No jest całkiem sporo zapisów, które wzbudzają wątpliwości, zebrałem te które pojawiły się na grupie na f B:
- strona 28, XI, pkt 5. - daje ten punkt deweloperowi pełnomocnictwo do dysponowania naszym prawem głosu w praktycznie dowolnym zakresie(możliwość przegłosowania wszystkich uchwał o charakterze budowlanym) – zdecydowanie trzeba usunąć ten zapis lub zmienić jego brzmienie : np. poprzez usunięcie frazy „w szczególności” lub zastąpienie jej słowami takimi jak na np. „wyłącznie w zakresie niezbędnym do" , na sąsiedniej inwestycji Siesta sporo ludzi zmieniało ten zapis
- strona 31, XI, pkt 16. w przypadku zbycia mieszkania trzeba uzyskać od następcy na rzecz Dewelopera tych samych pełnomocnictw które są w akcie, tymczasem UOKiK wpisał takie oświadczenie do rejestru klauzul niedozwolonych, link:
https://www.rejestr.uokik.gov.pl/wyszuk ... 19#detailswięc ten punkt do usunięcia, w ogóle dziwne że Pani notariusz pozwoliła umieścić klauzulę która jest zabroniona przez Urząd
- wszystkie pełnomocnictwa mają być udzielone nieodwołalnie dla Dewelopera; myślę że ograniczenie ich do max 10 lat i tak wydaje się być zbyt hojne
- strona 22, IX pkt 4. - deweloper chce pełnomocnictwo do wydzielania z części wspólnej i oddania dowolnej takiej części jakiemuś nabywcy do wyłącznego korzystania oraz zrzeczenia się jakichkolwiek roszczeń na rzecz tego nabywcy tj. teoretycznie może wydzielić plac zabaw do wyłącznego korzystania konkretnemu lokalowi lub dowolny obszar elewacji/ogrodzenia na reklame, za który nabywca nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów na rzecz Wspólnoty.
Powinno być ograniczenie, że wydzielenie do wyłącznego korzystania jest ograniczone tylko do ogródków / miejsc postojowych /tarasów/ balkonów.
- oświadczenia o pełnomocnictwie powinny być wydzielone do osobnego dokumentu, a nie znajdować się w akcie notarialnym co też już wnosił wspomniany wcześniej UOKiK:
nieuczciwepraktykirynkowe.pl/?p=834cytat z artykułu: „W tym zakresie jednym z postulatów Raportu było wyodrębnienie tego typu oświadczeń z treści wzorca „tak aby konsument mógł złożyć odrębny podpis pod udzielanym przez siebie deweloperowi pełnomocnictwem„. ”
To tylko niektóre z wątpliwości, jakie są po przeanalizowaniu projektu w większości zebrane z grupy na f B – tam więcej informacji.
Każdy myśle rozumie że deweloper chce zabezpieczyć się przed prowadzeniem dalszych etapów inwestycji, jednakże zakres pełnomocnictw które wpisane są w projekt wydają się zdecydowanie być za daleko idące.
W naszym wspólnym interesie jest negocjowanie zapisów z Aktu.