Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
Mar G
Posty: 3643
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: Mar G » 16 gru 2024, 21:48

Pepeg pisze:Ceny żywności, surowców, energi, usług, materiałów budowlanych idą cały czas do góry, wynagrodzenia będą gonić te rosnące ceny, tylko mieszkania będą spadać, według naczelnych analityków tego forum nawet 20% w przyszłym roku :lol:


Hehe, pocieszny facet.

Zarobki pędzą jak szalone , zwłaszcza w budżetówce (+5 pp w budżecie 2025), nie mówiąc o IT.

https://android.com.pl/finanse/859153-s ... w-it-a-hr/

Energia na rynku hurtowym spada kolejny kwartał z rzędu

Materiały budowlane jak szalone
https://www.dlahandlu.pl/raporty-i-anal ... 49261.html

Co słowo to bzdura.... Odziedziczył po ideologicznym guru tę przypadłość ? - tzw.zjawisko Pb po 5.19


NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 17 gru 2024, 7:30

Ceny energii idą do góry tylko z perspektywy konsumentów, co jest zasługą tego jak mrożenie tych cen zostało pomyślane. Hurtowe ceny energii są już (nieznacznie) niższe od tego co płacą konsumenci i ma dojść do wymuszenia uchwalenia nowych taryf przez operatorów, zapewne będzie to także zrobione w ramach kampanii wyborczej.

Jedyny proces inflacyjny który jeszcze rzeczywiście pozostał w gospodarce naszej jak i państw zachodnich, to inflacja usług. Tutaj niestety ani w Polsce, ani w USA, anie EU, nie widać tego by wzrost cen spowalniał. Cała reszta wygląda na opanowaną:
- surowce,
- energia,
- środki trwałe,
- wynagrodzenia, aczkolwiek w Polsce ciągle rosną bardzo szybko, to jednak dynamika idzie już wyraźnie w dół (prognoza : 9%, 6%, 3% na kolejne lata)
- żywność, wydarzenia jednorazowe które obecnie windują ceny masła i kakao pomijajmy, bo są zapewne przejściowe

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 17 gru 2024, 16:32

w PKO BP to dopiero są optymiści, obstawiają inflację w celu do końca 2025 roku :lol:

PKO BP: Inflacja CPI powróci poniżej granicy celu 3,5% r/r przed końcem 2025 r.

Warszawa, 17.12.2024 (ISBnews) - Inflacja konsumencka CPI powróci poniżej górnej granicy celu inflacyjnego banku centralnego (3,5% r/r) przed końcem 2025 r., prognozuje PKO Bank Polski. Według ekonomistów banku, ujemna luka popytowa i ostre hamowanie jednostkowych kosztów pracy w kraju oraz dezinflacja i obniżki stóp na świecie wskazują, że "polityka pieniężna w Polsce bez obniżek stóp NBP stanie się nadmiernie restrykcyjna".

Ekonomiści oczekują, że w II połowie 2025 r. inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) zacznie ponownie spadać i sięgnie ok. 3,5% r/r na koniec roku.

"Prognozujemy, że inflacja CPI powróci poniżej granicy 3,5% r/r przed końcem 2025. Chociaż w pierwszych miesiącach przyszłego roku wzrost cen przyspieszy, to nawet w scenariuszu odmrożenia cen energii inflacja CPI na koniec przyszłego roku będzie wyraźnie niższa niż obecnie. Przewidujemy, że inflację bazową w trakcie 2025 stłumi znaczny spadek dynamiki jednostkowych kosztów pracy i przedłużający się okres występowania ujemnej luki popytowej" - czytamy w "Kwartalniku Ekonomicznym" banku.

PKO BP zakłada, że rząd utrzyma cenę maksymalną za energię elektryczną do końca 2025 r.

Według ekonomistów średnioroczna inflacja konsumencka CPI wzrośnie z 3,7% w br. do 4,4% w 2025 r., "ale przyszły rok będzie okresem dezinflacji" i CPI będzie w trakcie 2025 r. w trendzie spadkowym.

"Wyraźnie widać to w zestawieniu poziomów na koniec roku, gdzie w grudniu przyszłego roku spodziewamy się inflacji nieco powyżej 3% r/r wobec 5% r/r w grudniu br. Szczyt inflacji w 2025 przypadnie na marzec na poziomie ok. 5,5% r/r, a od kwietnia rozpocznie się spadek. Bilans czynników ryzyka dla prognozy inflacyjnej na I kw. 2025 jest przechylony w górę, m.in. w obliczu niepewności co do skali indeksacji cen po okresie nieco rzadszych aktualizacji cenników w 2024" - czytamy dalej.

Wskazano, że przyszłoroczna ścieżka inflacji w obliczu wyraźnego spadku cen energii na rynku hurtowym i możliwości aktualizacji taryf w trakcie roku w przypadku ewentualnego uwolnienia cen energii nie wywoła istotnego wzrostu inflacji.

"Oceniamy, że poza I kw. 2025 bilans czynników ryzyka dla prognozy inflacji jest zrównoważony. W szczególności pozytywnie zaskoczyć mogą globalne czynniki determinujące inflację - obserwujemy dalsze normalizowanie cen transportu, surowców energetycznych, a ryzyka protekcjonistyczne dla Europy, w tym Polski, mogą mieć wymiar dezinflacyjny" - napisano dalej w raporcie.

Biorąc pod uwagę wpływ polityki fiskalnej na presję inflacyjną w przyszłym roku, PKO BP ocenił, że podjęte już przez rząd decyzje dotyczące płacy minimalnej i płac w sferze budżetowej znacząco ograniczą dynamikę płac ogółem, a wraz z cykliczną poprawą produktywności pracy jeszcze mocniej obniży się dynamika jednostkowych kosztów pracy. Ponadto, objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu wymusi także zaostrzenie polityki fiskalnej.

Głównymi źródłami niepewności są: (1) decyzje dot. cen energii; (2) notowania złotego i ceny surowców, w tym rolnych; (3) polityka marżowa. , wymieniono w raporcie.

Rysując perspektywę polityki pieniężnej na przyszły rok podano, że "zgadzamy się, że krajowe władze monetarne powinny być konserwatywne ze względu na skalę wyzwań inflacyjnych, to dostrzegamy przestrzeń do zmniejszenia stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej w Polsce".

"Niejasna i zmienna retoryka RPP sprawia, że w prognozie stóp procentowych NBP bazujemy tylko na ocenie fundamentów, a one przemawiają za zmniejszeniem stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej. Ujemna luka popytowa i ostre hamowanie jednostkowych kosztów pracy w kraju oraz dezinflacja i obniżki stóp na świecie wskazują, że polityka pieniężna w Polsce bez obniżek stóp NBP stanie się nadmiernie restrykcyjna. Naszym zdaniem, RPP powinna w 2025 obniżyć stopy o 100 pb" - czytamy dalej.

Według ekonomistów PKO BP, "bez jakiejkolwiek redukcji stóp NBP w trakcie 2025, poziom realnych stóp procentowych NBP będzie rósł".

"Dodatkowo, wzrośnie dysparytet stóp pomiędzy Polską a głównymi gospodarkami, co może działać w kierunku aprecjacji PLN. Bez obniżek stóp mielibyśmy więc do czynienia ze zwiększeniem stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej NBP. W naszej ocenie byłoby to niekorzystne dla ogólnej równowagi makroekonomicznej, a tym samym mogłoby stać się negatywne dla perspektyw inflacji w średnim terminie (powyżej 2 lat)" - czytamy dalej.

Główne czynniki niepewności dla prognozy stóp procentowych NBP to: (1) zmienny kształt funkcji reakcji RPP; (2) skala wzrostu inflacji w I kw. 2025, a następnie tempo dezinflacji w 2025; (3) obniżki stóp Fed i EBC; (4) kształtowanie się kursu PLN.


NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 17 gru 2024, 17:38

Kolejni optymiści:

ING BSK: Szczyt inflacji CPI to 5,8% r/r w marcu, potem spadek do 3% r/r na koniec 2025 r.

Warszawa, 17.12.2024 (ISBnews) - Szczyt inflacji konsumenckiej (CPI) będzie miał miejsce w marcu 2025 na poziomie ok. 5,8% r/r, natomiast po wygaśnięciu wpływu podwyżek cen energii, tj. od lipca 2025 r. nastąpi stopniowy powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego, ocenia ING Bank Śląski. Według ekonomistów banku, inflacja CPI na koniec 2025 r. wyniesie 3% r/r i tyleż średnio w 2026 r.

"Spodziewamy się, szczytu CPI w marcu 2025 na poziomie około 5,8%r/r. Po wygaśnięciu wpływu podwyżek cen energii, tj. od lipca 2025 r. nastąpi stopniowy powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego. Spadnie znacznie cen regulowanych a punktem uwagi będzie uporczywie wysoka inflacja bazowa, determinowana przez tempo płac, kurs złotego, ceny surowców" - czytamy w raporcie "Kurier ekonomiczny ING. Polska i świat. Prognozy na 2025: nowe porządki, stare obawy".

W sprawie cen regulowanych ekonomiści banku zakładają, że odmrożenie cen prądu w IV kw. 2025 r. nie przyniesie ich wzrostu, gdyż niskie ceny hurtowe prądu pozwalają na obniżkę cen taryfowych do poziomów zbliżonych do obecnej ceny maksymalnej (500 zł/MWh netto). Jedynie przywrócenie opłaty mocowej w połowie 2025 r. podbije inflację CPI o ok. 0,3-0,4 pkt proc.

"W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że dynamika płac będzie wracać w kierunku 6,5% r/r w 2026 roku, kurs złotego pozostanie stabilny, a ceny surowców na obecnym poziomie, co oznacza że inflacja CPI na koniec 2025 r. wyniesie 3%r/r i tyleż średnio w 2026 r." - podsumowali analitycy.

Według prognoz ING BSK, inflacja średnioroczna CPI wyniesie 3,7% w 2024 r., 4,5% w 2025 r. i 3% w 2026 r.


ING BSK prognozuje obniżki stóp proc. o 75-100 pb w 2025 r. i o 50 pb w I poł. 2026 r.

Warszawa, 17.12.2024 (ISBnews) - W warunkach ożywienia gospodarczego i podwyższonej inflacji bazowej oraz przy luźnej polityce fiskalnej, w 2025 r. należy spodziewać się obniżek stóp procentowych o 75-100 pb (początek w II kw. 2025) oraz kolejnych 50pb w Ipoł. 2026 r., prognozuje ING Bank Śląski. Ekonomiści banku jednocześnie podkreślają, że widzą ryzyko, iż skala cięć będzie istotnie niższa od ich oczekiwań.

Według ING BSK, argumenty za rozpoczęciem "płytkiego cyklu luzowania polityki pieniężnej" w Polsce w 2025 r. są następujące:

(1) Zmiana kontekstu globalnego po zwycięstwie D. Trumpa i oczekiwania na istotne złagodzenie polityki EBC, poniżej stopy neutralnej zwiększa przestrzeń do obniżek stóp procentowych NBP w 2025.

(2) Pierwsze obniżki stóp NBP w nowym cyklu byłyby zmniejszeniem poziomu restrykcyjności polityki pieniężnej, a nie przejściem do nastawienia neutralnego czy łagodnego. Dzisiaj wpływ wysokich stóp obrazuje osłabienie konsumpcji prywatnej, widoczne w danych za III kw. 2023, pogłębienie spadku inwestycji prywatnych i inne słabe dane miesięczne z gospodarki realnej. W ich ocenie, zachowania konsumentów i firm wskazują na dużą awersje do wydawania. W takich warunkach wysokie stopy NBP mocno ciążą gospodarce.

(3) Brak przesłanek do skokowego wzrostu cen energii w IV kw. 2025. Przegląd taryf URE powinien doprowadzić do ich obniżenia do poziomu PLN500/MWh, czyli obecnego ustawowego limitu cen detalicznych.

"Jednak funkcja reakcji RPP pozostaje jednak mało przewidywalna. Świadczy o tym niespodziewany jastrzębi zwrot prezesa NBP w grudniu i rozbieżne komentarze z Rady. A. Glapiński wskazał na październik 2025 jako właściwy moment na dyskusję o obniżce stóp NBP, argumentując to podwyżkami cen energii elektrycznej od IV kw. 2025 i podbiciem inflacji. Ale inni członkowie RPP (Wnorowski, Kotecki, Kochalski) sygnalizowali, że taka dyskusja mogłaby rozpocząć się w marcu, a I.Dąbrowski wskazał na III kw. 2025. W marcu będzie dostępna nowa projekcja NBP, która powinna pokazać odwrócenie rosnącego trendu inflacyjnego od II kw. 2025" - czytamy w raporcie "Kurier ekonomiczny ING. Polska i świat. Prognozy na 2025: nowe porządki, stare obawy".

"W warunkach ożywienia gospodarczego w 2025 i podwyższonej inflacji bazowej (m.in. przez ceny usług) oraz przy luźnej polityce fiskalnej, zakładamy łagodne dostosowanie stóp procentowych w 2025 roku. Prognozujemy cięcia o 75-100 pb (początek w II kw. 2025) oraz kolejnych 50pb w I poł. 2026. Widzimy ryzyko, że skala cięć będzie istotnie niższa od naszych oczekiwań" - czytamy dalej.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

tonyxxl
Posty: 174
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:02

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: tonyxxl » 17 gru 2024, 18:50

NeVeS pisze:Kolejni optymiści:
ING BSK prognozuje obniżki stóp proc. o 75-100 pb w 2025 r. i o 50 pb w I poł. 2026 r.

w 2025 r. należy spodziewać się obniżek stóp procentowych o 75-100 pb (początek w II kw. 2025) oraz kolejnych 50pb w Ipoł. 2026 r., prognozuje ING Bank Śląski. Ekonomiści banku jednocześnie podkreślają, że widzą ryzyko, iż skala cięć będzie istotnie niższa od ich oczekiwań.


Stałe czy zmienne dzisiaj wybrać? Miejsce na obniżki jest w najbliższych 2 latach, ale jak to ma być te 1-1,5pp to chyba bez sensu brać dziś zmienne i liczyć, że to się zbilansuje na plus w 5 lat. Pomijam, że może być też wyżej niż dziś i to dużo wyżej.

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 17 gru 2024, 19:05

Ciężki moment na podejmowanie takiej decyzji, najlepiej byłoby poczekać do końca stycznia, i zobaczyć czy Trump wywoła wojnę handlową czy nie, i jaki będzie odczyt inflacji w styczniu bo to zawsze jest spora niewiadoma.

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 18 gru 2024, 21:03

Właśnie miała miejsce decyzja o obniżce stóp procentowych, JPow przemawia, według najnowszej projekcji FOMC w przyszłym roku są spodziewane tylko 2 obniżki stóp procentowych a wcześniej były 4. O ile nie powinno to wpłynąć na projekcje obniżek w Polsce w 2025 i ciągle -0,75pp jest na stole, to jednak to -2.0pp na koniec 2026 może być już zbyt optymistyczne, przy jastrzębim zwrocie w stanach ...

Obrazek

NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 19 gru 2024, 10:27

GUS: Płace w firmach wzrosły o 10,5% r/r, zatrudnienie spadło o 0,5% r/r w listopadzie

19.12.2024, Warszawa (PAP) - Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 r. wyniosło 8.478,26 zł, co oznacza wzrost o 10,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,5 proc. rdr.


I mamy niespodziankę w wynagrodzeniach, które miały hamować a ciągle dynamicznie rosną....

Obrazek


NeVeS
Posty: 943
Rejestracja: 09 cze 2020, 8:21

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: NeVeS » 03 sty 2025, 10:57

I mamy wstępny odczyt inflacji za grudzień, która okazała się nieznacznie niższa od prognozy. Przed nami dwa bardzo istotne odczyty za styczeń i za marzec.


Obrazek

I kolejny wykresik, pokazujący że gdyby nie powrót VATu na żywność, i częściowe odmrożenie energii, bylibyśmy już dawno w celu inflacyjnym:

Obrazek

Peace
Posty: 315
Rejestracja: 03 mar 2021, 17:01

Re: Zabawa - kto zgadnie czy i o ile wzrosna stopy procentowe

Postautor: Peace » 03 sty 2025, 11:58

Pomimo mrożenia cen energii, słabych danych konsumpcyjnych w 2024 inflacja za grudzień jest prawie 2x większa niż cel NBP.



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości