Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Forum dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Nowa 5 Dzielnica, za którą odpowiada deweloper Centrum Nowoczesnych Technologii. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii na forum.
smrk
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2018, 16:00

Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: smrk » 16 lut 2019, 14:14

Drodzy Sąsiedzi, otrzymaliście już informację o założeniu ksiąg wieczystych? Umowę podpisywałem w listopadzie i nadal cisza... Z tym związana jest też kwestia podatku od nieruchomości. O ile dobrze rozumiem, to trzeba się samemu zgłosić do urzędu, jednak w formularzach wymagają danych KW. Kolejna sprawa to przekształcenie użytkowania wieczystego - dobrze byłoby opłacić to w tym roku. Plus jest taki, że w Krakowie również zastanawiają się nad bonifikatą 98%. Macie jakieś doświadczenia z tymi sprawami?


rmcc
Posty: 43
Rejestracja: 09 mar 2018, 14:12

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: rmcc » 16 lut 2019, 19:15

Krakowski sąd jest najbardziej leniwym sądem w Polsce i poczekasz mniej więcej rok na wpis. Do urzędu musisz się zgłosić sam (absurd, no ale to urząd, więc norma), we wniosku podajesz numer wniosku a nie numer księgi (dzkw na początku i dalej numer, pani w okienku Ci powie co i jak), o bonifikacie 98% nie słyszałem, jedynie o 60%, z tym zresztą musisz się zgłosić gdzie indziej ale jeszcze tego nie przechodziłem (sąd i urząd miasta to wystarczająco dużo absurdów i mam chwilowo dość) więc Ci nie powiem dokładnie.

smrk
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2018, 16:00

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: smrk » 17 lut 2019, 17:13

Super, dzięki za informacje! Czyli czeka mnie kolejna wycieczka. A co do bonifikaty to przeglądałem ostatnio internet w tej sprawie właśnie i gdzieś czytałem artykuł, chyba całkiem świeży, że rozpatrywany jest projekt niższych opłat. Zobaczymy, co z tego wyniknie.


traker
Posty: 293
Rejestracja: 12 kwie 2017, 11:27

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: traker » 17 lut 2019, 19:16

Dobry wieczór !
Niższa opłata za jednorazową opłatę dotyczy przekształcenia wieczystego użytkowania pod lokalami mieszkalnymi i miejscami postojowymi może dotyczyć tylko budynków wybudowanych na gruntach Miasta Krakowa, cała V Nowa Dzielnica , Murapol i Poznańska 10 Terra Casa wybudowane są na gruntach Skarbu Państwa teren po byłym WSK KRAKÓW tu maksymalna bonifikata przy wykupie jednorazowym będzie wynosiła tylko 60 %. :D :ugeek:
Tą sprawę wykupu gruntu załatwia się w UMK Wydział Skarbu Miasta Krakow ul.Kasprowicza 29
bip.krakow.pl/?id=32&sub=struktura&query=id%3D10371%26pz%3D1
pozdrawiam :D

smrk
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2018, 16:00

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: smrk » 17 lut 2019, 20:48

Czyli moje niedopatrzenie i przedwczesna radość :? No trudno, kolejny urząd i kolejne wydatki czekają.

rmcc
Posty: 43
Rejestracja: 09 mar 2018, 14:12

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: rmcc » 17 lut 2019, 22:31

Swoją drogą, gdyby ktoś już miał decyzję Wielce Szanownego Urzędu o wysokości podatku to byłbym wdzięczny za podzielenie się, chętnie bym sobie policzył ile kosztuje wykupienie własności w tym roku. Urząd ma bodajże pół roku na dosłanie tej informacji a za 50 pln 3 miesiące, więc szybko tego nie dostanę.

traker
Posty: 293
Rejestracja: 12 kwie 2017, 11:27

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: traker » 19 lut 2019, 7:56

Witam !
Co innego jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego pod mieszkaniem/ odrębna własność lokalu/ lub miejsca postojowego - i opłaty płatne zawsze w całości do 31 marca br a co innego podatek od nieruchomości jw / zawsze jest dużo większy podatek naliczany od miejsca postojowego lub garażu w budynku /osobnym/,ponieważ nie jest to tzw mieszkaniówka.
Podatek od nieruchomości płatny jest zawsze do 15 marca br jeżeli wynosi do 100 zł a jeżeli za rok urząd wyliczy większą kwotę np 120 zł od mieszkania czy też garażu / co przy podatkach od miejsc postojowych i garaży zawsze przekracza 100 zł/ to podatek od nieruchomości można zapłacić w 4 ratach tj I RATA do 15.03 II RATA do 15.05 III RATA do 15.09 i IV RATA do 15.11
Najważniejsze aby po podpisaniu aktu notarialnego kupna mieszkania /ostatecznej/ w terminie do 14 dni zgłosić się z kserokopia tego aktu notarialnego i oryginałem do wglądu do Wydziału Podatków i Opłat 31-549 KRAKÓW al.Powstania Warszawskiego 10 aby urzędnik w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa wydał decyzję w sprawie naliczenia podatku od nieruchomości.
Tel do kierownika referatu jw to nr 12 616 93 01
Pozdrawiam wszystkich :)

traker
Posty: 293
Rejestracja: 12 kwie 2017, 11:27

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: traker » 20 lut 2019, 7:26

A tu przykładowe wyceny przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności !
wycena.com.pl/koszty-przeksztalcenia-prawa-uzytkowania-wieczystego-we-wlasnosc-na-przykladzie-wlasciciela-mieszkania-w-warszawie


beryla
Posty: 9
Rejestracja: 29 lip 2018, 8:47

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: beryla » 12 lis 2019, 20:28

Czy ktoś już otrzymał zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ( z urzędu bądź na wniosek) i może podać rząd wielkości swojego udziału?

nyc
Posty: 18
Rejestracja: 07 wrz 2018, 9:11

Re: Kwestie urzędowo-prawne / wpis do księgi wieczystej mieszkania - Nowa 5 Dzielnica

Postautor: nyc » 14 lis 2019, 8:19

Jeszcze nie. A czy ktoś dostał już wpis hipoteki do księgi wieczystej? Jeśli tak to kiedy był składany wniosek?



Wróć do „Nowa 5 Dzielnica Kraków od CNT - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość