Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Supernova Kraków (Lema 15), za którą odpowiada deweloper Cordia. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii
pawel111
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2018, 18:05

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: pawel111 » 23 cze 2019, 20:14

ixi pisze:pawel111 wez sie przedstaw z nazwiska i powiedz gdzie bedziesz mieszkał zebym widział kogo omijac łukiem na osiedlu.. mam nadzieje ze nie bedziesz mieszkał kolo mnie bo za takie dobre sąsiedztwo dziekuje serdecznie.
Nie podoba sie - nie czytaj.
...a żale to sobie schowaj do kieszeni


Nie żadne 'weź się' - trochę kultury. Nikt tu się nie przedstawia z imienia i nazwiska jakbyś nie zauwałzył - to po pierwsze. Nic Ci do tego gdzie mieszkam, gdzie kupiłem mieszkanie i czy w ogóle będę tam mieszkał lub czy je odsprzedam - Ciebie też nikt o to nie pyta na forum. Po drugie, Twój wpis - z w/w gorzkimi żalami, absolutnie nic nie wnosi w ten wątek, który to ja de facto założyłem. Po trzecie, to nie Ty decydujesz kto i kiedy może to forum czytać i komentować Twoje wypociny. Może poczytaj w spokoju swój post i zastanów się czy nie brzmisz jak malkontent? Mój komentarz miał podłoże humorystyczne, bo jak można skomentować takie gorzkie żale? użyłem cytatu z gorzkich żali... Więcej dystansu do samego siebie życzę. Tyle w temacie - EOT.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019, 20:38 przez pawel111, łącznie zmieniany 1 raz.


ixi
Posty: 26
Rejestracja: 12 mar 2019, 14:03

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: ixi » 25 cze 2019, 10:21

nie będę schodził na ten poziom dyskusji, EOT

snusbob
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2019, 10:32

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: snusbob » 02 lip 2019, 6:16

witam serdecznie wszystkich,

Mam kilka pytań co do odbiorów mieszkan, które dopiero przed nami, mianowicie :

1. Czy ktoś był w garażu jeśli ma miejsce i widział jak to wygląda? Zgodnie z obowiązującymi przepisami miejsce postojowe wino mieć 2,3m szerokości a te zewnętrzne nie wygląda na tyle wiec w garażu może być podobnie...

2. Czy posiadacie dokumentację do mieszkania? Prospekt był jaki był, informacji brak większość z nich to ogólniki, które nie dają pełnego obrazu co do wykończenia mieszkania oraz jakości jego wykonania, sam posiadam kilka zastrzeżeń.Myślę że powinniśmy wystąpić o dokumentację powykonawcza, która będzie podstawa odbioru mieszkania.

Czy ktoś z tutaj zarejestrowanych ma jakieś szersze informacje czy wszyscy "jada na tym samym wózku"? :)
Sezon urlopowy się zaczął, więc trzeba wziąć poprawkę na terminy odbioru..


Cordianin
Posty: 22
Rejestracja: 16 gru 2018, 13:05

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: Cordianin » 02 lip 2019, 11:03

Przedstawiam Wam ostatnią fotorelację z miejsca budowy, która de facto została zakończona.
Załączniki
P_20190702_093438_SRES — kopia.jpg
P_20190702_093438_SRES — kopia.jpg (211.55 KiB) Przejrzano 8929 razy
P_20190702_094107_SRES — kopia.jpg
P_20190702_094107_SRES — kopia.jpg (143.2 KiB) Przejrzano 8929 razy
P_20190702_094457_SRES — kopia.jpg
P_20190702_094457_SRES — kopia.jpg (145.43 KiB) Przejrzano 8929 razy

Cordianin
Posty: 22
Rejestracja: 16 gru 2018, 13:05

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: Cordianin » 02 lip 2019, 11:13

Pozostaje kwestia drobnych poprawek przez Grimbud, które aktualnie trwają i tutaj pewnie zależy od tego, kiedy otrzymamy pisma z ostatnią ratą do zapłaty. Zaniepokoił mnie jednak stan zieleni, która nie we wszystkich miejscach jest rozwinięta. W jednych mieszkaniach w ogródku trawa równomierna w innych są miejsca gdzie w ogóle nie rośnie, to samo z drzewkami przy płotkach niektóre się przyjęły i rosną, a są takie miejsca gdzie drzewka po prostu uschły. Niestety temat dotyczy też wyższej nasadzonej roślinności są większe drzewa, które posadzone na inwestycji nie przyjęły się w ogóle. Tematem warto się zainteresować, gdyż to deweloper pilnuje ekipy wykonawcze w tym przypadku ogrodników, którzy muszą zająć się tym problemem.

pawel111
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2018, 18:05

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: pawel111 » 02 lip 2019, 13:15

snusbob pisze:witam serdecznie wszystkich,

Mam kilka pytań co do odbiorów mieszkan, które dopiero przed nami, mianowicie :

1. Czy ktoś był w garażu jeśli ma miejsce i widział jak to wygląda? Zgodnie z obowiązującymi przepisami miejsce postojowe wino mieć 2,3m szerokości a te zewnętrzne nie wygląda na tyle wiec w garażu może być podobnie...

2. Czy posiadacie dokumentację do mieszkania? Prospekt był jaki był, informacji brak większość z nich to ogólniki, które nie dają pełnego obrazu co do wykończenia mieszkania oraz jakości jego wykonania, sam posiadam kilka zastrzeżeń.Myślę że powinniśmy wystąpić o dokumentację powykonawcza, która będzie podstawa odbioru mieszkania.

Czy ktoś z tutaj zarejestrowanych ma jakieś szersze informacje czy wszyscy "jada na tym samym wózku"? :)
Sezon urlopowy się zaczął, więc trzeba wziąć poprawkę na terminy odbioru..



@Cordianin - dzięki za super fotki, pięknie się to prezentuje! Faktycznie 'uschłe' drzewka i krzaczki trzeba gremialnie zgłosić 'do reklamacji' u dewelopera w pobliżu terminów odbioru.

@susbob - Umowy deweloperskie pozostawiają wiele do życzenia - brakuje w nich wskazania powieżchni balkonów i komórek lokatorskich (są traktowane 'na sztuki'); w biurze sprzedaży oferują 3 różne rozmiary miejsc parkingowych podziemnych w różnych cenach, ale ich rozmiarów nie znają (podając minimum szerokości 2.3m); Rozumiem, że te najmniejsze mają po 2.3 m. Ja kupiłem miejsce w garazu podziemnym o średniej wielkości, więc pewnie z 10 cm szersze od najmniejszych. Na planie widać było wizualnie różnicę. Zewnętrzne miejsca mnie nie interesowały, m.in. ze względu na dosyć podobną cenę i z przyzwyczajenia do parkingu podziemnego. Proponowałem developerowi umowę z Tauronem i utworzenie choćby 2 miejsc do ładowania samochodów elektrycznych, niestety uznano, że nie warto i ew. później z zarządcą trzeba będzie ten temat podnieść. Kolego o dokumentacji, o którą pytasz, pisałem już na początku - po analizie jaką dostałem od prawnika: ''Deweloper dodatkowo nie posługuje się określeniami użytych rodzajów materiałów, ich producentów, klasy materiałów lub ich nazw handlowych. Nie można wobec tego zorientować się czy materiały te będą niskiej jakości (klasy), średniej czy w wysokim standardzie. Jednocześnie utrudnia to zorientowanie się co do adekwatności ceny do deklarowanego standardu inwestycji. Np. w przypadku okien brakuje wskazania ważnego parametru jakim jest ilość szyb oraz współczynnik przenikania ciepła, wskazujący na ich stopień energooszczędności.''

snusbob
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2019, 10:32

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: snusbob » 03 lip 2019, 14:30

pawel111 pisze:
snusbob pisze:witam serdecznie wszystkich,

@susbob - Umowy deweloperskie pozostawiają wiele do życzenia - brakuje w nich wskazania powieżchni balkonów i komórek lokatorskich (są traktowane 'na sztuki'); w biurze sprzedaży oferują 3 różne rozmiary miejsc parkingowych podziemnych w różnych cenach, ale ich rozmiarów nie znają (podając minimum szerokości 2.3m); Rozumiem, że te najmniejsze mają po 2.3 m. Ja kupiłem miejsce w garazu podziemnym o średniej wielkości, więc pewnie z 10 cm szersze od najmniejszych. Na planie widać było wizualnie różnicę. Zewnętrzne miejsca mnie nie interesowały, m.in. ze względu na dosyć podobną cenę i z przyzwyczajenia do parkingu podziemnego. Proponowałem developerowi umowę z Tauronem i utworzenie choćby 2 miejsc do ładowania samochodów elektrycznych, niestety uznano, że nie warto i ew. później z zarządcą trzeba będzie ten temat podnieść. Kolego o dokumentacji, o którą pytasz, pisałem już na początku - po analizie jaką dostałem od prawnika: ''Deweloper dodatkowo nie posługuje się określeniami użytych rodzajów materiałów, ich producentów, klasy materiałów lub ich nazw handlowych. Nie można wobec tego zorientować się czy materiały te będą niskiej jakości (klasy), średniej czy w wysokim standardzie. Jednocześnie utrudnia to zorientowanie się co do adekwatności ceny do deklarowanego standardu inwestycji. Np. w przypadku okien brakuje wskazania ważnego parametru jakim jest ilość szyb oraz współczynnik przenikania ciepła, wskazujący na ich stopień energooszczędności.''



Pawel,

Dzięki za odpowiedź ale wszyscy byli tego świadomi przy podpisywaniu umowy.
Jestem zdecydowanie za inicjatywą stacji ładowania w parkingu podziemnym, w obecnych czasach nie powinien być to problem trzeba tylko się dogadać. Niestety na wizji lokalnej nie ma możliwości obejrzenia garażu, czyli pewnie jakieś problemy z tym są, dodatkowo zakładam że podczas ostatnich ulew coś musiało się zadziać i pewnie wyszła gdzieś woda - domysły ale tego nie wiemy, a to jest istotna sprawa przy odbiorze mieszkań jeśli ktoś wziął miejsce postojowe.

Natomiast odbiór mieszkania na podstawie prospektu jest generalnie niemożliwy, ze względu na zmiany zarówno materiałów jak i instalacji. Projekt budowlany który jest dostępny do wglądu nie pokazuje wielu aspektów. Czekamy zatem na informację z biura i wgląd do projektu wykonawczego.
Dokumentacja powykonawcza to długi proces, ale pozwolenie na użytkowanie zostało wydane na podstawie zatwierdzonego projektu wykonawczego wraz ze zmianami, stąd ten dokument powinien stanowić podstawę do odbioru mieszkań, a nie prospekt.

EDIT:
Co do odbioru polecam przeczytać:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Odbior-mieszkania-nie-anuluje-rekojmi-7701057.html

pozdrawiam

pawel111
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2018, 18:05

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: pawel111 » 03 lip 2019, 16:47

snusbob pisze:Pawel,

Dzięki za odpowiedź ale wszyscy byli tego świadomi przy podpisywaniu umowy.
Jestem zdecydowanie za inicjatywą stacji ładowania w parkingu podziemnym, w obecnych czasach nie powinien być to problem trzeba tylko się dogadać. Niestety na wizji lokalnej nie ma możliwości obejrzenia garażu, czyli pewnie jakieś problemy z tym są, dodatkowo zakładam że podczas ostatnich ulew coś musiało się zadziać i pewnie wyszła gdzieś woda - domysły ale tego nie wiemy, a to jest istotna sprawa przy odbiorze mieszkań jeśli ktoś wziął miejsce postojowe.

Natomiast odbiór mieszkania na podstawie prospektu jest generalnie niemożliwy, ze względu na zmiany zarówno materiałów jak i instalacji. Projekt budowlany który jest dostępny do wglądu nie pokazuje wielu aspektów. Czekamy zatem na informację z biura i wgląd do projektu wykonawczego.
Dokumentacja powykonawcza to długi proces, ale pozwolenie na użytkowanie zostało wydane na podstawie zatwierdzonego projektu wykonawczego wraz ze zmianami, stąd ten dokument powinien stanowić podstawę do odbioru mieszkań, a nie prospekt.

EDIT:
Co do odbioru polecam przeczytać:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Odbior-mieszkania-nie-anuluje-rekojmi-7701057.html

pozdrawiam


Wszystko fajnie w tym artykule, ale na rękojmię bym nie liczył. Deweloper (Cordia Supernova spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest tzw. spółką celową powołaną do realizacji tej inwestycji przez spółkę-matkę (spółkę dominującą). Może to rodzić obawy o np. realizację roszczeń związanych z rękojmią za lokal lub części wspólne. Firmę Cordia Supernova się rozwiązuje i roszczenia do samej Cordii nie można mieć.

Do odbioru technicznego mieszkania mam zamiar skorzystać z usług profesjonalnej firmy poleconej przez kolegę, któremu na Cystersów (w Cystersów Garden - wcześniejszy dewelopment Cordii), znaleźli ok 20 błędów w tym 4 grubsze sprawy, w mieszkaniu 85m. Najważniejsze błędy poprawili.


pawel111
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2018, 18:05

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: pawel111 » 29 lip 2019, 10:10

Chciałbym wszystkim właścicielom zasygnalizować jedną istotną kwestię, a mianowicie, firmę zarządzającą nieruchomością i jej wybór. Jestem po rozmowie z kolegą, który kupił mieszkanie w dewelopmencie Cordii na Cystersów ("Cystersów Garden"). W innym poście wysyłałem koszta utrzymania jego mieszkania, ok. 85m2 (i dokładnie jak obliczany jest czynsz). Kolega poruszył również kwestię firmy PROPERTUS zarządzającej nieruchomością, którą Cordia narzuciła nowym właścicielom

panoramafirm.pl/ma%C5%82opolskie,,krak%C3%B3w,grzeg%C3%B3rzki,al._beliny_pra%C5%BCmowskiego,53_1/katarzyna_najbar_propertus-zjtrfb_nlr.html

Nie wiem na ile opinie w sieci są wiarygodne, ale on również jest bardzo niezadowolony. Warto, żeby właściciele byli świadomi swoich praw i zapoznali się np. z tym tekstem:

dom.trojmiasto.pl/Zanim-kupisz-od-dewelopera-Zarzadca-nie-moze-byc-narzucony-n81561.html

Bardzo istotna jest tu kwestia rękojmi i sposób działania firm mianowanych przez dewelopera (często to ich rodziny, krewni, lub partnerzy biznesowi - w ewidentnym konflikcie interesów). Firmy do 'zarządzania' podpisują umowy z kolejnymi zaprzyjaźnionymi, wysoce nieprofesjonalnymi firmami usługowymi, zwiększają na potęgę koszta (czynsz), a wszelkie uwagi i zgłoszenia niedoróbek zamiatają pod dywan i grają na zwłokę, aż do momentu ich odwołania przez większość Wspólnoty i do momentu zmiany firmy zarządzającej i zarządu. Jednocześnie wszyscy borykają się z niedogodnieniami, mija okres rękojmi, itd. W przypadku naszych umów okres rękojmi jest dość długi (5 lat), jednak borykanie sie z nieprofesjonalną firmą do zarządzania terenem wspólnym i nieruchomością od razu na początku, może dać w kość i po kieszeni. Miejmy na uwadze fakt, że taką firmę można odwołać i wymienić na posiedzeniu Wspólnoty.

Jakie Wy macie doświadczenia z firmami zarządzającymi nieruchomościami w Krakowie? W moim wynajmowanym mieszkaniu - w dewelopmencie "Ogrody Chałupnika" zarządzała firma Nawigator, wszystko sprawnie, bez opieszałości, i bardzo często ich auto firmowe pojawiało się na terenie osiedla. Mieszkałem też w Browarze Lubicz i w Novum na Rakowickiej, tam też było sprawnie zarządzane (firma Active Management). Firma nie ma aż tak ważnego znaczenia jak fakt po której stronie stoi - czyli czy po stronie dewelopera, czy tak jak powinna - po stronie właścicieli lokali.

W3c
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2018, 23:41

Re: Lema 15, Supernova by Cordia, wątek dla właścicieli

Postautor: W3c » 29 lip 2019, 11:27

Kolega Ci naopowiadał i teraz straszysz jakaś firmą , która nie jest dla nas istotna. Takich historii jest tyle ile wspólnot mieszkaniowych na świecie. Zawsze będą zadowoleni i niezadowoleni, często interesy poszczególnych mieszkańców są w sprzeczności ze sobą i niekiedy ciężko o Win-Win.

integrummanagement.pl to nasz zarządca wybrany na rok, jeśli nie będzie nam pasował to można zmienić. Z opiniami wiesz jak jest w internecie. Kogo nie stać aby sobie je kupić za parę zł..



Wróć do „Supernova (Lema 15) Kraków od Cordia - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości