Dwór Potockich w Krakowie na Olszy ciekawe miejsca Kraków forum

Warte odwiedzenia, zobaczenia miejsca w Małopolsce, Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Grybowie, Libiążu, Brzesku, Bochni itp.
Nowy
Posty: 1626
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Dwór Potockich w Krakowie na Olszy ciekawe miejsca Kraków forum

Postautor: Nowy » 08 lip 2015, 22:18

Jednym z najciekawszych miejsc, na które udało mi się ostatnio natrafić w Krakowie jest zdecydowanie Dwór Potockich na Olszy zlokalizowany w okolicach ulicy Ptasiej i Pięknej :) (link do mapy można znaleźć pod zdjęciami). Co prawda jest to teren prywatny, na który teoretycznie postronne osoby nie powinny wchodzić, a gdyby jednak ktoś chciał to zrobić, to jednak warto zadbać o to, żeby tym samym nie być uciążliwym dla mieszkańców tej niezwykle ciekawej budowli otoczonej wspaniałym ogrodem, a wciąż mieszkają tam członkowie rodziny Potockich. Na tym terenie znajduje się także zakład produkcji reklam oraz jakiś budynek związany z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Niesamowite wrażenie robi wielki ogród, z równo przystrzyżonym ogromnym trawnikiem, na którym rosną rozłożyste wierzby płaczące, kasztanowce i inne drzewa. Sam dwór jest również bardzo ciekawą budowlą z centralnie umieszczoną wieżą, kolumnami i jaskółkami na dachu. Każdy jednak może to zobaczyć na zamieszczonym poniżej zdjęciu :)

Obrazek
Obrazek
Co ciekawe, część ogrodu została wpisana do ewidencji zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków jako "Ogród w Olszy". Warto też zauważyć, że bardzo duża część ogrodu obsadzona jest gęstymi leszczynami, które zatrzymują niemal całe światło, jakie normalnie powinno docierać do ziemi.

Obrazek
Obrazek

Szerokości geograficznej: 50,07831 (50° 4′ 41,93″ N)
Długość geograficzna: 19,96622 (19° 57′ 58,4″ E)
Link do Google Maps:
maps.google.com?q=50.078314,19.966221


MarcinJ
Posty: 437
Rejestracja: 29 sie 2015, 19:59

Re: Dwór Potockich w Krakowie na Olszy - ciekawe miejsca

Postautor: MarcinJ » 29 sie 2015, 21:01

Mi też udało się tam kiedyś trafić, ten dwór Potockich na Olszy robi niesamowite wrażenie. Co ciekawe, z tego co kojarzę, to mieszkają w niem potomkowie właścicieli. Generalnie, to trochę bokami trzeba tam chodzić, co by nie naruszać ich spokoju i prawa do prywatności. No i jeszcze jest tam jakiś budynek związany ze służbą zdrowia, z napisami NFZ, wie ktoś co to takiego. No i generalnie jeśli chodzi o ciekawe miejsca w Krakowie, to to jest jednym z bardziej niesamowitych i tajemniczych :)

pawel.pluska76
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2015, 13:22

Re: Dwór Potockich w Krakowie na Olszy ciekawe miejsca Kraków forum

Postautor: pawel.pluska76 » 21 sty 2016, 12:05

O! Nie wiedziałem, że mieszkają tam potomkowie właścicieli.


rencic
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2019, 14:21

Re: Dwór Potockich w Krakowie na Olszy ciekawe miejsca Kraków forum

Postautor: rencic » 02 cze 2019, 14:27

Dzisiaj tam byłam. Ogród/park piękny. Dwór wymaga remontu. Wygląda prawie na pusty. Tylko jedne schodki prowadzą do zamieszkanej części. Nie podchodziłam bliżej. Duży pies leniwie spojrzał na mnie, kosiareczki jeździły z przodu i z tyłu. Pamiętam, że kiedyś pani Potocka uprawiała pieczarki.Później chodziliśmy tam na orzechy laskowe. Właziliśmy na stare drzewa, które rosną obok budynku.

kama
Posty: 88
Rejestracja: 07 mar 2016, 0:48

Re: Dwór Potockich w Krakowie na Olszy ciekawe miejsca Kraków forum

Postautor: kama » 08 mar 2023, 12:48

Bardzo ciekawe miejsce, byłoby super, gdyby to kiedyś zostało perłą tej okolicy, bo to piękne miejsce. Gdzieś kiedyś udało mi się trafić na jakiś wywiad z mieszkańcami, było tam coś o tym, że bardzo łakomym okiem patrzą na ten teren deweloperzy. Nic dziwnego, bo lokalizacja niezła, choć blisko linii kolejowej.

bobo
Posty: 129
Rejestracja: 26 maja 2016, 17:54

Re: Dwór Potockich w Krakowie na Olszy ciekawe miejsca Kraków forum

Postautor: bobo » 04 wrz 2023, 11:50

Był ktoś ostatnio w tej okolicy, coś się tam zadziało, może jakiś remont? Czy nadal wygląda to tak, jak na tych zdjęciach z 2015 roku?



Wróć do „Ciekawe miejsca w Małopolsce i Krakowie, które warto odwiedzić”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości