Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Warte odwiedzenia, zobaczenia miejsca w Małopolsce, Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Grybowie, Libiążu, Brzesku, Bochni itp.
megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: megi » 19 paź 2023, 16:24

Nie wiem czy zwracacie uwagę na co dzień na to, ale jest w Krakowie sporo rzeźb w przestrzeni publicznej. Może warto zebrać krakowskie rzeźby stojące na osiedlach, skwerach i przy ulicach, a jest ich trochę, sporo zresztą też w Nowej Hucie.


megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: megi » 19 paź 2023, 16:26

Tu rzeźba Sowy na plantach w okolicach Wawelu.

Obrazek

Zdaje się, że autorem rzeźby jest krakowski rzeźbiarz Bogusław Chromy. Jak się Wam takie sowy podobają?

realista
Posty: 214
Rejestracja: 24 sty 2022, 19:18

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: realista » 19 paź 2023, 18:08

myślałem że to obcy z kosmicznego meczu
Obrazek


fredo
Posty: 164
Rejestracja: 25 sty 2016, 22:35

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: fredo » 04 mar 2024, 17:24

realista pisze:myślałem że to obcy z kosmicznego meczu

Coś w tym jest, trzeba przyznać. Choć jedną z moich ulubionych jest ta

Obrazek

To Spirala kosmiczna postawiona w tym miejscu, tj. na os. Tysiąclecia (blisko Ronda na końcu Wiślickiej) w 1974 roku, czyli pewnie wkrótce po ukończeniu osiedla, albo wraz z jego ukończeniem. Autorem rzeźby jest Antoni Hajdecki.

fredo
Posty: 164
Rejestracja: 25 sty 2016, 22:35

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: fredo » 04 mar 2024, 17:26

Na szczęście w ostatnich latach została odnowiona i dzisiaj prezentuje się całkiem dobrze, choć postument odrobinę łuszczy się z farby.

Obrazek

Ale rzeźb w Nowej Hucie i nie tylko jest więcej. Jak macie swoje ulubione, to wrzućcie zdjęcia.

megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: megi » 26 mar 2024, 10:46

A tu Bunkier Sztuki i rzeźna, która pojawiła się przed nim po remoncie, który właśnie dobiega końca.

Obrazek

Jak się Wam podoba, przyozdobi tą okolicę? Mnie się podoba forma, te postacie ciekawie wykonane.

fredo
Posty: 164
Rejestracja: 25 sty 2016, 22:35

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: fredo » 09 kwie 2024, 10:12

A takie coś widziałem ostatnio przy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie.

Obrazek

Niestety było ciemno, więc zdjęcie jest bardzo średnie, ale niezłą rzeźbę ktoś tam wystawił. Wiecie może coś więcej o tej rzeźbie? Tam będzie jakaś galeria?

megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: megi » 15 kwie 2024, 11:09

Faktycznie, ta rzeźba, to jest odrobinę straszna ale też trudno obok niej przejść obojętnie. Tam przy niej, to jakaś galeria będzie albo coś takiego?


megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: megi » 15 kwie 2024, 11:12

A tu kolejna z krakowskich rzeźb w przestrzeni publicznej, ta też jest na terenie Nowej Huty, dokładniej to w Parku Wiśniowy Sad, chyba na terenie Osiedla Kolorowego.

Obrazek

Z tego, co wiem, to jest zatytułowana jako rzeźba "Flirt wodorostów z muszlą" , ale mieszkańcy nazywają ją też Ślimak. Jej autorką jest Magdalena Jaroszyńska, a sama rzeźba chyba pochodzi z 1963 roku, więc trochę lat już ma.

megi
Posty: 739
Rejestracja: 05 maja 2015, 16:46

Re: Rzeźby na osiedlach, ulicach i skwerach w Krakowie / jakie rzeźby można zobaczyć w Krakowie i gdzie

Postautor: megi » 15 kwie 2024, 11:14

A tu jeszcze ujęcie z innej strony.

Obrazek

Pamiętam, że jeszcze nie tak dawno temu rzeźba była mocno zniszczona i wyglądała o wiele gorzej, na szczęście zdecydowano się ją odnowić i teraz znów zdobi okolicę.



Wróć do „Ciekawe miejsca w Małopolsce i Krakowie, które warto odwiedzić”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości