Kolej Aglomeracyjna w Krakowie - kiedy powstanie forum, dyskusja

Informacje o nowych biurowcach, budynkach użyteczności publicznych, hotelach, parkach oraz obiektach przemysłowych w Krakowie infrastrukturze i jej remontach oraz planach rozwoju.
Nowy
Posty: 270
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Kolej Aglomeracyjna w Krakowie - kiedy powstanie forum, dyskusja

Postautor: Nowy » 18 lis 2015, 22:16

Jam myślicie, powstanie kiedyś Krakowska Kolej Aglomeracyjna z prawdziwego zdarzenia, czyli taka, która zostanie w pełni włączona w system komunikacji miejskiej w Krakowie :?: Moim zdaniem to byłaby jedna z najważniejszych inwestycji transportowych w Krakowie, a do tego również stosunkowo tania, bo w końcu w mieście mamy sporo linii kolejowych, dodatkowo wiele z nich jest aktualnie modernizowanych i ulepszanych, tak jak w przypadku widocznej poniżej linii kolejowej do Balic, czy budowa łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki. Obydwie te inwestycje usprawnią znacznie transport kolejowy w Krakowie, a to przecież nie wszystko, co dzieje się w tym temacie w Krakowie :!:

Obrazek

Mamy więc rozwiniętą sieć kolejową w mieście, która cały czas jest modernizowana i ulepszana, mamy już sporo przystanków i stacji kolejowych, a planuje się też budowę nowych... Przecież to wszystko aż się prosi o to, żeby włączyć te elementy infrastruktury do miejskiej sieci transportowej i tym samym odciążyć linie autobusowe i tramwajowe oraz zmniejszać ilość samochodów w mieście :idea: Chodzi tu o dwie sprawy, które moim zdaniem są kluczowe.

  • Wykorzystanie pociągów do komunikacji w ramach aglomeracji krakowskiej, czyli umożliwienie mieszkańcom okolicznych miast sprawnego, szybkiego i taniego dojazdu do Krakowa, a tym samym zniechęcić ich do korzystania z prywatnych samochodów. Wystarczy tylko spojrzeć, ile różnej maści busów zatrzymuje się cały czas np. na Nowym Kleparzu. Wiele z nich jest np. ze Skawiny, a przecież przez to miasto przebiega linia kolejowa. Podobnie Wieliczka, Bochnia, Krzeszowice, Trzebinia, Wadowice i wiele innych miejscowości.
  • Wykorzystanie pociągów w komunikacji miejskiej, podobnie jak tramwajów czy autobusów. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że np. ze Stacji Łobzów czy z planowanego przystanku obok wiaduktu nad Armii Krajowej można dostać się pociągiem do centrum w kilka minut na miejskim bilecie MPK. Czy nie byłaby to świetna alternatywa np. dla linii autobusowej nr 130, która zazwyczaj bywa przeciążona, a do tego stoi w korkach na Prądnickiej i Wrocławskiej :?: A przecież takich przykładów można by znaleźć znacznie więcej.
Co jakiś czas mówi się o budowie metra w Krakowie (co samo w sobie może być dobrym pomysłem), rozbudowie i zmianie organizacji linii tramwajowych, tymczasem w zdecydowanie niedostatecznym stopniu korzysta się z infrastruktury, którą już mamy gotową i tylko należałoby ją zacząć właściwie użytkować :) Jak myślicie, przydałaby się w Krakowie Kolej Aglomeracyjna na przyzwoitym poziomie :?:


pawel.pluska76
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2015, 13:22

Re: Kolej Aglomeracyjna w Krakowie - kiedy powstanie forum, dyskusja

Postautor: pawel.pluska76 » 21 sty 2016, 12:14

O wiele lepiej podróżuje się pociągami. Kolej aglomeracyjna w Krakowie powinna być cały czas modernizowana.

terens
Posty: 25
Rejestracja: 02 cze 2016, 1:31

Re: Kolej Aglomeracyjna w Krakowie - kiedy powstanie forum, dyskusja

Postautor: terens » 21 gru 2016, 12:17

A jeśli ktoś chce zobaczyć, to pojawiła się ostatnio w sieci mapa kolei aglomeracyjnej wokół Krakowa w Małopolsce :) I trzeba przyznać, że jest coraz lepiej, choć np. takie połączenie, jak Kraków - Nowy Sącz trudno uznać, że aglomeracyjne, skoro podróż koleją zajmuje ponad 2 godziny, a przecież te miasta nie są od siebie tak bardzo oddalone. Ale zasadniczo bardzo dobra inicjatywa i oby ta sieć rozwijała się coraz bardziej :!:

Obrazek


aniazieba74
Posty: 15
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:08

Re: Kolej Aglomeracyjna w Krakowie - kiedy powstanie forum, dyskusja

Postautor: aniazieba74 » 12 kwie 2017, 11:03

Pomysł dobry z wykonaniem będzie jak zawsze :-)

slawek
Posty: 134
Rejestracja: 09 lut 2017, 0:15

Re: Kolej Aglomeracyjna w Krakowie - kiedy powstanie forum, dyskusja, opinie

Postautor: slawek » 04 sty 2018, 1:57

To wykonanie tego, jak działa Małopolska Kolej Aglomeracyjna, to pewnie wiedzą najlepiej ci, którzy jeżdżą nią na co dzień :)

Obrazek

Przejechałem się z ciekawości niedawno, niedaleko, pierwsza stacja za Krakowem, a może to jeszcze Kraków, bo Kokotów. Podróż z Dworca Głównego do celu miała zająć 18 min wg rozkładu, a trwała ostatecznie... godzinę. Oczywiście wszystko przez remonty, to że na części trasy jest tylko jeden tor itp. Ale przecież o tym, że będzie tam robiony remont, wiadomo było nie od wczoraj, dało się ująć penie takie problemy w rozkładzie, ale niestety zabrakło komuś wyobraźni, co nie jest żadną nowością w PKP... Jeśli tak będzie działała kolej aglomeracyjna w Krakowie i okolicach, to chyba są pieniądze wyrzucone w błoto.Wróć do „Nowe biurowce, hotele, obiekty publiczne, przemysłowe i infrastruktura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości