Monitoring w bloku. Argumenty za i przeciw? Jaki polecacie? - Ostatnia (od Budopol)

Forum mieszkańców osiedla Ostatnia 1E/F/G w Krakowie, które wybudował deweloper Budopol.
mark
Posty: 13
Rejestracja: 15 lis 2016, 21:24

Monitoring w bloku. Argumenty za i przeciw? Jaki polecacie? - Ostatnia (od Budopol)

Postautor: mark » 16 wrz 2020, 7:56

Monitoring. Argumenty za i przeciw? Jaki polecacie? 


budexon
Posty: 5
Rejestracja: 16 wrz 2020, 9:57

Re: Monitoring w bloku. Argumenty za i przeciw? Jaki polecacie? - Ostatnia (od Budopol)

Postautor: budexon » 16 wrz 2020, 10:14

mark pisze:Monitoring. Argumenty za i przeciw? Jaki polecacie? 

Jeżeli o mnie chodzi, to radziłbym to dobrze policzyć, ile będzie kosztował montaż, a ile później utrzymanie i czy coś nam to faktycznie realnie da. Sporo się widzi akcji, nawet w Krakowie, gdzie wchodzi złodziej w czapeczce (teraz to prawie każdy może chodzić w masce i nie budzi to niczyjego zdziwienia). Kradnie i pomimo tego, że jest nagranie, to nie da się dojść do tego, kto to był. Nie wiem czy przypadkiem gdyby policzyć koszty, to nie taniej wyszłoby dobre ubezpieczenie i do tego koszty remontów.

mark
Posty: 13
Rejestracja: 15 lis 2016, 21:24

Re: Monitoring w bloku. Argumenty za i przeciw? Jaki polecacie? - Ostatnia (od Budopol)

Postautor: mark » 16 wrz 2020, 21:59

Zaproponowany przez zarządcę miał kosztować ok 200 zł instalacja i ok 10 zł miesięcznie za lokal. Nie było żadnych innych szczegółów. Zgadzam się, że w dobie maseczek monitoring traci na znaczeniu.


Matthias
Posty: 2
Rejestracja: 21 wrz 2020, 14:15

Re: Monitoring w bloku. Argumenty za i przeciw? Jaki polecacie? - Ostatnia (od Budopol)

Postautor: Matthias » 21 wrz 2020, 15:46

Generalnie jestem za. Mieszkałem wcześniej ponad 4 lata na Ostatniej 2H i miałem dwa incydenty, gdzie zapis z monitoringu mógł się przydać, choć na 2H są chyba tylko 3-4 kamery. Raz teściowej oszuści zabrali z domu 3000 zł, nagrali się pięknie wraz z autem, niestety nieudolność policji nie doprowadziła do ich schwytania. Drugi raz wybito mi szybę boczną w aucie. Kamera objęła miejsce zdarzenia. Niestety oglądanie 8-godzinnego filmu z autem w półmroku przekroczyło mój poziom cierpliwości i odpuściłem. Szyba tylko 150 zł. Gdyby strata była większa, pewnie bym obejrzał te 8 godzin. Ale nie wiemy, co się jeszcze wydarzy. Gdy kiedyś stanie się coś poważniejszego, będą wielkie żale, że nie było monitoringu. Owszem, koszt 210 zł za montaż i 11 zł miesięcznie wydaje się dużo. O ile jednorazową opłatę łatwiej łyknąć, to tych 11 zł miesięcznie wolałoby się nie płacić. Zasadniczo byłbym za jakimś rozwiązaniem niskobudżetowym i bardziej pasywnym. Nie wierzę, że patrol Kobry 6 podjazdów w miesiącu może cokolwiek zmienić w bezpieczeństwie. Rozmawiałem o tym z administratorem. Okazało się, że mieli też kilka innych, tańszych ofert, każda miała jednak jakieś minusy, np. dodatkowy koszt każdorazowo, gdy konieczne będzie udostępnienie nagrania monitoringu. Oferta Kobry: ponad 21 tys. brutto jednorazowo. Inne oferty: prawie 20, tys., 19 tys., 18, 17, 16, najtańsza 12 tys. Mam je wydrukowane u siebie. Nie pamiętam minusów najtańszego rozwiązania, ale pamiętam, że minusy są poważne. Administrator dość słabo to wszystko przedstawił, ale faktycznie była analiza kilku ofert i administrator ma pojęcie o monitoringu. Monitoring Kobry jest już w blokach bodajże F i G i po jego zamontowaniu skończyły się ponoć włamania do piwnic. Ponadto, w naszej wspólnocie 1E już jest od zeszłego roku jakaś 3-osobowa komisja, która analizowała sprawę monitoringu, był też robiony wstępny obchód z administratorem i wstępne wyznaczanie miejsc montażu kamer. Jako że mam ostatnio więcej czasu, zgłosiłem się na ochotnika, żeby dołączyć do owej komisji, gdy przyjdzie czas kolejnych decyzji. Administrator powiedział mi ponadto, że zagłosowanie za monitoringiem nie oznacza konieczności wzięcia oferty Kobry. Oferta ta wyznacza górny pułap kosztów. Tzn., że jeśli uchwała przejdzie, to ostateczną decyzję podejmie komisja z administratorem. Oferta może być zmieniona, ale nie na droższą. Reasumując. Administrator słabo to wszystko przedstawił, ale pojęcie o monitoringu ma i pewne analizy już były. Osobiście uważam, że warto poszukać jeszcze tańszej opcji, ale ostatecznie zagłosowałem "za" zgodnie z moim przekonaniem, że lepszy monitoring jakikolwiek niż żaden. Aha. I uważam, że nie należy patrzeć przez pryzmat maseczek. Dziś są, nieobowiązkowe, kiedyś znów ich nie będzie. Pandemia jest czasowa, monitoring jest na lata. Poza tym twarz to nie jedyny element identyfikacji. Monitoring częściowo w czasie rzeczywistym pozwala na prewencyjne wyłapanie jakichś tam incydentów niezależnie od tego, czy widać czyjąś twarz czy nie.



Wróć do „Ostatnia 1E/F/G od Budopol - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość