Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

W tym dziale wpisów z poradami mogą dokonywać tylko specjaliści potwierdzeni przez administrację forum. Nie jest to miejsce na reklamy - tego rodzaju wpisy będą kasowane. Za to pytania mogą zadawać użytkownicy.
ragar
Posty: 438
Rejestracja: 01 maja 2015, 12:39

Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: ragar » 26 gru 2018, 11:24

Wiele osób planując zakup nowego mieszkania, zastanawia się co wybrać, czy lepsza jest wielka płyta / stare budownictwo, czy nowe budownictwo powstające w miastach. Na pewno są jakieś zalety wielkiej płyty, ale ma ona również sporo wad w porównaniu, do nowych bloków. Może podzielicie się na forum tym, jakie macie opinie na ten temat.

Jeżeli chodzi o to, jakie mają zalety mieszkania w wielkiej płycie, to moim zdaniem są one często dobrze zlokalizowane, jest blisko infrastruktura taka jak szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia itp.

Zalety mieszkania w nowym budownictwie, to moim zdaniem jego zgodność ze współczesnymi normami budowlanymi, lepsza technologia budowy i uporządkowanie kwestii parkowania, a przynajmniej taka możliwość.


adi
Posty: 91
Rejestracja: 17 kwie 2016, 11:46

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: adi » 28 gru 2018, 20:31

Dla mnie problemem w mieszkaniach z wielkiej płyt są instalacje wewnątrz, jeżeli takie mieszkanie chce się dobrze wykończyć, to wcześniej trzeba wydrzeć kable ze ścian, często jeszcze aluminiowe, instalacja wodna do wymiany, instalacja kanalizacyjna, oczywiście grzejniki też dobrze byłoby wymienić, okna, jeżeli jeszcze tego nie zrobiono. Okazuje się, że doprowadzenie takiego mieszkania w wielkiej płycie do stanu deweloperskiego, w jakim zazwyczaj kupuje się mieszkania w nowym budownictwie, pochłania często oszczędności uzyskane przy kupnie lokalu z drugiej ręki. A nawet jeżeli się to już zrobi, to ma się wymienione instalacje jedynie w mieszkaniu, ale czy sąsiad nad nami ma na pewno wymienioną instalację wodną i kanalizacyjną?

GF327
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:48

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: GF327 » 06 sty 2019, 23:06

adi pisze:Dla mnie problemem w mieszkaniach z wielkiej płyt są instalacje wewnątrz, jeżeli takie mieszkanie chce się dobrze wykończyć, to wcześniej trzeba wydrzeć kable ze ścian, często jeszcze aluminiowe, instalacja wodna do wymiany, instalacja kanalizacyjna, oczywiście grzejniki też dobrze byłoby wymienić, okna, jeżeli jeszcze tego nie zrobiono. Okazuje się, że doprowadzenie takiego mieszkania w wielkiej płycie do stanu deweloperskiego, w jakim zazwyczaj kupuje się mieszkania w nowym budownictwie, pochłania często oszczędności uzyskane przy kupnie lokalu z drugiej ręki. A nawet jeżeli się to już zrobi, to ma się wymienione instalacje jedynie w mieszkaniu, ale czy sąsiad nad nami ma na pewno wymienioną instalację wodną i kanalizacyjną?

Często zdarza się że instalacje np. wymiana grzejników czy też wdrożenie ciepłej wody zamiast ogrzewania jej piecami w mieszkaniach jest wprowadzane w całym budynku. Niemniej jednak kwestie instalacji wewnętrzych są niezwykle istotne w przypadku budynków które liczą już sobie kilkadziesiąt lat.

Ponad to, myślę że trzeba zwrócić uwagę na potencjalne problemy z parkowaniem (czasami kilkanaście miejsc przy 10-piętrowym budynku), wiele mieszkań znajduje się niestety w kiepskim stanie którego nie możemy nazwać 'do zamieszkania', fakt że typowo w budynach 4-piętrowych nie instalowano wind, stare i zniszczone piwnice w których ciężko przechowywać cokolwiek co przedstawia jakąś wartość, oraz swego czasu szeroko dyskutowaną kwestię trwałości tych budynków. Nie mam w tym temacie precyzyjnego zdania, jednak osiedla budowane w latach 60-tych na 50-60 lat podobno mają się bardzo dobrze i ich żywotność jest dłuższa niż planowano.

Przechodząc do plusów - wielokrotnie bardzo dobra lokalizacja trudna do uzyskania na rynku deweloperskim, oraz z reguły rozsądne odległości między budynkami, sporo zieleni i w niektórych przypadkach atrakcyjna cena. Ostatnia wzmianka to jednak taki neutralny argument bo sporo kasy musimy wyłożyć na doprowadzenie tego mieszkania do ładu(nie ma co liczyć na kupno zadbanego lokalu w okazyjnej cenie). Do tego dochodzi nam 2% podatku i być może prowizja dla biura więc może się okazać że zrównujemy się z rynkiem deweloperskim kupując stare i zniszczone mieszkanie.


Osobiście mając na uwadze ilość rzeczy która jest tu do ogarnięcia, oraz aspekty nie do przeskoczenia typu parkowanie czy dyskusyjna trwałość tych budynków raczej bym nie ryzykował.


jutka
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwie 2019, 13:08

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: jutka » 08 maja 2019, 22:58

Z perspektywy mieszkańca mogę powiedzieć, że mieszkanie w starej, wielkiej płycie na czerniakowskiej to był spory hałas, korki pod oknem, niełatwe remonty, jakoś mniej prywatności… No ale to było dość blisko centrum. A teraz mieszkamy na Wilanowie (Brzozowy Zakątek) i jest cisza, spokój, kameralnie, wystarczyło wykończyć i mieszkać (bez zrywania i wywozu starej wykończeniówki).

Gerewa
Posty: 1
Rejestracja: 07 cze 2019, 13:46

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: Gerewa » 07 cze 2019, 13:56

Też mi sie wydaje ze w cichym miejscu zdecydowanie lepiej ;-)

Joanna Wróbel
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 11:21

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: Joanna Wróbel » 12 paź 2020, 11:29

koszt starego mieszkania, które trzeba totalnie wyremontować, często łącznie z instalacjami, skutecznie mnie zniechęca, wolę nowiuśkie.

adi
Posty: 91
Rejestracja: 17 kwie 2016, 11:46

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: adi » 12 paź 2020, 21:15

No i niby masz wyremontowane mieszkanie, ale schody na klatce lastryko, winda pamiętająca spawacza i łuszczące się lamperie emulsyjne...

martyna
Posty: 39
Rejestracja: 04 kwie 2017, 21:49

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: martyna » 06 gru 2020, 21:09

Jeśli chodzi o wybór czy stare budownictwo i wielka płyta czy nowe mieszkanie od dewelopera, to ja jednak zdecydowanie wolałabym to drugie. Pomieszkałam sporo w stary bloku, gdzie normą jest np. to, że starsi panowie zapalą sobie papierosa na klatce i nikogo to nie dziwi. W wielu niższych budynkach nie ma wind i myślę, że z ekonomicznego punktu widzenia raczej nigdy nie powstaną, bo jest za mało mieszkań w klatce, żeby je wybudować i utrzymać. Często nie ma balkonów. Zgoda, jest sporo lokali usługowych, ale często te sklepy i punkty usługowe pozostawiają sporo do życzenia. A takie osiedla być może zmienią się dopiero po wymianie pokoleniowej, kiedy potrzeby młodszych będą bardziej powszechne niż starszych. Inna sprawa, że na osiedlach z wielkiej płyty spore piętno wywarły przemiany przełomu lat 80/90, ludzie potracili pracę, zaczęła się patologia, niestety często jest tak, że ich dzieci dziedziczą ten styl życia i status społeczny...


nanu
Posty: 170
Rejestracja: 22 wrz 2020, 14:11

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: nanu » 08 lis 2021, 22:08

martyna pisze:Pomieszkałam sporo w stary bloku, gdzie normą jest np. to, że starsi panowie zapalą sobie papierosa na klatce i nikogo to nie dziwi.


Czy ja wiem czy to kwestia budynku.... mieszkam (jeszcze) w bloku z 1998 (czyli formalnie to już nowe budownictwo) i okresowo pojawia się ktoś kto zasmradza całą klatkę papierosami, nawet zdarzaly się pety na parterze przy drzwiach wejściowych. I tak od lat - jest kilka tygodni gdy czuć ogromny smród papiersów na całej klatce a przy drzwiach wejściowych jest najmocniej, potem kilka miesięcy "ciszy", czasami prawie rok i znowu.
Właśnie kupiliśmy nowiutkie mieszkanko, świeżutko wybudowane, kilka rodzin (dosłownie 5, może 6, na 16 mieszkań) mieszka tam od wiosny. Podczas odbioru technicznego znalazłam kilka petów w ogródku, które prawdopodobnie zostały wyrzucone z balkonu powyżej. Mam nadzieję, że tacy mili byli robotnicy wykańczający mieszkanie sąsiadom z góry, a nie sami sąsiedzi ale dowiemy się tego jak już uda się nam tam zamieszkać.

orlando
Posty: 6
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:05

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

Postautor: orlando » 10 mar 2022, 17:11

adi pisze:Dla mnie problemem w mieszkaniach z wielkiej płyt są instalacje wewnątrz, jeżeli takie mieszkanie chce się dobrze wykończyć, to wcześniej trzeba wydrzeć kable ze ścian, często jeszcze aluminiowe, instalacja wodna do wymiany, instalacja kanalizacyjna, oczywiście grzejniki też dobrze byłoby wymienić, okna, jeżeli jeszcze tego nie zrobiono. Okazuje się, że doprowadzenie takiego mieszkania w wielkiej płycie do stanu deweloperskiego, w jakim zazwyczaj kupuje się mieszkania w nowym budownictwie, pochłania często oszczędności uzyskane przy kupnie lokalu z drugiej ręki. A nawet jeżeli się to już zrobi, to ma się wymienione instalacje jedynie w mieszkaniu, ale czy sąsiad nad nami ma na pewno wymienioną instalację wodną i kanalizacyjną?


Instalacji elektrycznych starych nie trzeba wydzierać ze ścian - co Ci przeszkadzają stare kable w ścianie? Wystarczy położyć nową, usunąć tylko to co przeszkadza.
Instalacje wodno-kanalizacyjne - leżą po stronie administracji, w wielu blokach z wielkiej płyty już jest to powymieniane. I nie wymienia się tego w jednym mieszkaniu tylko od razu w całym pionie. W samym mieszkaniu to już minimalne koszty takich instalacji.
Wymiana grzejników = niewiele większy koszt jak przy montażu nowych.



Wróć do „Zakup mieszkania - dyskusje dotyczące odbiorów / wykończeń / wyboru mieszkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości