Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Budowy nowych mieszkań i domów w Krakowie i innych miastach - zdjęcia, relacje, nowe informacje, ceny mieszkań.
aaa2
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2018, 17:54

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: aaa2 » 01 lis 2018, 23:02

mantel1 pisze:Myślę o zakupie mieszkania w bloku 9 ale przeraża mnie trochę kwestia hałasu od Bora-Komorowskiego. Jakby ktoś z mieszkańców mógłby się podzielić wrażeniami dotyczącymi hałasu.

W blokach dalszych tez slychac droge. Kwestia przyzwyczajenia i wrazliwosci. W pierwszym szeregu bedzie gorzej z pewnoscia.


Marta oleby
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2018, 21:55

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: Marta oleby » 03 lis 2018, 22:02

Kupującym mieszkania radziłbym się dwa razy zastanowić. Akopol twierdzi że elitarne osiedle firmuje je politechnika Krakowska ale gdy pojawił się problem gruntów i ich własności Politechnika się od firmy odcina
Po 10 latach dowiadujemy się że firma Akopol zagospodarowala ziemię nie należąca do niej po czym dopiero w 2014 roku ja kupiła. Ile jeszcze jest takich działek na osiedlu tego nikt nie wie!? Czy bloki sa wybudowane na dzialkach ktore sa wlasnoscia Akopolu to jest wielka tajemnica.

Obiecywanki słowne to jedyna zaleta dewelopera.

Mieszkam na osiedlu 8 lat i szczerze odradzam stres i nerwy ciągle bo nowe rzeczy wyskakuje jak króliki z kapelusza.

luc
Posty: 633
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: luc » 04 lis 2018, 1:05

Mam wrażenie, że podniosło się wielkie larum w sprawie tego osiedla, bo okazało się, że nie będzie na nim darmowych miejsc postojowych, a deweloper Akopol ma zamiar je sprzedać mieszkańcom. Miał ktoś na piśmie to, że będą to parkingi ogólnodostępne? To zawsze jest przykra sprawa, jak zabiera się coś, co do tej pory było darmowe, ale ogólnie deweloperzy działają w taki sposób, że mają zarabiać.

krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24122477,os-akademickie-chcesz-parkowac-musisz-wykupic-miejsca-postojowe.html

Ciekawe, jakie ceny uzyska Akopol podczas tego przetargu, skoro mają one startować od 9 000 zł, dobije do tego, za ile Budimex sprzedawał miejsca postojowe w budowanych przez siebie osiedlach po drugiej stronie ulicy?


Jaro
Posty: 22
Rejestracja: 25 paź 2018, 13:43

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: Jaro » 05 lis 2018, 10:38

W bloku 6 słychać hałas z Bora-Komorowskiego.
Trochę lepiej jest gdy są liście na drzewach, ale karetki czy nawet motory i ciężarówki dobrze słychać. Nie oszukujmy się. Drzewka przy drodze są dzikie i rosną jak chcą, bo nikt się tymi chaszczami nie zajmuje a ulica dojazdowa do os. Oświecenia jest położona wyżej i nic jej nie zasłoni skutecznie. Wyobraź sobie: jesteś mieszkańcem. Wstajesz rano, wychodzisz z klatki i widzisz mur z siatką. Patrzysz przez okno i masz krajobraz "postindustrialny". Cześć drzew wykarczowano przy okazji budowy bloku 9 i nie wierzę, aby Akopol ten teren jakoś rekultywował czy coś posadził. Po pierwsze "Kasa Misiu!" a po drugie Akopol nie jest właścicielem tego terenu (tak tłumaczył na zebraniu nienaprawienie zniszczonej ścieżki do przystanku). Teraz są tam jakieś hałdy ziemi, odpadów budowlanych i płyt betonowych i wielkie błoto po każdym deszczyku. A może trzymają to na plenery do: "Mad Max: w drodze na przystanek"? Opowieść o policjancie, który potrzebuje z małym dzieckiem dostać się na przystanek krocząc przez zaśmieconą ziemię niczyją a w krzakach i za hałdami czają się pijacy i inni chętni do nawiązania "bardziej osobistej relacji"?
Scenariusz: Akopol;
W roli policjanta Mel Gibson (ew. w zastępstwie: Prezes Akopolu).
Może zrobimy zrzutkę???
Wg mnie kupno mieszkania w bloku 9 to kupno hałasu (blok jest może 50 metrów od drogi) ale bez normalnego dojścia do tej ulicy (i przystanku) tak krótką trasą.
Pozdrawiam

aaa2
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2018, 17:54

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: aaa2 » 05 lis 2018, 21:21

luc pisze:Mam wrażenie, że podniosło się wielkie larum w sprawie tego osiedla, bo okazało się, że nie będzie na nim darmowych miejsc postojowych, a deweloper Akopol ma zamiar je sprzedać mieszkańcom. Miał ktoś na piśmie to, że będą to parkingi ogólnodostępne? To zawsze jest przykra sprawa, jak zabiera się coś, co do tej pory było darmowe, ale ogólnie deweloperzy działają w taki sposób, że mają zarabiać.

krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24122477,os-akademickie-chcesz-parkowac-musisz-wykupic-miejsca-postojowe.html

Ciekawe, jakie ceny uzyska Akopol podczas tego przetargu, skoro mają one startować od 9 000 zł, dobije do tego, za ile Budimex sprzedawał miejsca postojowe w budowanych przez siebie osiedlach po drugiej stronie ulicy?

Tu się mylisz. W momencie budowy ta droga była miejska co gwarantowało, że miejsca będa publiczne. Podejrzewam, że przez niedopatrzenie urzędników sprzedano/przekazano drogę PK (w roku 2014) nie zwracając uwagi, że jest ona niezbędna do zapewniania dostępu do nieruchomości przy niej takich jak garaże. Nie zdziwię się jak jakiś smród z tego wyjdzie.

Ta spółka jest taka niezależna, że ciekawe kto tam Zarząd wybiera. Nie mówcie mi, że Politechnika Krakowska nie ma w tym udziału. Ręka rękę myje a AKOPOL to parawan.

Jaro
Posty: 22
Rejestracja: 25 paź 2018, 13:43

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: Jaro » 09 lis 2018, 13:23

luc pisze:Mam wrażenie, że podniosło się wielkie larum w sprawie tego osiedla, bo okazało się, że nie będzie na nim darmowych miejsc postojowych, a deweloper Akopol ma zamiar je sprzedać mieszkańcom.

I właśnie w tym jest problem. Wielu ludzi (m.in. ja) kupowało lokale w blokach nie dlatego, że były tanie (bo nie były), że były super wykonane (bo nie były), że w cichym miejscu (bo nie jest), że "elytarne" (bo nie było). Kupowali, ponieważ nie było przypisanych miejsc na parkingu. Bezpłatność i ogólnodostępność miejsc była omawiana przez nich (i mnie również) z Prezesem Akopolu przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów. Bez tego warunku nie braliby (ja nie brałbym) w ogóle tej lokalizacji pod uwagę.
Problem się pojawił teraz, gdy kilku innych "kreatywnych" deweloperów przetarło szlaki. Ale ludzie mieszkają już tam KILKANAŚCIE lat! Co do zapisów w dokumentach, to właśnie wychodzą różne "dziwne zapisy" i "dziwne zmiany" w zapisach. Myślę, że jeśli zostanie założona sprawa sądowa, to wiele osób z Akopolu, z Politechniki Krakowskiej i urzędników Majchrowskiego będzie musiało głębiej "wejrzeć w swoje sumienie" i publicznie się "zaprezentować". Przecież już teraz wiadomo (krakowski sąd to stwierdził), że nie wszystkie bloki zostały wybudowane niezgodnie z prawem. Ich budowa nie powinna była się rozpocząć!
Przedstawiciele Akopolu prezentowali swoja ofertę chodząc po uczelniach i wszędzie było "mnóstwo mówienia" o "renomie Politechniki Krakowskiej". Pytasz się jaka jest "renoma Politechniki Krakowskiej"? Zapytaj się raczej: Kto jest właścicielem Akopolu i czerpie zyski?
Renoma właśnie wychodzi na wierzch...

mac_kow
Posty: 737
Rejestracja: 03 wrz 2018, 23:21

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: mac_kow » 10 lis 2018, 9:45

Jaro pisze:I właśnie w tym jest problem. Wielu ludzi (m.in. ja) kupowało lokale w blokach nie dlatego, że były tanie (bo nie były), że były super wykonane (bo nie były), że w cichym miejscu (bo nie jest), że "elytarne" (bo nie było). Kupowali, ponieważ nie było przypisanych miejsc na parkingu.

Oczywiście rozumiem Waszą sytuację- zmiana reguł w trakcie gry jest niedopuszczalna, niezależnie od warunków formalnych. Nie wczytywałem się nawet w to, jakie były i czy gwarancję tych miejsc mieliście na piśmie czy nie.

Ale- możesz mi, z ciekawości, wyjaśnić sens takiego rozumowania? Kupiłeś mieszkanie, bo "były ogólnodostępne miejsca"? Czyli świadomie, nabywając nowy lokal za niemało, szukałeś sytuacji identycznej jak na starszych, gierkowskich osiedlach?

Nawet te kilka lat temu podejście już chyba się zmieniło i raczej każdy unikał mieszkań, gdzie nie było opcji wykupienia ewidentnie swojego miejsca, naziemnego lub podziemnego.

kwk
Posty: 382
Rejestracja: 31 sty 2018, 22:04

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: kwk » 10 lis 2018, 17:40

mac_kow pisze:Ale- możesz mi, z ciekawości, wyjaśnić sens takiego rozumowania? Kupiłeś mieszkanie, bo "były ogólnodostępne miejsca"? Czyli świadomie, nabywając nowy lokal za niemało, szukałeś sytuacji identycznej jak na starszych, gierkowskich osiedlach?
Nawet te kilka lat temu podejście już chyba się zmieniło i raczej każdy unikał mieszkań, gdzie nie było opcji wykupienia ewidentnie swojego miejsca, naziemnego lub podziemnego.

Ja też wolałbym aby projektowane osiedla były bez przydzielonych miejsc, natomiast z dostateczną liczbą miejsc. To co teraz sie dzieje to efekt, że stara się wycisnąć maksymalną liczbę PUM, a nie sensownie zaprojektować coś dla ludzi. Dokładając kwestie takie jak dojazd służb czy chociażby kwestie rodzina/znajomi, goście czy kurier/dostawa. Jedyny plus - część samochodów trafia pod ziemię.


mac_kow
Posty: 737
Rejestracja: 03 wrz 2018, 23:21

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: mac_kow » 11 lis 2018, 8:40

kwk pisze:Ja też wolałbym aby projektowane osiedla były bez przydzielonych miejsc, natomiast z dostateczną liczbą miejsc. To co teraz sie dzieje to efekt, że stara się wycisnąć maksymalną liczbę PUM, a nie sensownie zaprojektować coś dla ludzi.

Pytanie za... 30-40 tysięcy złotych ;) to to, jak zdefiniować tę "dostateczną liczbę" i kto faktycznie poniesie koszt budowy parkingów na no nie wiem, kilkaset samochodów?

Projektując zespół budynków mieszkalnych- bo nie zawsze da się każdą inwestycję nazwać szumnie "osiedlem"- rozwiązań perfekcyjnych nie ma, ale znacznie łatwiej jest dobrać optimum, jeśli jest ono wycenione.
Chociaż i wygibasy się zdarzają, albo typu MwM, gdzie zakup miejsca jest obowiązkowy, albo z drugiej strony Atal Residence, gdzie dla mniejszych mieszkań miejsc parkingowych brak ;)

Słusznie też zauważasz, że samochody muszą trafiać pod ziemię, bo kilkaset miejsc naziemnych to ogromne marnotrawstwo gruntu, na które nikogo nie stać.

Co do kwestii praktycznych- kurierzy, goście, dostawcy- to w cywilizowanych społecznościach, do jakich Polska się póki co nie zalicza, (z całym szacunkiem do Naszego kraju, zwłaszcza w jego 100-lecie), problem rozwiązuje się doskonale... odpowiednim znakiem.
Bo zarówno kierowcy bardziej się szanują, mają mózg i umieją się odspawać od fotela, jak i służby bywają skuteczniejsze ;) -mówię to jako zdeklarowany samochodziarz, również samochodziarz z konieczności (vide mieszkanie "pod Krakowem", tam, gdzie "cisza i spokój").

I nie ma tak naprawdę na to innego sposobu- zbudowanie olbrzymiego parkingu z "dostateczną liczbą" prędzej czy później i tak spowoduje jego zatkanie.

Jaro
Posty: 22
Rejestracja: 25 paź 2018, 13:43

Re: Osiedle Akademickie Kraków od Akopol - opinie i forum inwestycji

Postautor: Jaro » 11 lis 2018, 19:03

Dokładnie szukałem takiego starego gierkowskiego rozwiązania.
Ale- możesz mi, z ciekawości, wyjaśnić sens takiego rozumowania? Kupiłeś mieszkanie, bo "były ogólnodostępne miejsca"? Czyli świadomie, nabywając nowy lokal za niemało, szukałeś sytuacji identycznej jak na starszych, gierkowskich osiedlach?

Mam jeden samochód i małe dziecko. Zastanawiałem się rozważając garaż (przykładowe pytania):
  • Czy miejsce droższe 4-6 razy niż mój samochód jest dla mnie ważne?
  • Czy w garażu będę mógł otworzyć drzwi po obu stronach, żeby włożyć fotelik z dzieckiem (w przyszłości posadzić dziecko w foteliku) i przypiąć pasami?
  • Czy na prawdę będę przechodził do samochodu przez piwnice i otwierał i zamykał po kolei zamki w 4 drzwiach (obecnie wszyscy sąsiedzi i tak chodzą "przez pole")?
  • Czy mam duże problemy z odmiataniem samochodu?
I wtedy decydujesz się: garaż albo chmurka. Ale tu nie chodziło o mój samochód. Chodzi o "zaprzyjaźnione" samochody. Przyjeżdża do opieki nad dzieckiem babcia/ciocia i co wtedy ma zrobić?
  • Jeśli mieszkam przy gierkowskim garażu to po prostu staje na wolnym miejscu i idzie do klatki. Po paru minutach ja wychodzę, wsiadam do samochodu i jadę do pracy. Na jak długo potrzebowałem dwa miejsca? Wystarczy 5-10 minut.
  • A jeśli wszystkie miejsca są wykupione? Wtedy mój gość staje gdzieś "na zakazie" i idzie do klatki. Potem ja schodzę na dół, wyjeżdżam swoim samochodem z wykupionego miejsca staję "na innym zakazie", wjeżdżam samochodem gościa na moje miejsce, potem idę na górę i oddaję kluczyki i znowu jazda na dół. Kto się pisze na takie rozwiązanie nawet jeśli jest winda?
To byłoby rytualne niemal codzienne działanie. A co zrobisz przy imprezach okazjonalnych? Urodziny, święta? Tylko błagam nie piszcie, że "nie muszą się wozić samochodami"... Raz ja wyjeżdżam i zostawiam miejsce wolne dla "cudzych gości", czasem ktoś inny jedzie do rodziny i "nam" zostawia miejsce wolne. Dlatego wybierałem wersję gierkowską. Jak pisałem wcześniej oferta Akopolu nie była najtańsza i bez problemu mógłbym w zbliżónej (a nawet niższej) cenie znaleźć porównywalny lokal z wykupionym miejscem parkingowym. Ale tu nie chodziło o cenę, ale model parkowania. Dlatego dopłaciłem i wybrałem Akopol...
Ostatnio zmieniony 11 lis 2018, 21:45 przez Jaro, łącznie zmieniany 3 razy.



Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości