Jakie koszty związane są z kupnem nowego mieszkania? / informacje i dyskusja na forum

W tym dziale wpisów z poradami mogą dokonywać tylko specjaliści potwierdzeni przez administrację forum. Nie jest to miejsce na reklamy - tego rodzaju wpisy będą kasowane. Za to pytania mogą zadawać użytkownicy.
bryk
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2021, 11:32

Jakie koszty związane są z kupnem nowego mieszkania? / informacje i dyskusja na forum

Postautor: bryk » 03 maja 2023, 17:55

Powiecie mi, jakie są koszty przy zakupie nowego mieszkania? Pewnie trzeba liczyć się z opłatą za umowę deweloperską u notariusza - to jedno. To będzie nowe mieszkanie od dewelopera, więc pewnie nie byłoby podatku PCC. Ale co jeszcze może mnie zaskoczyć i ile dodatkowych środków powinienem mieć na tą okazję przygotowanych? Podpowie ktoś na forum, na co jeszcze trzeba się przygotować?


Aga19
Posty: 31
Rejestracja: 22 lip 2023, 12:07

Re: Jakie koszty związane są z kupnem nowego mieszkania? / informacje i dyskusja na forum

Postautor: Aga19 » 03 sie 2023, 14:55

bryk pisze:Powiecie mi, jakie są koszty przy zakupie nowego mieszkania? Pewnie trzeba liczyć się z opłatą za umowę deweloperską u notariusza - to jedno. To będzie nowe mieszkanie od dewelopera, więc pewnie nie byłoby podatku PCC. Ale co jeszcze może mnie zaskoczyć i ile dodatkowych środków powinienem mieć na tą okazję przygotowanych? Podpowie ktoś na forum, na co jeszcze trzeba się przygotować?

Pierwsze koszty często pojawiają się już na etapie wstępnej rezerwacji. Odbywa się to albo w formie zaliczki, zadatku lub kaucji. W razie wycofania się z kupna można albo odzyskać całość, albo połowę albo nic. Zależy od dewelopera. Następnie koszt notarialnej umowy deweloperskiej. Zwykle dzielone na pół z deweloperem. Kwota zależna od kancelarii. Następnie umowa końcowa, której koszty ponosi już w całości Nabywca. Podatku PCC w takim przypadku nie ma. Innych kosztów raczej nie powinno być.

bryk
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2021, 11:32

Re: Jakie koszty związane są z kupnem nowego mieszkania? / informacje i dyskusja na forum

Postautor: bryk » 09 sie 2023, 15:46

Aga19 pisze:Pierwsze koszty często pojawiają się już na etapie wstępnej rezerwacji. Odbywa się to albo w formie zaliczki, zadatku lub kaucji. W razie wycofania się z kupna można albo odzyskać całość, albo połowę albo nic. Zależy od dewelopera. Następnie koszt notarialnej umowy deweloperskiej. Zwykle dzielone na pół z deweloperem. Kwota zależna od kancelarii. Następnie umowa końcowa, której koszty ponosi już w całości Nabywca. Podatku PCC w takim przypadku nie ma. Innych kosztów raczej nie powinno być.

Dziękuję za odpowiedź. Koszt umowy końcowej to kwota mniej więcej notarialna umowa deweloperska x2? No i zaliczka czy zadatek, to już wchodzi w cenę mieszkania, jak rozumiem.


Aga19
Posty: 31
Rejestracja: 22 lip 2023, 12:07

Re: Jakie koszty związane są z kupnem nowego mieszkania? / informacje i dyskusja na forum

Postautor: Aga19 » 12 sie 2023, 19:29

bryk pisze:
Aga19 pisze:Pierwsze koszty często pojawiają się już na etapie wstępnej rezerwacji. Odbywa się to albo w formie zaliczki, zadatku lub kaucji. W razie wycofania się z kupna można albo odzyskać całość, albo połowę albo nic. Zależy od dewelopera. Następnie koszt notarialnej umowy deweloperskiej. Zwykle dzielone na pół z deweloperem. Kwota zależna od kancelarii. Następnie umowa końcowa, której koszty ponosi już w całości Nabywca. Podatku PCC w takim przypadku nie ma. Innych kosztów raczej nie powinno być.

Dziękuję za odpowiedź. Koszt umowy końcowej to kwota mniej więcej notarialna umowa deweloperska x2? No i zaliczka czy zadatek, to już wchodzi w cenę mieszkania, jak rozumiem.

Końcowa dokładnie tak- mniej więcej deweloperka x2 choć to zależy też od kancelarii jakie mają stawki. Zaliczka/zadatek najczęściej na poczet mieszkania choć ja teraz kupując moeszkanie od dewelopera otrzymałam zwrot wpłaconej kaucji na konto.

Aga19
Posty: 31
Rejestracja: 22 lip 2023, 12:07

Re: Jakie koszty związane są z kupnem nowego mieszkania? / informacje i dyskusja na forum

Postautor: Aga19 » 12 sie 2023, 19:33

Tak jeszcze sobie teraz pomyślałam, że ewentualne zmiany w umowie deweloperskiej, czyli jakieś aneksy bo np. Było jedno miejsce postojowe a jednak ktoś chce dwa, też będą wiązały się z kosztami. To samo jeśli chodzi o zmiany w projekcie na etapie budowy. Deweloper może za to chcieć dodatkowa kase.

jankomuzykanto
Posty: 149
Rejestracja: 26 lip 2023, 14:46

Re: Jakie koszty związane są z kupnem nowego mieszkania? / informacje i dyskusja na forum

Postautor: jankomuzykanto » 13 sie 2023, 13:49

Jak grunt jest w użytkowaniu wieczystym to trzeba się liczyć jeszcze z opłatą przekształceniową (lub opłatą za użytkowanie wieczyste)



Wróć do „Zakup mieszkania - dyskusje dotyczące odbiorów / wykończeń / wyboru mieszkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość