Strona 1 z 1

Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

: 26 gru 2018, 11:24
autor: ragar
Wiele osób planując zakup nowego mieszkania, zastanawia się co wybrać, czy lepsza jest wielka płyta / stare budownictwo, czy nowe budownictwo powstające w miastach. Na pewno są jakieś zalety wielkiej płyty, ale ma ona również sporo wad w porównaniu, do nowych bloków. Może podzielicie się na forum tym, jakie macie opinie na ten temat.

Jeżeli chodzi o to, jakie mają zalety mieszkania w wielkiej płycie, to moim zdaniem są one często dobrze zlokalizowane, jest blisko infrastruktura taka jak szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia itp.

Zalety mieszkania w nowym budownictwie, to moim zdaniem jego zgodność ze współczesnymi normami budowlanymi, lepsza technologia budowy i uporządkowanie kwestii parkowania, a przynajmniej taka możliwość.

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

: 28 gru 2018, 20:31
autor: adi
Dla mnie problemem w mieszkaniach z wielkiej płyt są instalacje wewnątrz, jeżeli takie mieszkanie chce się dobrze wykończyć, to wcześniej trzeba wydrzeć kable ze ścian, często jeszcze aluminiowe, instalacja wodna do wymiany, instalacja kanalizacyjna, oczywiście grzejniki też dobrze byłoby wymienić, okna, jeżeli jeszcze tego nie zrobiono. Okazuje się, że doprowadzenie takiego mieszkania w wielkiej płycie do stanu deweloperskiego, w jakim zazwyczaj kupuje się mieszkania w nowym budownictwie, pochłania często oszczędności uzyskane przy kupnie lokalu z drugiej ręki. A nawet jeżeli się to już zrobi, to ma się wymienione instalacje jedynie w mieszkaniu, ale czy sąsiad nad nami ma na pewno wymienioną instalację wodną i kanalizacyjną?

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

: 06 sty 2019, 23:06
autor: GF327
adi pisze:Dla mnie problemem w mieszkaniach z wielkiej płyt są instalacje wewnątrz, jeżeli takie mieszkanie chce się dobrze wykończyć, to wcześniej trzeba wydrzeć kable ze ścian, często jeszcze aluminiowe, instalacja wodna do wymiany, instalacja kanalizacyjna, oczywiście grzejniki też dobrze byłoby wymienić, okna, jeżeli jeszcze tego nie zrobiono. Okazuje się, że doprowadzenie takiego mieszkania w wielkiej płycie do stanu deweloperskiego, w jakim zazwyczaj kupuje się mieszkania w nowym budownictwie, pochłania często oszczędności uzyskane przy kupnie lokalu z drugiej ręki. A nawet jeżeli się to już zrobi, to ma się wymienione instalacje jedynie w mieszkaniu, ale czy sąsiad nad nami ma na pewno wymienioną instalację wodną i kanalizacyjną?

Często zdarza się że instalacje np. wymiana grzejników czy też wdrożenie ciepłej wody zamiast ogrzewania jej piecami w mieszkaniach jest wprowadzane w całym budynku. Niemniej jednak kwestie instalacji wewnętrzych są niezwykle istotne w przypadku budynków które liczą już sobie kilkadziesiąt lat.

Ponad to, myślę że trzeba zwrócić uwagę na potencjalne problemy z parkowaniem (czasami kilkanaście miejsc przy 10-piętrowym budynku), wiele mieszkań znajduje się niestety w kiepskim stanie którego nie możemy nazwać 'do zamieszkania', fakt że typowo w budynach 4-piętrowych nie instalowano wind, stare i zniszczone piwnice w których ciężko przechowywać cokolwiek co przedstawia jakąś wartość, oraz swego czasu szeroko dyskutowaną kwestię trwałości tych budynków. Nie mam w tym temacie precyzyjnego zdania, jednak osiedla budowane w latach 60-tych na 50-60 lat podobno mają się bardzo dobrze i ich żywotność jest dłuższa niż planowano.

Przechodząc do plusów - wielokrotnie bardzo dobra lokalizacja trudna do uzyskania na rynku deweloperskim, oraz z reguły rozsądne odległości między budynkami, sporo zieleni i w niektórych przypadkach atrakcyjna cena. Ostatnia wzmianka to jednak taki neutralny argument bo sporo kasy musimy wyłożyć na doprowadzenie tego mieszkania do ładu(nie ma co liczyć na kupno zadbanego lokalu w okazyjnej cenie). Do tego dochodzi nam 2% podatku i być może prowizja dla biura więc może się okazać że zrównujemy się z rynkiem deweloperskim kupując stare i zniszczone mieszkanie.


Osobiście mając na uwadze ilość rzeczy która jest tu do ogarnięcia, oraz aspekty nie do przeskoczenia typu parkowanie czy dyskusyjna trwałość tych budynków raczej bym nie ryzykował.

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

: 08 maja 2019, 22:58
autor: jutka
Z perspektywy mieszkańca mogę powiedzieć, że mieszkanie w starej, wielkiej płycie na czerniakowskiej to był spory hałas, korki pod oknem, niełatwe remonty, jakoś mniej prywatności… No ale to było dość blisko centrum. A teraz mieszkamy na Wilanowie (Brzozowy Zakątek) i jest cisza, spokój, kameralnie, wystarczyło wykończyć i mieszkać (bez zrywania i wywozu starej wykończeniówki).

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

: 07 cze 2019, 13:56
autor: Gerewa
Też mi sie wydaje ze w cichym miejscu zdecydowanie lepiej ;-)

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

: 12 paź 2020, 11:29
autor: Joanna Wróbel
koszt starego mieszkania, które trzeba totalnie wyremontować, często łącznie z instalacjami, skutecznie mnie zniechęca, wolę nowiuśkie.

Re: Wielka płyta a nowe budownictwo - porównanie / co wybrać / zalety i wady / opinie na forum

: 12 paź 2020, 21:15
autor: adi
No i niby masz wyremontowane mieszkanie, ale schody na klatce lastryko, winda pamiętająca spawacza i łuszczące się lamperie emulsyjne...