Zalewanie garaży podziemnych - czy tylko najniższa kondygnacja zagrożona?

W tym dziale wpisów z poradami mogą dokonywać tylko specjaliści potwierdzeni przez administrację forum. Nie jest to miejsce na reklamy - tego rodzaju wpisy będą kasowane. Za to pytania mogą zadawać użytkownicy.
eyofhh1
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2023, 19:47

Zalewanie garaży podziemnych - czy tylko najniższa kondygnacja zagrożona?

Postautor: eyofhh1 » 07 maja 2023, 13:52

W inwestycji, w której chcę kupić mieszkanie są 2 poziomy garażu podziemnego: -1 i -2. Zjawiskiem częstym w okolicy jest zalewanie garaży. Na chłopski rozum oraz uwzględniając podstawowe zasady fizyki wydaje mi się, że w takim przypadku zalania powinni obawiać się jedynie użytkownicy poziomu -2. Czy dobrze rozumuję?

Zakładam, że woda zawsze znajdzie zjazd na poziom niższy i tam będzie wszystko spływać. Zastanawiam się jednak czy zdarza się, że poziom garaży jest może budowany w taki sposób by do tego nie dochodziło, tj zachowując minimalne odchylenie w kierunku odwrotnym od zjazdu na poziom niższy? Z drugiej strony, nawet gdyby tak było to ta woda też musiałaby gdzieś spłynąć. Nie mam pojęcia jak się buduje parkingi podziemne więc liczę, że mi ktoś wytłumaczy :)


neo
Posty: 446
Rejestracja: 13 sty 2016, 23:39

Re: Zalewanie garaży podziemnych - czy tylko najniższa kondygnacja zagrożona?

Postautor: neo » 07 maja 2023, 15:55

eyofhh1 pisze:Nie mam pojęcia jak się buduje parkingi podziemne więc liczę, że mi ktoś wytłumaczy

Tak się buduje garaże podziemne, żeby nie były zalewane, ale jednak czasem nie wychodzi. Bywa, że woda wlewa się przez wjazd, bo odwodnienie wokół bloku jest niewydolne, czasem pęknie / rozłączy się jakaś rynna wewnątrz budynku, która odprowadza wodę z dachu itp. Ale wydaje się, że jeżeli mamy 2 poziomy parkingów podziemnych, to jednak mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że w razie solidnego zalania, to poziom -1 byłby zalany dopiero po wypełnieniu poziomu -2.

MarcinJ
Posty: 445
Rejestracja: 29 sie 2015, 19:59

Re: Zalewanie garaży podziemnych - czy tylko najniższa kondygnacja zagrożona?

Postautor: MarcinJ » 02 lis 2023, 10:46

A tak z ciekawości, to dwupoziomowy garaż podziemny jest w pobliżu jakiejś wody? W miejscu, gdzie może być jakiś wyższy poziom wód gruntowych? Bo jeśli nie, to zagrożeniem jest pewno przede wszystkim woda opadowa.



Wróć do „Zakup mieszkania - dyskusje dotyczące odbiorów / wykończeń / wyboru mieszkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość