta Kraków od Lokum - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości