Akt notarialny przrniesienia własności / projekty aktów przeniesienia włascności - Viasta Kraków

Forum przeznaczone dla osób, które już kupiły lub chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie w inwestycji Vista za którą odpowiada deweloper Lokum. Zapraszamy do wymiany informacji i opinii.
Ela
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2018, 9:42

Akt notarialny przrniesienia własności / projekty aktów przeniesienia włascności - Viasta Kraków

Postautor: Ela » 02 mar 2019, 12:01

Witam czy ktoś już zapoznał się z projektem aktu przeniesienia własności to co o nim sądzi?


ataman
Posty: 18
Rejestracja: 15 lip 2018, 15:40

Re: Akt notarialny przrniesienia własności / projekty aktów przeniesienia włascności - Viasta Kraków

Postautor: ataman » 03 mar 2019, 15:45

Ela pisze:Witam czy ktoś już zapoznał się z projektem aktu przeniesienia własności to co o nim sądzi?

A co budzi Twoje wątpliwości w akcie notarialnym? Wydawało mi się, że wszystko jest w nim w porządku.

karavski
Posty: 1
Rejestracja: 05 mar 2019, 23:17

Re: Akt notarialny przrniesienia własności / projekty aktów przeniesienia włascności - Viasta Kraków

Postautor: karavski » 05 mar 2019, 23:21

No jest całkiem sporo zapisów, które wzbudzają wątpliwości, zebrałem te które pojawiły się na grupie na f B:


- strona 28, XI, pkt 5. - daje ten punkt deweloperowi pełnomocnictwo do dysponowania naszym prawem głosu w praktycznie dowolnym zakresie(możliwość przegłosowania wszystkich uchwał o charakterze budowlanym) – zdecydowanie trzeba usunąć ten zapis lub zmienić jego brzmienie : np. poprzez usunięcie frazy „w szczególności” lub zastąpienie jej słowami takimi jak na np. „wyłącznie w zakresie niezbędnym do" , na sąsiedniej inwestycji Siesta sporo ludzi zmieniało ten zapis

- strona 31, XI, pkt 16. w przypadku zbycia mieszkania trzeba uzyskać od następcy na rzecz Dewelopera tych samych pełnomocnictw które są w akcie, tymczasem UOKiK wpisał takie oświadczenie do rejestru klauzul niedozwolonych, link: https://www.rejestr.uokik.gov.pl/wyszuk ... 19#details
więc ten punkt do usunięcia, w ogóle dziwne że Pani notariusz pozwoliła umieścić klauzulę która jest zabroniona przez Urząd

- wszystkie pełnomocnictwa mają być udzielone nieodwołalnie dla Dewelopera; myślę że ograniczenie ich do max 10 lat i tak wydaje się być zbyt hojne

- strona 22, IX pkt 4. - deweloper chce pełnomocnictwo do wydzielania z części wspólnej i oddania dowolnej takiej części jakiemuś nabywcy do wyłącznego korzystania oraz zrzeczenia się jakichkolwiek roszczeń na rzecz tego nabywcy tj. teoretycznie może wydzielić plac zabaw do wyłącznego korzystania konkretnemu lokalowi lub dowolny obszar elewacji/ogrodzenia na reklame, za który nabywca nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów na rzecz Wspólnoty.
Powinno być ograniczenie, że wydzielenie do wyłącznego korzystania jest ograniczone tylko do ogródków / miejsc postojowych /tarasów/ balkonów.

- oświadczenia o pełnomocnictwie powinny być wydzielone do osobnego dokumentu, a nie znajdować się w akcie notarialnym co też już wnosił wspomniany wcześniej UOKiK:
nieuczciwepraktykirynkowe.pl/?p=834
cytat z artykułu: „W tym zakresie jednym z postulatów Raportu było wyodrębnienie tego typu oświadczeń z treści wzorca „tak aby konsument mógł złożyć odrębny podpis pod udzielanym przez siebie deweloperowi pełnomocnictwem„.  ”


To tylko niektóre z wątpliwości, jakie są po przeanalizowaniu projektu w większości zebrane z grupy na f B – tam więcej informacji.

Każdy myśle rozumie że deweloper chce zabezpieczyć się przed prowadzeniem dalszych etapów inwestycji, jednakże zakres pełnomocnictw które wpisane są w projekt wydają się zdecydowanie być za daleko idące.
W naszym wspólnym interesie jest negocjowanie zapisów z Aktu.


Xaron
Posty: 41
Rejestracja: 09 sty 2018, 20:12

Re: Akt notarialny przrniesienia własności / projekty aktów przeniesienia włascności - Viasta Kraków

Postautor: Xaron » 07 mar 2019, 11:29

Widzę że 'Lokum' w lokalizacji Vista poszedł o jeden krok dalej w stosunku do lokalizacji 'Siesta'
U nas pełnomocnictwo było w oddzielnym dokumencie oraz nie było wymagań w przypadku sprzedaży lokalu do uzyskania na rzecz dewelopera pełnomocnictwa o kupującego.
Ale zastrzeżenia mieliśmy prawie identyczne co @karavski

muka
Posty: 25
Rejestracja: 23 sie 2018, 15:52

Re: Akt notarialny przrniesienia własności / projekty aktów przeniesienia włascności - Viasta Kraków

Postautor: muka » 15 mar 2019, 13:07

ataman pisze:A co budzi Twoje wątpliwości w akcie notarialnym? Wydawało mi się, że wszystko jest w nim w porządku.

Nic a nic nie było dla Ciebie niepokojące? Znaczy wiem, póki człowiek nie zacznie czytać przepisów, ustaw w tym temacie, to nawet nie będzie wiedział, że tam jest coś nie tak. A jest masa.
Naprawdę warto poczytać raport z uokik dla kosumentów o rynku deweloperskim z 2014, jest tam analiza umówWróć do „Vista Kraków od Lokum - forum mieszkańców osiedla”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość