Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Mierzeja Wiślana za którą odpowiada deweloper Instal Kraków. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii
BMX
Posty: 183
Rejestracja: 09 paź 2020, 23:25

Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: BMX » 22 lut 2023, 9:42

plaszak pisze:Obrazek
Wizualizacja: deweloper Instal Kraków

Czy ja dobrze widzę, że tam na dachu zostały zamontowane jakieś panele? To fotowoltaika na dachu bloku albo kolektory słoneczne? Faktycznie deweloper Instal Kraków zadbał tam o coś takiego?


BMX
Posty: 183
Rejestracja: 09 paź 2020, 23:25

Re: Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: BMX » 22 lut 2023, 9:44

A jeżeli to prawda, to jakie daje to oszczędności wspólnocie mieszkaniowej? Ile oszczędza się na utrzymaniu bloku na tym, na prądzie, na ciepłej wodzie?

luc
Posty: 671
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: luc » 20 sie 2023, 18:39

Widziałem, że w takie instalacje fotowoltaiczne na dachach bloków zaczynają inwestować też spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet parafie. To pewnie będzie robiło się coraz bardziej powszechne. Pytanie, czy to nie powinno być standardem dla zabudowy wielorodzinnej, żeby możliwie dużo prądu do obsługi budynku wytwarzać we własnym zakresie?


jankomuzykanto
Posty: 152
Rejestracja: 26 lip 2023, 14:46

Re: Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: jankomuzykanto » 21 sie 2023, 7:29

Pytałem w BSM o te elementy, jest to faktycznie fotowoltaika. Ma zmniejszać koszty prądu w częściach wspólnych (oświetlenie garażu itd.).

luc
Posty: 671
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: luc » 21 sie 2023, 11:15

jankomuzykanto pisze:Pytałem w BSM o te elementy, jest to faktycznie fotowoltaika. Ma zmniejszać koszty prądu w częściach wspólnych (oświetlenie garażu itd.).

Spoko rozwiązanie, ciekawe jakie to daje oszczędności wspólnocie w skali roku. Zastosowano tam jeszcze jakieś inne ciekawe rozwiązania tego rodzaju?

jankomuzykanto
Posty: 152
Rejestracja: 26 lip 2023, 14:46

Re: Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: jankomuzykanto » 21 sie 2023, 11:50

luc pisze:
jankomuzykanto pisze:Pytałem w BSM o te elementy, jest to faktycznie fotowoltaika. Ma zmniejszać koszty prądu w częściach wspólnych (oświetlenie garażu itd.).

Spoko rozwiązanie, ciekawe jakie to daje oszczędności wspólnocie w skali roku. Zastosowano tam jeszcze jakieś inne ciekawe rozwiązania tego rodzaju?


Wydaje mi się, że powinno przynosić trochę oszczędności. W budynkach są windy, garaże są przyzwoicie oświetlone, brama do garażu z napędem elektrycznym, generalnie ma co konsumować ten prąd. Pytanie jaki będzie koszt utrzymania tej instalacji w przyszłości.

Z ciekawych rzeczy które gdzieś jeszcze się mi przewinęły w rozmowie to planowany osiedlowy ogródek-warzywniak. "Farma miejska" jak ładnie zostało to nazwane. Niestety nie wiem jak miałoby to wyglądać i działać :lol: Na wizualizacjach faktycznie są jakieś donice, na miejscu póki co ich nie widziałem.

Obrazek

luc
Posty: 671
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: luc » 21 sie 2023, 13:28

jankomuzykanto pisze:Wydaje mi się, że powinno przynosić trochę oszczędności. W budynkach są windy, garaże są przyzwoicie oświetlone, brama do garażu z napędem elektrycznym, generalnie ma co konsumować ten prąd. Pytanie jaki będzie koszt utrzymania tej instalacji w przyszłości.

Jeszcze wentylacja mechaniczna, czyli wentylatory non stop działające i zapewniające wentylację w bloku. To chyba też zużywa sporo prądu.

luc
Posty: 671
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Fotowoltaika / kolektory słoneczne na dachach bloków na osiedlu Mierzeja Wiślana w Krakowie

Postautor: luc » 21 sie 2023, 13:30

jankomuzykanto pisze:Z ciekawych rzeczy które gdzieś jeszcze się mi przewinęły w rozmowie to planowany osiedlowy ogródek-warzywniak. "Farma miejska" jak ładnie zostało to nazwane. Niestety nie wiem jak miałoby to wyglądać i działać :lol: Na wizualizacjach faktycznie są jakieś donice, na miejscu póki co ich nie widziałem.

Obrazek

No i tak to chyba wygląda w praktyce, widziałem to czasem w parkach w Krakowie. Masz takie duże donice z ziemią i każdy, kto ma ochotę, to może sobie tam coś posadzić / zasiać, a potem zbierać. Dobre też dla pokazywania dzieciakom, jak coś można zasadzić i zebrać.



Wróć do „Mierzeja Wiślana Kraków od dewelopera Instal Kraków - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość