Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie / Czyżynach - budowa / zdjęcia / forum

Informacje o nowych biurowcach, budynkach użyteczności publicznych, hotelach, parkach oraz obiektach przemysłowych w Krakowie infrastrukturze i jej remontach oraz planach rozwoju.
fero
Posty: 54
Rejestracja: 31 sty 2017, 23:02

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie / Czyżynach - budowa / zdjęcia / forum

Postautor: fero » 29 paź 2017, 21:00

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce powstanie w naszym mieście nowa inwestycja publiczna - Małopolskie Centrum Nauki Kraków, czyli chyba coś na kształt Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest jedną z wizytówek stolicy : ) Chyba podoba idea będzie przyświecała także powstaniu podobnej placówki w Krakowie. Miałaby ona powstać na terenie nieczynnego już lotniska w Czyżynach, mniej więcej za Osiedlem Akademickim, w sąsiedztwie ulicy Bora Komorowskiego, czyli mniej więcej na granicy Nowej Huty i Krakowa. Ta dzielnica ostatnio w ogóle sporo zyskuje, bo jakiś czas temu powstała tam Kraków Arena, ma powstać oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w zabytkowym hangarze przy Stella-Sawickiego - to miejsce robi się coraz bardziej atrakcyjne. Nic dziwnego w tym, że także sporo budownictwa mieszkaniowego powstaje w tych okolicach : )


Nowy
Posty: 523
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Re: Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie / Czyżynach - budowa / zdjęcia / forum

Postautor: Nowy » 30 paź 2017, 21:28

Zdaje się, że jest już rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Małopolskiego Centrum Nauki i zgłosiło się ok. 100 biur projektowych, które mają pomysł na to, jak ta inwestycja miałaby wyglądać : ) Miejmy nadzieję, że projekt będzie uwzględniał to, że obok znajduje się lotnisko, zasadniczo nieczynne, ale używane wciąż na przykład podczas Małopolskich Pikników Lotniczych. Mam nadzieję, że będzie to kolejna atrakcja Krakowa, którą będziemy się mogli chwalić, ja trzymam kciuki : ) Ktoś wie coś więcej, może ma jakieś informacje i podzieli się na forum?

slawek
Posty: 533
Rejestracja: 09 lut 2017, 0:15

Re: Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie / Czyżynach - budowa / zdjęcia / forum

Postautor: slawek » 18 lut 2018, 13:24

Rozstrzygnięto konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie, więc wiemy już jak najprawdopodobniej będzie wyglądała ta nowa inwestycja w Czyżynach, która może stać się kolejną atrakcją okolicy, bok pasa startowego dawnego lotniska, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Parku Lotników Polskich i znajdującej się w nim Tauron Areny, czy powstającej w zabytkowym hangarze filii Muzeum Inżynierii Miejskiej : )

Obrazek

Bryła budynku, którym można zobaczyć na wizualizacji jest bardzo prosta, oby tylko finalnie nie okazała się nudna. Ciekawi też to, jak będzie zagospodarowany teren wokół MCN, bo działka na której ma powstać obiekt, to aż 4 hektary, więc przydałoby się, żeby wokół budynku powstałą dobrze urządzona zieleń, jakaś mała architektura, może po części coś, jak ogród doświadczeń.


iti
Posty: 470
Rejestracja: 30 wrz 2015, 23:47

Re: Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie / Czyżynach - budowa / zdjęcia / forum

Postautor: iti » 06 mar 2018, 10:00

A tak też mogło wyglądać Małopolskie Centrum Nauki : ) Trzeba przyznać, że projekt też był całkiem ciekawy i mogło się podobać : )

Obrazek
Wizualizacja: Horizone Studio Darasz, Kisielewski, Strzeński Sp.J.

Co projekt, to dobry, trzeba przyznać, jurorzy mieli chyba ciężkie zadanie, żeby wybrać ostateczną koncepcję.

slawek
Posty: 533
Rejestracja: 09 lut 2017, 0:15

Re: Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie / Czyżynach - budowa / zdjęcia / forum

Postautor: slawek » 25 maja 2020, 0:29

Jeszcze jedna wizualizacja Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie, wygląda na to, że budynek całkiem dobrze wpisze się w okolicę, na pewno na plus to, że będzie miał zielony dach, na którym znajdzie się ogród. To jednak znacznie zmniejszy ubytek powierzchni zielonej przy lotnisku. Wiadomo już też w jakich pracowaniach i na jakich wystawach dzieci będą mogły rozwijać zainteresowania naukowe:

 • wystawa stała o człowieku z interaktywnymi eksponatami do samodzielnego eksperymentowania (ekspozycja będzie podzielona na 5 części tematycznych) – to przynajmniej kilka godzin doświadczeń i zabawy z nauką w tle,
 • laboratorium chemiczne,
 • laboratorium fizyczne,
 • laboratorium biologiczne z dostępem do szklarni,
 • laboratorium z zapleczem kuchennym,
 • pracownia robotyczna z dostępem do drukarek 3D, wycinarek laserowych itp.,
 • pracownia do prowadzenia zajęć technicznych,
 • dziecięca akademia rozwoju młodszych dzieci,
 • strefy emocji,
 • sala konferencyjna, która wykorzystywana będzie m.in. na potrzeby pokazów popularnonaukowych,
 • wystawy czasowe


Zapowiada się całkiem nieźle, dobra inicjatywa, żeby dzieci interesować już w młodym wieku naukami ścisłymi, może dzięki temu w przyszłości będziemy mieli więcej lekarzy i inżynierów. W ogóle w tej okolicy będzie to całkiem pasowało do Muzeum Lotnictwa Polskiego, Ogrodu Doświadczeń czy powstającego w zabytkowym hangarze Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Obrazek
Wizualizacje: Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Zdaje się, że są osoby, które sprzeciwiają się budowie dojazdu do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, który najpewniej będzie prowadził od ul. Stella-Sawickiego. Miejmy nadzieję, że uda się ograniczyć maksymalnie ingerencję drogi w zielone tereny przy pasie startowym. Niemniej taka droga ma też swoje zalety, może wreszcie uda się połączyć normalnie ul. Życzkowskiego ze Stella-Sawickiego i wprowadzić na tą pierwszą ulicę komunikacje publiczną. Przydałaby się również droga, która umożliwiałaby dojście do pasa od strony wschodniej, bo teraz tam takiej nie ma, choć ona równie dobrze mogłaby być bez ruchu samochodowego. Ciekawe, jak finalnie będzie tu wyglądał projekt i kiedy go poznamy.

pozdro
Posty: 1740
Rejestracja: 08 mar 2016, 17:33

Re: Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie / Czyżynach - budowa / zdjęcia / forum

Postautor: pozdro » 29 maja 2020, 0:15

Zawsze moga w innym miejscu zbudowac. Pas startowy powinien byc chroniony. Moim zdaniem koncept z adaptacja plazy jest nie glupo. Lotnisko w czyzynach warto zachowac w zielonej postaciWróć do „Nowe biurowce, hotele, obiekty publiczne, przemysłowe i infrastruktura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości