Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
Karciunia
Posty: 32
Rejestracja: 12 lut 2020, 12:23

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: Karciunia » 08 cze 2020, 11:46

Fifi pisze:
Karciunia pisze:Dzień dobry
Bardzo rzadko wypowiadam się na forach, jednak zrobię wyjątek i napisze coś, aby przestrzec innych ludzi. Nawet jeśli mój post zostanie skrytykowany przez 99% osób, a 1% przestrzegę, to będzie mój sukces.
Nie polecam kupowania tzw.dziury z ziemi, jak czytam o 3-letnich terminach to jest mi słabo. Wpakowałam się w podobną sytuacje, przy czym niestety dałam się wmanipulować mężowi. Chciał koniecznie, żebyśmy kupili mieszkanie z rynku pierwotnego, a nie wtórnego, bo jest „nowe”, można je urządzić. Niestety ja mając 25 lat i zerowe doswiadczenie w takich transakcjach nie zdawałam sobie sprawy z następujących rzeczy:
-ustawa deweloperska praktycznie w ogóle nie chroni kupujących
- koszt mieszkani na rynku pierwotnym jest wyższy niż zakładany ponieważ w przypadku kredytu należy doliczyć same odsetki, pieniądze wyrzucone w błoto (przy 3 latach wychodzi od 25 do 40 tysięcy złotych zmarnowanych, w zależności od wartości mieszkani)
- w przypadku wynajmu warto doliczyć ten koszt do oczekiwani (przy trzech latach jest to minimum 70 tysięcy)
- w przypadku zakupu za gotowke a nie na kredyt nic was nie chroni, deweloper może właściwie zabrać pieniądze
- to jednak nie wszystko, warto zdawać sobie sprawę z terminów w umowie takich jak:
1. zakończenie budowy (ono jest tylko przewidywaniem i NIC, powatrzam NIC, nie daje kupującemu, bo deweloper może zakończyć budowę ale nie oddać mieszkania)
2. Pozwolenie na użytkowanie to drugi etap, który trwa od 45 dni do kilku miesięcy (wizyta PSP i inspektora a do tego czas na uprawomocnienie decyzji)
3. Przekazanie protokolarne mieszkania - dopiero w tym momencie możecie ale nie musicie (!) otrzymać klucze a zgodnie z ustawa deweloperska, firma ma 45 dni łącznie na naprawy
4. Przekazanie kluczy
5. Przeniesienie własności u notariusza, a czas między oddaniem mieszkani a przeniesieniem własności wynosi od 2 tygodni do nawet 6 miesięcy.
Każdy, kto nie jest inwestorem, nie ma kilku milionów na koncie, ale tez chce żyć spokojnie i bez nerwów, niech nie kupuje na rynku pierwotnym, to jest najgorsze w co można wejść. Nie poleciłabym tego najgorszemu wrogowi chyba ze w wariancie 10/90, w innych nigdy. Na pewno cześć osób na tym forum wie o wszystkich niebezpieczeństwach ale ci, którzy tak jak ja nie mieli wiedzy, dali się wmanipulować, niech w to nie wchodzą... wybaczcie za długi post i pozdrawiam wszystkich użytkowników forum :-)





Z calym szacunkiem ale widac ze nie ma pani pojecia o kupowaniu mieszkan z rynku pierwotnego - nadmienie tylko kilka idiotyzmow:

-ustawa deweloperska praktycznie w ogóle nie chroni kupujących (opowiada pani glupoty gdyz zalezy to tylko od rodzaju umowy z deweloperem. Regulacje odnosnie ustawy deweloperskiej zmienialy sie w ciagu ostatnich lat kilkukrotnie na korzysc kupujacego i duza wiekszosc deweloperow bazuje na funduszach biezacych gdzie bank wyplaca transze stopniowo po wczesniejszym wykonaniu realizacji planu budowy. Czyli np 50% na postawienie w stanie surowym, nastepne 15% za wykonanie wylewek i elektrczynosci itp itd.)

- Przekazanie protokolarne mieszkania / Bezpiecznym obyczajem jest wynajecie za kilkaset zlotych osoby ktora przeswietli metr po metrze czy wszystko zgadza sie z planem. W przypadku jakichkolwiek usterek deweloper ma obowiazek je naprawic bezwlocznie lub jesli np powierzchnia metrazu jest nizsza niz zakladano wyplacic nalezna roznice w cenie (jest to w kazdej normalnej umowie deweloperskiej)

- Przekazanie kluczy - Deweloper ma obowiazek przekazac klucze w terminie wyzaczonym w umowie - jesli nie to ponosi koszty za kazdy dzien zwloki do okreslonej kary zawartej w umowie (chyba ze ktos byl na tyle glupi i podpisal umowe bbez wyraznego terminu)

- Z mojego doswiadczenia wiem iz cena mieszkan na rynku wtornym jest przewaznie duzo wyzsza i wynika to z faktu iz wlasciciel dolicza sobie okresolna kwote za swoje wczesniejsze urzadzenie mieszaknia we wlasnym stylu. I tak bardzo czesto sie zdarza iz cena rynkowa w lokalizacji a wynosi 8K PLN jednak wlasciciel wystawil za 10K gdyz ma ladnie wykonczona kuchnie czy lazienke ktorej styl jest niekoniecznie interesujacy dla kupujacego

- W przypadku zakupu za gotowke dziala ta sama procedura jak wyzej - ale 95% spoleczenstwa kupuje w kredycie ktory mozna splacic wczesniej - wiekszosc bankow zabrania wczesniejsze splaty do 2-3 lat a pozniej jesli posiada pani wystarczajaca ilosc gotowki mozna splacic jednym strzalem



Tak jak napisałam, wystawiłam się na takie komentarze bie dla własnej przyjemności, ale po to, aby przestrzec innych. Nie ma ani jednego prawnika, który chciałby wziąć moją sprawę- owszem w umowie są terminy ale jak rozpocząć postępowanie na drodze sądowej. Jeśli chodzi o odbior to ja dotychczas nie dostałam mieszkania i nie mówię o problemie z zauważaniem usterek, ale ich usunięciem. Deweloperzy to „święte krowy”, nikt im nic nie zabroni, a kupującym nikt nie pomoże. Ustawa deweloperska nie chroni kupujących: ja nie mogę odstąpić od umowy, ja nie mogę sprzedać mieszkania, nic nie mogę zrobić. Życzę Panu aby nigdy nie był Pan w takiej sytuacji i każdemu na tym forum. I tyle tylko ma na celu mój komentarz, nie będę się wykłócać jak jest napisana umowa, a co stanowi prawo, ponieważ ja już przeszłam przez próby porozumienia z deweloperem i nic nie mogę zrobić, chocia oczywiście cały czas próbuje. Nie jest to warte nerwów, zdrowia i zmartwień.


Krakus44
Posty: 536
Rejestracja: 24 paź 2018, 21:03

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: Krakus44 » 08 cze 2020, 12:10

Współczuję pani kłopotów ale nie rozumiem do końca na czym polega problem.
Wymienila pani na czym polegają zagrożenia zakupu mieszkania z rynku pierwotnego pomimo, że większość z wyszczególnionych punktów które pani przedstawiła jest ogólnikowa i wcale nie zgadza się z rzeczywistością bo w tej kwestii akurat prawo stoi po stronie klienta.
a po drugie tak naprawdę nikt nadal nie wie na czym polega problem z pani mieszkaniem. Czego pani wymaga od dewelopera i na czym polega zasadniczy kłopot? Bo o tym pani nie wspomniała ani słowa.

Co do wyliczeń że po trzech latach wynajmu zysk wyniesie minimum 70 000 zł to co najmniej optymistyczne oczekiwanie z Pani strony.

StormSunny
Posty: 246
Rejestracja: 21 sie 2019, 17:32

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: StormSunny » 08 cze 2020, 13:22

Można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, które już jest gotowe i czeka.


slawek
Posty: 633
Rejestracja: 09 lut 2017, 0:15

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: slawek » 09 cze 2020, 0:24

Karciunia pisze:Dzień dobry
Bardzo rzadko wypowiadam się na forach, jednak zrobię wyjątek i napisze coś, aby przestrzec innych ludzi. Nawet jeśli mój post zostanie skrytykowany przez 99% osób, a 1% przestrzegę, to będzie mój sukces.

@Karciunia, chodzi o tą konkretną inwestycję, bo mnie się wydaje, że to raczej ogólne opinie o zakupie mieszkania na etapie dziury w ziemi. Generalnie masz sporo słusznych spostrzeżeń, ale chyba większość osób kupujących w ten sposób mieszkania także je ma. Choć warto o takich rzeczach pisać. Może warto by ten temat wyodrębnić do osobnego wątku, żeby więcej osób mogło się z nim zapoznać?

buda
Posty: 372
Rejestracja: 30 sty 2020, 22:52

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: buda » 09 cze 2020, 1:59

Jakoś inaczej zrozumiałam post Karciuni niż piszący powyżej. Forumowiczka ostrzega przed kupowaniem dziury w ziemi za gotówkę, bo:
1 czeka się kilka lat
2 w tym czasie trzeba wynajmowac mieszkanie, co kosztuje ok. 70 000 zł za 3 lata
3 dochodzą koszty odsetek od kredytu
4 przy kupnie za gotówkę deweloper jest bezkarny, bo przy kupnie na kredyt budowę nadzoruje bank i moze zablokowac wypłatę, a gotówka wpłacona nie wróci
5 są terminy zapisane w umowie i moga być niewygodne
6 prawnicy nie chcą ruszać tematu.

Jest to cześciowo słuszne.
Kupuje się dziurę w ziemi, nic sie nie ma, płaci się w tym czasie juz kredyt, a mieszka się nigdzie, tylko wynajmuje lub płaci czynsz na starym mieszkaniu. Zgadzam się z Tobą.
Jesli umowa została podpisana i jest zgodna z prawem, to prawnik sprawy nie ruszy, bo wie, że przegra. Po co przegrać. Niestety, podpis to rzecz świeta, a umów nalezy dotrzymywac. Tu nie zgadzam sie z Tobą.
Jesli trafi się na problemy z dwlprm, to kupno dziury w ziemi moze być dramatem. To jasne.
Same terminy deweloperskie są chyba wszedzie podobne, czyli n.p. podpisanie umowy notarialnej po długim czasie. Do tego dochodzi załozenie księgi wieczystej - w Krakowie czeka kilka miesiecy (trzeba wiedzieć wcześniej, ze tym czasie trzeba płacić większe ubezpieczenie kredytu i to tez jest kilka tysięcy). Tu nie zgadzam sie z Tobą.

Najlepiej kupić mieszkanie za gotówkę i stojące,ale to ideał. Ryzyko jest zawsze i warto uczyć się na cudzych błędach, a nie własnych.

Krakus44
Posty: 536
Rejestracja: 24 paź 2018, 21:03

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: Krakus44 » 09 cze 2020, 11:04

Tyle że to akademicka dyskusja. Oczywistym jest że najlepiej jest kupić mieszkanie które już stoi i możemy dokładnie obejrzeć co kupujemy. Jednak szukając mieszkania w „atrakcyjnej lokalizacji” musimy się liczyć z tym że najciekawsze lokale znikają w ciągu pierwszych dni, tygodni. Potem pozostają już spady. Trudno rozważać wszystko w kategoriach katastrofy życiowej bo jednak większość ludzi kupuje mieszkania z rynku pierwotnego , tak zwaną dziurę w ziemi i przy takiej ilości inwestycji w krakowie ileż jest jakiś afer żeby ktoś został oszukany? Poza tym paradoksalnie mieszkania sprzedawane już pod koniec budowy są właśnie droższe i trzeba w krótszym czasie zorganizować kredyt i pospłacać transze. Sam kupowałem tak zwaną dziurę w ziemi dwukrotnie a w trakcie odbioru mieszkania miałem sporo zastrzeżeń co do wykonania, wszystkie jednak niedoróbki zostały usunięte i muszę przyznać że cały czas miałem poczucie że prawo stoi po mojej stronie. Oczywiście wymaga to zaangażowania i trochę nerwów ale ostatecznie wszystko się udało dwukrotnie u dwóch różnych deweloperów. Nie siałbym zatem histerii bo jeżeli sprawdzimy dewelopera wcześniejszą historię a przede wszystkim wiemy co podpisujemy w trakcie zawierania umowy to możemy się czuć bezpieczniejsi. Oczywiście ryzyko istnieje zawsze na każdym kroku naszego życia ...tego nie unikniemy. Natomiast wracając do postu Pani Karoliny nadal nie wiemy na czym polega właściwie problem a podpisując umowę wiemy przecież dokładnie kiedy budowa będzie gotowa więc nadal nie rozumiem problemu.

gri4zli
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2020, 15:47

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: gri4zli » 09 cze 2020, 14:07

Ryzyko pojawia się przy KAŻDEJ transakcji. Dobrze ktoś tu napisał, że to dyskusja czysto akademicka. Ma pani racje, ale bardzo dużo zależy od sytuacji w jakiej znajduje się nabywca. Więc takie rozważania po prostu nie mają sensu. Nie zastanowiła się pani odpowiednio wcześniej/nie miała osoby która mogłaby doradzić i taki jest efekt.

Wracając do tematu :) bardzo byłbym wdzięczny za opinie kogoś kto miał już szansę odwiedzić swoje mieszkanie na budowie (wiem że deweloper będzie organizował taką możliwość jeszcze przed ostatecznym odbiorem) z przyjemnością się dowiem czy macie państwo jakieś uwagi, żeby się przygotować na to co mogę zastać przy odbiorze ;)

Szwarzgelb
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2020, 8:24

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: Szwarzgelb » 15 cze 2020, 10:05

Nie mam przed sobą umowy, ale o ile pamiętam to 3 miesiące to nie opóźnienie. Dopiero po tym czasie deweloper jest zobowiązany do kar. Osobiście ciągle liczę na odbiór końcem roku. Obserwując budowy w okolicach to naprawdę mam wrażenie że Strumienna szła dość wolno, ale nie znam się na tym więc nie mogę jednoznacznie ocenić.



gri4zli pisze:Byłem na budowie, na karcie informacyjnej jak byk widnieje data IV kw 2020. Oczywistym jest, że w przypadku budowy etapu II bliżej drogi, załatwiania zmiany typu ogrzewania oraz planowanej przebudowy skrzyżowania zapewniającej lepszy wyjazd z osiedla oddanie nie nastąpi szybciej. Myślę, że właśnie zmiana typu ogrzewania jest kluczowa w tym przypadku, ale z tego akurat trzeba się cieszyć. Dodatkowo deweloper musi zrobić drogę dojazdową przez całe osiedle z odpowiednim odprowadzeniem wody opadowej (podjazd pod górkę) - to potrwa i nie będzie na pewno robione dopóki nie skończą się ciężkie prace w etapie 2 (elewacja). Osobiście kupuję mieszkanie w etapie 2 i chętnie poczytam jakie macie spostrzeżenia odnośnie wykończenia mieszkań oraz budynku, trochę się martwię że nie będzie to najwyższa jakość. I że będą błędy w wykończeniu mieszkania.


smok wawelski
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2019, 17:19

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: smok wawelski » 25 sie 2020, 10:05

Fifi pisze:
Zitek pisze:Witam Wszystkich potencjalnych sąsiadów i nie tylko.

Hej, tak się składa że jestem przyszlym wlascicielem jednego z tych mieszkań na Strumiennej z tarasem na dachu. Jeśli chodzi o harmonogram wpłat to transze są wypłacane na podstawie wykonania budowy wiec jesli jest jakis poslizg to w wiekoszsci przypadkow bank nie wyplaci kolejnej transzy gdyz wysyla on tak czy siak inspektora przed wykonaniem kazdej kolejnej wplaty. Przynajmniej tak to załatwiaj moj zaufany doradca finansowy. Aktualnie do konca stycznia uzytkownicy budynku A musza zdecydowac o ewentualnych zmianach w podpieciach sanitarnych a wczesniej musieli wprowadzic wszystkie ewentualnie zmiany lokatorskie.

Jeśli chodzi o taras na dachu jest to normalna praktyka iż trzeba dodatkowo zaplacic za przystosowanie takiego miejsca do uzytkowania. Jest wielu Developerow jak Atal czy Inter Bud w niekotrych przypadkach ktory kasuje sobie dodatkowo 30-50% wartosci metra kwadratowego mieszkania za kazdy metr tarasu.

Jeśli chodzi o tarasy na dachu w budynku A, to o ile pamietam dotyczą one 4 mieszkan do których prowadzi jedna wspolna klatka z pozimu 4 (niestety niewiem jak wyglada sprawa zadaszenia ale wiem ze kazdy taras jest odgrodzony. W razie pytan pisz na filon8@poczta.onet.pl


A czy orientujesz się jak wygląda kwestia zabudowy antresoli tak żeby na drugim poziomie uzyskać 4 oddzielne pomieszczenia (3 sypialnie + łazienka). Jest to w ogóle możliwe?

iti
Posty: 1169
Rejestracja: 30 wrz 2015, 23:47

Re: Inwestycja ul. Strumienna Kraków (Bonarka) - HSD Arrow - opinie na forum

Postautor: iti » 25 sie 2020, 12:47

smok wawelski pisze:A czy orientujesz się jak wygląda kwestia zabudowy antresoli tak żeby na drugim poziomie uzyskać 4 oddzielne pomieszczenia (3 sypialnie + łazienka). Jest to w ogóle możliwe?

Dobrze rozumiem, że chcesz wybudować sobie dodatkowy poziom budynku na dachu? :)



Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: blue, Google Adsense [Bot] i 37 gości