a udało wam się doprosic o przekrój warstw stropowych? Macie prawo do wgladu w projekt. Można to potem porównac z normami obowiązującymi w budownictwie. Koszt praktycznie zerowy.
Przykładowy przekrój z innej inwestycji:
0 strop
1 izolacja akustyczna i termiczna (4cm i 3cm)
2 maty akustyczne nad zgrupowaniami instalacji
3 folia budowlana
4 wylewka zbrojona z dylatacja obwodowa 5cm
5 warstwa wykonczenia klienta (np panele)
nastepnie porównałbym co w projekcie a co w rzeczywistości. Jak wczesniej ktoś pisał, wylewki wykonuje się w technologi pływającej (nie mylić z panelami układanymi pływająco, choc koncepcja ta sama). To znaczy, strop, styropian akustyczny, wylewka. Mogło się okazać że zastosowany styropian to zwykły styropian posadzkowy twardy EPS który służy izolacji termicznej a nie akustycznej. Przy niewielkiej grubości i niewłasciwym materiale być może normy nie są spełnione. Tutaj kosztem może być wykonanie tzw odkrywki.
Przenoszenie dzwięków uderzeniowych jak juz było zauważone w temacie wczesniej może być ścianami. Czyli np słyszymy stukanie z mieszkania niżej.
Należy sprawdzić dylatacje obwodową wylewki od wszystkich ścian. Jeśli w mieszkaniu są położone płytki, to również nie powinny być na sztywno połączone ze ściana. Powinna być dylatacja i połączenie elastyczne.

Kolejna sprawa to połączenie ścian działowych ze stropem. Powinno być elastyczne (np pianką). Jeśli strop opiera się bezpośrednio na ścianach działowych to dzwięki przenoszą się również tymi ścianami. Dodatkowo w przyszłości mogą powstać charakterystyczne poziome pęknięcia na ścianach spowodowane napieraniem stropu na lekka ścianke działowa. To również można odkrywkowo sprawdzić. Wystarczy wydłubać tynk na połączeniu sufitu i ścianki działowej.

polecam przeglądnąc np ten artykuł
https://inzynierbudownictwa.pl/izolacyj ... konawstwo/Jestem raczej laikiem hobbysta a nie inzynierem budownictwa ale przy akustyce wazna jest masa, masa i jescze raz masa

Im wieksza masa, tym nizsze czestotliwosci moze pochlonac. Nikt jednak nie robi mieszkan w bunkrach. Mozna poprawiac stosujac tzw uklad masa sprezyna masa (wspomniana juz wylewka plywajaca lub przedscianki akustyczne). Dzwiek to fala mechaniczna, wiec przechodzac przez osrodki o roznej gestosci (beton, welna/styropian, beton) fala odbija sie lub zalamuje (zmienia kat). A przez to traci swoja energie.
Koszty napraw sa niestety przeogromne. Na jednym wykladzie kiedys uslyszalem ze najtansza opcja na poprawe akustyki jest niestety ale zmiana mieszkania i byc moze trafienie na cichych sasiadow/lepsze wykonastwo.