Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
WiktorR
Posty: 191
Rejestracja: 12 lis 2019, 18:30

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: WiktorR » 20 paź 2020, 17:29

anubis pisze:
WiktorR pisze:Optymistyczny wariant to zakłada listopad tego roku (firmy Pfizer), średnia scenariusz to marzec a najgorszy to końcówka przyszłego roku :)

PS. Chyba nie muszę tutaj tłumaczyć, jak samo potwierdzenie skuteczności przez FDA i dopuszczenie szczepionki do obrotu wpłynie na rynki finansowe a co zatem na rynek nieruchomości ;). Możliwe, że bessa się skończy zanim się zacznie :lol:

To chyba taki bardzo optymistyczny. Obietnice Trumpa związane z wyborami.

Mnie osobiście przekonują takie bardziej wyważone analizy:

Szczepionka przeciwko koronawirusowi nie wyeliminuje tej choroby – przekonuje Patrick Vallance. Przypomniał jednocześnie, że przed rozpoczęciem prac nad odpowiednim zabezpieczeniem medycznym na COVID-19 opracowanie od podstaw szczepionki trwało średnio 10 lat. Nigdy nie krócej niż 5 lat. Dodał jeszcze, że do tej pory człowiek pokonał tylko jedną ludzką chorobę: ospę. I chociaż teraz bardzo pomocną dłoń do naukowców wyciąga technologia, to jednak zdaniem Vallance’a jest mało prawdopobnie, by skuteczna szczepionka na koronawirusa pojawiła się przed przyszłoroczną wiosną.

spidersweb.pl/bizblog/szczepionka-covid-19-wyscig

Idąc twoim tokiem rozumowania to najwcześniej szczepionka pojawi się w 2024 ;)


piotrekdom
Posty: 77
Rejestracja: 25 wrz 2020, 20:17

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: piotrekdom » 20 paź 2020, 18:02

Uchronić kapitał mogą tylko nieruchomości. Jak ktoś nie kupił mieszkania, to niedługo obudzi się z ręką w nocniku.

WiktorR
Posty: 191
Rejestracja: 12 lis 2019, 18:30

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: WiktorR » 20 paź 2020, 18:23

piotrekdom pisze:Uchronić kapitał mogą tylko nieruchomości. Jak ktoś nie kupił mieszkania, to niedługo obudzi się z ręką w nocniku.


Nie do końca. Na pewno Ci, którzy kupowali w 2006/2007 się nie zgodzą :lol:


Awatar użytkownika
anubis
Posty: 1933
Rejestracja: 29 maja 2020, 14:35

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: anubis » 20 paź 2020, 19:03

WiktorR pisze:Idąc twoim tokiem rozumowania to najwcześniej szczepionka pojawi się w 2024 ;)

Chodzi mi o to, że skoro opracowanie szczepionki trwa 5-10 lat, a wysiłkiem całego świata czas ten udałoby się skrócić o połowę to w optymistycznym wariancie powinniśmy ją mieć pod koniec przyszłego roku. Czytałem takie analizy i wydają mi się najtrafniejsze. W jakieś rosyjskie / chińskie itd. szczepionki nie bardzo wierzę, bo już było ogłoszonych co najmniej kilka sukcesów i porażek.

WiktorR pisze:
piotrekdom pisze:Uchronić kapitał mogą tylko nieruchomości. Jak ktoś nie kupił mieszkania, to niedługo obudzi się z ręką w nocniku.

Nie do końca. Na pewno Ci, którzy kupowali w 2006/2007 się nie zgodzą :lol:

Inna sprawa, że ten temat mamy już chyba za sobą. To była dobra nagonka w kwietniu, nie teraz. :D

Swoją drogą, skoro inflacja wynosi teraz trochę ponad 3%, powiedzmy, że w najbardziej pesymistycznym wariancie wyniesie 4,5% to wystarczy przecież, że tyle polecą ceny nieruchomości, aby ochrona kapitału okazała się żadna. W dodatku to taka "ochrona", którą teraz fatalnie ciężko upłynnić. Wcześniej na plus robił możliwy najem, ale teraz też z tym różnie. Myślę, że finalnie zakup nieruchomości obecnie w celach inwestycyjnych to jest jeden z najgorszych, możliwych pomysłów.
Prognoza anubisa > taka jak Kierownika Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH:
https://cutt.ly/pEi3HOF

Nowe pustostany w Krakowie > zapraszam do wątku o pustostanach:
https://budujesie.pl/viewtopic.php?f=14&t=12022

platinium
Posty: 404
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:26

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: platinium » 20 paź 2020, 19:19

Nie do końca. Na pewno Ci, którzy kupowali w 2006/2007 się nie zgodzą :lol:

Jeśli zakorkowali się we frankach to może, w innym wypadku są już ok 200k do przodu kosztem najmu, a mieszkania są w podobnych cenach. Całkiem spoko roi :D

Rak
Posty: 1056
Rejestracja: 26 lut 2018, 16:23

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: Rak » 20 paź 2020, 19:28

W moim bloku parter byl wtedy po 2600 ..

WiktorR
Posty: 191
Rejestracja: 12 lis 2019, 18:30

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: WiktorR » 20 paź 2020, 19:31

platinium pisze:
Nie do końca. Na pewno Ci, którzy kupowali w 2006/2007 się nie zgodzą :lol:

Jeśli zakorkowali się we frankach to może, w innym wypadku są już ok 200k do przodu kosztem najmu, a mieszkania są w podobnych cenach. Całkiem spoko roi :D

Jeszcze zależy jaka marża i jakie stopy płacili,i najważniejsze ile pieniądz stracił na wartości przez 12 lat. 8-) Z mojego punktu widzenia wyciągnięcie z giełdy 10% rocznie wcale nie jest bardzo trudne jak się dobrze dywersyfikuje i faktycznie nie robi się tego na hurra tylko trochę w tym kierunku się człowiek wyedukuje.

Witt
Posty: 228
Rejestracja: 03 lut 2020, 21:16

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: Witt » 20 paź 2020, 20:25

WiktorR pisze:
piotrekdom pisze:Uchronić kapitał mogą tylko nieruchomości. Jak ktoś nie kupił mieszkania, to niedługo obudzi się z ręką w nocniku.

Nie do końca. Na pewno Ci, którzy kupowali w 2006/2007 się nie zgodzą :lol:

Dlaczego? Ja kupilem w 2006, 2-pokojowe na Borkowskiej za 5k/m2. Bylo wynajmowane srednio przez 11 mies w roku przez te lata. Praktycznie zwrocilo mi sie przez te lata wynajmu. Teraz jest warte 7k/m2.
Drugie kupione w 2002 juz dawno sie zrwocilo i ciagle przynosi mi dochod. Na mieszkaniu sie nie traci.
Inaczej tylko twierdza Ci co wlasnie juz dawno obudzili sie z reka w nocniku. Tzw filozofowie eggzperci.
Trzymaja pieniadze na kontach bez oprocentowania gdzie inflacja zzera oszczednosci i dodatkowo placa za wynajem. :mrgreen:


WiktorR
Posty: 191
Rejestracja: 12 lis 2019, 18:30

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: WiktorR » 20 paź 2020, 20:42

Witt pisze:
WiktorR pisze:
piotrekdom pisze:Uchronić kapitał mogą tylko nieruchomości. Jak ktoś nie kupił mieszkania, to niedługo obudzi się z ręką w nocniku.

Nie do końca. Na pewno Ci, którzy kupowali w 2006/2007 się nie zgodzą :lol:

Dlaczego? Ja kupilem w 2006, 2-pokojowe na Borkowskiej za 5k/m2. Bylo wynajmowane srednio przez 11 mies w roku przez te lata. Praktycznie zwrocilo mi sie przez te lata wynajmu. Teraz jest warte 7k/m2.
Drugie kupione w 2002 juz dawno sie zrwocilo i ciagle przynosi mi dochod. Na mieszkaniu sie nie traci.
Inaczej tylko twierdza Ci co wlasnie juz dawno obudzili sie z reka w nocniku. Tzw filozofowie eggzperci.

5000 zł z 2006 dziś odpowiada wartości 3660 zł. według oficjalnej inflacji. Skumulowany wskaźnik inflacji dla tego okresu to 36,58%. Może źle się wyraziłem bo w sumie średnia cena metra w zależności od miesiąca jaki przyjmiemy w 2006 a końcówka 2007/2008 wzrosła o 1000-1500 zł na metrze. Jeżeli ktoś kupił na ostaniej górce 2007/2008 za gotówkę i wynajmował to jego stopa zwrotu z inwestycji jest minimalna, lepiej by wyszedł wykupując obligacje skarbowe. Myśle, że osoby które kupiły tuż przed pandemia tez utopiły kasę i na odbicie będą czekały bardzo długo.

Inaczej tylko twierdza Ci co wlasnie juz dawno obudzili sie z reka w nocniku. Tzw filozofowie eggzperci.
Trzymaja pieniadze na kontach bez oprocentowania gdzie inflacja zzera oszczednosci i dodatkowo placa za wynajem. :mrgreen:

Ja akurat kupiłem dwa mieszkania w 2016 w Riverside na Zabłociu płaciłem po 6300m2. Jedno było do mieszkania drugie na inwestycje wynajmowałem przez 2 lata sprzedałem tuż przed rozpoczęciem się pandemii po 14k za m2 47 metrowe mieszkanie, ponieważ stwierdziłem, że rynek jest przegrzany ;)
Ja akurat stronie od lokat :lol: Wole ETF :D

platinium
Posty: 404
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:26

Re: Rynek mieszkaniowy w Krakowie / zakup mieszkania: wyhamowanie podaży mieszkań - opinie / forum

Postautor: platinium » 20 paź 2020, 21:34

5000 zł z 2006 dziś odpowiada wartości 3660 zł.

Chciałbym, ale jest na odwrót.

Jeżeli ktoś kupił na ostaniej górce 2007/2008 za gotówkę i wynajmował to jego stopa zwrotu z inwestycji jest minimalna

Zależy jak na to spojrzysz. Jak ktoś kupił za pół mln mieszkanko 3-pokojowe w dobrej lok. ~3-5km od centrum - mógł uśredniając wynajmować je z ~2k odstępnego. Licząc 11 miesięcy w roku co było osiągalne dla każdego - masz rentowność 4,5%.
Jak ktoś kupił wielce o d p o r n e (nie wiem czemu bez spacji się nie wyświetla to słowo) na inflacje złoto w 2011-2012 to po prawie 10 latach wciąż ma rentowność 0% (uwzględniając inflacje jest sporo na minusie). Podsumowując, można było mieć więcej (va bank w 2012 na BTC) lub mniej (złoto). Nie ma co mówić że tacy ludzie przegrali kasę

Z mojego punktu widzenia wyciągnięcie z giełdy 10% rocznie wcale nie jest bardzo trudne jak się dobrze dywersyfikuje i faktycznie nie robi się tego na hurra tylko trochę w tym kierunku się człowiek wyedukuje.

wyedukuje - słowo klucz. Nie wszystkim się chce. Ja np nie wj**ałbym pół bańki w akcje, nawet świetnie zdywersyfikowane na wiele stabilnych branży. Ludzie wolą kupić mieszkanie, zlecić wykończenie i wystawić ogłoszenie, to ich kosztuje mniej stresu niż patrzenie codziennie ile kasy się straciło/zyskało. Zauważ że na tym forum są ludzie którzy chcąc kupić mieszkanie dla siebie są w stanie przeszukać moje posty z pół roku wcześniej żeby mi coś udowodnić. Zastanów się czy taki ktoś wytrzymałby nerwowo inwestycję takiej kasy w akcje :D



Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości