Łączenie mniejszych mieszkań w jedno większe / jakie ma plusy i jakie minusy / co trzeba zrobić żeby połączyć mieszkania

W tym dziale wpisów z poradami mogą dokonywać tylko specjaliści potwierdzeni przez administrację forum. Nie jest to miejsce na reklamy - tego rodzaju wpisy będą kasowane. Za to pytania mogą zadawać użytkownicy.
eyofhh1
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2023, 19:47

Łączenie mniejszych mieszkań w jedno większe / jakie ma plusy i jakie minusy / co trzeba zrobić żeby połączyć mieszkania

Postautor: eyofhh1 » 03 maja 2023, 21:22

montekarlo pisze:Ciężko o taki metraż na obecnym rynku pierwotnym, wszystkie mieszkania się kurczą.
Ja w inwestycji która mnie interesowała kupiłem 2 mieszkania obok siebie i łączę. Ma to swoje wady ale długo szukałem czegoś większego bez skutku.


Czy mógłbyś w skrócie nakreślić jakie są minusy łączenia mieszkań? Też się akurat zastanawiam i nie zgłębiłem jeszcze tematu.
Czy chodzi Ci tylko o to, że układ nie jest wtedy optymalny, czy coś jeszcze?
Będę wdzięczny :)


megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Re: Łączenie mniejszych mieszkań w jedno większe / jakie ma plusy i jakie minusy / co trzeba zrobić żeby połączyć mieszk

Postautor: megi » 04 maja 2023, 9:49

eyofhh1 pisze:
montekarlo pisze:Ciężko o taki metraż na obecnym rynku pierwotnym, wszystkie mieszkania się kurczą.
Ja w inwestycji która mnie interesowała kupiłem 2 mieszkania obok siebie i łączę. Ma to swoje wady ale długo szukałem czegoś większego bez skutku.

Czy mógłbyś w skrócie nakreślić jakie są minusy łączenia mieszkań? Też się akurat zastanawiam i nie zgłębiłem jeszcze tematu.
Czy chodzi Ci tylko o to, że układ nie jest wtedy optymalny, czy coś jeszcze?
Będę wdzięczny :)

Oglądając w ten sposób łączone mieszkania znajomych i przymierzając się do tego kiedyś, jest tak, że zwykle wychodzi to nieoptymalnie, tj. musisz się gdzieś przebić, często wychodzi w jednym z pokojów, masz dwie większe łazienki i dwa salony z przyłączami, czyli potencjalnie dwa dosyć duże pokoje. Tez dwa przedpokoje, dwa wejścia itp.

No i łatwiej zrobić to na etapie zakupu mieszkania od dewelopera, bo później teoretycznie trzeba zgody wspólnoty mieszkaniowej i trzeba jeszcze projekt zrobić odpowiedni.

eyofhh1
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2023, 19:47

Re: Łączenie mniejszych mieszkań w jedno większe / jakie ma plusy i jakie minusy / co trzeba zrobić żeby połączyć mieszk

Postautor: eyofhh1 » 04 maja 2023, 20:42

Hmm po pierwsze to nie mam pojęcia jak ja to zrobiłem, że zamiast odpisać z cytatem w oryginalnym wątku (viewtopic.php?t=13620&start=20) to założyłem nowy temat ? :shock:

W każdym razie trochę poszperałem i obraz wyłania się taki, że wady to:
* Jak już wspomniane: nieoptymalna organizacja przestrzeni, choć niekoniecznie - zależy akurat od samych mieszkań
* Więcej papierologii i problemów, ale to głównie zależy od sposobu w jaki chcemy zakupić oba mieszkania. Możemy je złączyć formalnie w jedno (wtedy mamy jedną księgę wieczystą, jeden akt notarialny itp), albo zostawić osobno.


megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Re: Łączenie mniejszych mieszkań w jedno większe / jakie ma plusy i jakie minusy / co trzeba zrobić żeby połączyć mieszk

Postautor: megi » 05 maja 2023, 10:28

eyofhh1 pisze:Hmm po pierwsze to nie mam pojęcia jak ja to zrobiłem, że zamiast odpisać z cytatem w oryginalnym wątku

Najwyraźniej temat został wydzielony, bo nie do końca był zgodny z przedmiotem pierwotnego wątku, a sam w sobie jest interesujący.
eyofhh1 pisze:W każdym razie trochę poszperałem i obraz wyłania się taki, że wady to:
* Jak już wspomniane: nieoptymalna organizacja przestrzeni, choć niekoniecznie - zależy akurat od samych mieszkań
* Więcej papierologii i problemów, ale to głównie zależy od sposobu w jaki chcemy zakupić oba mieszkania. Możemy je złączyć formalnie w jedno (wtedy mamy jedną księgę wieczystą, jeden akt notarialny itp), albo zostawić osobno.

Tą papierologę, to być może da się jeszcze na etapie dewelopera załatwić, o ile kupuje się mieszkania nowe. Dla dewelopera to nawet lepsze, bo robi mu lepszy współczynnik miejsc postojowych.

A jeżeli chodzi o układy, to poszperaj po planach pięter na stronach deweloperów i spróbuj testowo, na papierze połączyć sensownie dwa mieszkania.

Plus, jeżeli takie mieszkania są na dwóch księgach wieczystych i są zdublowane instalacje, to pewnie takie lokale można też kiedyś rozdzielić, sprzedać jedno, sprzedać dwa mniejsze, jeśli to się będzie bardziej opłacało. Generalnie, to jest się tu bardziej elastycznym.



Wróć do „Zakup mieszkania - dyskusje dotyczące odbiorów / wykończeń / wyboru mieszkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości