Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Forum dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Nowa 5 Dzielnica, za którą odpowiada deweloper Centrum Nowoczesnych Technologii. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii na forum.
julka
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2019, 15:59

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: julka » 03 sty 2019, 22:46

jutro będę dzwoniła do koleżanki z nadzoru budowlanego - może coś doradzi.
Pani z URE mówiła ze my mamy prawo wyboru, jest wolny rynek i nikt nie możne nam narzucać dostawcy
A to ze get zbudował sobie "rurki" i teraz za wszelka cenę chce mieć klientów to już jego problem.


Ogr
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2018, 18:49

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: Ogr » 04 sty 2019, 2:56

Wszyscy już chyba wiedzą że nie musimy podpisać umowy z Get Entra ale lepiej mieć prąd niż go nie mieć . A czy komuś udało się przejść tą wyboistą ścieszke i podpisał umowę z kimś innym niż Get Entra. Potrzebna jest tylko karta danych technicznych ? Ktoś rozmawiał z deweloperem na temat karty danych technicznych ? Powiedział dlaczego nie chcę przekazać ? Jeżeli coś takiego jest wymagane np. do odbioru budynku to może opcją jest otrzymać taką kartę z organu któremu deweloper musiał ją przedstawić.

kwk
Posty: 382
Rejestracja: 31 sty 2018, 22:04

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: kwk » 04 sty 2019, 11:10

Ogr pisze:Wszyscy już chyba wiedzą że nie musimy podpisać umowy z Get Entra ale lepiej mieć prąd niż go nie mieć . A czy komuś udało się przejść tą wyboistą ścieszke i podpisał umowę z kimś innym niż Get Entra. Potrzebna jest tylko karta danych technicznych ? Ktoś rozmawiał z deweloperem na temat karty danych technicznych ? Powiedział dlaczego nie chcę przekazać ? Jeżeli coś takiego jest wymagane np. do odbioru budynku to może opcją jest otrzymać taką kartę z organu któremu deweloper musiał ją przedstawić.

W innym miejscu - do podpisania umowy z Tauronem potrzebna byla tylko karta danych technicznych i wypełniony formularz przez wnioskującego.


lucashunter10
Posty: 46
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:06

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: lucashunter10 » 04 sty 2019, 13:40

Sprawa wyglada tak:

W biurze sprzedaży odsyłają do GetEntry
W GetEntrze twierdza, że nie mają koncesji i będzie za ok 5 miesięcy. Wtedy wydadzą Kartę Danych Technicznych
W Tauronie na Śląskiej znają sprawę, uważają że to niezły przekręt, ale nie ma możliwosci podpisania u nich umowy kompleksowej - nie ich kable i liczniki. Można podpisać umowę o sprzedaż na podstawie odczytow GetEntry, ale będą 2 faktury i będzie to nieopłacalne. Radzą kontalt z infolinią, która może coś przygotowała w tej kwestii.
Infolinia nic nie przygotowała i nie ma możliwości podpisania umowy kompleksowej.

Jednym słowem jesteśmy w dupie :D

julka
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2019, 15:59

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: julka » 04 sty 2019, 21:53

poszło pismo do "wyzszych sfer" tauronowskich.
Ponoć ktos otrzymał dokument z get entry potrzebny do podpisania umowy z tauronem.
Get entra NIE MOZE pobierać opłat za dystrybucję ponieważ nie mają koncesji.
Ich twierdzenia że koncesję otrzymają za 5 miesięcy - urzędnik w URE absolutnie nie potwierdził. Otrzymanie koncesji jest bardzo ciężką sprawą (chyba ze maja wejscia do URE Wwa)
Także myslę że musimy walczyć i rozmowy przeprowadzać na szczeblu Urzędu Regulacji Ener bo oni są "mocniejsi" niz Tauron.

Mike_001
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2019, 15:11

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: Mike_001 » 05 sty 2019, 16:12

Na stronie URE można znaleźć listę dostępnych sprzedawców po wyborze województwa i operatora Tauron Dystrybucja.
Obrazek

Link do strony:
http://www.maszwybor.ure.gov.pl/or?dzial=

Oczywiście korzystniej byłoby zmienić sprzedawcę na tą samą firmę która jest operatorem czyli Tauron Dystrybucja.
Jednakże nurtuje mnie kilka pytań:
1. W jaki sposób URE rekomenduje Get Entra w liście dostępnych sprzedawców energii elektrycznej w przypadku gdy ta nie ma koncesji ?
2. W normalnym trybie deweloper powinien przekazać właścicielowi protokół zdawczo-odbiorczy licznika energii elektrycznej i na jego podstawie nowy właściciel mieszkania podpisuje umowę z wybranym przez siebie sprzedawcą energii elektrycznej. Dlaczego deweloper nie przedstawił takiego protokołu ?

Wiem, że człowiek zaczyna szukać przepisów i mądrości po fakcie. Jakbym wiedział o tych niuansach wcześniej to przy odbiorze technicznym nie odebrałbym mieszkania bez tego protokołu. Albo bym tak czy siak podpisał bo pewnie by zagrozili, że energię będzie miał Pan w maju 2019 jak chce Pan zmieniać ...

Podczas podpisania aktu byłem informowany, że mam możliwość zmiany sprzedawcy. Jednak będzie to trwało do kilku miesięcy bo nowy sprzedawca energii będzie musiał dostosować układ pomiarowo-rozliczeniowy. Dlatego rekomendują żeby najpierw podpisać umowę z Get Entra i dopiero po ewentualnym zakończeniu prac wykończeniowych zmienić sprzedawcę. Nie podpiszesz to czekasz pół roku na zmianę układu pomiarowego.
W ten oto sposób został narzucony sprzedawca typu no name, który ma 50% wyższe ceny za energie.

wroclawska53
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2019, 21:34

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: wroclawska53 » 07 sty 2019, 21:50

kopar pisze:No to pytanie co robimy? Próbujemy jakoś bardziej formalnie podziałać? Może jakiś prawnik kupił mieszkanie w N5D? :)

Cześć,

Byłam w biurze sprzedaży. Pani Basia jest mocno zdziwiona, że zapytałam ją o kartę danych technicznych. Powiedziała mi, że jestem pierwszą osobą, która o to pyta. Uzyskałam od niej taką informację w formie pisemnej, żeby mieć dowód, że deweloper informował nas, że Get Entra jest naszą jedyną możliwością:

"Dzień dobry,

Operator Get Entra jest w trakcie przygotowywania umowy o udostępnienie infrastruktury dla innych operatorów. Na obecną chwilę nie ma możliwości podpisania umowy z innym dostawcą.

Z poważaniem
Barbara Kowynia"

Pani Basia twierdzi, że deweloper skontaktował się w mojej sprawie z Get Entrą i pytają o moją kartę. Obiecała mi odpowiedź dzisiaj, a dzisiaj dostałam maila od G. Habasa, że jutro mi odpowie.

Wysłałam maila do UOKiK z pytaniem czy deweloper ma obowiązek wydać kartę danych technicznych, czy może nas pozbawiać możliwości wyboru sprzedawcy energii i czy Get Entra powinna była przygotować umowy o udostępnianie infrastruktury przed udostępnieniem pierwszego mieszkania. UOKiK odpowiada w ciągu 5 dni (10 jeżeli sprawa jest skomplikowana). Jak tylko dostanę odpowiedź, napiszę na forum.

Wcześniej pisałam też z Tomaszem Krzyżewskim z Get Entra i on 23. listopada poinformował mnie, że wniosek o wydanie koncesji został złożony i Urząd ma 3 miesiące na jego rozpatrzenie. Kiedy wniosek został złożony niestety nie chciał powiedzieć.

Odezwę się, jak uzyskam odpowiedź od UOKiKu.

Jeżeli na forum jest jakiś prawnik, prosimy o poradę.

kwk
Posty: 382
Rejestracja: 31 sty 2018, 22:04

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: kwk » 07 sty 2019, 22:18

wroclawska53 pisze:Jeżeli na forum jest jakiś prawnik, prosimy o poradę.


Tutaj jest to opisane:
http://www.maszwybor.ure.gov.pl/or/masz ... wo-do.html

Na Twoim terenie działa jeden operator systemu dystrybucyjnego (OSD) oraz wielu sprzedawców, od których możesz kupować energię. Poniżej lista OSD działających na terenie kraju. Gdy wybierzesz swojego operatora systemu dystrybucyjnego, będziesz wiedział od kogo możesz kupować energi


i korzystajac z mapki mozna znalezc jako sprzedawce:
http://maszwybor.ure.gov.pl/or/form/r65 ... -z-oo.html


julka
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2019, 15:59

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: julka » 08 sty 2019, 7:40

wroclawska53 pisze:
kopar pisze:No to pytanie co robimy? Próbujemy jakoś bardziej formalnie podziałać? Może jakiś prawnik kupił mieszkanie w N5D? :)

Cześć,

Byłam w biurze sprzedaży. Pani Basia jest mocno zdziwiona, że zapytałam ją o kartę danych technicznych. Powiedziała mi, że jestem pierwszą osobą, która o to pyta. Uzyskałam od niej taką informację w formie pisemnej, żeby mieć dowód, że deweloper informował nas, że Get Entra jest naszą jedyną możliwością:

"Dzień dobry,

Operator Get Entra jest w trakcie przygotowywania umowy o udostępnienie infrastruktury dla innych operatorów. Na obecną chwilę nie ma możliwości podpisania umowy z innym dostawcą.

Z poważaniem
Barbara Kowynia"

Pani Basia twierdzi, że deweloper skontaktował się w mojej sprawie z Get Entrą i pytają o moją kartę. Obiecała mi odpowiedź dzisiaj, a dzisiaj dostałam maila od G. Habasa, że jutro mi odpowie.

Wysłałam maila do UOKiK z pytaniem czy deweloper ma obowiązek wydać kartę danych technicznych, czy może nas pozbawiać możliwości wyboru sprzedawcy energii i czy Get Entra powinna była przygotować umowy o udostępnianie infrastruktury przed udostępnieniem pierwszego mieszkania. UOKiK odpowiada w ciągu 5 dni (10 jeżeli sprawa jest skomplikowana). Jak tylko dostanę odpowiedź, napiszę na forum.

Wcześniej pisałam też z Tomaszem Krzyżewskim z Get Entra i on 23. listopada poinformował mnie, że wniosek o wydanie koncesji został złożony i Urząd ma 3 miesiące na jego rozpatrzenie. Kiedy wniosek został złożony niestety nie chciał powiedzieć.

Odezwę się, jak uzyskam odpowiedź od UOKiKu.

Jeżeli na forum jest jakiś prawnik, prosimy o poradę.

Super, czekamy na dalsze inf.
A co do tych 3 mscy na odp z Urzędu to bym tego nie słuchała ponieważ nawet pani z URE mówiła że są marne szanse żeby to załatwić szybko.

lucashunter10
Posty: 46
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:06

Re: Wybór dostawcy prądu / energii elektrycznej do nowego mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: lucashunter10 » 08 sty 2019, 12:17

Przesyłam odpowiedź z biura sprzedaży... :roll:

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana maila uprzejmie zawiadamiam, że karta danych technicznych jest dokumentem wydawanym na terenie sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja S.A., gdy dla nowoprzyłączanego lokalu nie ma zainstalowanego licznika. W przypadku obszaru inwestycji Nowa 5 Dzielnica (gdzie właścicielem sieci elektroenergetycznej zasilającej wszystkie lokale jest GET EnTra Sp. z o.o.), dla wszystkich lokali zostały już zainstalowane liczniki, a do zawarcia umowy kompleksowej na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej niezbędny jest protokół OTS i tytuł prawny (własność) do lokalu. W zawiązku z powyższym karta danych technicznych stosowana jest wyłącznie przez Tauron Dystrybucja S.A. na terenie sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja S.A, której obszar inwestycji Nowa 5 Dzielnica nie dotyczy.

Dodatkowo wyjaśniamy, że spółka GET EnTra jest podmiotem, który wybudował i jest właścicielem infrastruktury elektroenergetycznej na terenie I etapu inwestycji Nowa 5 Dzielnica. Do momentu uzyskania koncesji na dystrybucję energii elektrycznej przez GET EnTra, wszyscy Klienci podłączeni do sieci elektroenergetycznej na inwestycji Nowa 5 Dzielnica odbierają energię elektryczną na podstawie umowy kompleksowej dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. Zgodnie z zapisami umowy kompleksowej GET EnTra przenosi na Klientów z grupy taryfowej G11 (tj. gospodarstw domowych) koszty zakupionych usług dystrybucyjnych bez dodawania jakiejkolwiek marży i odsprzedaje tym Klientom zakupioną przez siebie energię elektryczną na potrzeby zasilania Nowej 5 Dzielnicy, także bez dodawania jakiejkolwiek marży.

Gdy GET EnTra uzyska koncesję na dystrybucję energii elektrycznej oraz zatwierdzenie taryfy dystrybucyjnej, wszyscy Klienci Nowej 5 Dzielnicy będą mogli zmienić swoje umowy kompleksowe w osobną umowę na dystrybucję energii elektrycznej z GET EnTra Sp. z o.o. i umowę sprzedaży energii elektrycznej z dowolnie wybranym sprzedawcą energii elektrycznej. Rozumiemy, że niektórzy z Klientów mogą czuć się zawiedzeni z powodu tego, że nie mają możliwości od razu zakupić energii od wybranego przez siebie sprzedawcy. Zwracamy jednak uwagę, że sytuacja taka ma zawsze miejsce, gdy operatorem nowowybudowanej sieci elektroenergetycznej jest spółka nie będąca lokalnym operatorem sieci dystrybucyjnej, jednakże tego typu niedogodności mają jedynie charakter przejściowy.

Pragniemy również zwrócić Państwa uwagę na fakt, iż oprócz opisanej powyżej niedogodności obecna sytuacja ma dla Państwa (Klientów) także wymierne korzyści, gdyż do czasu uzyskania przez GET EnTra koncesji na dystrybucję energii elektrycznej oraz zatwierdzenia taryfy dystrybucyjnej są Państwo obciążani jedynie za usługi dystrybucyjne zakupione przez GET EnTra na średnim napięciu od Tauron Sprzedaż Sp. z o.o., a nie jesteście Państwo w żaden sposób obciążani za usługi dystrybucyjne związane z użytkowaniem sieci niskiego napięcia na inwestycji Nowa 5 Dzielnica.

Podsumowując powyższe: do czasu uzyskania koncesji przez Get EnTra sp. z o.o. Klienci korzystają z wybudowanej przez GET EnTra sieci bez ponoszenia kosztów z tego tytułu. Oznacza to, że koszty zakupionej przez Klientów usługi dystrybucyjnej do czasu uzyskania koncesji przez Get EnTra będą najprawdopodobniej niższe, niż gdyby byli Państwo podłączeni do sieci Tauron Dystrybucja S.A. Co więcej, jak zapewnia spółka Get EnTra praktyka Urzędu Regulacji Energetyki jest taka, że operatorzy niezależnych sieci dystrybucyjnych, do których zalicza się także GET EnTra mają zazwyczaj zatwierdzane taryfy dystrybucyjne na poziomie nieco niższym niż lokalni operatorzy sieci dystrybucyjnych, którym w naszym przypadku jest Tauron Dystrybucja S.A. W związku z powyższym korzyści związane z niższymi stawkami usługi dystrybucyjnej niż obowiązujące u lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej będą najprawdopodobniej udziałem Klientów także i po uzyskaniu przez GET EnTra koncesji oraz zatwierdzeniu taryfy na usługi dystrybucyjne.

Informujemy, że Spółka GET EnTra jest w chwili obecnej w trakcie procedury uzyskiwania koncesji na dystrybucję energii elektrycznej, jednak niemożliwe jest podanie terminu, kiedy spółka koncesję uzyska. Jest to w głównej mierze zależne od szybkości procedowania wniosku przez Urząd Regulacji Energetyki, oraz od tego, czy i jak wiele ewentualnych dodatkowych pytań do wniosku będzie miał Urząd Regulacji Energetyki.



Z poważaniem
Grzegorz Habas



Wróć do „Nowa 5 Dzielnica Kraków od CNT - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość