Odbiór kluczy / odbiór nowego mieszkania od dewelopera (profesjonalna pomoc) - Kraków

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
smegow
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2020, 23:03

Sprawdzenie mieszkania odbieranego od dewelopera / jakie typowe usterki / na co zwrócić uwagę

Postautor: smegow » 12 gru 2020, 20:42

Zbliża się coraz bardziej przekazanie przez dewelopera lokalu, który kupiłem, może ktoś napisze na forum, jak powinno wyglądać sprawdzenie mieszkania przekazywanego przez dewelopera klientowi. Czy warto to robić samemu, czy jednak lepiej zabrać ze sobą firmę, która zajmuje się tym zawodowo? Jakie najczęstsze niedoróbki, usterki i wady znajduje się w mieszkaniach wybudowanych przez dewelopera, może ktoś się tym podzieli? W ogóle, to jakie macie opinie o jakości pracy deweloperów? Ja mam wrażenie, że jednak normy rosną i wymuszają lepszą jakość budowanych mieszkań, a Wy jak sądzicie? Choćby samo to, że np., teraz jest wymóg montowania w nowych mieszkaniach okien trójszybowych, czyli takich, które maja lepsze parametry i akustyczne i cieplne.


rydler32
Posty: 259
Rejestracja: 17 sty 2020, 15:21

Re: Odbiór kluczy / odbiór nowego mieszkania od dewelopera (profesjonalna pomoc) - Kraków

Postautor: rydler32 » 30 sty 2021, 20:34

Moim zdaniem warto zapłacić te 500 PLN vs mieszkanie za kilkaset tys. PLN.
Profesjonalnego sprzętu oraz doświadczenia trudno nadrobić.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że taki odbiór jest robiony w ograniczonym czasie, więc pewnie lepiej samemu wyłapać pewne rzeczy i później zwrócić na nie uwagę profesjonaliście.

Juzelc
Posty: 1
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:25

Re: Odbiór kluczy / odbiór nowego mieszkania od dewelopera (profesjonalna pomoc) - Kraków

Postautor: Juzelc » 11 wrz 2021, 19:27

Również uważam że warto skorzystać z pomocy specjalistow. Taka usluga się zwróci z nawiązką.

Eleganckie to forum! Polecam zwlaszca laikom


asander
Posty: 394
Rejestracja: 30 wrz 2020, 19:49

Re: Odbiór kluczy / odbiór nowego mieszkania od dewelopera (profesjonalna pomoc) - Kraków

Postautor: asander » 27 wrz 2021, 16:31

Słyszałem, że gdy odbiera się mieszkanie z jakąś firmą w tym się specjalizującą to praktycznie zawsze otrzymuje się jakąś listę usterek, mniejszych lub większych.

Moje pytanie brzmi czy jest jakaś kategoria usterek, które można odpuścić i mimo ich odebrać mieszkanie? Chodzi mi o czas, bo z tego co wiem, developer ma do 30 dni na ich usunięcie, część może nie zrobić, podając jakieś tam swoje powody, paragrafy itp. Tak traci się miesiąc czasu.

Więc może część mini usterek olać, wziąć na siebie i naprawić przez firmę wykończeniową? Jeśli tak to jakie? A jakie bezwzględnie przez developera?

ralf
Posty: 202
Rejestracja: 29 maja 2020, 23:33

Re: Odbiór kluczy / odbiór nowego mieszkania od dewelopera (profesjonalna pomoc) - Kraków

Postautor: ralf » 27 wrz 2021, 18:17

asander pisze:Słyszałem, że gdy odbiera się mieszkanie z jakąś firmą w tym się specjalizującą to praktycznie zawsze otrzymuje się jakąś listę usterek, mniejszych lub większych.

Właśnie dlatego żebyś nie miał wrażenia, że wywaliłeś te 500zł. Zależy jaki deweloper, przy przyzwoitym większość jest nieistotna.

asander pisze:Moje pytanie brzmi czy jest jakaś kategoria usterek, które można odpuścić i mimo ich odebrać mieszkanie? Chodzi mi o czas, bo z tego co wiem, developer ma do 30 dni na ich usunięcie, część może nie zrobić, podając jakieś tam swoje powody, paragrafy itp. Tak traci się miesiąc czasu.

Większość z tych usterek szybciej i lepiej zrobi ekipa wykończeniowa.

asander pisze:Więc może część mini usterek olać, wziąć na siebie i naprawić przez firmę wykończeniową? Jeśli tak to jakie? A jakie bezwzględnie przez developera?

Np wymiana okna lub parapetu bo porysowane, poprawka niedomalowanej balustrady itp.
Warto moim zdaniem sprawdzić kamerą termowizyjną czy nie ma dziur termicznych. Zmierzenie mieszkania jeżeli będzie za małe może skończyć się zwrotem kasy (powyżej limitu).

asander
Posty: 394
Rejestracja: 30 wrz 2020, 19:49

Re: Odbiór kluczy / odbiór nowego mieszkania od dewelopera (profesjonalna pomoc) - Kraków

Postautor: asander » 27 wrz 2021, 18:40

ralf pisze:
asander pisze:Słyszałem, że gdy odbiera się mieszkanie z jakąś firmą w tym się specjalizującą to praktycznie zawsze otrzymuje się jakąś listę usterek, mniejszych lub większych.

Właśnie dlatego żebyś nie miał wrażenia, że wywaliłeś te 500zł. Zależy jaki deweloper, przy przyzwoitym większość jest nieistotna.

asander pisze:Moje pytanie brzmi czy jest jakaś kategoria usterek, które można odpuścić i mimo ich odebrać mieszkanie? Chodzi mi o czas, bo z tego co wiem, developer ma do 30 dni na ich usunięcie, część może nie zrobić, podając jakieś tam swoje powody, paragrafy itp. Tak traci się miesiąc czasu.

Większość z tych usterek szybciej i lepiej zrobi ekipa wykończeniowa.

asander pisze:Więc może część mini usterek olać, wziąć na siebie i naprawić przez firmę wykończeniową? Jeśli tak to jakie? A jakie bezwzględnie przez developera?

Np wymiana okna lub parapetu bo porysowane, poprawka niedomalowanej balustrady itp.
Warto moim zdaniem sprawdzić kamerą termowizyjną czy nie ma dziur termicznych. Zmierzenie mieszkania jeżeli będzie za małe może skończyć się zwrotem kasy (powyżej limitu).


Dzięki za odpowiedź.

No właśnie też sobie o tym pomyślałem, skoro się płaci to musi coś być.

A propos mostków. Rozmawiałem dziś z jedną taką firmą, zapytałem o tą termowizję, i dowiedziałem się, że taki pomiar może się udać jedynie gdy różnica temperatury będzie większa niż 20 st. C, a więc obecnie nie ma to sensu, być może zimą przy mrozie. Natomiast pan również powiedział, że taka usługa bardziej fajnie wygląda, kolorowy obrazek na kamerce niż ma jakąś merytoryczną wartość. Po pierwsze aby coś więcej wnioskować z kolorów to trzeba znać konstrukcję ściany, okien, rozdzielczość urządzenia, "trochę" fizyki budowalnej i znacznie więcej czasu niż 1-2h podczas odbioru, kiedy na taki pomiar ma się raptem ok 10 minut. Po drugie załóżmy, że kolorki nie będą się zgadzać, co z tą wiedzą zrobimy? Deweloper powie, że zrobił zgodnie z projektem i sztuką. Pozostanie nam chyba jedynie profesjonalny rzeczoznawca, analiza niezależnego biura specjalizującego się w tego typu pomiarach. A potem, co proces z developerem o ponowne zapiankowanie okna? Jedynym chyba sensownym wnioskiem z ewentualnych zastrzeżeń może być zwykła obserwacja okna podczas najchłodniejszych zimowych dni. Tyle się dowiedziałem, i chyba mnie to przekonuje.

Czyli rozumiem, że warto zapłacić te 400-500 zł za taką usługę, aby wyłapać w sumie te najgrubsze usterki i tylko te zgłaszać. Ma to sens.

Master
Posty: 722
Rejestracja: 26 maja 2016, 21:26

Re: Odbiór kluczy / odbiór nowego mieszkania od dewelopera (profesjonalna pomoc) - Kraków

Postautor: Master » 27 wrz 2021, 23:38

Też słyszałem, że termowizja ma sens przy dużej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem. Ale chyba nie tylko mostki można tym wykrywać, ale także np. nieszczelne okna do wyregulowania.

Generalnie jest tak, że jak pisali przedmówcy, że drobnymi rzeczami nie ma się co przejmować, jeżeli zależy Ci na czasie, to nie ma się co szczypać z deweloperem, bo to może potrwać. Ale mogą też znaleźć grubsze sprawy, na które nie zwróciłoby się uwagi. Znajomemu znaleźli obity grzejnik, który już dobrze rdzewiał od spodu, mówi, że w życiu by tam sam nie zajrzał. Ale np. lekkimi krzywiznami sufitu, to nie wiem czy jest sens się przejmować, bo nijak to naprawić, więc można się próbować dogadać z deweloperem.

Plus jest też taki, że zazwyczaj tacy ludzie znają normy i wiedzą, jakie odchylenie od nich jest tolerowane, a jakie jest już błędem.

Przy czym życzę każdemu odbierającego, żeby jak nawet pójdzie z taką firmą, to miał po tym czysty protokół i żadnych usterek :)



Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości