Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

W tym dziale wpisów z poradami mogą dokonywać tylko specjaliści potwierdzeni przez administrację forum. Nie jest to miejsce na reklamy - tego rodzaju wpisy będą kasowane. Za to pytania mogą zadawać użytkownicy.
adi
Posty: 87
Rejestracja: 17 kwie 2016, 11:46

Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

Postautor: adi » 03 sty 2019, 16:50

Może ktoś się orientuje, jak długo czeka się w sądzie na wpis do księgo wieczystej w Krakowie, może ktoś podzieli się aktualnymi informacjami na forum? Jeszcze niedawno było to 6-7 miesięcy, ten okres się wydłużył jeszcze czy może skrócił? Ale w tą drugą opcję raczej nie wierzę :) Może też napisze ktoś dla porównania, jaka jest długość oczekiwania na wpis w księdze wieczystej w Warszawie, też jest tak długo, czy jednak w stolicy idzie to szybciej?

W ogóle, uważam, że to skandal, przecież czas od podpisania aktu notarialnego do otrzymania informacji z sądu o wpisie do księgi wieczystej przy zakupie nowego mieszkania, to np. czysty zarobek dla banków, które dopiero po zaświadczeniu z sądu o dokonaniu takiego wpisu, zmniejszają odsetki od kredytu hipotecznego. Ile może by ktoś kiedyś policzył, ile na takim procederze są stratne osoby kupujące nowe mieszkania w samym Krakowie?


Boo123
Posty: 90
Rejestracja: 09 mar 2017, 10:34

Re: Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

Postautor: Boo123 » 04 sty 2019, 19:30

W lipcu zakupiliśmy mieszkanie w Krakowie, wtedy dostaliśmy informację, że do Wielkanocy może będzie wpis (czyli 9 miesięcy) choć teraz mówi się o roku czekania na wpis. Przecież to jest skandal!!!!!!!

czyzy
Posty: 31
Rejestracja: 02 sty 2019, 0:16

Re: Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

Postautor: czyzy » 06 sty 2019, 22:53

Boo123 pisze:W lipcu zakupiliśmy mieszkanie w Krakowie, wtedy dostaliśmy informację, że do Wielkanocy może będzie wpis (czyli 9 miesięcy) choć teraz mówi się o roku czekania na wpis. Przecież to jest skandal!!!!!!!

Ile, nawet rok czekania na wpis do księgi wieczystej?! Pomyślcie, jak to też komplikuje żucie ludziom, którzy chcą sprzedać lub kupić mieszkanie z rynku wtórnego, z drugiej ręki. Skoro nie wiadomo tak naprawdę, co ma być w księdze wieczystej, czy czasem jakiś wpis nie czeka w sądzie na jego zrobienie.


pawli11
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2019, 12:13

Re: Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

Postautor: pawli11 » 07 lip 2019, 12:17

My pół roku ale po walkach i dopominaniach się, tak to pewnie byłoby dłużej ;/

slawek
Posty: 568
Rejestracja: 09 lut 2017, 0:15

Re: Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

Postautor: slawek » 16 sie 2019, 16:21

Może się komuś przyda, ciekawy sposób na to, jak sprawdzić czas pozostały do wpisu w księdze wieczystej nowego mieszkania podał Xaron. Może nie jest to idealne rozwiązanie, ale faktycznie może dać jakieś pojęcie o tym, ile można czekać na wpis do księgi wieczystej.

Xaron pisze:W internecie można sprawdzić czy już wpis jest (zazwyczaj pojawia się na miesiąc przed tym jak przyjdzie list z zawiadomieniem).

By to sprawdzić trzeba wejść na stronę:
- przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW
- Wpisać numer księgi wieczystej nieruchomości głównej (terenu wspólnoty) który znajduje się w akcie notarialnym.
- Następnie trzeba kliknąć jeden z trzech przycisków do przeglądania akt, w zależności od przycisku jest różna prezentacja danych, ale treść jest ta sama. Ja preferuje "Przeglądanie aktualnej treści KW - dotychczasowa postać".
- Następnie trzeba wejść w "Dział II" dotyczący własności i w rubryce "Rubryka 2.3 - Właściciel wyodrębnionego lokalu" powinny znajdować się wpisy o już wyodrębnionych lokalach. Trzeba szukać po numerach lokali, a następnie jak znajdziesz swoją księgę możesz do niej wejść i zobaczyć (przez to wyszukiwanie z początku).

Jak są już jakieś lokale powyodrębniane to na tej podstawie możesz określić jak daleko jesteś w kolejce. Sprawdzasz dzień podpisania umowy dla ostatniej założonej księgi wieczystej i porównujesz go ze swoim. Wpisy są dokonywane zgodnie z kolejnością podpisania aktu notarialnego przeniesienia własności. Datę podpisana umowy przeniesienia własności dla innych lokali możesz sprawdzić w tym samym dziale "Dział II" w "WNIOSKI I PODSTAWY WPISÓW W KSIĘDZE WIECZYSTEJ" - "Zestawienie rubryk - podstaw wpisów" i tu już szukasz po numerze konkretnej KW założonego lokalu.

A może ktoś ma jakiś inny sposób na to, żeby sprawdzić kiedy będzie zrobiony wpis właściciela do księgi wieczystej. Ciekawym eksperymentem byłoby policzenie, ile są do przodu banki w samym Krakowie przez to, że na te wpisy tyle się czeka. Ciekawe o ile przeciętnie sprawa rata kredytu po dokonaniu wpisu do księgi wieczystej - wiem, że to zależy od kwoty i banku, ale pewnie dałoby się jakoś wyliczyć średnią.

MlodyPrzedsiebiorca
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2019, 19:58

Re: Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

Postautor: MlodyPrzedsiebiorca » 03 lis 2019, 20:10

w Warszawie podobno coraz dłużej

Tomwk92
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2019, 19:03

Re: Jaka jest długość oczekiwania na wpis do księgi wieczystej w Krakowie / Warszawie

Postautor: Tomwk92 » 10 gru 2019, 19:06

Pisze bo wiem jak stresujące jest oczekiwanie. Warszawa Mokotów wydział dla Bemowa. Wpis dokonany przez notariusza 17-07-2019. Sąd wpisał zmiany do ksiąg po 146 dniach (10-12-2019)Wróć do „Zakup mieszkania - porady specjalistów od odbiorów / wykończeń / wyboru mieszkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości