Instalacja elektryczna / rozkład punktów świetlnych - jak zaplanować w nowym mieszkaniu

W tym dziale wpisów z poradami mogą dokonywać tylko specjaliści potwierdzeni przez administrację forum. Nie jest to miejsce na reklamy - tego rodzaju wpisy będą kasowane. Za to pytania mogą zadawać użytkownicy.
creif
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2021, 11:30

Instalacja elektryczna / rozkład punktów świetlnych - jak zaplanować w nowym mieszkaniu

Postautor: creif » 15 maja 2021, 11:33

Dzień dobry

Jestem w trakcie zakupu mieszkania od dewelopera, inwestycja ma planowane zakończenie w 1 kwartale 2022. Według informacji od dewelopera, mogę rozplanować rozmieszczenie punktów świetlnych itp, w czerwcu na mieszkanie wchodzi elektryk.

Moje pytanie jest takie, czy faktycznie instalacja elektryczna zostanie wykonana zgodnie z moimi propozycjami? Czy deweloper/ pracownicy dewelopera rozmieszczą punkty świetlne i gniazdka na podstawie przekazanych przeze mnie informacji?

Jak powinny wyglądać przekazane przeze mnie informacje dla dewelopera? Czy wystarczy prosty plan rozkładu punktów świetlnych/gniazdek, powiedzmy na rzucie z góry z opisem/wymiarami ? Czy elektryk będzie w stanie na podstawie "amatorskiego" rysunku wykonać taki układ?

Pozdrawiam


luc
Posty: 633
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Instalacja elektryczna / rozkład punktów świetlnych - jak zaplanować w nowym mieszkaniu

Postautor: luc » 16 maja 2021, 0:43

creif pisze:Jak powinny wyglądać przekazane przeze mnie informacje dla dewelopera? Czy wystarczy prosty plan rozkładu punktów świetlnych/gniazdek, powiedzmy na rzucie z góry z opisem/wymiarami ? Czy elektryk będzie w stanie na podstawie "amatorskiego" rysunku wykonać taki układ?

Raczej nie musisz być specjalistą elektrykiem, żeby wyznaczyć odpowiednie miejsca. Choć jest kilka stałych, pamiętaj o podłączeniu lodówki w kuchni (tak, żeby dało się ją odłączyć w razie potrzeby), płyty indukcyjnej. O gniazdkach w łazience, też pod pralkę, może jakieś gniazdo na router. Podajesz w których miejscach na ścianie oraz na jakiej wysokości.

creif
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2021, 11:30

Re: Instalacja elektryczna / rozkład punktów świetlnych - jak zaplanować w nowym mieszkaniu

Postautor: creif » 16 maja 2021, 10:45

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie byłem właśnie pewien jak tego typu informacje przekazać, o ile np. dla włączników światła / gniazdek wystarczy powiedzieć gdzie i na jakiej ścianie/ wysokości, tyle punkt świetlny musi być w miarę przemyślany, np. nad stołem w jadalni czy nad wyspą kuchenną. Dlatego jestem ciekaw czy prosty rzut z góry z amatorskim wymiarowaniem będzie zrozumiany przez elektryka i brany pod uwagę.


luc
Posty: 633
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Instalacja elektryczna / rozkład punktów świetlnych - jak zaplanować w nowym mieszkaniu

Postautor: luc » 16 maja 2021, 15:35

creif pisze:Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie byłem właśnie pewien jak tego typu informacje przekazać, o ile np. dla włączników światła / gniazdek wystarczy powiedzieć gdzie i na jakiej ścianie/ wysokości, tyle punkt świetlny musi być w miarę przemyślany, np. nad stołem w jadalni czy nad wyspą kuchenną. Dlatego jestem ciekaw czy prosty rzut z góry z amatorskim wymiarowaniem będzie zrozumiany przez elektryka i brany pod uwagę.

Ale to też sobie zaplanuj, czy chcesz mieć np. podwójne wyłączniki światła i gdzie, może jakieś lampy w sypialni przy łóżku itd. Ale raczej nie musisz znać się na robocie elektryka, żeby zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych.

creif
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2021, 11:30

Re: Instalacja elektryczna / rozkład punktów świetlnych - jak zaplanować w nowym mieszkaniu

Postautor: creif » 16 maja 2021, 19:13

Z zaplanowaniem nie ma problemu, nie wiedziałem jak to w praktyce wygląda ze strony elektryka, i czy w ogóle przyjmą te moje plany czy trzeba za to dodatkowo płacić.



Wróć do „Zakup mieszkania - dyskusje dotyczące odbiorów / wykończeń / wyboru mieszkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość